Βιβλία Κωνσταντίνου Πρίγγου

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εις μνημόσυνον αιώνιον του Μεγίστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ Κων/νου Πρίγγου, αλλά και των επιμελητών εκδόσεως του Αναστασιματαρίου του, Αβραάμ Ευθυμιάδη και Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου, προσφέρεται τοις μύσταις η αυθεντική έκδοση της Κωνσταντινουπόλεως (1952) από το οικογενειακό αρχείο του γράφοντος.

Καλή Σαρακοστή,

Δημήτρης


ΥΓ Σημείωση στο πνεύμα της ημέρας: Προσέξτε τα παρεστιγμένα (που εσχάτως αποδεικνύεται ότι είτε εξαφανίζονται παρά τη ρητή θέληση του μακαρίτη εκδότη, είτε μετατοπίζονται με ερασιτεχνική προπέτεια σε μάλλον ανοίκειες θέσεις), και μην αναρωτηθείτε αν φταίνε οι διόπτρες που (δε) φοράτε. Πριν απευθυνθείτε σε κανένα οφθαλμίατρο, καλύτερα να ψάξετε να βρείτε κανένα Πολίτη, Πατριαρχικό ψάλτη, ο οποίος θα εκτελέσει ορθώς και κατά παράδοσιν όλα τα σημεία ( με τις δέουσες έλξεις βεβαίως, βεβαίως)!

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων, η επισύναψη του μηνύματος αφαιρέθηκε]
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εις μνημόσυνον αιώνιον του Μεγίστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ Κων/νου Πρίγγου, αλλά και των επιμελητών εκδόσεως του Αναστασιματαρίου του, Αβραάμ Ευθυμιάδη και Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου, προσφέρεται τοις μύσταις η αυθεντική έκδοση της Κωνσταντινουπόλεως (1952) από το οικογενειακό αρχείο του γράφοντος.

Δημητρη εισαι τσιφτης! Μπραβο και ευχαριστω! Ειδες τι παιδια εχουν τα αναλογια του Αγ.Νικολαου! :D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
απλά ένα μικρό συμπλήρωμα στα όσα αναφέρει ο αγαπητός Ιωάννης εδώ.
Ο κ. Νεραντζής σε μια συνέντευξη που έδωσε στον κ. Χατζημάρκο αναφέρει ρητά "ο αγράμματος ο Ιωάννης ήταν αυτός που έγραψε έτσι τη θέση αυτή (για άλλη θέση, δεν μπορώ να τη θυμηθώ αυτή τη στιγμή), ενώ το σωστό που καταγράφει ο Πέτρος είναι αλλιώς". Εννοείται πως είναι η πρώτη πιστή καταγραφή αυτή του Πέτρου. Το αν ψάλλονταν, όμως, οι εξηγήσεις όπως καταγράφηκαν είναι στοιχείο αμφιλεγόμενο. Για το θέμα αυτό έχει κάνει έρευνα ο κ. Νεραντζής και αποδεικνύει πόσο πιο μεγαλοπρεπώς ψάλλονταν οι θέσεις αντιπαραβάλλοντας το κείμενο του Πέτρου με τις διάφορες εξηγήσεις στη νέα παρασημαντική και με την προφορική παράδοση από τις εκδόσεις του Πρίγγου.
Ο κ. Νεραντζής και σε μία άλλη συνέντευξή του στον Γ. Σπανό, αναφέρει και το παράδειγμα του "πάσα πνοή" του Α΄ ήχου καθώς και άλλα άλλων ήχων. Αξίζει πραγματικά να προσέξουμε τις αλλαγές που η προφορική (σε συνεργασία με την νεώτερη γραπτή) παράδοση επέβαλε στα μέλη. Μεταξύ άλλων λοιπόν ο κ. Νεραντζής, αναφέρει ότι ο Ιωάννης Πρωτοψάλτης κατέσφαξε το Αναστασιματάριο με θέσεις όπως αυτή...

View attachment 2.jpg
Όπου γίνεται ένας υπερτονισμός της λέξης ...εκ των ουρανών... (Στο αντίστοιχο μέλος του πλ. του Δ΄ το φαινόμενο είναι ακόμη εντονότερο).

Ο δε "σοφός" (όπως τον χαρακτηρίζει στην συνέντευξη ο κ. Νεραντζής) Πέτρος τονίζει ορθότερα το μέλος χωρίς υπερβολές.
View attachment 1.jpg
Παρατηρούμε όμως τελικά ότι επικρατεί η θέση του Ιωάννη στην προφορική παράδοση (όπως όλοι μας ξέρουμε και έχουμε ακούσει και από τον Ναυπλιώτη) και αυτό φαίνεται και στην καταγραφή του Πρίγγου.
View attachment 3.jpg
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Επειδή κάθε προσφορά υποβάλλεται "εις κόπον" παντοίου είδους και το "ευχαριστώ" που καταγράφεται στο αντίστοιχο μήνυμα αυτό επιβραβεύει, δεν θα επεκταθώ, επικαλούμενος το της γνωστής ελληνικής ταινίας για τον κάθε "Αντωνάκη", το: "λόγω της ημέρας".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο αγαπητός φίλος Δημήτρης Σκρέκας έχει ένα ιδιαίτερο ύφος σε ορισμένα σχόλια του, που σε άλλου την ιδιοσυγκρασία ταιριάζει σε άλλου όχι. Στη δική μου μάλλον όχι, αλλά έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν είναι κακοπροαίρετο και το αποδέχομαι ως έχει. "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματά του". Ίσως μέσα στη ειρωνεία του να είναι πιο ειλικρινής απ' ό, τι εγώ μέσα στην ευγένειά μου...

Παρ' όλα αυτά, επειδή δυστυχώς το υστερόγραφό του ίσως θίγει κάποια πρόσωπα, διευκρινίζω ότι (τουλάχιστον) το δικό μου "Ευχαριστώ" δεν αναφέρεται στο υστερόγραφο, αλλά στον κόπο του και τη διάθεσή του να τον μοιραστεί μαζί μας. Κάθε κόπος ανιδιοτελής είναι άξιος ευχαριστίας.

Καλή Σαρακοστή σε όλους, εν ειρήνη και ομονοία!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιώργος Μ.;29506 said:
Ο αγαπητός φίλος Δημήτρης Σκρέκας έχει ένα ιδιαίτερο ύφος σε ορισμένα σχόλια του, που σε άλλου την ιδιοσυγκρασία ταιριάζει σε άλλου όχι. Στη δική μου μάλλον όχι, αλλά έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν είναι κακοπροαίρετο και το αποδέχομαι ως έχει. "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματά του". Ίσως μέσα στη ειρωνεία του να είναι πιο ειλικρινής απ' ό, τι εγώ μέσα στην ευγένειά μου...

Παρ' όλα αυτά, επειδή δυστυχώς το υστερόγραφό του ίσως θίγει κάποια πρόσωπα, διευκρινίζω ότι (τουλάχιστον) το δικό μου "Ευχαριστώ" δεν αναφέρεται στο υστερόγραφο, αλλά στον κόπο του και τη διάθεσή του να τον μοιραστεί μαζί μας. Κάθε κόπος ανιδιοτελής είναι άξιος ευχαριστίας.

Καλή Σαρακοστή σε όλους, εν ειρήνη και ομονοία!

δηλαδή το ''ιδιαίτερο ύφος'' μου συνιστά ένα από τα ''ελαττώματά μου'' (sic), που μάλλον δεν εκκινεί από κακή προαίρεση;

Καλή Σαρακοστή τοις πάσι,

Αμήν!
Δ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
δηλαδή το ''ιδιαίτερο ύφος'' μου συνιστά ένα από τα ''ελαττώματά μου'' (sic), που μάλλον δεν εκκινεί από κακή προαίρεση;
Δ.

Δημήτρη, το "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματά του" είναι λαϊκή παροιμία. Ὀσο για το μάλλον είναι δική σου προσθήκη.
Μείνε στην ευχαριστία και μην προσωποποιείς το θέμα, αφού ξέρεις το πνεύμα των γραφομένων μου.:)
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
έχει τόση σημασία που πάνε τα ευχαριστώ;;;; και αν πανε και στο υστερόγραφο χάθηκε ο κόσμος;;;; Βασιλική τον έρωτα πολύ βαριά το πήρες....


οπως πρέπει να ακούμε πίσω από τα προφανή (διαστήματα, έλξεις, φωνή κτλ...) έτσι πρέπει να διαβάζουμε και πίσω από τις φράσεις... ειδικά άμα έχεις να κάνεις με το Ποιητή...


Υ.Γ1:
Τι μας χωρίζουν;;; Οι λεπτομέρειες...
Τι μας ενωνει;;; Η μουσική
Τι μας συγχωρεί;;; Η αγάπη

Υ.Γ2: τα δικο μου ευχαριστώ στον άνθρωπο....
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μετά τις εξηγήσεις του κ. Κωνσταντίνου και την παράθεση του πρωτοτύπου Αναστασιματαρίου του Πρίγγου από τον κ. Σκρέκα, τα ερωτήματα παραμένουν: ο κ. Κωνσταντίνου λέει εδώ ότι τα παρεστιγμένα της πρωτότυπης έκδοσης στον Α' ήχο είναι 16 + 10 "μη εμφανή" και της δικής του 23. Διαβάζοντας αυτό κάποιος καλόπιστα, το μόνο που μπορεί να υποθέσει είναι ότι ο επιμελητής της νέας έκδοσης τήρησε τα 16 "εμφανή" παρεστιγμένα, ενώ από τα υπόλοιπα 10 κράτησε τα 7. Όμως δυστυχώς δεν φαίνεται έχει συμβεί αυτό, αφού υπάρχουν σημεία που ξεκάθαρα έχουν αφαιρεθεί παρεστιγμένα από εμφανή σημεία: για του λόγου το αληθές ξαναβάζω την πρώτη φράση από το επίμαχο Κύριε εκέκραξα του Α΄ήχου από το ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ του Πρίγγου (1952) και την ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ του από τον κ. Κωνσταντίνου (και όχι την ηχητική καταγραφή) :

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΠΡΙΓΓΟΥ (1952)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Ας μην πάμε προς το παρόν και σε άλλα σημεία, αλλά ας μας εξηγήσει (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) ο κ. Κωνσταντίνου γιατί στο συγκεκριμένο σημείο παρέλειψε το παρεστιγμένο και γιατί άλλαξε το κλάσμα και την παύση ενός χρόνου με διπλή. Επιχειρήματα του στυλ:
1. "εγώ έχω περίπου όσα γοργά έχει κι ο Πρίγγος" ή
2. "κάποια παρεστιγμένα δεν είναι εμφανή και τα παρέλειψα" ή
3. "να συγκρίνετε το κείμενο του Πρίγγου με την αντιγραφή του και όχι με τις καταγραφές των ηχητικών του" ή
4. "μην το συγκρίνετε με μεταγενέστερες εκδόσεις του Αναστασιματαρίου, γιατί είναι αλλαγμένες, αλλά με την πρωτότυπη"
είναι προφανές ότι δεν ισχύουν στη συγκεκριμένη περίπτωση (ειδικά το τελευταίο κατέπεσε σαν χάρτινος πύργος με την παράθεση του πρωτοτύπου Αναστασιματαρίου).

Εάν πρόκειται περί λάθους, απλώς πείτε το ευθέως και θα έχετε την αγάπη όλων και τη συμπαράστασή μας σε όποια προσπάθεια ακολουθήσει για βελτίωση της έκδοσης αυτής. Εάν όμως επιμένετε ότι δεν πρόκειται περί λάθους, η απλή λογική λέει ότι θα πρέπει να το εξηγήσετε ΕΥΘΕΩΣ και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (και όχι με παραπεμπτικές φράσεις -δίκην ιατρικών παραπεμπτικών- του στυλ "διαβάστε τι λέω στον πρόλογο του βιβλίου" κλπ.)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κατόπιν προτροπών να έχουμε και την έγχρωμη μορφή του Αναστασιματαρίου του μακαριστού Μεγίστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ, Κων/νου Πρίγγου, από την πρώτη έκδοση του 1952, προσφέρεται και πάλι σε αρχείο pdf τοις πάσι. Εις μνημόσυνον αιώνιον των επιμελητών εκδόσεως, Αβραάμ Ευθυμιάδου κ Χρυσάθου Θεοδοσοπούλου.

Καλή Σαρακοστή!
Δ.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων, η επισύναψη του μηνύματος αφαιρέθηκε]
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κατόπιν προτροπών να έχουμε και την έγχρωμη μορφή του Αναστασιματαρίου του μακαριστού Μεγίστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ, Κων/νου Πρίγγου, από την πρώτη έκδοση του 1952, προσφέρεται και πάλι σε αρχείο pdf τοις πάσι. Εις μνημόσυνον αιώνιον των επιμελητών εκδόσεως, Αβραάμ Ευθυμιάδου κ Χρυσάθου Θεοδοσοπούλου.

Καλή Σαρακοστή!
Δ.
Ταχύτατη ανταπόκριση! Μπράβο Δημήτρη! Ευχαριστούμε πολύ κι εσένα και τους λοιπούς αφανείς ευεργέτες!!!

ΥΓ: Πλέον δεν νομίζω να υπάρχουν αμφιβολίες για το τι εκδίδει ο Πρίγγος! Η έκδοση είναι από το τυπογραφείο. Και καλά να μην πατήθηκαν τα στοιχεία, φαίνεται παντού σαφέστατα τι γράφεται. Μουτζούρες και χειρόγραφες διορθώσεις - επεμβάσεις δεν υπάρχουν! Και προσέξτε στη δεύτερη σελίδα πόσο ωραία στέκει έγχρωμη η υπογραφή του Άρχοντα επικυρώνοντας τα γραφόμενα!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε λίγα λεπτά πρόκειται να αναρτηθεί σπανιότατο φωνητικό ντοκουμέντο όπου ο μακαριστός Κ. Πρίγγος προφητεύει ομιλώντας για παραχαράξεις (παραμορφώσεις) των κειμένων του, συν τοις άλλοις...


Τοις μύσταις (ως υπέσχετο, έως της συντελείας),
Δ.
 
Last edited:

tsiakalo

Μέλος
Ιδού τι λέει ο Μεγάλος Κων/νος Πρίγγος για τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο που ερμηνεύει τα μαθηματά του, όπως ο ίδιος ο Πρίγγος τα εκτελούσε, και όπως ο Πρίγγος τα είχε ακούσει από το Μεγάλο Ιάκωβο Ναυπλιώτη. Ταυτόχρονα μιλάει για αυτούς που τον παραμορφώνουν (σε κάθε εποχή).
 

Attachments

  • Documento Priggou yper Xarilaou Taliadorou.mp3
    1.9 MB · Views: 309

Δανιήλ2

Νέο μέλος
konstantinou;28639]".


β) "Ο έξυπνος, παραδέχεται.
Ο πονηρός, δικαιολογείται.
Ο ηλίθιος*, επιμένει".


Με μια γρήγορη αντιπαραβολή των δύο εκδόσεων του αναστασιματαρίου (1952 και Γ. Κωνσταντίνου) διαπίστωσα ότι οι παύσεις έχουν απαλειφθεί δια ροπάλου και αντικατασταθεί με διπλές τουλάχιστον……!!! σε 30 περιπτώσεις…. Επίσης παρόμοιες είναι και οι περιπτώσεις των παρεστιγμένων γοργόν….. :confused:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εξεπλάγην τα μέγιστα διαβάζοντας αυτή την ανακοίνωση και αναρωτιέμαι πώς η Αποστολική Διακονία, που έχει σκοπό τη διάδοση του έργου του Κωνσταντίνου Πρίγγου, ανησυχεί με την παράθεση του πρωτοτύπου Αναστασιματαρίου και δεν ανησυχεί με την αλλοίωση του, που η ίδια έχει κάνει στις εκδόσεις της (με βασική ευθύνη βέβαια του επιμελητή της έκδοσης κ. Κωνσταντίνου)! Μήπως το γεγονός ότι με το πρωτότυπο Αναστασιματάριο φαίνονταν καθαρά οι αλλοιώσεις της νέας έκδοσης λέει κάτι;;; :confused:

Οι δε διαφορές με το πρωτότυπο δεν είναι μόνο όσες ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω, αλλά πολύ περισσότερες. Επιφυλάσσομαι σύντομα να αποδείξω με πολύ συγκεκριμένα στοιχεία τον ισχυρισμό μου αυτό. Υπάρχει δε και νομικό θέμα για τις αλλοιώσεις αυτές, για το οποίο θα κάνω λόγο εν καιρώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστούμε τον Νίκο τον Θεοτοκάτο για την τοποθέτησή του, η οποία άπτεται πλέον και άλλων επιστημών εκτός της Μουσικής, και αναμένεται να δώσει νέα πνοή στο θέμα αυτό, το οποίο δυστυχὠς φαίνεται να συνεχίζεται κάτω υπό νέες (ζοφερές;;;;) συνθήκες.

Φρονώ ότι, με ή χωρίς επισυνάψεις εδώ στο Ψαλτολόγιο των πρωτοτύπων των έργων του Κων/νου Πρίγγου, η συγκριτική μελέτη που ξεκίνησε θα πρέπει να περατωθεί και να δημοσιευθεί ΑΚΩΛΥΤΩΣ προς εξαγωγή συμπερασμάτων.

Εάν όντως τελικά αποδειχθεί εν συνόλω και εν τέλει ότι τα βιβλία του Κων/νου Πρίγγου επανεκδόθηκαν με σιωπηρές "αλλαγές" και "προσθήκες" τότε προκύπτει μείζον ζήτημα τόσο για την εκδοτική/επιστημονική αξιοπιστία Εκδότη και Επιμελητή αλλά και για το τι παραδίδουμε στις επόμενες γενιές, και φυσικά με ποιο τρόπο και για ποιο λόγο...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάντως δεδομένων
α) του σύγχρονου ρόλου του διαδικτύου στη διάδοση της γνώσης
β) του μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα της Αποστολικής Διακονίας, και
γ) του ιδιαίτερου χαρακτήρα αυτού του φόρουμ ως προς την κατάρτιση των ψαλτών και τη διατήρηση της παράδοσης,
η κίνηση αυτή είναι, αν μη τι άλλο, άκομψη.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πάντως δεδομένων
α) του σύγχρονου ρόλου του διαδικτύου στη διάδοση της γνώσης
β) του μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα της Αποστολικής Διακονίας, και
γ) του ιδιαίτερου χαρακτήρα αυτού του φόρουμ ως προς την κατάρτιση των ψαλτών και τη διατήρηση της παράδοσης,
η κίνηση αυτή είναι, αν μη τι άλλο, άκομψη.



Αν μη τι άλλο....!!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστός ανέστη!

Παρακαλώ να επιδειχθεί από όλους η προσήκουσα σοβαρότητα, ώστε να διατηρηθούν οι προϋποθέσεις δημοκρατικού διαλόγου. Κινήσεις που φαλκιδεύουν τα αναφαίρετα δικαιώματα όλων όσοι συμμετέχουμε στο forum είναι που πρέπει να αποφεύγονται...

Εν Χριστώ αναστάντι,

και Άρχοντι παθόντι,

Δημήτρης
 
Status
Not open for further replies.
Top