Βιβλία Κωνσταντίνου Πρίγγου

Status
Not open for further replies.

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ακριβώς αυτό έκανα: παρέθεσα μια προφορική πηγή, που κατα 99% είναι έγκυρη. Απλά μου χτύπησε λίγο άσχημα το "τον βγάζετε ουσιαστικά αδιάβαστο" κτλ που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Μην με παραξηγείτε. Όσο για την "θεοποίηση" αυτό είναι ίσως το σφάλμα μου με τον Στανίτσα...
 

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι δεν θα είναι εκτός θέματος εδώ :). Υπάρχει καποια έκδοση του Β' τόμου της Κυψέλης Πρίγγου; Το μηνολόγιο είναι "Τόμος Α'", αλλά υπήρξε ποτέ ο δεύτερος με το Τριώδιον;
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Νομίζω πως όχι. Πάντως λένε οτι το έργο του Κ. Πρίγγου όσον αφορά το Τριώδιο, το συμπλήρωσε ο Θ Στανίτσας με την ομώνυμη έκδοσή του, η οποία δυστυχώς σήμερα είναι δυσδυσεύρετη...(πόσο μάλλον και για καλής ποιότητας φωτοτύπηση...)
 

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Κρίμα! Δεν το είδα το Τριώδιο του Στανίτσα, αλλά άκουσα ότι είναι δύσκολο, όχι σε απλή κλασσική γραφή.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Δεν είναι κλασσική γραφή. Όπως και τα δοξαστικά του Πρίγγου - όσα δοξαστικά του "Δοξασταρίου του" είναι γραμμένα απο αυτόν κι όχι απο τον Ευθυμιάδη. Είναι περίτεχνα, και αντικατοπτρίζουν την Πατριαρχική Παράδοση. Ωστόσο εγώ που το έχω δει -μόνον δυστιχώς- νομίζω οτι σαν έκδοση μουσική αλλά και σαν κατανομή, περιεχόμενο, εμφάνιση, ορθογραφία κτλ είναι πολύ πιο μπροστά απο τα υπόλοιπα των σύγχρονων, ακόμα και του Ραιδεστηνού.
ΥΓ Αν θες κλασσικό Τριώδιο, συδτήνω ανεπιφύλακτα το εξαιρετικό ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΩΔΙΟ του π. Δοσίθεου.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Είναι δυσεύρετο το τριώδιο του Στανίτσα? δεν έχει επανεκδοθεί? γιατί εγώ νομίζω ότι το βλέπω παντού...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το ΤΡΙΩΔΙΟΝ του Στανιτσα (το μονο που χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια)
νομιζω οτι ειναι οτι καλλιτερο κυκλοφορει απο τα λεγομενα ''μη κλασσικα'' .
Στην ουσια και κυριως τα Δοξαστικα , ειναι οτι εψαλλε ο Πριγγος με καποια
προσωπικα ποικιλματα του Στανιτσα (βαζει την προσωπικη του σφραγιδα) .
Για να το ψαλλει καποιος , πρεπει να γνωριζει βεβαια καλη μουσικη αλλα κυριως να εχει αρκετα ακουσματα του στυλ (υφος) του αειμνηστου Αρχωντα καθως και της λεγομενης ''σχολης Πριγγου'' .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Όποιος ξέρει κάτι για σχετική επανέκδοση, ας μιλήσει παρακαλώ πολύ. Το αναζητώ εδώ και χρόνια. Δεν έχω βρει καν καλή φωτοτύπηση...
 
Πριν από έξι - εφτά χρόνια είχα επισκεφτεί το βιβλιοπωλείο του Ρηγόπουλου στην Θεσσαλονίκη. Εκεί είχα δει πολλά αντίτυπα από το Τριώδιον του Στανίτσα. Πιστεύω ότι θα έχουν μείνει μερικά μέχρι σήμερα.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Να σε καλά. Θα το ψάξω, αλλά δεν νομίζω να έχει μείνει τίποτα.
 

fisheye

Ανδρέας Ψαρομμάτης
Νομίζω ότι το Τρίώδιον του κ. Λυκ. Πετρίδη περιέχει τα ιδιόμελα και τα δοξαστικά όπως είναι γραμμένα στο βιβλίο του Στανίτσα.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλή δουλειά κ.Κωνσταντίνου και συγχαρητήρια.Εμείς οι Έλληνες δυστιχως δεν θα παψουμε ποτε να μαστε ευκολοι στην κριτικη προς τους άλλους και κοπιασαν αυτοι...Δηλ. του κ.Παπανδρεου οι εκδοσεις ήταν καλύτερες?? Ας ηρεμησουμε λιγο...

Ευχαριστω και συγχωρεστε με...:):)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ΜΠΡΑΒΟ, Βασίλη! Σωστά τα λες. Εκ του άλλου, ο "συνεπτιγμένος" δεν μαθαίνετε με το άλφα-βήτα. Μαθαίνετε στην πράξη. Οποσδήποτε μαθαίνουμε και αναλύουμε ένα κείμενο με τον απλό ΜΟΝΟ χρόνο, αλλά στην εκτέλεση, μπορεί να βγαίνει αλλοιώς. Το απόλυτο καλύτερο παράδειγμα της εκτελέσεως του συνεπτιγμένου από τον Στανίτσα είναι τα τροπάρια της Λειτουργίας του Μεγ. Βασιλείου. Όσον για τους ἁστείους ανθρώπους""που αναφέρεις, καλά λες. Επειδή πήγε και ζήτησε τα δικαιώματα από τις κόρες του δεν σημαίνει ότι είναι ο τέλειος έξπερτ στο θέμα Στανίτσα. Στο κάτω-κάτω, μόνο δύο χρόνια τον έζησε από κοντά. Ήταν ο καταληλότερος να γράψει και βιβλίο; Τέλος πάντων.....
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Να σε καλά. Θα το ψάξω, αλλά δεν νομίζω να έχει μείνει τίποτα.

Νομίζω ότι το έχει επανεκδόσει ο Παύλος Φορτωμάς. Κάπου πρέπει να το έχω δει, δεν είμαι όμως σίγουρος 100 %.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω ότι το έχει επανεκδόσει ο Παύλος Φορτωμάς. Κάπου πρέπει να το έχω δει, δεν είμαι όμως σίγουρος 100 %.

Όντως το είχε επανεκδόσει ο Παύλος ο Φορτωμάς. Έχω ακούσει ότι απεσύρθη στην πορεία. Δεν ξέρω αν αληθεύει ή αν απλά εξαντλήθηκε. Το είχα φωτοτυπημένο σε μεγέθυνση από το πρωτότυπο του 1969 και δεμένο κομπλέ οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω ότι το Τρίώδιον του κ. Λυκ. Πετρίδη περιέχει τα ιδιόμελα και τα δοξαστικά όπως είναι γραμμένα στο βιβλίο του Στανίτσα.

Υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις σε πολλά κομμάτια. Κυρίως με γραμμές που είχε αφήσει μαγνητοφωνημένη παρακαταθήκη ο αείμνηστος στον Πετρίδη. Η κεντρική ιδέα πάντως είναι η ίδια... ;)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ καλή δουλειά κ.Κωνσταντίνου και συγχαρητήρια.Εμείς οι Έλληνες δυστιχως δεν θα παψουμε ποτε να μαστε ευκολοι στην κριτικη προς τους άλλους και κοπιασαν αυτοι...Δηλ. του κ.Παπανδρεου οι εκδοσεις ήταν καλύτερες?? Ας ηρεμησουμε λιγο...

Ευχαριστω και συγχωρεστε με...:):)

Θα συμφωνήσω!!! Στο κάτω κάτω βρε παιδιά, παραβλέψτε τον κατά τα άλλα με κόκκινο χρώμα σημειούμενο συν/μένο και μετράτε απλό όπου νομίζετε ότι ο συν/νος δεν έχει θέση... Έλεος δηλαδή!!! Αντί να λέμε και ευχαριστώ που μετά από τόσα χρόνια επανεκδίδεται η σειρά και μάλιστα με ελάχιστα λάθη; Του αειμνήστου Παπανδρέου οι εκδόσεις ήταν γεμάτες λάθη!

Μια μικρή μόνο ένσταση έχω για τα μεγέθη και το στυλ των γραμματοσειρών, που για μερικούς από εμάς με προβλήματα όρασης (μεγαλύτερα ή μικρότερα) είναι λίγο δύσκολα στο διάβασμα!:eek:
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Όντως το είχε επανεκδόσει ο Παύλος ο Φορτωμάς. Έχω ακούσει ότι απεσύρθη στην πορεία. Δεν ξέρω αν αληθεύει ή αν απλά εξαντλήθηκε. Το είχα φωτοτυπημένο σε μεγέθυνση από το πρωτότυπο του 1969 και δεμένο κομπλέ οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα...

Ο Παύλος ο Φωρτομάς, δυστιχώς, έκανε την επανέκδοση χωρίς να πάρη άδεια από κανέναν. Και μάλιστα, η επανέκδοσή του ήταν ΧΑΛΙΑ. Δηλαδή, μια φωτοτυπία της κακιάς ώρας ήταν. (Πολλές σελίδες είχαν μουτζουρωθεί από το μελάνι, οι καλοπισθηκές φιγούρες ήταν κι' αυτές μουντζουρωμένες, κλπ.) Απ' ότι άκουσα, ο Τσιούνης τον πάλεψε και αναγκάστηκε ο Φωρτομάς να το αποσύρει. (Εάν έχετε προσέξει, η ιστοσελίδα του Φωρτομά www.fortomas.gr δεν υπάρχει πια, και μου λένε ότι το θρησκευτικό του κατάστημα στην Ελλάδα έχει κλείσει.) Είχα μιλήσει με τον ίδιο τον Τσιούνη, ο οποίος μου είπε, "Ναι, το πλήρωσε ακριβά ο Φωρτομάς... όπως θα πληρώσουν και άλλοι." Κρίμας.

Άλλα κουτσομπολιά λένε ότι ο Τσιούνης θα το επανεκδόση το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ, και θα βάλλη και χειρόγραφα μέσα, καθώς και άλλα κομμάτια που ΔΕΝ είχε βάλλει ο Στανίτσας στο προτότυπο του 1969. Για να δούμε...

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο Παύλος ο Φωρτομάς, δυστιχώς, έκανε την επανέκδοση χωρίς να πάρη άδεια από κανέναν. Και μάλιστα, η επανέκδοσή του ήταν ΧΑΛΙΑ. Δηλαδή, μια φωτοτυπία της κακιάς ώρας ήταν. (Πολλές σελίδες είχαν μουτζουρωθεί από το μελάνι, οι καλοπισθηκές φιγούρες ήταν κι' αυτές μουντζουρωμένες, κλπ.) Απ' ότι άκουσα, ο Τσιούνης τον πάλεψε και αναγκάστηκε ο Φωρτομάς να το αποσύρει. (Εάν έχετε προσέξει, η ιστοσελίδα του Φωρτομά www.fortomas.gr δεν υπάρχει πια, και μου λένε ότι το θρησκευτικό του κατάστημα στην Ελλάδα έχει κλείσει.) Είχα μιλήσει με τον ίδιο τον Τσιούνη, ο οποίος μου είπε, "Ναι, το πλήρωσε ακριβά ο Φωρτομάς... όπως θα πληρώσουν και άλλοι." Κρίμας.

Άλλα κουτσομπολιά λένε ότι ο Τσιούνης θα το επανεκδόση το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ, και θα βάλλη και χειρόγραφα μέσα, καθώς και άλλα κομμάτια που ΔΕΝ είχε βάλλει ο Στανίτσας στο προτότυπο του 1969. Για να δούμε...

Απόστολος


Κάποια αντίτυπα του εν λόγω Τριωδίου που ο ίδιος είχα δει δεν δεν ήταν έτσι όπως λες. Βέβαια δεν μπορώ να έχω αντίληψη για όλα τα αντίτυπα, οπότε προτιμώ προσωπικά να μην γενικεύω. ;)

Τώρα όσον αφορά τα προσωπικά του κ. Τσιούνη με τον κόσμο ή τα επιχειρηματικά του κ. Φορτωμά, συγγνώμη αλλά δεν νομίζω πως αφορούν το forum, και δεν έχουμε και γνώση ακριβώς του τι συμβαίνει οπότε καλύτερα θα ήταν να απέχουμε από τέτοια σχόλια... Πιστεύω πως καλό θα ήταν να μην μεταφέρουμε εδώ γνώμες συναδέλφων Α για συναδέλφους Β διότι δημιουργούνται εντυπώσεις αφ' ενός, και αφ' ετέρου οι συνάδελφοι Β δεν έχουν ενδεχομένως βήμα να αντιπαραθέσουν τις δικές τους θέσεις στις εντυπώσεις αυτές, όπερ άδικο...

Το θέμα μας είναι το Τριώδιο του Στανίτσα και όχι ποιους κυνηγάει ή ποιους θα κυνηγήσει ο κ. Τσιούνης, για οποιουσδήποτε δικούς του λόγους τους οποίους αγνοώ. Η μεταφορά μέσα στο forum "μου είπε", "του είπα" κλπ. "κουτσομπολιά" επί ζητημάτων τρεχούσης επικαιρότητος και επί θεμάτων που μπορεί να προκαλέσουν τριβές μεταξύ συναδέλφων καλό θα ήταν να αποφεύγονται.

Ζητώ συγγνώμη αν ενοχλούν τα γραφόμενα, αλλά η πρόθεσή μου είναι σαφώς άλλη...

Εν κατακλείδι, το απόσταγμα της ιστορίας για τους ενδιαφερόμενους είναι ότι ο Παύλος ο Φορτωμάς όντως είχε επανεκδόσει το Τριώδιο του Στανίτσα, αλλά το βιβλίο απεσύρθη. :D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δὲν γνωρίζω ὁ Πρίγγος τί ἔγραφεν εἰς τὴν πρώτην ἔκδοσιν τῆς μεγάλης ἑβδομάδος του (ἂν ἐπαρουσίαζε δηλαδὴ τὴν ἔκδοσιν ὡς καταγραφὴν τῆς ζώσης πατριαρχικῆς παραδόσεως ἢ κάτι ἄλλο), διότι ἔχω τὴν δευτέραν ἔκδοσιν (τοῦ 1969 νομίζω). ἂν ἔχῃ κάποιος τὴν πρώτην ἔκδοσιν καὶ ἂν μπορῇ καὶ θέλῃ, ἂς ἀνεβάσῃ τὸν πρόλογον ἐκεῖνον τοῦ Πρίγγου (ἂν δὲν ἐκτείνεται εἰς πολλὰς σελίδας). ἐπίσης δὲν ἔχω τὸν πρόλογον τοῦ ῾Ραιδεστηνοῦ εἰς τὴν μεγ. ἑβδομάδα του, διότι ἡ ἐπανέκδοσις ποὺ ἔχω παραθέτει μόνον ἀπόσπασμα ἐκ τοῦ προλόγου του. ἂν κάποιος μπορῇ, ἂς ἀνεβάσῃ ὅλον τὸν πρόλογον τοῦ ῾Ραιδεστηνοῦ.
[/size][/font]

Ιδού η αυθεντική, και -όπως εξελίχθηκε η εκδοτική περιπέτεια των έργων Πρίγγου- δυσεύρετη, εισαγωγή του μακαριστού Άρχοντα στον Α΄τόμο της Μουσικής Κυψέλης του
(προγραμματικά και όχι κατόπιν εορτής ), γραμμένη στα 1952. Στη σελίδα ΙΙ δίνει απαντήσεις στο τί είδους παράδοση καταγράφει!

Τοις πανταχόσε μύσταις,
Δημήτρης
 

Attachments

  • intro doxastariou Pringou 1952.pdf
    490.3 KB · Views: 771
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top