Βιβλία Κωνσταντίνου Ζαρακοβίτη.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εκ μέρους της κας Ελένης Κ. Ζαρακοβίτη ανακοινώνεται ότι διατίθενται δωρεάν εις μνήμην του αειμνήστου συζύγου της Κώστα, χρηματίσαντος βοηθού του άρχοντα Θρασυβούλου Στανίτσα, τα δύο βιβλία που εξέδωσε ο ίδιος ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ (μικρό σχήμα - μέγεθος εγκολπίου).
Όπως εξηγεί ο αείμνηστος Κώστας Ζαρακοβίτης έγραψε αυτά τα δύο τευχίδια για να χρησιμεύσουν στις περιπτώσεις που ένας ψάλτης (μόνος του) καλείται να εξυπηρετήσει τις ανάγκες μιας μικρής ενορίας.
Πρόκειται για μια καλαίσθητη έκδοση όπως μπορείτε να δείτε στη συνημμένη εικόνα. Ειδικά η Μεγάλη Εβδομάδα γράφτηκε όταν πήγαινε ο ίδιος στην Κωνσταντινούπολη και έψαλε μόνος του στη Μεγαλώνυμη ενορία των Αγίων και ενδόξων Αποστόλων εις το Φερίκιοϊ!
Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας μέχρις εξαντλήσεως των βιβλίων, οπότε θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.
Οι ενδιαφερόμενοι (εντός Ελλάδος) μπορούν να μου στείλουν προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία τους (ονοματεπώνυμο και διεύθυνση με ταχ. κωδ.) και θα φροντίσω για την αποστολή των βιβλίων, χωρίς καμιά επιβάρυνση.
Μετά τη διάθεση των υπαρχόντων αντιτύπων θα αναρτηθούν και σε ψηφιακή μορφή όπως με τα Βυζαντινά μελωδήματα του Ε. Φαρλέκα
που πλήκτρισα και ανέβασα το 2011.
Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Χριστός ανέστη!
Προς συντονιστές: Παρακαλώ κλειδώστε το θέμα γιατί θα λειτουργήσει όπως έχω εκθέσει και δεν θα απαντήσω σε δημόσια μηνύματα.
 

Attachments

  • ΒΙΒΛΙΑ Κ.Ζ..png
    3.8 MB · Views: 261

tzark

Μέλος
Εκ μέρους της κας Ελένης Κ. Ζαρακοβίτη έλαβα δωρεάν σήμερα τα δύο βιβλία που εξέδωσε ο αείμνηστος σύζυγος της Κώστας Ζαρακοβίτης το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ .

Την Ευχαριστώ πολύ , εύχομαι να είναι πάντα καλά να τον θυμούνται και να είναι Αιωνία η Μνήμη του.

Ακόμη ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στον κον Νικόλαο Γιάννου για την βοήθεια του στην απόκτηση των δυο αυτών βιβλίων και στην μεγάλη βοήθεια που δίνει σε όλους εμάς μέσα από το Ψαλτολόγιον.

Εύχομαι ο Μεγάλος Θεός να τον έχει πάντα καλά να διακονεί τον Ύψιστο.

Με Εκτίμηση και Σεβασμό
Αποστόλης
 

π.Θεοχάρης Σούλης

Ιερεύς, πρωην ιεροψάλτης
Ομοίως οι αυτές σκέψεις με εκφράζουν προσευχόμενος για την ανάπαυση της ψυχής του μακαριστού.
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Εκ μέρους της κας Ελένης Κ. Ζαρακοβίτη έλαβα δωρεάν σήμερα τα δύο βιβλία που εξέδωσε ο αείμνηστος σύζυγος της Κώστας Ζαρακοβίτης το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ .

Την Ευχαριστώ πολύ , εύχομαι να είναι πάντα καλά να τον θυμούνται και να είναι Αιωνία η Μνήμη του.

Ακόμη ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στον κον Νικόλαο Γιάννου για την βοήθεια του στην απόκτηση των δυο αυτών βιβλίων και στην μεγάλη βοήθεια που δίνει σε όλους εμάς μέσα από το Ψαλτολόγιον.

Εύχομαι ο Μεγάλος Θεός να τον έχει πάντα καλά να διακονεί τον Ύψιστο.

Ομοίως και εγώ, σας ευχαριστώ πολύ κα Ζαρακοβίτη και κε Γιάννου.
 
Last edited:

brutus

Αλέξανδρος
Έλαβα κι εγώ τα βιβλία και Ευχαριστώ, με τη σειρά μου, τόσο την κα Ζαρακοβίτη όσο και τον κ. Γιάννου. Ως αρχάριος, βρήκα κάτι που είναι ακριβώς στο μέτρο των δυνατοτήτων μου.
Ο αείμνηστος θα έχει μια θέση στις προσευχές μου. Αιωνία η μνήμη του.
 

amentzelos

Μέλος
Έλαβα κι εγώ τα βιβλία και Ευχαριστώ, με τη σειρά μου, τόσο την κα Ζαρακοβίτη όσο και τον κ. Γιάννου.
Mε το εγκολπιο σαν βοηθο και μονο βγαινει ανετα η Θεια Λειτουργια .Ειναι το handbook του ψαλτη.
Ο Θεος ας αναπαυσει τον συγγραφεα και να δινει δυναμη στο στηριγμα της νιοτης του και των γηρατειων του .
 

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Εκ μέρους της κας Ελένης Κ. Ζαρακοβίτη έλαβα δωρεάν σήμερα τα δύο βιβλία που εξέδωσε ο αείμνηστος σύζυγος της Κώστας Ζαρακοβίτης το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ .

Την Ευχαριστώ πολύ , εύχομαι να είναι πάντα καλά να τον θυμούνται και να είναι Αιωνία η Μνήμη του.

Ακόμη ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στον κον Νικόλαο Γιάννου για την βοήθεια του στην απόκτηση των δυο αυτών βιβλίων και στην μεγάλη βοήθεια που δίνει σε όλους εμάς μέσα από το Ψαλτολόγιον.

Εύχομαι ο Μεγάλος Θεός να τον έχει πάντα καλά να διακονεί τον Ύψιστο.

Με Εκτίμηση και Σεβασμό
Αποστόλης
Απαντώ με τη σειρά μου, θέλοντας να ευχαριστήσω για την ευγενική προσφορά των βιβλίων και να ευχηθώ για τους νεότερους να μιμηθούμε προσωπικότητες όπως αυτές του (και της) κ. Ζαρακοβίτη, του κ. Γιάννου κ.λ.π. που τους χαρακτηρίζει η αγάπη και η διάθεση για προσφορά.
 

good

Νέο μέλος
Έλαβα και εγώ τα βιβλία !Σας ευχαριστώ κα. Ζαρκοβίτη και κ. Γιάννου!Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του Κων/νου Ζαρκοβίτη!
 

giannis m.

Μέλος
Μόλις παρέλαβα και εγώ τα βιβλία !Σας ευχαριστώ κα. Ζαρκοβίτη και κ. Γιάννου. Αιωνία του η μνήμη.
 
Σήμερα παρέλαβα τα βιβλία του αείμνηστου Κ. Ζαρακοβίτη δωρεά της συζύγου του. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς στην ίδια για την κίνηση της αυτή καθώς και τον κύριον Γιάννου για την αφιλοκερδή του αυτή συνεισφορά είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε. Ψάλλοντας τα μελωδήματα αυτα εις μνημόσυνον Αιώνιον και ανάπαυσης της ψυχής του είναι η δική μας οφειλή.

Σας ευχαριστούμε αδελφοί για αυτήν σας την χειρονομία.

Ο Θεός να σας δίνει Υγεία και Δύναμη.
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Παρέλαβα τα βιβλία.
Απλά, λυτά, εύχρηστα ιδανικά βιβλία για κάποιον που επιθυμεί να ψάλει με αξιοπρέπεια σ΄ ένα αναλόγιο χωρίς «ιδιαιτέρες» απαιτήσεις.
Εκτιμώ πως αντιπροσωπεύουν στο μέγιστο το σκοπό της συγγραφής τους όπως εκτιμώ και την προσφορά της συζύγου του Κ. Ζαρακοβίτη καθώς και του Kου Γιάννου.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Θερμές ευχαριστίες για όλη τη προσπάθεια, στους κοπιώντες!

Πέρα από το μουσικό του πράγματος, είναι εξαιρετική και η όλη διαδικασία για να βγουν αυτά τα τευχίδια εις μνημόσυνον του κ.Ζαρακοβίτη!
Προσωπικά θεώρησα πως τα βιβλιαράκια θα είχαν φωτοτυπημένα χειρόγραφα, κόψε-ράψε, τα κείμενα του κ.Ζαρακοβίτη (μιας που όλη η δουλειά ειναι έχει μηδενικό κόστος για το παραλήπτη). Γελάστηκα όμως γιατί το αποτέλεσμα είναι ιδιαιτέρως προσεγμένο!

Ευχαριστίες λοιπόν και στον αγαπητό κ.Γιάννου και στη κ.Ελένη Ζαρακοβίτη καθώς και στον κ.Ευθύμιο Σουμελίδη που από ότι βλέπω επιμελήθηκε τη σύνταξη
 
Last edited:
Ευχαριστώ πάρα πολύ τους κοπιάσαντες, ιδιαιτέρως τήν κ.Ελένη καί τον κ.Νίκο.
Αιωνία η μνήμη του κ.Κωνσταντίνου.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Εκ μέρους της κας Ελένης Κ. Ζαρακοβίτη έλαβα δωρεάν σήμερα τα δύο βιβλία που εξέδωσε ο αείμνηστος σύζυγος της Κώστας Ζαρακοβίτης το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ και Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ .

Την Ευχαριστώ πολύ , εύχομαι να είναι πάντα καλά να τον θυμούνται και να είναι Αιωνία η Μνήμη του.

Ακόμη ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στον κον Νικόλαο Γιάννου για την βοήθεια του στην απόκτηση των δυο αυτών βιβλίων και στην μεγάλη βοήθεια που δίνει σε όλους εμάς μέσα από το Ψαλτολόγιον.

Εύχομαι ο Μεγάλος Θεός να τον έχει πάντα καλά να διακονεί τον Ύψιστο.

Με Εκτίμηση και Σεβασμό
Αποστόλης

Παρέλαβα και 'γώ σήμερα τις 2 καλαίσθητες εκδόσεις του αειμνήστου Κ. Ζαρακοβίτη.
Να ευχαριστήσω από την πλευρά μου τον κ. Νίκο Γιάννου και την κ. Ελένη Ζαρακοβίτη για την ευγενική τους προσφορά και εύχομαι ο Θεός να τους χαρίζει πάντα τα, προς σωτηρίαν, αιτήματα. Την δε ψυχή του κ. Κωνσταντίνου ο Θεός να αναπαύση εν σκηνές δικαίων.
 

atsipas

Γιώργος Φραγκιαδάκης
Σήμερα παρέλαβα κι εγώ τις 2 καλαίσθητες εκδόσεις του αειμνήστου Κ. Ζαρακοβίτη. Από την πλευρά μου θέλω να ευχαρστήσω τον κ. Νίκο Γιάννου καθώς και την κ. Ελένη Ζαρακοβίτη για την ευγενική τους προσφορά και εύχομαι ο Θεός να τους χαρίζει υγεία.
Τέλος, ο Θεός ας αναπαύση εν σκηνές δικαίων, την ψυχή του κ. Κωνσταντίνου Ζαρακοβίτη. Αιωνία του η μνήμη.......
 

anthem

Μέλος
Και 'γω με την σειρά μου να σας ευχαριστήσω πολύ για την αποστολή των βιβλίων.

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Έλαβα κι εγώ τα δύο καλαίσθητα βιβλία (βλέπε συνημμένες φωτογραφίες) και θέλω με τη σειρά μου να ευχαριστήσω την κα Ελένη Ζαρακοβίτη για την ευγενή προσφορά και τους κοπιάσαντας κ. Γιάννου και κ. Σουμελίδη.

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του κ. Κωνσταντίνου Ζαρακοβίτη.
 

Attachments

  • 2017-06-09 18.46.35.jpg
    2017-06-09 18.46.35.jpg
    1.5 MB · Views: 93
  • 2017-06-09 18.47.56.jpg
    2017-06-09 18.47.56.jpg
    1.2 MB · Views: 121
  • 2017-06-09 18.49.34.jpg
    2017-06-09 18.49.34.jpg
    983.8 KB · Views: 102
Top