[Ψάχνω] Βιβλία Εμμ. Φαρλέκα (Τριώδιον-Πεντηκοστάριον-Μ. Εβδομάς)

Ενδεχομένως και να ισχύει αυτό το οποίο λες αφού τις συνθέσεις του συγκεκριμένου τις έχω ακούσει να εκτελούνται μόνο από εκπροσώπους συγκεκριμένης σχολής και όχι της Σμυρνέϊκης. Η μόνη εξαίρεση ίσως είναι ο πρώην Πατρών Νικόδημος. Και πάλι όμως, αν κρίνω από τη Μεγάλη Εβδομάδα του συγκεκριμένου που έχει τύχει να δω, μου επιβεβαιώνεται το ότι οι συνθέσεις του είναι αυτό που λέμε «εγκεφαλικές»
Αν και με (πρόλαβε) (και με ) κάλυψε σε πολύ μεγάλο βαθμό ο Δημήτρης ο Σκρέκας ,
βλέπω ότι δεν σε έπεισε .
Αυτά που αναφέρεις είναι επιχειρήματα που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές ;
Σε παραπέμπω και στην εισαγωγή του .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αν και με (πρόλαβε) (και με ) κάλυψε σε πολύ μεγάλο βαθμό ο Δημήτρης ο Σκρέκας ,
βλέπω ότι δεν σε έπεισε .
Αυτά που αναφέρεις είναι επιχειρήματα που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές ;
Σε παραπέμπω και στην εισαγωγή του .

Η γνώμη μου είναι αυτή. Όσο υποκειμενική και αντικειμενική μπορεί να είναι μία γνώμη. Εγώ βλέποντας τα συγκεκριμένα κείμενα, βλέπω πολύ εγκέφαλο και πολύ λίγο ψυχή. Άλλος μπορεί να βλέπει και ψυχή, δεν του το απαγορεύω. Το ίδιο ισχύει και για τη Μ. Εβδομάδα του Γ. Ραιδεστηνού την οποία αν και οι περισσότεροι εξυμνούν, εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου αφού τα μέλη πλατειάζουν χωρίς κάποιο ιδιαίτερο νόημα και δεν έχουν αυτό που λέμε «ροή» ενώ και οι γραμμές τους είναι στριφνές και χωρίς χάρη. Δεν προσπαθώ ντε και καλά να πείσω κάποιον, τη γνώμη μου καταθέτω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο Φαρλέκας πολύ καλός και μερακλίδικος. Τον χρησιμοποίησα στο Τριώδιο (όχι την Μ. Εβδομάδα), τον χρησιμοποιώ τώρα και για το Πεντηκοστάριο.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ο Φαρλέκας πολύ καλός και μερακλίδικος. Τον χρησιμοποίησα στο Τριώδιο (όχι την Μ. Εβδομάδα), τον χρησιμοποιώ τώρα και για το Πεντηκοστάριο.

Συμφωνώ απόλυτα. Όχι τόσο για Μ. Εβδομάδα γιατί εκεί χρειάζεται μια κάποια συντομία. Αλλά στα άλλα είναι ωραιότατος και όπως ειπώθηκε κουβαλάει Σμύρνη. Κάπου είχε γράψει ο Γιώργος Μ. για το παντρεμα που πετυχαίνει. Επίσης γνώστης του τυπικού με ωραίες και καίριες παρατηρήσεις όσον αφορά στην καλή προετοιμασία του ψαλτη και του χορού και τη γενικότερη ευταξία των ακόλουθιών.
 
Γνωστός μου συλλέκτης διαθέτει δεμένες τις πρώτες εκδόσεις των τριών βιβλίων του Φαρλέκα (Τριώδιον-Μεγάλη Εβδομάδα-Πεντηκοστάριον). Στείλτε μου την προσφορά σας με προσωπικό μήνυμα για να του τις μεταφέρω.
(Θα τα έπαιρνα εγώ, αλλά συμφωνώ με τον Πέτρο εδώ)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Γνωστός μου συλλέκτης διαθέτει δεμένες τις πρώτες εκδόσεις των τριών βιβλίων του Φαρλέκα (Τριώδιον-Μεγάλη Εβδομάδα-Πεντηκοστάριον). Στείλτε μου την προσφορά σας με προσωπικό μήνυμα για να του τις μεταφέρω.
(Θα τα έπαιρνα εγώ, αλλά συμφωνώ με τον Πέτρο εδώ)

Κι εγω τα εχω, σε αριστη κατασταση και δεμενα ωραιοτατα.
 
Top