[Ψάχνω] Βιβλία Εμμ. Φαρλέκα (Τριώδιον-Πεντηκοστάριον-Μ. Εβδομάς)

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιο βιβλιοπωλείο μπορώ να τα βρω; Έχω ψάξει σε κάποια, αλλά δεν το έχουν.
 
Last edited by a moderator:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Σιγουρα στην αποστολικη διακονια . Και το πεντηκοσταριο !
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Σιγουρα στην αποστολικη διακονια . Και το πεντηκοσταριο !

Σας ευχαριστώ πολύ. Το Πεντηκοστάριο βέβαια το έχω ήδη, αλλά σε φωτοτυπίες.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μιας και το θἐσατε το ζήτημα (και εύγε σας) να πω ότι σε μια παλιότερη συζήτηση που είχα με τον άρχοντα Β. Κατσιφή μου είπε ότι από όλα τα βιβλία Τριωδίου εκείνος προτιμά το βιβλίο του Φαρλέκα. Ο λόγος; "Συνδυάζει την αθηναϊκή απλότητα με την σμυρνέϊκη αρχοντιά". Μου άρεσε πολύ αυτή η διατύπωση, πόσο μάλλον όταν προέρχεται από έναν άρχοντα (γνωρίζουν οι παλιότεροι) που είναι μαθητής του Πρίγγου και που μπορεί να θεωρηθεί ως ένας από τους πιο παραδοσιακούς και πιο κλασικούς ερμηνευτές που έχουν υπάρξει, τουλάχιστον από το περιβάλλον της Μεγάλης Εκκλησίας.

Γι' αυτόν τον λόγο κι εγώ θα ήθελα πολύ αυτό το βιβλίο, κι αν κάποιος φίλος του φόρουμ μπορεί να μας δώσει έστω κάποιο δείγμα γραφής θα ήμουν ευγνώμων.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Μιας και το θἐσατε το ζήτημα (και εύγε σας) να πω ότι σε μια παλιότερη συζήτηση που είχα με τον άρχοντα Β. Κατσιφή μου είπε ότι από όλα τα βιβλία Τριωδίου εκείνος προτιμά το βιβλίο του Φαρλέκα. Ο λόγος; "Συνδυάζει την αθηναϊκή απλότητα με την σμυρνέϊκη αρχοντιά". Μου άρεσε πολύ αυτή η διατύπωση, πόσο μάλλον όταν προέρχεται από έναν άρχοντα (γνωρίζουν οι παλιότεροι) που είναι μαθητής του Πρίγγου και που μπορεί να θεωρηθεί ως ένας από τους πιο παραδοσιακούς και πιο κλασικούς ερμηνευτές που έχουν υπάρξει, τουλάχιστον από το περιβάλλον της Μεγάλης Εκκλησίας.

Γι' αυτόν τον λόγο κι εγώ θα ήθελα πολύ αυτό το βιβλίο, κι αν κάποιος φίλος του φόρουμ μπορεί να μας δώσει έστω κάποιο δείγμα γραφής θα ήμουν ευγνώμων.

Πράγματι, τα βιβλία του Φαρλέκα έχουν κάτι το ξεχωριστό.Εγώ με το που διάβασα το Πεντηκοστάριο ξετρελάθηκα, για αυτό το λόγο ψλαχνω και τα υπόλοιπα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αν μπορούσες να μας δώσεις Νίκο κάποιο δείγμα γραφής όποτε μπορείς...
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Αν μπορούσες να μας δώσεις Νίκο κάποιο δείγμα γραφής όποτε μπορείς...

Ωρίστε το δείγμα που μου ζητήσατε. Είναι το δοξαστικό των Αίνων της Κυριακής του Θωμά. Ζητώ συγγνώμη που καθυστέρησα να το επισυνάψω, αλλά είχα κάποιο πρόβλημα με τη σύνδεσή μου στο ίντερνετ.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων Κυριακής του Θωμά υπό Εμμανουήλ Φαρλέκα.pdf
    56 KB · Views: 374

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νίκο, έκανες τον κόπο να το γράψεις, εγώ εννοούσα να σκανάρεις κάτι. Ευχαριστώ πολύ.

Αν μετρήσεις τις γραμμές, μπορεί οι χρωματικές να είναι λιγότερες από τις διατονικές και εναρμόνιες. Δεν έχει λιτότητα, ούτε αντιθέτως μεγαλοπρέπεια, έχει όμως κατάνυξη. Καθώς το διάβαζα μου ερχόταν στο νου -δεν ξέρω γιατί- η φωνή και το ψάλσιμο του Απόστολου Βαλληνδρά. Νομίζω ότι εμένα προσωπικά με συγκινεί αυτό το ύφος γραφής. Μάλλον με έπεισες να ψάξω κι εγώ για το Τριώδιο...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Νίκο, έκανες τον κόπο να το γράψεις, εγώ εννοούσα να σκανάρεις κάτι. Ευχαριστώ πολύ.

Αν μετρήσεις τις γραμμές, μπορεί οι χρωματικές να είναι λιγότερες από τις διατονικές και εναρμόνιες. Δεν έχει λιτότητα, ούτε αντιθέτως μεγαλοπρέπεια, έχει όμως κατάνυξη. Καθώς το διάβαζα μου ερχόταν στο νου -δεν ξέρω γιατί- η φωνή και το ψάλσιμο του Απόστολου Βαλληνδρά. Νομίζω ότι εμένα προσωπικά με συγκινεί αυτό το ύφος γραφής. Μάλλον με έπεισες να ψάξω κι εγώ για το Τριώδιο...

Όντως, τα βιβλία του Φαρλέκα είναι πολύ καλά, ιδιαίτερα το Τριώδιο του. Σε βιβλιοπωλεία υπάρχουν μόνο, το Πεντηκοστάριο και ο Ακάθιστος Υμνος. Όσο κι' αν έψαξα, δεν έχω βρεί Τριώδιο και Μεγάλη Εβδομάδα, τα οποία έχω σε κακής ποιότητας φωτοτυπία (1970).
Επισυνάπτω δείγμα από το Τριώδιο
 

Attachments

  • Farlekas Atenisai.pdf
    185.3 KB · Views: 317

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Όσο κι' αν έψαξα, δεν έχω βρεί Τριώδιο και Μεγάλη Εβδομάδα, ...

Στη Θεσσαλονίκη, υπάρχουν (σήμερα) τουλάχιστον στο βιβλιοπωλείο του Β.Ρηγόπουλου, ίσως και σε άλλα.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
το τριώδιο του Εμμ Φαρλέκα γραμματέως της Αρχειπισκοπής αθηνών τότε, εξεδόθη το 1931. Επανέκδοση έγινε από τον εκδοτικό οίκο Κουλτούρα Μαντζάρου 4 (κάθετος Σόλωνος απέναντι από Νομική σχολή σχεδόν) πρόσφατα και υπάρχει ακόμη. Τηλ εκδοτικού οίκου 210 3636281. Επίσης έχει επανεκδοθεί και το πεντηκοστάριο του ιδίου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
το τριώδιο του Εμμ Φαρλέκα γραμματέως της Αρχειπισκοπής αθηνών τότε, εξεδόθη το 1931. Επανέκδοση έγινε από τον εκδοτικό οίκο Κουλτούρα Μαντζάρου 4 (κάθετος Σόλωνος απέναντι από Νομική σχολή σχεδόν) πρόσφατα και υπάρχει ακόμη. Τηλ εκδοτικού οίκου 210 3636281. Επίσης έχει επανεκδοθεί και το πεντηκοστάριο του ιδίου.

Και η Μ.Εβδομάς του ιδίου. Και σε επανέκδοση, διατίθενται πια και δεμένα. (Η πρώτες ανατύπωσεις Τριωδίου και Μ.Εβδομάδος, ήταν άδετες.)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και η Μ.Εβδομάς του ιδίου. Και σε επανέκδοση, διατίθενται πια και δεμένα. (Η πρώτες ανατύπωσεις Τριωδίου και Μ.Εβδομάδος, ήταν άδετες.)

Για την ακρίβεια νομίζω ότι μόνο το Πεντηκοστάριο κυκλοφορεί πλέον δεμένο, τόσο το Τριώδιο ( και πιθανόν και η Μ. Εβδομάδα του), όπως και ο Ακάθιστος ύμνος στην επανέκδοση κυκλοφορούν ως χαρτόδετα.

Δ.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Πριν λίγο τηλεφώνησα και μου είπαν ότι κυκλοφορεί δεμένο. Εδωσα το τηλεφώνο παραπάνω.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κι όμως, ζουν ανάμεσά μας κάποιοι οι οποίοι ψάλλουν από Φαρλέκα!!!:eek:

Δεν πρόκειται ποτέ στη ζωή μου να πω κομμάτι από τον συγκεκριμένο συνθέτη. Τον έχω συνδυάσει με «Αθηναϊκές» καταστάσεις και μου προκαλεί αποστροφή...

Από εκεί κι ύστερα, τί να πρωτοσχολιάσω. Γραμμές ξεκάρφωτες που πλατειάζουν χωρίς να καλλωπίζουν. Φθορές στο άσχετο έτσι για να πει ότι ξέρει να αλλάζει τους ήχους, βαρετές συνθέσεις χωρίς κανένα συναίσθημα, καμμία πηγαία έμπνευση, καθαρά εγκεφαλικές. Δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος συνθέτης προσέφερε κάτι ουσιαστικό στη βυζ. μουσική όσο αμετροεπές και αν ακούγεται αυτό.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κι όμως, ζουν ανάμεσά μας κάποιοι οι οποίοι ψάλλουν από Φαρλέκα!!!:eek:

Δεν πρόκειται ποτέ στη ζωή μου να πω κομμάτι από τον συγκεκριμένο συνθέτη. Τον έχω συνδυάσει με «Αθηναϊκές» καταστάσεις και μου προκαλεί αποστροφή...

Από εκεί κι ύστερα, τί να πρωτοσχολιάσω. Γραμμές ξεκάρφωτες που πλατειάζουν χωρίς να καλλωπίζουν. Φθορές στο άσχετο έτσι για να πει ότι ξέρει να αλλάζει τους ήχους, βαρετές συνθέσεις χωρίς κανένα συναίσθημα, καμμία πηγαία έμπνευση, καθαρά εγκεφαλικές. Δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος συνθέτης προσέφερε κάτι ουσιαστικό στη βυζ. μουσική όσο αμετροεπές και αν ακούγεται αυτό.

Πέτρε, πρόσεχε! Ο Φαρλέκας δε συνδέεται με αυτά που υπαινίσσεσαι...Σμύρνη κουβαλάει κυρίως...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πέτρε, πρόσεχε! Ο Φαρλέκας δε συνδέεται με αυτά που υπαινίσσεσαι...Σμύρνη κουβαλάει κυρίως...

Ενδεχομένως και να ισχύει αυτό το οποίο λες αφού τις συνθέσεις του συγκεκριμένου τις έχω ακούσει να εκτελούνται μόνο από εκπροσώπους συγκεκριμένης σχολής και όχι της Σμυρνέϊκης. Η μόνη εξαίρεση ίσως είναι ο πρώην Πατρών Νικόδημος. Και πάλι όμως, αν κρίνω από τη Μεγάλη Εβδομάδα του συγκεκριμένου που έχει τύχει να δω, μου επιβεβαιώνεται το ότι οι συνθέσεις του είναι αυτό που λέμε «εγκεφαλικές»
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ενδεχομένως και να ισχύει αυτό το οποίο λες αφού τις συνθέσεις του συγκεκριμένου τις έχω ακούσει να εκτελούνται μόνο από εκπροσώπους συγκεκριμένης σχολής και όχι της Σμυρνέϊκης. Η μόνη εξαίρεση ίσως είναι ο πρώην Πατρών Νικόδημος. Και πάλι όμως, αν κρίνω από τη Μεγάλη Εβδομάδα του συγκεκριμένου που έχει τύχει να δω, μου επιβεβαιώνεται το ότι οι συνθέσεις του είναι αυτό που λέμε «εγκεφαλικές»


Άκου κ από ᾽δω...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μ' αρέσουν αρκετά Δοξαστικά... του Φαρλέκα
έχει κάποιες ωραίες θέσεις.
Όπως, αν δεν απατώμαι, και ας με διορθώσουν οι ειδικοί στο "έφθασε καιρός" το "Κύριε δι αυτής..." από όπου κι άν ψάλλει κάποιος το εν λόγω δοξαστικό, θεωρώ ότι μπορεί κάλλιστα να βάλει τη φράση από τον Φαρλέκα.
επίσης, οι δοξολογίες του είναι πολύ ωραίες...
προσπαθείστε να τις ψάλλετε, κ θα δείτε ότι είναι ακουστικά (και μελοποιητικά) αριστουργήματα.
 
Top