[Ψάχνω] Βιβλία Βυζαντινής Μουσικής με Ακούσματα Cds

imamalis

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας,

Επειδή είμαι αρχάριος θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιες πληροφορίες.
Ψάχνω βιβλία τα οποία να έχουν μέσα και cds με μαθήματα και ασκήσεις θεωρητικές και πρακτικές.
Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μου πει για τα βιβλία και αν γνωρίζει που μπορώ να τα βρω.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Ηλίας
email : imamalisweb@gmail.com
 
οπτικοακουστικό υλικό από τις εκδόσεις Κακουλίδη τηλ2105140342 και 210 5231809 και κιν 6942570307 για λογαριασμό των εκδόσεων Κακουλίδη έχω ηχογραφήσει και εγώ κοινωνικά , ασματικές ακολουθίες , τριώδιο και παραλαγή το αναστασιματάριο (πλάγιοι ήχοι ) κ. α .
 
Το θεωρητικόν του μέλους του Ψαλτολογίου Δημ. Ιωαννίδη, με πλήθος ασκήσεων και ηχητικών παραδειγμάτων κατ΄ ήχον, τα οποία περιλαμβάνονται σε ένθετο ψηφιακό δίσκο. Ο πλήρης τίτλος είναι "Η θεωρία της Βυζαντινής Μουσικής στην πράξη".
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Καλησπέρα σας,

Επειδή είμαι αρχάριος θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιες πληροφορίες.
Ψάχνω βιβλία τα οποία να έχουν μέσα και cds με μαθήματα και ασκήσεις θεωρητικές και πρακτικές.
Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μου πει για τα βιβλία και αν γνωρίζει που μπορώ να τα βρω.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Ηλίας
email : imamalisweb@gmail.com

Παρε το θεωρητικο του Αρχοντα Πρωτοψαλτη Δημητρη Ιωαννιδη και δεν νομιζω να χρειαστεις κατι αλλο.
 

imamalis

Νέο μέλος
Επειδή είμαι αρχάριος μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρώ ?


Παρε το θεωρητικο του Αρχοντα Πρωτοψαλτη Δημητρη Ιωαννιδη και δεν νομιζω να χρειαστεις κατι αλλο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρε το θεωρητικο του Αρχοντα Πρωτοψαλτη Δημητρη Ιωαννιδη και δεν νομιζω να χρειαστεις κατι αλλο.
Μπορείτε να μας κάνετε μια μικρή παρουσίαση; Πού δίνει έμφαση; Στην πράξη σημαίνει ότι έχει πολλές ασκήσεις κι εφαρμογές;

ΥΓ Νομίζω ότι βρήκα αυτό που ζητούσα: εδώ υπάρχουν τα περιεχόμενα: http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=201&p=736#p736

Βρήκα πολύ χρήσιμο που υπάρχουν τα ακόλουθα κεφάλαια:


ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΒ΄. Ανάλυση Εκκλησιαστικού Μέλους & Κεκραγάρια Ιωάννου Πρωτοψάλτου όλων των Ήχων _ . _ 138 – 157

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΓ΄. Τρόπος απαγγελίας των Στίχων _ . _ 158 – 165

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΣΤ΄.Ο Ιεροψάλτης, το Έργο του & η Εκκλησία _ . _ 203 – 210

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΖ΄. Άγραφο Τυπικό ( Στάση Ιεροψαλτών & Ήχοι – Καταβασίες – Κοντάκια – Προκείμενα του Ενιαυτού ), περί του Κοινωνικού – Παρατηρήσεις επί του Τυπικού Σελίς 211 – 231

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΗ΄. Βυζαντινή Χορωδία _ . _ 232 – 235

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΘ΄. Εξωτερική Μουσική: Τα ελλείποντα των Καταχρηστικών Σιουπέδων – Παραβολή Μακαμίων με τους Ήχους της Βυζαντινής Μουσικής – Τα Μακάμια και ο τρόπος λειτουργίας τους κατ’ Ήχον – Πεσρέφια – Μπεστέδες _ . _ 237 – 266



Λοιπόν, φίλεimamalis, παράγγειλε 2, το θέλω κι εγώ.:wink:
 
Last edited:

imamalis

Νέο μέλος
γνωρίζει κάποιος τα βιβλιοπωλεία που μπορώ να τα βρώ ?
ψαχνω αλλά τίποτα
 
γνωρίζει κάποιος τα βιβλιοπωλεία που μπορώ να τα βρώ ?
ψαχνω αλλά τίποτα

ζήνωνος 7-9 στην Ομόνοια 8 ος όροφος



Υ.Γ. βάζεται και κανένα ευχαριστώ , σ όσους σας απαντάνε , δεν είναι κακό ...
 

petrosg

Petros Gonatas
Όλα τα βιβλία του δασκάλου μου Κου Διονυσίου Ηλιόπουλου από τη Θεωρία της Α' Τάξης, Αναστασιματάριο και βιβλία Γ', Δ' και Ε΄Τάξης κυκλοφορούν με CDs που περιέχουν όλα τα κείμενα.
 
Top