[Ερώτηση] Βιβλία Α. Καραμάνη

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αγαπητοί μου συνάδελφοί μου και μη θέλω να σας ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε. Πως να ζητήσω το πεντηκοστάριο του Καραμάνη; Λέγεται έτσι το βιβλίο του, ή πρέπει να δώσω άλλο τίτλο;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Τριωδιο και Πεντηκοσταριο ειναι μαζι σε ενα τομο. Ωραιοτατο βιβλιο σου το συνιστω ανεπιφυλακτα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο ακριβής τίτλος : Νέα Μουσικὴ Κυψέλη Τόμος Αʹ: Τριῴδιον - Πεντηκοστάριον.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ το Τριώδιο/ Πεντηκοστάριο & τον Εσπερινό του Α. Καραμανή; Τα υπόλοιπα τα έχω. Ευχαριστώ.

Σταύρος Ζαχαρίου
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ το Τριώδιο/ Πεντηκοστάριο & τον Εσπερινό του Α. Καραμανή; Τα υπόλοιπα τα έχω. Ευχαριστώ.

Σταύρος Ζαχαρίου

Υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα χριστιανικά βιβλιοπωλεία.
 

Nikos

Member
Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ το Τριώδιο/ Πεντηκοστάριο & τον Εσπερινό του Α. Καραμανή; Τα υπόλοιπα τα έχω. Ευχαριστώ.

Σταύρος Ζαχαρίου

Με προλάβατε κύριε Παλιούρα:D:D
-------------------
Στην Θεσσαλονίκη από ότι ξέρω παντού........... σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Τώρα για Αθήνα δεν ξέρω άλλα λογικά θα τα έχουν και εκεί. Καλό θα ήταν να μας πεις που κατοικείς για να σου πουν και οι τυχόν συμπολήτες σου ακριβή διεύθυνση.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ξερει κανενας τιμες για ολη τη σειρα; Νομιζω ηρθε η ωρα να τα ξανα-αγορασω!
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Βασικά ζω στη Κύπρο:). Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε και πολλές επιλογές οσόν αφορά μουσικά βιβλία. Οπόταν θα με βοηθούσε αν μου λέγατε κάποιο βιβλιοπωλείο το οποίο έχει και website. Ευχαριστώ.
 

manoskliv

Νέο μέλος
:confused:Πού θα βρώ να αγοράσω τον Β τόμο του Μηνολογίου του ΑΘΑΝ.ΚΑΡΑΜΑΝΗ, γιατί έχω φάει τον κόσμο!!!!!!!!!!!!:mad:
 
P

PANROUST

Guest
Μήπως κάποιος έχει σε ηλεκρονική μορφή τον όρθρο του Καραμάνη;
 

ΣΙΦΗΣ

μανουσακακης ιωσηφ
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω μηπωσ εχει καποιοσ σε pdf τα μηνιαια του καραμανη να μου τα στειλει σε προσωπικο μυνημα...ευχαριστω...
 

ΣΙΦΗΣ

μανουσακακης ιωσηφ
θα ηθελα να ρωτησω μηπως μπορει καποιοσ να μου στειλει την μουσικη κυψελη(ΤΡΙΩΔΙΟ-ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ) του καραμανη σε πρωσοπικο μυνημα???:Dεπισησ να ευχαριστησω τουσ λαρισαιουσ και δημοσιωσ για την προσφορα τουσ...:wink:ξερουν αυτοι...
 
Last edited:

ΣΙΦΗΣ

μανουσακακης ιωσηφ
καλημερα θα ηθαλα να ρωτησω αν μπορει καποιοσ να μου στειλει,αν βεβαια υπαρχει,η μεγαλη εβδομαδα του καραμανη σε pdf...σε προσωπικο μυνημα...ευχαριστω πολυ
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής: Το βιβλίο του Καραμάνη με τίτλο ''Παράρτημα'' της ''Νέας Μουσικής Συλλογής'' που αναφέρει ότι είναι συμπλήρωμα της Θείας Λειτουργίας και του όρθρου, τι περιλαμβάνει και από που θα μπορούσα να το προμηθευτώ; Είναι το μοναδικό που μου λείπει από τη σειρά αυτή.
Έψαξα και εδώ μέσα να βρω κάτι, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Αν πάλι έχει γίνει κάποια συζήτηση με το θέμα αυτό, ας μου αναφέρει παρακαλώ κάποιος το link και ας το σβήσει το θέμα που άνοιξα.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής: Το βιβλίο του Καραμάνη με τίτλο ''Παράρτημα'' της ''Νέας Μουσικής Συλλογής'' που αναφέρει ότι είναι συμπλήρωμα της Θείας Λειτουργίας και του όρθρου, τι περιλαμβάνει και από που θα μπορούσα να το προμηθευτώ; Είναι το μοναδικό που μου λείπει από τη σειρά αυτή.
Έψαξα και εδώ μέσα να βρω κάτι, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Αν πάλι έχει γίνει κάποια συζήτηση με το θέμα αυτό, ας μου αναφέρει παρακαλώ κάποιος το link και ας το σβήσει το θέμα που άνοιξα.
Ευχαριστώ πολύ.

Το βιβλίο αυτό το έχω και περιέχει τα στιχηρά προσόμοια κατ΄ήχον, τις σύντομες καταβασίες όλου του έτους με εξαίρεση των Χριστουγέννων και του Πάσχα που βρίσκονται στο βιβλίο του όρθρου, έχει από τους αίνους του γ΄ήχου το "Εισ το μνήμα σε επεζήτησε....", από τη Θεία Λειτουργία περιέχει το τρισάγιο του Θρ. Στανίτσα σε ήχο δ΄(φθορικό) και τέλος κάποιους στίχους από ψαλμούς εις βασιλικάς τελετάς
Το που θα το βρείς, αν υπάρχει σε κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσσαλονίκη, αν και πρόσφατα το ζητούσε ακόμα ένας συνάδελφος και μου είπε ότι δεν υπάρχει έξω και το έβγαλε φωτοτυπίες, έχει λίγες σελίδες.
 

ΣΙΦΗΣ

μανουσακακης ιωσηφ
μηπωσ θα μπορουσε καποιοσ να μου στειλει σε προσωπικο μυνημα σε pdf τον ορθρο του Καραμανη???ευχαριστω...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω μηπωσ εχει καποιοσ σε pdf τα μηνιαια του καραμανη να μου τα στειλει σε προσωπικο μυνημα...ευχαριστω...

θα ηθελα να ρωτησω μηπως μπορει καποιοσ να μου στειλει την μουσικη κυψελη(ΤΡΙΩΔΙΟ-ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ) του καραμανη σε πρωσοπικο μυνημα???:Dεπισησ να ευχαριστησω τουσ λαρισαιουσ και δημοσιωσ για την προσφορα τουσ...:wink:ξερουν αυτοι...

καλημερα θα ηθαλα να ρωτησω αν μπορει καποιοσ να μου στειλει,αν βεβαια υπαρχει,η μεγαλη εβδομαδα του καραμανη σε pdf...σε προσωπικο μυνημα...ευχαριστω πολυ

μηπωσ θα μπορουσε καποιοσ να μου στειλει σε προσωπικο μυνημα σε pdf τον ορθρο του Καραμανη???ευχαριστω...
Στέλνεις συνεχῶς παρόμοια μηνύματα.
1) Σέ ΠΜ δέν ἐπισυνάπτονται ἀρχεῖα (δές ἐδῶ) καί
2) Γιατί ἐδῶ ἀπάντησες ὅτι «υπαρχουν τα πνευματικα δικαιωματα του συγγραφεα»;
Παρακαλῶ μήν τό ἐπαναλάβεις.
 
Top