Βατοπεδινοί Πατέρες

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Είναι έγγαμος ιεροδιάκονος στην Κύπρο και αυτή τη στιγμή, εκτελεί χρέη αρχιδιακόνου, του Αρχιεπισκόπου Κύπρου!!!

Χριστός Ανέστη, κατ'αρχάς. Νομίζω τώρα έχει πάρει μετάθεση για το ναό της Παλλουριώτισσας, μιας και έχει αφήσει μόνο ένα διάκονο ο Αρχιεπίσκοπος μαζί του, εκτός από κάποιες έκτακτες περιπτώσεις που παίρνει περισσότερους.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Τις προάλλες βρήκα τυχαία στην ιστοσελίδα vatopaidi.wordpress.com το ευαγγέλιο του Εσπερινού της Αγάπης ψαλλόμενο από Χορό Βατοπαιδινών πατέρων. Το μέλος είναι του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου σε ήχο πλ.δ. Στη φωτογραφία είναι οι πατέρες που το ψάλλουν.
 

Attachments

  • Ευαγγέλιον εις την Ομηρικήν .bmp
    569.6 KB · Views: 184
  • Ευαγγέλιον εις την Ομηρικήν .rar
    19.6 MB · Views: 166

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Από την ίδια ιστοσελίδα το Χριστός Ανέστη σε διάφορες γλώσσες.
 

Attachments

  • Χριστός Ανέστη .mp3
    3.5 MB · Views: 189

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Από τη φετινή αγρυπνία της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρου στην Ι. Μ. Βατοπαιδίου η αργή δοξολογία μετά του ασματικού σε ήχο Δ' Άγια μελοποιημένη απλά και μελωδικά από τον Μπαλάσιο Ιερέα και Νομοφύλακα.
 

Attachments

  • Δοξολογία Μπαλασίου Ήχος δ .mp3
    14 MB · Views: 359

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Το πρώτο ιδιόμελο της προσκύνησης του Τιμίου Σταυρού σε ήχο Β' ψαλλόμενο από τον ιερομόναχο π. Μάξιμο Βατοπαιδινό.
 

Attachments

  • Ιδιόμελο του Σταυρού Ήχος β .mp3
    3.1 MB · Views: 246

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν ξέρω φίλοι μου αν έχουν ξανανέβει αυτά, αν ναι συχωρήστε με: είναι στίχοι από το οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε του Π. Μπερεκέτη, από αγρυπνία της αγίας Ζώνης (δεν ξέρω πότε έγινε). Ψάλλουν διάφοροι χοροί πατέρων, αν ξέρει κανείς ας μας πει ποιοι.

ΥΓ Όπως καταλάβατε, δεν ξέρω τίποτα...
 

Attachments

  • Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    6.8 MB · Views: 176
  • Ο καρπός της κοιλίας σου.mp3
    6 MB · Views: 140
  • Ότι σωτήρα έτεκες.mp3
    6.4 MB · Views: 151
  • Των ψυχών ημών (α΄).mp3
    1.5 MB · Views: 118
  • Των ψυχών ημών (πλ.δ).mp3
    8.4 MB · Views: 133

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Δεν ξέρω φίλοι μου αν έχουν ξανανέβει αυτά, αν ναι συχωρήστε με: είναι στίχοι από το οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε του Π. Μπερεκέτη, από αγρυπνία της αγίας Ζώνης (δεν ξέρω πότε έγινε). Ψάλλουν διάφοροι χοροί πατέρων, αν ξέρει κανείς ας μας πει ποιοι.

ΥΓ Όπως καταλάβατε, δεν ξέρω τίποτα...

Τα κομμάτια αυτά έχουν εκδοθεί στο υπ' αριθμόν 6 cd (από τα 10 συνολικά) της σειράς "1000 χρόνια Άγιον Όρος, σπάνια ηχητικά ντοκομέντα από το Περιβόλι της Παναγίας" από τις εκδόσεις Άβατον. Η έκδοση χαρακτηρίζεται συλλεκτική και κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1997 σε 3000 αντύτυπα. Η έκδοση έχει πράγματι αξιόλογες ηχογραγήσεις αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ φτωχή αφού εκτός από τον τίτλο του κάθε κομματιού δεν δίνει άλλες πληροφορίες. Παρακάυω αναγράφω τους τίτλους καθενός από τα 10 cds.

1. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Παντελεήμων Κάρτσωνας.
2. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής.
3. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Ιερομόναχος π. Γαβριήλ Μαγκαβός.
4. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλουν οι μοναστικές Αδελφότητες των Δανιηλαίων και Θωμάδες.
5-9. Αγρυπνία στο Άγιον Όρος, Πανήγυρις Καταθέσεως Τιμίας ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ψάλλει χορός Αγιορειτών Πατέρων.
10. Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου, Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής με χορό Αγιορειτών Πατέρων.

Η έκδοση συνοδεύεται από φωτογραφικό έντυπο και από πιστοποιητικό γνησιότητος.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα και από πού μπορεί κανείς να το προμηθευτεί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα κομμάτια αυτά έχουν εκδοθεί στο υπ' αριθμόν 6 cd (από τα 10 συνολικά) της σειράς "1000 χρόνια Άγιον Όρος, σπάνια ηχητικά ντοκομέντα από το Περιβόλι της Παναγίας" από τις εκδόσεις Άβατον. Η έκδοση χαρακτηρίζεται συλλεκτική και κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1997 σε 3000 αντύτυπα. Η έκδοση έχει πράγματι αξιόλογες ηχογραγήσεις αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ φτωχή αφού εκτός από τον τίτλο του κάθε κομματιού δεν δίνει άλλες πληροφορίες. Παρακάυω αναγράφω τους τίτλους καθενός από τα 10 cds.

5-9. Αγρυπνία στο Άγιον Όρος, Πανήγυρις Καταθέσεως Τιμίας ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ψάλλει χορός Αγιορειτών Πατέρων.
10. Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου, Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής με χορό Αγιορειτών Πατέρων.

Η έκδοση συνοδεύεται από φωτογραφικό έντυπο και από πιστοποιητικό γνησιότητος.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα και από πού μπορεί κανείς να το προμηθευτεί.

Παναγιώτη, όπως τα λες είναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι η ηχογράφηση που παρέθεσε ο Γιώργος είναι από δίσκο αυτής της σειράς; Έχω επιφυλάξεις.. είναι μάλλον από πρόσφατη πανήγυρη.

Δ.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Τα κομμάτια αυτά έχουν εκδοθεί στο υπ' αριθμόν 6 cd (από τα 10 συνολικά) της σειράς "1000 χρόνια Άγιον Όρος, σπάνια ηχητικά ντοκομέντα από το Περιβόλι της Παναγίας" από τις εκδόσεις Άβατον. Η έκδοση χαρακτηρίζεται συλλεκτική και κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1997 σε 3000 αντύτυπα. Η έκδοση έχει πράγματι αξιόλογες ηχογραγήσεις αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ φτωχή αφού εκτός από τον τίτλο του κάθε κομματιού δεν δίνει άλλες πληροφορίες. Παρακάυω αναγράφω τους τίτλους καθενός από τα 10 cds.

1. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Παντελεήμων Κάρτσωνας.
2. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής.
3. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Ιερομόναχος π. Γαβριήλ Μαγκαβός.
4. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλουν οι μοναστικές Αδελφότητες των Δανιηλαίων και Θωμάδες.
5-9. Αγρυπνία στο Άγιον Όρος, Πανήγυρις Καταθέσεως Τιμίας ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ψάλλει χορός Αγιορειτών Πατέρων.
10. Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου, Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής με χορό Αγιορειτών Πατέρων.

Η έκδοση συνοδεύεται από φωτογραφικό έντυπο και από πιστοποιητικό γνησιότητος.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα και από πού μπορεί κανείς να το προμηθευτεί.

http://orthodoxmatter.blogspot.com/2008/08/1000.html

και αλλού
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω φίλοι μου αν έχουν ξανανέβει αυτά, αν ναι συχωρήστε με: είναι στίχοι από το οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε του Π. Μπερεκέτη, από αγρυπνία της αγίας Ζώνης (δεν ξέρω πότε έγινε). Ψάλλουν διάφοροι χοροί πατέρων, αν ξέρει κανείς ας μας πει ποιοι.

ΥΓ Όπως καταλάβατε, δεν ξέρω τίποτα...
Ψάλλει ο π. Γαβριήλ Μακαβός.
Κατά σύμπτωση τα είχα ανεβάσει προχτές στο psaltiri.org από cd (γραμμένο) που γράφει "Μακαβός" , σε χαμηλότερη ποιότητα ήχου.
Το ανεβάζω ολόκληρο , συνεχόμενο, όλους τους ήχους του Θεοτόκε.
Προσωπικά ο γέροντας μου αρέσει πολύ και με ξεκουράζει.
 

Attachments

  • theotoke parthene 8ixon Makavos.mp3
    13.9 MB · Views: 361
Last edited:

antonism

Παλαιό Μέλος
Τα κομμάτια αυτά έχουν εκδοθεί στο υπ' αριθμόν 6 cd (από τα 10 συνολικά) της σειράς "1000 χρόνια Άγιον Όρος, σπάνια ηχητικά ντοκομέντα από το Περιβόλι της Παναγίας" από τις εκδόσεις Άβατον. Η έκδοση χαρακτηρίζεται συλλεκτική και κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1997 σε 3000 αντύτυπα. Η έκδοση έχει πράγματι αξιόλογες ηχογραγήσεις αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ φτωχή αφού εκτός από τον τίτλο του κάθε κομματιού δεν δίνει άλλες πληροφορίες. Παρακάυω αναγράφω τους τίτλους καθενός από τα 10 cds.

1. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο ιερομόναχος π. Παντελεήμων Κάρτσωνας.
2. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής.
3. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλει ο Ιερομόναχος π. Γαβριήλ Μαγκαβός.
4. Οι μεγαλύτεροι ψάλτες του Αγίου Όρους. Ψάλλουν οι μοναστικές Αδελφότητες των Δανιηλαίων και Θωμάδες.
5-9. Αγρυπνία στο Άγιον Όρος, Πανήγυρις Καταθέσεως Τιμίας ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ψάλλει χορός Αγιορειτών Πατέρων.
10. Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου, Ψάλλει ο Διακο-Διονύσιος Φιρφιρής με χορό Αγιορειτών Πατέρων.
όλα αυτά τα κομμάτια του 6ου CD μήπως έχουν ξανανέβει στο psaltologion?
διότι αν έχουν ανέβει σίγουρα τα έχω κατεβάσει. είναι ακούσματα Αγίου Όρους και δεν μπορώ να αντισταθώ. αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το μόνο που ανέβηκε από τα παραπάνω είναι ένα από τα CD του Φιρφιρή με επιλογές από άλλα τρία CD με την Αγρυπνία του Τιμίου Προδρόμου στη Διονυσίου με Δανιηλαίους, Φιρφιρή και Θωμάδες. Τίποτε άλλο. Όμως τα υπόλοιπα CD κυκλοφορούν και ανεξάρτητα στις σειρές «Αγιορείτικη Αγρυπνία» και «Ψάλτες του Αγ. Όρους» από τις εκδόσεις ΠΑΠΑΔΑΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ, αλλά και πρόχειρα αντίγραφα σαν εκδόσεις Άνοδος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αυτό σημαίνει, Γιάννη, ότι δεν μπορούμε να ανεβάσουμε και το πολυ ωραίο Δούλοι Κύριον από την ίδια αγρυπνία, έτσι δεν είναι;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Η δοξολογία σε ήχο δ' φθορικό η και makam Ferahnak του Παναγιώτου Προυσσαέως Κηλτζανίδου όπως ψάλθηκε από τους πατέρες στην αγρυπνία των Χριστουγέννων στο Βατοπαίδι (από εδώ).

Υ.Γ.τυχόν άκουσμα "έξω πεταστών" ας μην σκανδαλίσει...έτσι είναι καταγεγραμένες από τον συνθέτη (επειδή το δαμε κι αυτό)
 

Attachments

  • ΑΡΓΗ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ, Δ' ΦΘΟΡΙΚΟΣ (ΦΕΡΑΧΝΑΚ), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΗΛΤΖΑΝΙΔΟΥ.pdf
    1.2 MB · Views: 262
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η δοξολογία σε ήχο δ' φθορικό η και makam Ferahnak του Παναγιώτου Προυσσαέως Κηλτζανίδου
Μου κάνει εντύπωση πάντως, ότι ενώ ο Κήλτζανίδης στη "Μέθοδο Ελληνικής Μουσικής..." αναφέρεται πάντα στο μακάμι αυτό (τόσο στη θεωρητική παρουσίασή του, όσο και στο μακαμλάρ κιαρί), ως ήχο βαρύ φθορικό, εδώ επιγράφεται ήχος δ' . Οπωσδήποτε αποτελεί ένα είδος αντίφασης
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Μου κάνει εντύπωση πάντως, ότι ενώ ο Κήλτζανίδης στη "Μέθοδο Ελληνικής Μουσικής..." αναφέρεται πάντα στο μακάμι αυτό (τόσο στη θεωρητική παρουσίασή του, όσο και στο μακαμλάρ κιαρί), ως ήχο βαρύ φθορικό, εδώ επιγράφεται ήχος δ' . Οπωσδήποτε αποτελεί ένα είδος αντίφασης

Στην δοξολογία μάλλον ακολουθεί την παράδοση του Χουρμουζίου.
 
Top