Βασιλικός - Κυριακή Τυφλού (2004)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Το μελος του ''Ψαλτολογιον'' theoharis , μου εστειλλε διαφορες ηχογραφησεις σε κασετες του γνωστου πρωτοψαλτη κ. Θεοδωρου Βασιλικου , με την παρακληση-επιθυμια να τις ανεβασω στο φορουμ . Ειναι ζωντανες ηχογραφησεις απο τον Ιερο Ναο του Αγιου Αποστολου Θωμα της Αθηνας (Γουδι) .
Με την βοηθεια του φιλου συλλεκτη-ιατρου κ. Μανωλη Χναρακη , οι κασετες εγιναν σιντι και οταν βρισκω ευκαιρεια θα ανεβαζω τις σχετικες ηχογραφησεις .
Στο σημερινο μηνυμα , επισυναπτω αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας
Κυριακης του ΤΥΦΛΟΥ του 2004 .
Αριστερα ο Λαμπαδαριος του ναου κ. Πετρος Πατρας .
 

Attachments

  • βλ.ZIP
    8.8 MB · Views: 368

aposto

Παλαιό Μέλος
Eυχαριστούμε θερμά για αυτή την ηχογράφηση.Ανεβάστε και τις υπόλοιπες που έχετε στα χέρια σας.
 
Αγαπητοι Φιλοι
Το μελος του ''Ψαλτολογιον'' theoharis , μου εστειλλε διαφορες ηχογραφησεις σε κασετες του γνωστου πρωτοψαλτη κ. Θεοδωρου Βασιλικου , με την παρακληση-επιθυμια να τις ανεβασω στο φορουμ . Ειναι ζωντανες ηχογραφησεις απο τον Ιερο Ναο του Αγιου Αποστολου Θωμα της Αθηνας (Γουδι) .
Με την βοηθεια του φιλου συλλεκτη-ιατρου κ. Μανωλη Χναρακη , οι κασετες εγιναν σιντι και οταν βρισκω ευκαιρεια θα ανεβαζω τις σχετικες ηχογραφησεις .
Στο σημερινο μηνυμα , επισυναπτω αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας
Κυριακης του ΤΥΦΛΟΥ του 2004 .
Αριστερα ο Λαμπαδαριος του ναου κ. Πετρος Πατρας .

Καλημέρα σε όλους !!
Θα ήθελα να καταθέσω οτι ο αριστερός του ναού κ.Πέτρος Πάτρας εκ Χίου ειναι ενας απ'τους λίγους βαθείς γνώστες της Βυζαντινής μουσικής,τόσο εκτελεστικά όσο και θεωρητικά. Προέρχεται ο ίδιος απο την σχολη της Σμύρνης με δάσκαλο τον μεγάλο Ν.Χαντζησταμάτη.
Θα ηταν παράληψη να μην αναφέρω οτι είχε πάμπολλες προτάσεις για Πρωτοψάλτης σε διάφορους Ναούς των Αθηνών ,μα προτίμησε να μην αλλάξει Ναό! Τελος , οποιοσδήποτε του ζητήσει βοήθεια σε αναλόγιο,χορωδια ,εκδήλωση κτλ. σπεύδει και τα ''δινει όλα''.
Θα ανατρεξω στο αρχειο μου και θα ανεβάσω τοσο ψαλτικα όσο και τραγούδια με τον Πέτρο Πάτρα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο τις ηχογραφησεις που μου εχει στειλλει ο αγαπητος theoharis ,επισυναπτω
αποσπασματα εορτης του Σταυρου στις 14-9-1987 .
Ψαλλον οι Θεοδωρος Βασιλικος και το εκλεκτο μελος του φορουμ Πετρος Πατρας .
 

Attachments

  • 01=13'39''=.mp3
    4.7 MB · Views: 217
  • 02=6'26''=.mp3
    2.2 MB · Views: 162
  • 03=8'34''=.mp3
    2.9 MB · Views: 166
  • 04=10'59''=.mp3
    3.8 MB · Views: 163

aposto

Παλαιό Μέλος
Είναι απο τις ωραιότερες ηχογραφήσεις που ανέβασε ο εκλεκτός κ.Λιναρδάκης και θα ακούσετε έναν Βασιλικό και έναν Πάτρα καλύτερους απο ποτέ.Συγχαρητήρια πολλά στον κ.Λιναρδάκη που τιμάει και το έργο εκτός του κ.Βασιλικού και του καταπληκτικού κ.Πέτρου Πάτρα με την ιδιαιτερότητα της φωνής του,γι αυτό αυτές οι ηχογραφήσεις θα πρέπει να προβάλλονται και να μην είναι ξεχασμένες στα συρτάρια μας ώστε ο κόσμος να έχει και άλλα ακούσματα εκτός των πρωτοψαλτών.Ο κ.Πάτρας είναι απο τις καλύτερες φωνές που έχουμε σήμερα και του οφείλουμε πολλά γιατί εκτός απο μεγάλος ψάλτης είναι και ΚΥΡΙΟΣ με όλη την σημασία της λέξεως.Να τον έχει ο Θεός καλά και να εξακολουθεί να μας ταξιδεύει και να μας μαγεύει με την ιδιαίτερη φωνή του.
 
D

Dennis Lampros

Guest
μοναδικη ηχογραφηση!μπραβο,γιατι αξιζουν αυτες οι φωνες να ακουγονται,ποσο μαλλον του Πετρου Πατρα και του Θ.Βασιλικου
 
D

Dennis Lampros

Guest
φιλε vageli αν εχεις στα χερια σου και τις καταβασιες απο την Κυριακη του ΤΥΦΛΟΥ,θα ηταν εξαιρετικο να τις ανεβαζες!Τω Σωτηρι Θεω ειναι πιστευω απο τις καλυτερες.Αυτες τις ειχε αποδωσει και η χορωδια του μεγαλου Στανιτσα αλλα σε μια κασετα που εχω ο Βασιλικος δινει ρεσιταλ.Ομως η ζωντανη ηχογραφηση θα εχει αλλη αιγλη...ευχαριστω
 
Last edited:
Top