Βασιλικός Θεόδωρος

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Και μια -λιγο- διαφορετική (αλλά ενδιαφέρουσα) άποψη για την εμμελή απαγγελία. Την ηχογράφηση την έκανα χθες (21-03-2008) στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά (στο Γουδί νομίζω). Τι λετε...?
 

Attachments

  • Vasilikos-Patras Aspile.mp3
    5.5 MB · Views: 923

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Ανατριχιασα....ευχαριστω για την ηχογραφηση. Ο Βασιλικος ηταν ο πρωτος που ειχα ακουσει ως νεος, και μ'αρεσει η φωνη του, ιδικα τωρα που εχει γερασει. Μηπως εχεις τιποτε αλλο προσφατο του Βασιλικου? Εγω εχω μονο καμια δεκαρια κομματια του Ταλιαδωρου που τα γραψαμε οταν ηρθε στην Αυστραλια το 1989. Εψαλε κομματια του Τριωδιου και του Πεντηκοσταριου. Αν τα θελει κανεις, θα τα προσφερω σ'αλλο ποστ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανατριχιασα....ευχαριστω για την ηχογραφηση. Ο Βασιλικος ηταν ο πρωτος που ειχα ακουσει ως νεος, και μ'αρεσει η φωνη του, ιδικα τωρα που εχει γερασει. Μηπως εχεις τιποτε αλλο προσφατο του Βασιλικου? Εγω εχω μονο καμια δεκαρια κομματια του Ταλιαδωρου που τα γραψαμε οταν ηρθε στην Αυστραλια το 1989. Εψαλε κομματια του Τριωδιου και του Πεντηκοσταριου. Αν τα θελει κανεις, θα τα προσφερω σ'αλλο ποστ.

Ανεβασε και τα υπολοιπα . Ευχαριστουμε .
 

Xerouvim

xerouvim
Σας παραθέτω Μ. Εβδομάδα του Θ.Βασιλικού. Στο αρχείο μου εντόπισα ηχογράφηση ολόκληρου του ακάθιστου ύμνου που είναι περίπου 47 Mb και θα προσπαθήσω να την ανεβάσω!
 

Xerouvim

xerouvim
Αυτό είναι μέρος των αρχείων...
 

Attachments

  • 01 - Αλληλουιάριον.mp3
    1.1 MB · Views: 273
  • 02 - Ιδού ο Νυμφίος έρχεται.mp3
    2.3 MB · Views: 231
  • 03 - Ότε οι ένδοξοι μαθηταί.mp3
    2.2 MB · Views: 232
  • 04 - Η πόρνη εν κλαυθμώ.mp3
    2.8 MB · Views: 234
  • 05 - Τον Νυμφώνα σου βλέπω.mp3
    1.7 MB · Views: 231

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Παναγιωτης Κ - αν τυχων βρεθεις στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά αυριο, παρακαλω να ηχογραψεις το ΘΒ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μεγάλη φωνή ο Βασιλικός, παιδιά. Και γνώσεις έχει ο άνθρωπος και ξέρει τι κάνει. Δεν είναι τυχαίο που ο Στανίτσας τον έβαζε να κάνει τις μονωδίες, όπως ακούμε στις διάφορες εκδηλώσεις "Παρνασσού" κ.λ.π. Όποιος έχει, ας ανεβάσει αρχεία να τον απολαύσουμε.
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Ρε παιδιά εμένα πειράζει που ο Βασιλικός δεν μου αρέσει και δεν μου άρεσε ποτέ; Προς θεού δεν λέω πως ο άνθρωπος δεν έχει γνώσεις και δεν έχει καλή φωνή αλλά δεν μου αρέσει το υπερβολικό που βάζει στους ψαλμούς. Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει έχω εκκλησιαστική μουσική από την Ιταλία, καθολική βέβαια, αν σας ενδιαφέρει μπορώ να τα ανεβάσω, δεν υπάρχει στην ελλάδα το συγκεκριμένο cd το έχω φέρει από το βατικανό πριν 10 χρόνια.
 

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Ο Θεοδορος Βασιλικος ειναι ενας τετοιος ψαλτης, μερικες φορες ανατριχιαζω οταν τον ακουω, αλλες φορες γελαω με τις φιγουρες που κανει, ιδικα σε μερικα "τεριρεμ". Δυσκολο να βρει κανεις τον "τελειο ψαλτη".
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τον Θοδωρη (τοτε ηταν ραφτης) τον γνωρισα και καναμε και αρκετη παρεα , οταν ηλθε το 1971 σαν πρωτοψαλτης στον Ιερο Μητροπολιτικο Μηνα Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης . Ειχε μια σπανια φωνη (αρκετα ''βελουδινη'' και πολυ ευστροφη) . Απο Β.Μ. δεν ηξερε (τοτε) και πολλα . Βεβαια στην συνεχεια εξελιχθηκε . Εψαλλε κυριως απο τα βιβλια του Καραμανη . Και βεβαια
εγινε πολυ καλος εμπορας της φωνης του (και καλα εκαμε) . Εκανε τα πιο ακραια πραγματα , χαριν της μεγαλης ευλυγησιας και ευστροφιας της φωνης
του . Σαν ''τεχνη'' ; Δεκτα . Σαν ψαλτικη παραδοση ; Απαραδεκτα .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω αποσπασμα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Βαρεως ηχου . Ιερος Μητροπολιτικος Ναος Αγιου Μηνα Ηρακλειου . Λειτουργικα βαρεως διατονικου
(Κ. Πριγγου) . Ψαλλει ο Θεοδωρος Βασιλικος .
Εκφωνουν : Ο πρωτοπρεσβυτερος του Οικουμενικου Θρονου π. Αντωνιος Παπαδημητριου (Χαλκιτης) και ο διακονος (τοτε) π. Εμμανουηλ Λιακακης .
 

Attachments

  • 01=6'38''=Λειτουργικα (Πριγγου) Βαρυς_new.mp3
    1.9 MB · Views: 373
  • 02=5'03''=Αξιον Εστιν(Πριγγου) Βαρυς κλπ_new.mp3
    1.5 MB · Views: 342

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ανεβάζω το Δύναμις του Κρητος και τον Χερουβικο σε ήχο δεύτερο. Ψάλλουν ο Θεόδωρος Βασιλικός και ο Πέτρος Πάτρας στον Ι.Ν. Αγίου Θωμά. Η ηχογράφηση έγινε στις 23/3/2008.
Σιγά σιγά θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα (ού γάρ έχομεν χρόνον...).
 

Attachments

  • TrisagionDinamisKritos.mp3
    2.7 MB · Views: 311
  • XerouvikosVasilikosa'.mp3
    2.5 MB · Views: 265
Last edited:

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
"εγινε πολυ καλος εμπορας της φωνης του (και καλα εκαμε)"
Συμφωνω μαζι σας. Στις συναυλιες του κανει φιγουρες και παρατραβαει μερικα κομματια, αλλα ετσι και πρεπει να κανει. Ο κοσμος δεν πληρωνει να δει κανεναν "καλουτσικο" ψαλτη, ουτε πανε να ακουσουν τις συνηθισμενες "κυριακατικες" ψαλμουδιες. Θελουν να ακουσουν αρτιστα, καποιον που θα τους διασκεδασει.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
"εγινε πολυ καλος εμπορας της φωνης του (και καλα εκαμε)"
Συμφωνω μαζι σας. Στις συναυλιες του κανει φιγουρες και παρατραβαει μερικα κομματια, αλλα ετσι και πρεπει να κανει. Ο κοσμος δεν πληρωνει να δει κανεναν "καλουτσικο" ψαλτη, ουτε πανε να ακουσουν τις συνηθισμενες "κυριακατικες" ψαλμουδιες. Θελουν να ακουσουν αρτιστα, καποιον που θα τους διασκεδασει.


Σωστά. Κατηγορούμε πολλές φορές ψάλτες, είτε για τον τρόπο που ψάλλουν (στα πανηγύρια εννοείται και στις εκδηλωσεις), είτε για τα χρήματα που παίρνουν, αφού ο κόσμος τους πληρώνει και ζητά να ακούσει τα ανάλογα...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανέβασα το αρχείο που πρoανέφερα με τον ακάθιστο ύμνο του Θ. Βασιλικού στο rapid share . Αυτή είναι η διεύθυνση http://rapidshare.com/files/1031397...___956___957___959___962____956___941___.html

Για καποιους σαν εμενα που δεν ξερουμε και πολλα απο Η/Υ , μπορειτε να μας πειτε πιο αναλυτικα πως θα κατεβασουμε αυτα που ανεβασατε .
Πασα βοηθεια (και απο αλλο-ους φιλο-ους) δεκτη .
 

Xerouvim

xerouvim
Πατήστε επάνω στη διεύθυνση αυτή και θα σας βγάλει σε μια σελίδα εκεί πατάτε Free περιμένετε για το διάστημα που γράφει εκεί και όταν σας βγάλει μια λίστα με ονόματα επιλέξτε (via Telia Sonera) ύστερα από αυτό πληκτρολογείτε κάτω στο κενό τα γράμματα που σας δείχνει μπερδεμένα κάτω. Πατάτε από κάτω την επιλογή και αυτό ήταν καλή επιτυχία!!!

Τσίνογλου Στυλιανός
 
Top