Βασιλική Γούση

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Ακούστε τη Βασιλική να ψάλλει ύμνους για την υποδοχή του λειψάνου του Αγίου Νικολάου στην πόλη μας. Οι ύμνοι είναι ποιήματα της μητέρας της Δέσποινας Τσιάνου η οποία έχει μεγάλη έφεση στην υμνογραφία.
 

Attachments

  • baso 1.MP3
    1.9 MB · Views: 300
  • baso 2.MP3
    2.3 MB · Views: 147
  • baso 3.MP3
    2 MB · Views: 114
  • baso 4.MP3
    2.6 MB · Views: 114
  • baso 5.MP3
    2.6 MB · Views: 116
  • baso 6.MP3
    2.6 MB · Views: 99
  • baso 7.MP3
    1.5 MB · Views: 122

μουρμούρα

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια!
Σπάνια συγκινούμαι από κοπέλες που ψάλλουν.
Εξαιρετική φωνή, υπέροχο ηχόχρωμα.
Πόσο χρονών είναι η Βασιλική;
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Συγχαρητήρια!
Σπάνια συγκινούμαι από κοπέλες που ψάλλουν.
Εξαιρετική φωνή, υπέροχο ηχόχρωμα.
Πόσο χρονών είναι η Βασιλική;

Πρέπει να είναι στα 22 αν δεν κάνω λάθος...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Πραγματικά εξαιρετική, και πολύ όμορφο ηχόχρωμα!
Να την έχει ο Θεός καλά, και περιμένουμε κι άλλα!
 

vasilisgreek

Νέο μέλος
Πολυ εύηχη η απόδοση αυτων των υμνων! Εχει ταλαντο η ερμηνευτρια. Επίσης ειναι ωραια η συνοδεια του ισοκρατηματος.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Απολαύστε την Βασιλική Γούση, στο "Πάντων προστατεύεις.." , ήχος Β΄
Ισοκρατούν Ιεροψάλτες, υπό την δ/νση του Άρχοντος κ. Νικολέρη.
Η ηχογράφηση είναι από τον Δ΄Κατανυκτικό Εσπερινό,
στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Ν. Ιωνίας Βόλου 2010.

Υ.Γ. Νομίζω πως θα συμφωνήσετε μαζί μου, ότι, άμα έχει κανείς χάρισμα από τον Θεό, και το λέει και η ψυχή του, τότε τα αποτελέσματα είναι αυτά που ακούμε.
Και η κατάνυξη έρχεται, άσχετα από το φύλλο που έχει αυτός που ψέλνει. Είτε άνδρας είναι, είτε γυναίκα.
 

Attachments

  • Πάντων προστατεύεις...ήχος Β΄.mp3
    1.8 MB · Views: 202

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Απολαύστε την Βασιλική Γούση, στο "Πάντων προστατεύεις.." , ήχος Β΄
Ισοκρατούν Ιεροψάλτες, υπό την δ/νση του Άρχοντος κ. Νικολέρη.
Η ηχογράφηση είναι από τον Δ΄Κατανυκτικό Εσπερινό,
στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Ν. Ιωνίας Βόλου 2010.

Υ.Γ. Νομίζω πως θα συμφωνήσετε μαζί μου, ότι, άμα έχει κανείς χάρισμα από τον Θεό, και το λέει και η ψυχή του, τότε τα αποτελέσματα είναι αυτά που ακούμε.
Και η κατάνυξη έρχεται, άσχετα από το φύλλο που έχει αυτός που ψέλνει. Είτε άνδρας είναι, είτε γυναίκα.

Η φωνή είναι ένα από τα πολλά χαρίσματα που της έδωσε πλουσιοπάροχα ο Θεός. Σε λίγο καιρό θα είναι και λαμπρή μουσικολόγος...
Το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό για τη Βασιλική και προσωπικά πιστεύω οτι αν την "ανακαλύψουν" θα απογειωθεί....

Συγχαρητήρια και στον κ. Νικολέρη ο οποίος της επέτρεψε να ψάλλει το συγκεκριμένο κομμάτι εν ώρα λατρείας ...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η φωνή είναι ένα από τα πολλά χαρίσματα που της έδωσε πλουσιοπάροχα ο Θεός. Σε λίγο καιρό θα είναι και λαμπρή μουσικολόγος...
Το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό για τη Βασιλική και προσωπικά πιστεύω οτι αν την "ανακαλύψουν" θα απογειωθεί....

Συγχαρητήρια και στον κ. Νικολέρη ο οποίος της επέτρεψε να ψάλλει το συγκεκριμένο κομμάτι εν ώρα λατρείας ...
Φιλε Βασιλη δεν αμφισβητω το ταλεντο της συγκεκριμενης κοπελας ή την όποια εξελιξη μπορει να εχει στη μουσικη!! Το θεμα ομως ειναι πως οι γυναικες δεν εχουν καμμια θεση στα αναλογια για πολλους κ ποικιλους λογους οι οποιοι ειναι γνωστοι ως επι το πλειστον!! Ειναι κατι το οποιο ενω ειναι τραγικο να συμβαινει το εχουμε πλεον παρει ως δεδομενο κ επαινουμε κιολας αυτους που το κανουν με αποτελεσμα ν' ακουμε ''νιαουρισματα'' να μπερδευονται με τις φωνες των ψαλτων!!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Φιλε Βασιλη δεν αμφισβητω το ταλεντο της συγκεκριμενης κοπελας ή την όποια εξελιξη μπορει να εχει στη μουσικη!! Το θεμα ομως ειναι πως οι γυναικες δεν εχουν καμμια θεση στα αναλογια για πολλους κ ποικιλους λογους οι οποιοι ειναι γνωστοι ως επι το πλειστον!! Ειναι κατι το οποιο ενω ειναι τραγικο να συμβαινει το εχουμε πλεον παρει ως δεδομενο κ επαινουμε κιολας αυτους που το κανουν με αποτελεσμα ν' ακουμε ''νιαουρισματα'' να μπερδευονται με τις φωνες των ψαλτων!!

Δε θέλω να μπούμε πάλι σε θεωρητικοφανείς κοκορομαχίες, ειδικά όταν δεν είμαστε ειδικοί (άλλωστε την άποψή μου την έχω γράψει).

Αλλά θεωρώ πως ένας υγιής ακροατής, πολλών αναγνωρισμένων (;) ψαλτών τις φωνές θα εκλάμβανε ως νιαουρίσματα, της συγκεκριμένης κοπέλας δε τη φωνή μάλλον ως φωνή αίσια προς ύμνηση του Θεού. Μάλλον αντίστροφα θα έπρεπε, λοιπόν, να το διατυπώσετε.

Άλλο η "θεωρία", άλλο η πασιφανής πράξη.
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Φιλε Βασιλη δεν αμφισβητω το ταλεντο της συγκεκριμενης κοπελας ή την όποια εξελιξη μπορει να εχει στη μουσικη!! Το θεμα ομως ειναι πως οι γυναικες δεν εχουν καμμια θεση στα αναλογια για πολλους κ ποικιλους λογους οι οποιοι ειναι γνωστοι ως επι το πλειστον!! Ειναι κατι το οποιο ενω ειναι τραγικο να συμβαινει το εχουμε πλεον παρει ως δεδομενο κ επαινουμε κιολας αυτους που το κανουν με αποτελεσμα ν' ακουμε ''νιαουρισματα'' να μπερδευονται με τις φωνες των ψαλτων!!

Δηλαδη στα γυναικεια μοναστηρια; Ειναι αμαρτια; Και ποιος ακριβως λεει οτι δεν πρεπει να ψαλουν οι γυναικες; Συμφωνω φυσικα οτι οι μικτοι χωροι δεν ειναι ομορφοι στο ακουσμα αλλα ποσα γυναικια μοναστηρια δεν ειναι πιο ομορφα απο τους ''αντρες'' της πολης. Το προβλημα ειναι αλλο. Οι γυναικες οταν ψαλουν να βγαζουν την αληθινη τους φωνη και οχι τη ψευτικη! Τελος πιστευω οτι με τετοια ασχετοσυνη που υπαρχει στην επαρχια καλο θα ηταν οι αρμοδιοι να το σκεφτουν σαν μια ιδεα οτι σοβαρες γυναικες που γνωριζουν μουσικη (ξερω αρκετες) ισως ειναι καλυτερα απο 2 παπουδες πρακτικους και φαλστους! Ακουω γνωμες...
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δε θέλω να μπούμε πάλι σε θεωρητικοφανείς κοκορομαχίες, ειδικά όταν δεν είμαστε ειδικοί (άλλωστε την άποψή μου την έχω γράψει).

Αλλά θεωρώ πως ένας υγιής ακροατής, πολλών αναγνωρισμένων (;) ψαλτών τις φωνές θα εκλάμβανε ως νιαουρίσματα, της συγκεκριμένης κοπέλας δε τη φωνή μάλλον ως φωνή αίσια προς ύμνηση του Θεού. Μάλλον αντίστροφα θα έπρεπε, λοιπόν, να το διατυπώσετε.

Άλλο η "θεωρία", άλλο η πασιφανής πράξη.

Διαβασε τον Αποστολο Παυλο αλλα κ τους πατερες της εκκλησιας σχετικα με τη θεση της γυναικας στην εκκλησια!! Επισης ως γνωστον σε πολλα βιβλια σημειωνεται πως ο ψαλτης κατα την αποδοση των υμνων δεν πρεπει να θηλυπρεπιζει! Αντ'αυτου εμεις βαλαμε γυναικες στα αναλογια κ την ιδια στιγμη μιλαμε για υφος κ κατηγορουμε κ απο πανω καποιους για το τροπο που ψαλλουν!! Τελειως αντιφατικο κ υποκριτικο, επιτρεψτε μου να πω! Συμφωνω οτι πολλες γυναικες ψαλλουν καλυτερα απο πολλους αντρες...αυτο ομως δεν λεει τιποτα!! Με αυτο το σκεπτικο θα επρεπε να χρισουμε κ γυναικες ιερεις αφου πολλες ειναι πολυ πιο ευσεβεις απο πολλους ιερεις!! Επισης ως προς τα μοναστηρια αν δεν καταλαβαινουν καποιοι τη διαφορα μιας μοναχης απο μια λαικη τοτε τι να πω εγω?? Δεν ειναι επιχειρηματα αυτα!!
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Επισης ως προς τα μοναστηρια αν δεν καταλαβαινουν καποιοι τη διαφορα μιας μοναχης απο μια λαικη τοτε τι να πω εγω?? Δεν ειναι επιχειρηματα αυτα!!

Η οποια ειναι;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η οποια ειναι;
Μαλλον αστειευεστε?? Αν οχι τοτε επισκεπτειτε ενα μοναστηρι κ διαβαστε κανα βιβλιο!! Αλοιμονο αν καθομαστε να αναλυουμε τα αυτονοητα! Ας ειστε λιγο προσεκτικος ομως κ μην προκαλειτε με τετοιες θεσεις υβριστικες ως προς το μοναχικο σχημα!!
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Μαλλον αστειευεστε?? Αν οχι τοτε επισκεπτειτε ενα μοναστηρι κ διαβαστε κανα βιβλιο!! Αλοιμονο αν καθομαστε να αναλυουμε τα αυτονοητα! Ας ειστε λιγο προσεκτικος ομως κ μην προκαλειτε με τετοιες θεσεις υβριστικες ως προς το μοναχικο σχημα!!

Δεν απαντατε ομως...ειναι ανωτερος ο μοναχος απο τον εγγαμο πχ; Και φυσικα δεν υβριζω το μοναχικο σχημα το οποιο σεβομαι απεριοριστα!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρακαλώ οι όποιες ενστάσεις για την παρουσία των γυναικών στα αναλόγια να γίνουν στα οικεία θέματα και όχι σε αυτό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρακαλώ οι όποιες ενστάσεις για την παρουσία των γυναικών στα αναλόγια να γίνουν στα αντίστοιχα θέματα και όχι σε αυτό.
 
Top