Βασίλης Χατζηνικολάου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ένα αλλιώτικο «Εξομολογείσθε» προσαρμοσμένο στην περίοδο του αρτζιβουρίου.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὄχι τόσο ἀλλοιώτικο (ἄνευ μουσικῆς ὑποκρούσεως) ἀπό 1:00 - 1:42 καί 3:00 - 4:42 (καί γνωστό).


 
Νομιζω οτι αυτο το κομματι δεν ταιριαζει με το πνευμα και το υφος της εκκλησιαστικης μας μουσικης και κακως βρισκεται εδω μέσα...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Ὄχι τόσο ἀλλοιώτικο (ἄνευ μουσικῆς ὑποκρούσεως) ἀπό 1:00 - 1:42 καί 3:00 - 4:42 (καί γνωστό).
Αλλά δεν το σώζει πάτερ.

Πάντως αμιγώς μουσικά (αμιγώς μουσικά τονίζω) δεν έχω ξαναδεί σύνδεση οπερατικού στιλ με μπλουζ (χωρίς να αγνοώ ότι με το δεύτερο κάποιοι κάπου υμνούν τον Θεό). Μου φαίνεται ατυχές δέσιμο. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομιζω οτι αυτο το κομματι δεν ταιριαζει με το πνευμα και το υφος της εκκλησιαστικης μας μουσικης και κακως βρισκεται εδω μέσα...
Νά κάνεις μήνυση!!!


Αλλά δεν το σώζει πάτερ.

Πάντως αμιγώς μουσικά (αμιγώς μουσικά τονίζω) δεν έχω ξαναδεί σύνδεση οπερατικού στιλ με μπλουζ (χωρίς να αγνοώ ότι με το δεύτερο κάποιοι κάπου υμνούν τον Θεό). Μου φαίνεται ατυχές δέσιμο. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

Δέν διάβασες τό μήνυμά μου...


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάτερ μου, το διάβασα και το κατάλαβα (άνευ μουσικής υποκρούσεως...). :)
Η παράθεσή μου κυρίως αξιοποιεί τα χρονιά όρια που βάλατε, όπου μπαίνει το "αυθεντικό" μουσικό κομμάτι. Ευλογείτε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η παράθεσή μου κυρίως αξιοποιεί τα χρονιά όρια που βάλατε, όπου μπαίνει το "αυθεντικό" μουσικό κομμάτι. Ευλογείτε.
Σ᾿ αὐτό ἀναφέρομαι.
Εἶναι παράξενο;
Δέν ὑπάρχει σέ μουσικά βιβλία ψαλτῶν;
Δέν ψάλλεται ἔτσι;
Δέν τό ἔχετε ἀκούσει;​

 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
π. Μάξιμος;102821 said:
Σ᾿ αὐτό ἀναφέρομαι.
Εἶναι παράξενο;
Δέν ὑπάρχει σέ μουσικά βιβλία ψαλτῶν;
Δέν ψάλλεται ἔτσι;
Δέν τό ἔχετε ἀκούσει;​

Ναι, έχετε δίκιο.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πάντως είναι τρομερό - εμένα αυτό μου έμεινε σαν αίσθηση περισσότερο - το πόσο φαίνεται ταιριαστή αυτό που ονομάζουμε εκκλησιαστική μουσική (ακόμα κι αν το "αυθεντικό" παραπάνω άκουσμα δεν είναι βυζαντινότροπο) με την ανάγκη του ανθρώπου να υμνήσει το Θεό. Άλλη αίσθηση, άλλη διάσταση, άλλο πνεύμα.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να το αναγάγουμε σε υποκειμενική κρίση που πηγάζει απ' τη συνήθεια, ή σε "αντικειμενική" θέση που επιβεβαιώνεται (;) από την μέχρι τώρα πορεία. Παρ' όλα τα στοιχεία κοσμικής μουσικής που έχουν παρεισφρύσει στην εκκλησιαστική μουσική τη δική μας και των Λατίνων - και είναι απολύτως λογικό, λες και υπάρχουν στεγανά στην τέχνη - κάποια πράγματα βασικά δεν αλλάζουν. Κι αν αλλάζουν, δεν παγιώνονται, παρά μόνο σαν πρόσκαιρες μόδες.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χριστός Ανέστη



Κύριε των Δυνάμεων



Μή καταπιστεύσης με



Μυσταγωγών σου Κύριε



Τις Θεός Μέγας



Έκστηθι Φρίττων Ουρανέ



Η πόρνη εν κλαυθμώ



Ψαλμός 83



Τοις Συλλαβούσι Σε



Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν



Είπατε τη θυγατρί Σιών



Έστησαν τα τριάκοντα αργύρια

 
E

emakris

Guest
Ομολογώ ότι διατελώ εν ελαφρά συγχύσει... Από τη μια διαβάζω συζητήσεις για το πώς ο Στανίτσας ανεβαίνει από τον Νη στον Πα και κατά πόσο το ποίκιλμα που κάνει εκεί τον καθιστά λιγότερο παραδοσιακό από τον Ναυπλιώτη (!), καθώς και αν ο τελευταίος ψάλτης στον κόσμο ήταν ο Ναυπλιώτης, ο Πρίγγος ή ο Στανίτσας (!!!), και μετά βλέπω αυτό εδώ... Χμ, γιατί όχι; Προφανώς χρειάζομαι, ως νέο μέλος, κάποιο χρόνο προσαρμογής στην ποικιλία του Ψαλτολογίου...:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ομολογώ ότι διατελώ εν ελαφρά συγχύσει... Από τη μια διαβάζω συζητήσεις για το πώς ο Στανίτσας ανεβαίνει από τον Νη στον Πα και κατά πόσο το ποίκιλμα που κάνει εκεί τον καθιστά λιγότερο παραδοσιακό από τον Ναυπλιώτη (!), καθώς και αν ο τελευταίος ψάλτης στον κόσμο ήταν ο Ναυπλιώτης, ο Πρίγγος ή ο Στανίτσας (!!!), και μετά βλέπω αυτό εδώ... Χμ, γιατί όχι;

Πολύ ωραία το είπατε. Αυτή δεν είναι όμως όλη η ομορφιά;;:);

Πάντως είναι αλήθεια ότι η ενότητα στην οποία βρίσκεται προδιαθέτει για κανονικούς ψαλμούς ερμηνευμένους από τραγουδιστή, το οποίο δεν ισχύει. Είναι ψαλμοί με τη δική τους μεν μελωδία, αλλά σε άλλο (μεικτό) μουσικό είδος. Πρέπει να μετακινηθεί μάλλον, Δημήτρη.

Προφανώς χρειάζομαι, ως νέο μέλος, κάποιο χρόνο προσαρμογής :)
Ναι, παλιά. Η εβδομάδα προσαρμογής πέρασε. Αρχίζετε σκοπιά...:D
 
Top