Βαμβακάς Κωνσταντίνος

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πέρσυ τέτοιο καιρό πήγαμε με το σχολείο στον καθιερωμένο εκκλησιασμό προς τιμήν των 3 Ιεραρχών.Ανεβαίνω στο αναλόγιο και ψάλλω λιγάκι μια που δεν είχα πάει από την αρχή.Στο τέλος λοιπόν με πλησιάζει ένα αγόρι και ένα κορίτσι, μαθητές της Α λυκείου, στους οποίους δεν έκανα πέρσυ μάθημα και μου εκφράζουν την αγάπη τους για την ψαλτική,πράγμα που με ξάφνιασε.Μου λένε κιόλας ότι η αγάπη τους αυτή προέρχεται απο την καταγωγή τους απο την πλευρά της μητέρας τους, η οποία κατάγεται από την Κωνσταντινούπολη και ήρθε στο Ρέθυμνο ο πατέρας της ο οποίος ήταν ψάλτης.Δεν την ξέχασα λοιπόν την πληροφορία και φέτος που τους κάνω και μάθημα, έρχεται η μητέρα τους να ρωτήσει για την επίδοσή τους, που είναι από τους καλύτερους μαθητές του σχολείου μας.Αρπάζω λοιπόν την ευκαιρία και ρωτάω την κόρη του αειμνήστου Βαμβακά για τον πατέρα της.Μου λέει αρκετά πράγματα και γω της ζητάω ηχογράφηση και μου λέει πως έχει μια κασσέτα.Της λέω να μου την αντιγράψει και πραγματικά πριν από λίγες μέρες τα παιδιά μου φέρνουν ένα cd με τον παππού τους.Δεν σας κρύβω ότι μέχρι να το ακούσω υποψιαζόμουν ότι θα πρόκειται για κάποιον εντελώς ασήμαντο ψάλτη ο οποίος θα με ενδιέφερε κυρίως από ιστορική πλευρά και λόγω καταγωγής και λόγω παραμονής του στο Ρέθυμνο.Οταν όμως άκουσα δεν πίστευα στα αυτιά μου...Έχω ζητήσει βιογραφικό και μόλις το πάρω θα το κοινοποιήσω.Ακούστε δεν έχω τίποτα άλλο να πω εκτός από αιωνία του η μνήμη.Πάντα γειά
 

Attachments

  • ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού 2 στίχοι.mp3
    1.7 MB · Views: 152
  • ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού 3-4ι.mp3
    2.2 MB · Views: 78
  • ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού 5-6.mp3
    2.5 MB · Views: 60
  • ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού μέχρι τέλους.mp3
    7.3 MB · Views: 64
Και βέβαια μυρίζει πόλη .
Αν μπορούμε κ.Αντώνη , να μάθουμε και βιογραφικά .
Που και σε ποιον μαθήτευσε ; Θα είχε ενδιαφέρον .
Ευχαριστούμε .
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα ακούσματα Δάσκαλε από έναν πολύ σημαντικό, όπως φαίνεται, ψάλτη, του οποίου την ύπαρξη αγνοούσαμε. Μήπως γνωρίζουμε έτος της ηχογράφησης καθώς και αν έψαλλε σε κάποιο ναό του Ρεθύμνου;
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα ακούσματα Δάσκαλε από έναν πολύ σημαντικό, όπως φαίνεται, ψάλτη, του οποίου την ύπαρξη αγνοούσαμε. Μήπως γνωρίζουμε έτος της ηχογράφησης καθώς και αν έψαλλε σε κάποιο ναό του Ρεθύμνου;

H ηχογράφηση είναι το 76 στο Ρέθεμνος.Νομίζω ότι έψαλλε στον παλιό ναό των τεσσάρων μαρτύρων.Αυτό όμως το στοιχείο με άλλα βιογραφικά θα τα έχω σύντομα στα χέρια μου.Παραθέτω και ένα κοινωνικό.Πάντα γειά
 

Attachments

  • εις μνημοσυνον α ηχος.mp3
    2.3 MB · Views: 92

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
κ. Αντώνη, ευχαριστούμε για την ανάρτηση του Κοινωνικού "Εις μνημόσυνον αιώνιον..."
Συγχωρέστε μου την επιμονή στο χρόνο, αλλά, ο αξιόλογος Κωνσταντινουπολίτης συνάδελφος δεν τηρεί αυστηρή χρονική αγωγή & το ψάλει σαν να το διαβάζει αναγνωριστικά!
Ο αείμνηστος δάσκαλος Δ. Σουρλαντζής θα τον είχε "κόψει" απ' τα πρώτα "μουσικά μέτρα"! Όσο και να γίνομαι μονότονος θα ξαναεπαναλάβω ότι "ο χρόνος είναι η ψυχή της μουσικής"! Γι' αυτό σε άλλη μου παρέμβαση - μήνυμα, πρότεινα εμείς οι νεώτεροι, αντί για ηλεκτρονικούς ισοκράτες, να εφοδιαστούμε με απλούς μετρονόμους.
Πιστεύω ακράδαντα ότι, τηρώντας αυτηρά τις χρονικές αγωγές, θα ζωντανέψουν οι μελωδίες μας! (Άνευ χρόνου, η μουσική νεκρά εστί)!
Έως τότε, έρρωσθε & γρηγορείτε.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aγαπητέ Νεκτάριε η ψαλτική δεν υπάρχει για να υπηρετεί κάποιο από τα επιμέρους στοιχεία της όπως ο χρόνος.Αντίθετα αυτά την υπηρετούν και όταν χρειάζεται η τέχνη τα ξεπερνά.Αυτά γενικά.Ειδικά για τον μακαριστό εγω εντυπωσιάστηκα από το ύφος που έχει και ασφαλώς όχι για τον μετρονόμο που κρύβει στην φωνή του.Άκου τι κάνει με την φωνή του,πως χτυπάει τις νότες και τι έκφραση καταφέρνει.Πάντα γειά
 
Top