Βαζούρας Ιωάννης

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα σας αγαπητά μέλη. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω απ όλα και κάθε καλό σε προσωπικό, επαγγελματικό και ψαλτικό πεδίο.

Κάνω ένα δειλό βήμα να ανεβάσω στην ψαλτική μας κοινότητα ένα μάθημα που μου άρεσε από μικρό παιδί όταν το είχα διδαχτεί από τον τότε δάσκαλό μου.
Είναι το Φως Ιλαρόν το Αρχαίον.
Η ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε εν ώρα μαθήματος και χθαμαλή τη φωνή.
Περιμένω τα σχόλια σας.
 

Attachments

  • Φως Ιλαρόν (αρχαίον).MP3
    2.9 MB · Views: 109

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ὡραῖα φωνή ἔχεις, Γιάννη. Πρώτη φορά σέ ἀκούω, βγάζεις καλό χρῶμα.
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
ὡραῖα φωνή ἔχεις, Γιάννη. Πρώτη φορά σέ ἀκούω, βγάζεις καλό χρῶμα.

Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα (είμαστε και πατριώτες)!! Να σαι καλά. Θα προσπαθώ να ανεβάζω διάφορα κατά καιρούς με κάθε κριτική δεκτή....:)
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Φίλε Ιωάννη έχει πολύ καλή φωνη με μελωδική χροιά και ωραίο χρωμα. Μπράβο να είσαι καλά και περιμένουμε και άλλες ηχογραφήσεις σου.
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Σημερινή ηχογράφηση από τον Ιερό Ναο Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας κατά την διάρκεια της θείας μεταλήψεως των πιστών.Ακούγονται και τα πιτσιρίκια που κλαίνε!!! :D

Επικαλούμαι την επιεική σας κρίση!!!
 

Attachments

  • Αινείτε τον κύριον (ήχος Α).MP3
    7.5 MB · Views: 52

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Ανεβάζω το δοξαστικό των αποστίχων της ανακομιδής των λειψάνων του Αγίου Νεκταρίου.
Πρόκειται για ηχογράφηση από το κινητό ενός δομεστίχου μου απο το αναλόγιο που διακονούμε αμφότεροι!!

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο!!!

Βοήθειά μας ο άγιος Νεκτάριος!!
 

Attachments

  • Δοξαστικο Αποστίχων.wma
    1.4 MB · Views: 28

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Αγαπητά μέλη ανεβάζω κάποια κομμάτια από τον αποψινό εσπερινό στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας όπου διακονώ, με αφορμή την Ύψωση του Τιμίου Σταυρού.
Τα μαθήματα ψέλνονται από στήθους, άνευ "χαρτοφυλακίου".


" Σταυρός ο φύλαξ πάσης της οικουμένης"​

Βοήθειά μας!!!​
 

Attachments

  • 01. Κεκραγαριο πλ β.MP3
    1.9 MB · Views: 21
  • 02. Σταυρός ανυψούμενος (προσόμοιο).MP3
    1.6 MB · Views: 9
  • 03. Σταυρε πανσεβάσμιε.MP3
    1.6 MB · Views: 9
  • 04. Δοξαστικο εσπερινου.MP3
    8.6 MB · Views: 10
  • 05. Χαιροις ο ζωηφορος Σταυρός (απόστιχα).MP3
    1.6 MB · Views: 19
  • 06. Χαιροις ο των τυφλων οδηγος (απόστιχα).MP3
    1.8 MB · Views: 11
  • 07. Σώσον Κύριε τον λαόν σου.MP3
    991.8 KB · Views: 17
Last edited:

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Αποψινή ηχογράφηση του δοξαστικού των Αγίων Πατέρων (ψάλλω από στήθους) από το δεξιό αναλόγιο του Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας όπου διακονώ ως Ιεροψάλτης. Η ηχογράφηση προέρχεται από κινητό!!
Κάθε σχόλιο δεκτόν!!!!
 

Attachments

  • Τας μυστικας σημερον.mp3
    11.4 MB · Views: 44

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Σημερινή ηχογράφηση (18/10/2016) από το κινητό τηλέφωνο του δομέστικου και μαθητή μου μου κυρ Κοσμά Πανωρίδη!!

1. Χερουβικό πλ δ' Θ.Φωκαέως

2. Αξιον εστίν πλ δ (απο το βιβλίο της Θ.Λ.του αειμνήστου Δημ. Σουρλαντζή)
 

Attachments

  • 2.Αξιον εστίν πλ δ.mp3
    5.3 MB · Views: 48
  • 1.Χερουβικο πλ σ Θ.Φωκαέως.mp3
    16.3 MB · Views: 18

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Απόψε άκουσα από κοντά για πρώτη φορά τον Ιωάννη Βαζούρα, και τα' χασα. Ψαλτάρα. Μιλάμε για τρομερή φωνή και πολύ ωραίο ύφος. Σαν του Νεοχωρίτη, όχι μίμηση ασφαλώς απλά εννοώ ωραίο και στρωτό ύφος. Από τις σπάνιες φορές που νιώθω αμήχανα και ντροπιασμένος κατά κάποιο τρόπο που ψάλλω. Θα προσπαθήσω όταν βρω χρόνο, από Δευτέρα, μήπως και ανεβάσω τίποτα αν η ηχογράφηση είναι εντάξει γιατί δεν τα έχω ακούσει να δω πως ηχογραφήθηκαν.
Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια και ήταν μεγάλη έκπληξη για μένα να συναντήσω έναν τέτοιο ψάλτη, τον Ιωάννη Βαζούρα, πρωτοψάλτη του ιερού ναού Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας.
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλή και Ευλογημένη Αγία & Μεγάλη Τεσσαρακοστή!! Καλή δύναμη στα ιεροψαλτικα μας καθήκοντα κ καλό αγώνα να έχουμε!!! Ζωντανή ηχογράφηση του μεγάλου προκειμένου " Μη αποστρέψης"

https://soundcloud.com/user-342246455%2F5owikwzxl7uw
 
Last edited:

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Χρονια πολλα,καλη Σαρακοστη,υγεια σε ολους και καλη δυναμη πανω στα αναλογια.Συγχαρητηρια,μεγαλος ψαλτης.Ευχομαι ειλικρινα απο καρδιας παντα υγιης και να μας χαριζετε τετοιες μελωδιες.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...Καλή Σαρακοστή. Σας περιμένω οπότε θέλετε στο αναλόγιο του Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας!!!
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
Κάθε ευλογία σε όλους σας!!!
O ειρμός της Θ΄ Ωδής του Πάσχα σε ζωντανή ηχογράφηση από τον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Καλλιθέας Πάσχα 2020. Το μέλος προέρχεται από το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του αειμνήστου Άρχοντος Δημητρίου Σουρλαντζή.


ΥΓ: Όποιος θέλει μπορεί να κάνει εγγραφή στο κανάλι μου στο youtube, πατώντας στο κουμπί που λεει: ΕΓΓΡΑΦΗ ή (SUBSCRIBE)
 

Attachments

  • Φωτίζου, Φωτίζου (Ειρμός Θ Ωδής Πάσχα).mp3
    2.9 MB · Views: 4

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα σε όλη την Ψαλτική μας κοινότητα!!!


ΥΓ: Όποιος θέλει μπορεί να κάνει εγγραφή στο κανάλι μου στο youtube, πατώντας στο κουμπί που λεει: ΕΓΓΡΑΦΗ ή (SUBSCRIBE) ώστε να ενημερώνεται για ότι ανεβαίνει στο κανάλι μου!!! Ευχαριστίες εκ των προτέρων!!!
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα σε όλη την ψαλτική μας κοινότητα!! Μια ωραία πρόταση για αύριο!!!Χρόνια πολλά για την αυριανή ημέρα!!Καλή Σαρακοστή!!!
 
Top