Βίντεο με τον αείμνηστο πρωτοψάλτη Τσαμκιράνη Ματθαίο (Πανήγυρις Μεταμορφώσεως)

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Εχω την χαρα,να επεξεργαστω βιντεο με τον αειμνηστο Ματθαιο απο πανύγηρι.Νμζ πως ειναι το μοναδικο βιντεο που τον εχουμε και ψαλλει σε βιντεο.Ετοιμασα ηδη τον εσπερινο σιγα σιγα θα ετοιμασω και τον Ορθρο οπως και την Θεια λειτουργια.
Να ευχαριστησω και τους φιλους μου που μου στελνουν απο το αρχειο τους,Και ειδικα τον φιλο μου τον Καβαλιωτη για την προσφορα του.
Τετοια αρχεια δεν νοειτε να μενουν κλειστα και να σαπιζουν η να μενουν κρυφα..
Ευχομαι καλη ακροαση.

 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε! Νά εἶσαι καλά!
Σέ ποιό πανηγύρι τῆς Μεταμορφώσεως ἆραγες εἶχε προσκληθεῖ καί πότε; Μνημονεύεται μητροπολίτης Παντελεήμων.
Ὑποδειγματική στάση στό ἀναλόγιο, πού τήν ἐξασφαλίζει βέβαια καί ἡ ἄνεση στή φωνητική ἐκφορά καί τό φωνητικό χάρισμα, ὥστε νά μή φαίνεται πώς ψάλλει, νά μή γίνεται ἀντιληπτό δηλ. ἀπό ποῦ ἐξέρχεται ἡ θαυμάσια φωνή.
Βέβαια δέν λείπουν καί τά πανηγυρτζίδικα ἔθη, δηλ. τοῦ Θεοτόκε Παρθένε στά ἀπόστιχα, σέ δεσποτική μάλιστα ἑορτή. Ὡς Καὶ νῦν ἐψάλη;
Ὁ ἀριστερός χορός σέ ἕνα Καὶ νῦν ἀκούγεται, ἀφοῦ σκόπιμα κόπηκαν τά τοῦ ἀριστεροῦ νέου στήν ἠλικία ψάλτου, πού μᾶλλον ἦταν καί ὀ φιλοξενῶν (ἐκουσίως ἤ ἀκουσίως).

Καί πάλιν εὐχαριστίες καί ἀναμένουμε τά ὑπόλοιπα.


 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου

Εὐχαριστοῦμε! Νά εἶσαι καλά!
Σέ ποιό πανηγύρι τῆς Μεταμορφώσεως ἆραγες εἶχε προσκληθεῖ καί πότε; Μνημονεύεται μητροπολίτης Παντελεήμων.
Ὑποδειγματική στάση στό ἀναλόγιο, πού τήν ἐξασφαλίζει βέβαια καί ἡ ἄνεση στή φωνητική ἐκφορά καί τό φωνητικό χάρισμα, ὥστε νά μή φαίνεται πώς ψάλλει, νά μή γίνεται ἀντιληπτό δηλ. ἀπό ποῦ ἐξέρχεται ἡ θαυμάσια φωνή.
Βέβαια δέν λείπουν καί τά πανηγυρτζίδικα ἔθη, δηλ. τοῦ Θεοτόκε Παρθένε στά ἀπόστιχα, σέ δεσποτική μάλιστα ἑορτή. Ὡς Καὶ νῦν ἐψάλη;
Ὁ ἀριστερός χορός σέ ἕνα Καὶ νῦν ἀκούγεται, ἀφοῦ σκόπιμα κόπηκαν τά τοῦ ἀριστεροῦ νέου στήν ἠλικία ψάλτου, πού μᾶλλον ἦταν καί ὀ φιλοξενῶν (ἐκουσίως ἤ ἀκουσίως).

Καί πάλιν εὐχαριστίες καί ἀναμένουμε τά ὑπόλοιπα.



Εκουσιως κοπηκαν,διοτι ηθελα να ακουστει μονο ο αειμνηστος και ισως να μην ηθελε ο αριστερος ψαλτης να ακουστει.
 

ΠΜΧ

...
Θα μας τρελάνετε!!!
Εύχομαι το αρχείο των φίλων σας εκ Καβάλας να έχει πολλές ακόμα ανέκδοτες εκτελέσεις του αειμνήστου.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Είναι από τις πιο όμορφες αναρτήσεις του Ψ. Και λόγω της σπανιότητας αλλά περισσότερο για την αξία αυτού του σπουδαίου ανθρώπου ο οποίος αποτελεί για όλους μας πρότυπο ιεροψάλτη. Στην καρδιά μας είναι Άρχοντας Πρωτοψάλτης ο Ματθαίος Τσαμκιράνης.
 

ΠΜΧ

...
Εχω την χαρα,να επεξεργαστω βιντεο με τον αειμνηστο Ματθαιο απο πανύγηρι.Νμζ πως ειναι το μοναδικο βιντεο που τον εχουμε και ψαλλει σε βιντεο.Ετοιμασα ηδη τον εσπερινο σιγα σιγα θα ετοιμασω και τον Ορθρο οπως και την Θεια λειτουργια.

Αν επιτρέπετε, έχουμε κάτι νεότερο;
 

chris

Μέλος
Μήπως το Video είναι από την Ξάνθη;; Στον αριστερό χορό διακρίνω κάποιους φίλους με καταγωγή από Ξάνθη. (ίσως εξηγείται και το άνομα Παντελεήμονος του επισκόπου.)
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Λογω "πνευματικων δικαιωματων" θα κατεβασω απο το ιντερνετ το βιντεο του όρθρου απο τον αειμνηστο.
Ευχαριστω για την κατανοη σας.
 
Last edited:

destur

Παλαιό Μέλος
Θεός' σχωρέστον! Ωραιότατη φωνή και καλότατος άνθρωπος! Μα, που έχω ακούσει ξανά αυτή τη μίξη των ανοιξανταρίων;:rolleyes:


Εχω την χαρα,να επεξεργαστω βιντεο με τον αειμνηστο Ματθαιο απο πανύγηρι.Νμζ πως ειναι το μοναδικο βιντεο που τον εχουμε και ψαλλει σε βιντεο.Ετοιμασα ηδη τον εσπερινο σιγα σιγα θα ετοιμασω και τον Ορθρο οπως και την Θεια λειτουργια.
Να ευχαριστησω και τους φιλους μου που μου στελνουν απο το αρχειο τους,Και ειδικα τον φιλο μου τον Καβαλιωτη για την προσφορα του.
Τετοια αρχεια δεν νοειτε να μενουν κλειστα και να σαπιζουν η να μενουν κρυφα..
Ευχομαι καλη ακροαση.

 
Top