Βίντεο με τον Βασίλειο Νικολαΐδη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με αφορμή το θέμα αυτό γνώρισα τη σελίδα του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου και έψαξα μήπως και βρω παλαιά βίντεο από τον Πατριαρχικό Ναό που να απεικονίζουν τους άρχοντες. Κάτι ψάρεψα!

Το βίντεο αυτό έχει σαν περιεχόμενο την επίσκεψη του Αρχιεπίσκοπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμου Α' στην Κωνσταντινούπολη. Στο 6:55-7:00 παρουσιάζει το δεξιό Πατριαρχικό χορό. Χαρακτηριστική η φυσιογνωμία του τότε Άρχοντος Α' Δομεστίχου και νυν Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε.κ. Ιωάννη Χαριατίδη. Τον τότε Άρχοντα Πρωτοψάλτη Βασίλειο Νικολαΐδη δεν τον έχω δει παρά σε ελάχιστες φωτογραφίες, αλλά η χρονολογία του βίντεο (09/06/1967 - 11/06/1967) και η παρουσία του κ. Χαριατίδη συνηγορούν στο ότι πρόκειται για αυτόν. Ο χορός διακρίνεται πολύ φευγαλέα και στο 4:37.

Άλλο παλαιό βίντεο από τον Πατριαρχικό Ναό της εποχής εκείνης είναι αυτό με την επίσκεψη του Πάπα Παύλου VI. Θα το βρείτε εδώ. Η κάμερα, όμως, περνάει ξώφαλτσα από τους άρχοντες στο 7:33 και δεν τους απεικονίζει...

Στο βίντεο αυτό υπάρχει τμήμα της Θείας Λειτουργίας στην εορτή του Αγ. Αποστόλου Ανδρέα του Πρωτοκλήτου (θρονική εορτή) στις 30-11-1973. Μεταξύ 3:12-3:16 απεικονίζεται πάλι ο δεξιός Πατριαρχικός χορός με τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη Βασίλειο Νικολαΐδη.

Ακόμη, στο βίντεο αυτό αναφέρεται ότι είναι Θ. Λειτουργία από το Φανάρι, όμως δε μου θυμίζει τον Πατριαρχικό Ναό (από αυτό που έχω δει στην TV).
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε.
Ἀπό διετίας μοῦ ἔχουν ὑποδείξει τό Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο, ἀλλά δέν τό παρουσίασα στό φόρουμ, γιατί διεπίστωνα ὅτι λίγα εἶναι τά ψαλτικά. Πολλά ὅμως τά ἐνδιαφέροντα ἱστορικά (καί ἐκκλησιαστικά) καί ἐν ταὐτῷ συγκινητικά, πού ἔχω δεῖ. Ἔχει ἀναζήτηση. Τά περισσότερα εἶναι βιντεάκια, πού ἐμεῖς μικροί, βλέπαμε ὡς ὀλιγόλεπτα «Ἐπίκαιρα» στούς κινηματογράφους πρίν ἀρχίσει τό ἔργο (ἤ ἐνδιάμεσα στό διάλειμμα –δέν θυμᾶμαι–).


 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...
Ακόμη, στο βίντεο αυτό αναφέρεται ότι είναι Θ. Λειτουργία από το Φανάρι, όμως δε μου θυμίζει τον Πατριαρχικό Ναό (από αυτό που έχω δει στην TV).

Ευχαριστίες! Τα πλάνα δείχνουν κυρίως Όρθρο κ Θ.Λειτουργία στη Θεολογική Σχολή Χάλκης.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το βίντεο αυτό έχει σαν περιεχόμενο την επίσκεψη του Αρχιεπίσκοπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμου Α' στην Κωνσταντινούπολη. Στο 6:55-7:00 παρουσιάζει το δεξιό Πατριαρχικό χορό. Χαρακτηριστική η φυσιογνωμία του τότε Άρχοντος Α' Δομεστίχου και νυν Λαμπαδαρίου της Μ.τ.Χ.Ε.κ. Ιωάννη Χαριατίδη. Τον τότε Άρχοντα Πρωτοψάλτη Βασίλειο Νικολαΐδη δεν τον έχω δει παρά σε ελάχιστες φωτογραφίες, αλλά η χρονολογία του βίντεο (09/06/1967 - 11/06/1967) και η παρουσία του κ. Χαριατίδη συνηγορούν στο ότι πρόκειται για αυτόν. Ο χορός διακρίνεται πολύ φευγαλέα και στο 4:37.

και στο 05:02 - 05:06 έχει κοντινή λήψη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όποιος ψάχνει βρίσκει! Και όχι μόνο βουβά βίντεο!!!

Μετά από τα παραπάνω βίντεο, ξεκίνησα αναζήτηση και σε άλλες ιστοσείδες με βίντεο βάζοντας σαν κλειδί για την αναζήτηση τη λέξη «Πατριάρχης». Στη σελίδα της ΕΡΤ βρήκα δύο βίντεο από ακολουθίες στο Φανάρι:

Τελετή ενθρόνισης του νέου Οικουμενικού Πατριάρχη Δημητρίου (Τρίτη, 18 Ιουλίου 1972)
Στο βίντεο αυτό δεν εντόπισα τους άρχοντες. Ενδεχομένως, όμως, να μην έψαξα καλά. Θα το δείτε εδώ.

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος ΣΕΡΑΦΕΙΜ στην ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Άφιξη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και συλλειτουργία στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου με τον Οικουμενικό Πατριάρχη ΔΗΜΗΤΡΙΟ. Στη Θεία Λειτουργία συμμετέχει και ο Μητροπολίτης Δημητριάδος ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ. Διακρίνονται οι δημοσιογράφοι ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΖΟΥΛΑΣ και ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΤΣΑΡΗΣ. (Κυριακή, 17 Μαρτίου 1974)
Στο βίντεο αυτό δε διακρίνονται στην εικόνα αλλά ακούγονται ο αείμνηστος Άρχων Πρωτοψάλτης Βασίλειος Νικολαΐδης και ο Άρχων Λαμπαδάριος κ. Ελευθέριος Γεωργιάδης. Η Ακολουθία είναι Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως. Ακούγονται αποσπάσματα του Όρθρου (σύντομες Καταβασίες «Ο θειότατος», Ν' Ψαλμός, «Τον Δεσπότην και Αρχιερέα», Δοξολογία Πέτρου σε «Άγια»). Το βλέπετε εδώ.
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ακόμη, στο βίντεο αυτό αναφέρεται ότι είναι Θ. Λειτουργία από το Φανάρι, όμως δε μου θυμίζει τον Πατριαρχικό Ναό (από αυτό που έχω δει στην TV).


ο Πατριαρχικός Ναός είναι αυτός που βλέπουμε στην tv. Ο λόγος που δεν μας τον θυμίζει σήμερα είναι επειδή τότε έσφυζε απο ζωή και απο πιστούς! Ευχαριστούμε για τα ντοκουμέντα
 
Εξαιρετικά ντοκουμέντα από μια άλλη εποχή...

Στη Θεία Λειτουργία συμμετέχει και ο Μητροπολίτης Δημητριάδος ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ...
... (Κυριακή, 17 Μαρτίου 1974)

Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν ακόμη αρχιμανδρίτης. Φαίνεται άλλωστε και από την ιερατική στολή που φοράει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ;128177 said:
Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν ακόμη αρχιμανδρίτης. Φαίνεται άλλωστε και από την ιερατική στολή που φοράει.
Σωστά. Εγώ απλά αντέγραψα τα σχόλια της σελίδας,
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αρχων;128176 said:
ο Πατριαρχικός Ναός είναι αυτός που βλέπουμε στην tv. Ο λόγος που δεν μας τον θυμίζει σήμερα είναι επειδή τότε έσφυζε απο ζωή και απο πιστούς! Ευχαριστούμε για τα ντοκουμέντα
Παρακαλώ! Ο λόγος που δεν μου τον θυμίζει είναι επειδή δεν είναι. Είναι μικρότερος κατά πολύ, δεν έχει το αστέρι στην Ωραία Πύλη κλπ, κάτι που αποδείχτηκε και με τα λόγια του Δημήτρη:
Ευχαριστίες! Τα πλάνα δείχνουν κυρίως Όρθρο κ Θ.Λειτουργία στη Θεολογική Σχολή Χάλκης.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Παρακαλώ! Ο λόγος που δεν μου τον θυμίζει είναι επειδή δεν είναι. Είναι μικρότερος κατά πολύ, δεν έχει το αστέρι στην Ωραία Πύλη κλπ, κάτι που αποδείχτηκε και με τα λόγια του Δημήτρη:

ααα μάλιστα! Ευχαριστούμε και για την διευκρίνηση λοιπόν!:D:)
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Πολλές ευχαριστίες Γιάννη για τις ωραίες εικόνες!

Απομόνωσα κάποια screenshots των αρχόντων από το βίντεο και τα ανεβάζω εδώ.
 

Attachments

  • Nikolaides_1.png
    Nikolaides_1.png
    211.1 KB · Views: 118
  • Nikolaides_2.png
    Nikolaides_2.png
    305.1 KB · Views: 73
  • Nikolaides_3.png
    Nikolaides_3.png
    255.9 KB · Views: 65

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Άλλο παλαιό βίντεο από τον Πατριαρχικό Ναό της εποχής εκείνης είναι αυτό με την επίσκεψη του Πάπα Παύλου VI. Θα το βρείτε εδώ. Η κάμερα, όμως, περνάει ξώφαλτσα από τους άρχοντες στο 7:33 και δεν τους απεικονίζει...
Δυστυχῶς ἡ σελίδα τοῦ Ἐθνικοῦ Ὀπτικοακουστικοῦ Ἀρχείου ἔχει «πέσει»... (δέν ξέρω ἄν ὑπάρχει ἀλλοῦ τό ἀρχεῖο).
Ἀπό αὐτή τήν ἡμέρα, πού εἶναι ἡ 25η Ἰουλίου 1967, ἀκοῦμε τό πολυχρόνιον τοῦ Πατριάρχου ἐδῶ ἀπό 3:47 ἀπό τούς «Πατριαρχικούς Χορούς υπό τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.τ.Χ.Ε. Βασίλειο Νικολαϊδη» (ἀπό ἐδῶ).


 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετικά ντοκουμέντα από μια άλλη εποχή...
Ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν ακόμη αρχιμανδρίτης. Φαίνεται άλλωστε και από την ιερατική στολή που φοράει.

Λίγους μήνες μετά εξελέγη και εχειροτονήθη Επίσκοπος και Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αμυρού και ενεθρονίσθη την 4.8.1974.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Στιγμιότυπα από την Τελετή Καθαγιασμού του Αγίου Μύρου, την Μ. Πέμπτη 5 Μαΐου 1983 στο Φανάρι προεξάρχοντος του μακαριστού Οικουμενικού Πατριάρχου Δημητρίου.

Διακρίνονται οι Βασίλειος Νικολαΐδης, Βασίλειος Εμμανουηλίδης, Ιωάννης Χαριατίδης, π. Παναγιώτης Τσινάρας καθώς και ο τότε Β' Δομέστικος που δεν αναγνωρίζω.

http://fanarion.blogspot.com/2021/06/1983.html

 
Top