Βίντεο μέσα στο κείμενο του μηνύματος

ixadin

Ηχάδιν
Μήπως θα είναι αποδοτικότερο [ή/και βολικότερο:D]για την λειτουργία του φόρουμ να υπάρχει η δυνατότητα απ΄ ευθείας ανάρτησης on-line βίντεο από το youtube κατά την διάρκεια συντάξεως των μηνυμάτων, με τρόπο όμοιο αναρτήσεως εικόνων μέσα στο κείμενο, π.χ.

 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συμφωνώ. Μου έχει παρουσιαστεί κι εμένα πολλές φορές η ανάγκη αυτή, χώρια που έτσι θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε βιντεάκια ειδικά για το Ψαλτολόγιο και να τα αναρτούσαμε στο σώμα του μηνύματος, όπως με τις εικόνες (τροποποίησα τις οδηγίες χτες για όποιον ενδιαφέρεται, οι χρήστες linux χρησιμοποιήστε shutter κι ένα λογαριασμό στο imageshack.us, είναι με διαφορά η πιο γρήγορη διαδικασία που έχω δοκιμάσει). Η αλήθεια είναι ότι αυτός ο επεξεργαστής κειμένου του vbulletin είναι αρκετά παλαιολιθικός. Σε άλλα forums που έχω δοκιμάσει, και μάλιστα όχι επί πληρωμή αλλά ανοιχτού λογισμικού, ο επεξεργαστής κειμένου έχει τα μαλιά της κεφαλής του πάνω: βάζεις πίνακες, βίντεο κλπ. Και το vbulletin πάντως δεν μοιάζει να έχει μείνει τόσο πίσω, αφού εδώ φαίνεται να υπάρχει λειτουργία για ενσωμάτωση βίντεο στα μηνύματα στην έκδοση 4.0. Η έκδοση που έχουμε στο forum βλέπω ότι είναι η 3.70 Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι γράφει Copyright 2000-2009 και είναι όντως περίεργο εν έτει 2009 να υπάρχει editor χωρίς βίντεο, ενώ εγώ θυμάμαι ενσωμάτωση βίντεο σε μηνύματα εδώ και κάποια χρόνια σε εργαλεία ανοιχτού λογισμικού.

Αν και δεν τα πάω καλά με το κλειστό λογισμικό, εν τούτοις από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα είδα ότι πολλοί χρήστες του vbulletin διαμαρτύρονται και ζητούν έναν πιο εξελιγμένο editor, όπως οι γνωστοί στο ανοιχτό λογισμικό TinyMCE και FCK. Δεν ξέρω αν ο editor αυτός είναι ο απλός, αλλά και που τον άλλαξα από "κανονικό" σε "βελτιωμένο" στις επιλογές του προφίλ μου, δεν είδα καμία διαφορά. Σε joomla, wordpress κλπ. εγώ χρησιμοποιούσα FCK που συνδυάζει άριστα τις εξελιγμένες δυνατότητες με την ταχύτητα και την αξιοπιστία. Στο vbulletin μάλλον δεν παίζει, εδώ όμως γράφει ότι υπάρχει ένα plugin για το παρεμφερές και ανοιχτό vbdrupal.

Η λύσεις λοιπόν είναι είτε η αναβάθμιση του forum στην έκδοση 4.0 (που κοστίζει 160$, όπως βλέπω...) είτε η ανεύρεση κάποιου τρίτου message editor που να εγκαθίσταται στο vbulletin. Σε open source εφαρμογές υπάρχουν αρκετά εργαλεία, για το vbulletin όμως, λόγω του κλειστού χαρακτήρα του, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο (εκτός κι αν είναι δυνατό να αντικαταστήσει κανείς τον editor του 3.7 με αυτόν του 4 -χλωμό κι αυτό...-). Οπότε μάλλον προς αναβάθμιση πάει το πράμα, κάτι που προσωπικά το αποφεύγω όταν η σελίδα ή το forum πάει καλά, γιατί δημιουργούνται πολλές φορές προβλήματα με τις αναβαθμίσεις, που λύνονται όλα μεν -κατά κανόνα-, απαιτούν όμως χρόνο δε...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για το βίντεο απόσο γνωρίζω γίνεται και το είχε κάνει παλαιότερα ο Βαγγέλης Σολδάτος χρησιμοποιώντας κώδικα ώς εξής

<!--

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="URL"></param><param name="wmode"></param><embed src="URL" type="application/x-shockwave-flash" embed></object>

-->

όπου URL ο σχετικός σύνδεσμος και χωρίς τα tags σχολίων. Δεν κοίταξα εάν μέλη έχουν πλέον τη δυνατότητα να εισάγουν τέτοιο κώδικα στα μηνύματά τους. Μια δοκιμή μπορεί να δείξει.

Παρόλαυτά:

Εισάγοντας βίντεο με αυτό τον τρόπο παίζει αυτόματα (με ήχο και εικόνα) κάθε φορά που κάποιος επισκέπτεται το ανάλογο θέμα. Αυτό είναι συνήθως ενοχλητικό και απωθητικό για τους αναγνώστες που μπορεί να μη θέλουν να ξεκινήσουν το βίντεο και μάλλον θόρυβο προκαλεί παρά βοηθάει. Για αυτό ζητώ από όλους: Προτιμάτε τους συνδέσμους σε εξωτερικά βίντεο.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δημήτρη, μάλλον θα πρέπει να φτιάξεις custom BB code μέσα από το admin CP. Δες εδώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το έκανα! Ιδού και η πρώτη δοκιμή. Ευχαριστώ Νίκο.




Οδηγίες:

1. Βρίσκουμε το σύνδεσμο youtube από το πρόγραμμα πλοήγησης π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=0fV8Sojwnps&feature=related
2. Απομονώνουμε το μέρος μετά το v= και πρίν το & δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση το 0fV8Sojwnps
3. Στο μήνυμά μας στο Ψαλτολόγιον γραφουμε τον κωδικό αυτό (το 0fV8Sojwnps) ανάμεσα σε ετικέτες [ youtube][/youtube] (χωρίς το κενό που άφησα στην αρχή της πρώτης ετικέτας εδώ).

Προσέθεσα και ειδικό εικονάκι στη μπάρα εργαλείων του επεξεργαστή το οποίο προσθέτει τις ετικέτες
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ




Έτσι, για να δοκιμάσω το νέο "feature"... το οποίο πιστεύω ότι η Θεία Πρόνοια έστειλε ειδικά για 'μένα εδώ μέσα :D:D:D:D:D
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Έτσι, για να δοκιμάσω το νέο "feature"... το οποίο πιστεύω ότι η Θεία Πρόνοια έστειλε ειδικά για 'μένα εδώ μέσα :D:D:D:D:D


Ευχαριστώ-ευχαριστώ. Είχα βαρεθεί να βάζεις το url και να πρέπει να βγώ από την καρτέλα για να το δώ οπότε ... ο κ. Διαχειριστής έκανε το θαύμα του
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπενθυμίζω τό προηγούμενο μήνυμα τοῦ Διαχειριστῆ, γιά τόν τρόπο τοποθέτησης βίντεο μέσα σέ μήνυμά μας.

Οδηγίες:

1. Βρίσκουμε το σύνδεσμο youtube από το πρόγραμμα πλοήγησης π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=0fV8Sojwnps&feature=related
2. Απομονώνουμε το μέρος μετά το v= και πρίν το & δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση το 0fV8Sojwnps
3. Στο μήνυμά μας στο Ψαλτολόγιον γραφουμε τον κωδικό αυτό (το 0fV8Sojwnps) ανάμεσα σε ετικέτες [ youtube][/youtube] (χωρίς το κενό που άφησα στην αρχή της πρώτης ετικέτας εδώ).

Προσέθεσα και ειδικό εικονάκι στη μπάρα εργαλείων του επεξεργαστή το οποίο προσθέτει τις ετικέτες
... η Φαϊρούζ, στο δίσκο με τη γνωστή ανεπανάληπτη ερμηνεία της στα εγκώμια (ακούστε το εδώ).

Υ.Γ. Μόλις ανακάλυψα έναν πολύ πρακτικό τρόπο να παραπέμπει κανείς σε ένα ορισμένο χρονικό σημείο ενός βίντεο του youtube, όπως έκανα στο link της Fairouz, με τα έντονα γράμματα. Απλώς μετά το βίντεο θέτετε τον κώδικα #t=ΧmΧs, όπου Χ ο αριθμός λεπτού και δευτερολέπτου (εγώ π.χ., που ήθελα μετά το 1.10', έθεσα #t=1m10s). Δείτε κι εδώ για πιο αναλυτικά.


">
... η Φαϊρούζ, στο δίσκο με τη γνωστή ανεπανάληπτη ερμηνεία της στα εγκώμια (ακούστε το εδώ).

Υ.Γ. Μόλις ανακάλυψα έναν πολύ πρακτικό τρόπο να παραπέμπει κανείς σε ένα ορισμένο χρονικό σημείο ενός βίντεο του youtube, όπως έκανα στο link της Fairouz, με τα έντονα γράμματα. Απλώς μετά το βίντεο θέτετε τον κώδικα #t=ΧmΧs, όπου Χ ο αριθμός λεπτού και δευτερολέπτου (εγώ π.χ., που ήθελα μετά το 1.10', έθεσα #t=1m10s). Δείτε κι εδώ για πιο αναλυτικά.


" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355">
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Με τον default browser των windows όντως τα ενσωματωμένα βίντεο εμφανίζονται σα μια μαύρη λωρίδα στην αριστερή πλευρά του μηνύματος.
Όμως δε συμβαίνει το ίδιο με τον firefox, τουλάχιστον οι τελευταίες εκδοσεις του δείχνουν κανονικά όλα τα βιντεο χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης το tapatalk μου εμφανίζει κανονικά όλα τα βίντεο όταν έχει αναρτηθεί ολόκληρη η διεύθυνση.
Οπότε μέχρι νεωτέρας αν είναι μαζί με το ενσωματωμένο βίντεο να αναρτούμε και την πλήρη διεύθυνσή του.

Δηλαδή μπορώ και βλέπω κανονικά το βίντεο με τον άρχοντα Αστέρη στα παραπάνω μηνύματα και εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0fV8Sojwnps
ολόκληρη η διεύθυνση για να παίζει και στους χρηστες tapatalk αλλά και σε όσους δε μπορούν να το δούν, ώστε πατώντας το σύνδεσμο να οδηγηθούν στη σελίδα του youtube
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με τον default browser των windows όντως τα ενσωματωμένα βίντεο εμφανίζονται σα μια μαύρη λωρίδα στην αριστερή πλευρά του μηνύματος.
Όμως δε συμβαίνει το ίδιο με τον firefox, τουλάχιστον οι τελευταίες εκδοσεις του δείχνουν κανονικά όλα τα βιντεο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἀπάντηση. Τό διεπίστωσα σήμερα τό πρωί στό μήνυμα τοῦ xristos.k καί πρίν γράψω, δοκίμασα —ἐκτός Chrome πού χρησιμοποιῶ— Microsoft Internet Explorer καί Firefox (ἴσως ἔχω παλαιότερη ἔκδοση) στό pc καί laptop καί στό pc τοῦ ναοῦ.

Οπότε μέχρι νεωτέρας αν είναι μαζί με το ενσωματωμένο βίντεο να αναρτούμε και την πλήρη διεύθυνσή του.
Εἶναι κάτι πού ἔχω τηρήσει ἀπαρέγκλιτα σέ κάθε τέτοιου εἴδους μήνυμά μου (π.χ.). Βέβαια καί στά μηνύματα πού δέν ἔχουν ἐπιπλέον τή διεύθυνση, αὐτή τή βλέπαμε ὅταν πατούσαμε πάνω στό βίντεο καί μᾶς τό ἄνοιγε σέ νέα καρτέλλα στή διεύθυνση youtube. Τώρα ὅμως τί γίνεται μέ αὐτά τά μηνύματα;

ΥΓ1. Τό μήνυμά σου τό εἶδα ἀρχικά ἀπό τό iPhone μέ Safari, ὅπου βλέπω κανονικά τά ἐνσωματωμένα βίντεο.

ΥΓ2. Συμπληρωματικά στό θέμα (καί σ᾿ αὐτό) τίς προάλλες διεπίστωσα ὅτι σέ ὁποιοδήποτε βίντεο, ἀπό τήν «Κοινή χρήση», καταγράφεται συνεχῶς ὁ χρόνος, καί μέ παύση ἐκεῖ πού θέλουμε, ἀντιγράφουμε τή διεύθυνση μέ τήν προσθήκη τῆς χρονικῆς στιγμῆς, χωρίς νά κάνουμε ἐμεῖς ὑπολογισμούς ἤ νά πληκτρολογοῦμε #t= κ.λ.π.. Τό χρησιμοποίησα προχθές ἐδῶ γιά τόν Ἀπόστολο.

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με τον default browser των windows όντως τα ενσωματωμένα βίντεο εμφανίζονται σα μια μαύρη λωρίδα στην αριστερή πλευρά του μηνύματος.
Φαίνεται ὅτι ἀποκαταστάθηκε τό πρόβλημα.

Πάντως, νά μήν ξεχνᾶμε
μαζί με το ενσωματωμένο βίντεο να αναρτούμε και την πλήρη διεύθυνσή του.
ὅπως ἐδῶ.

 
Top