Βίντεο από Αγ. Δημήτριο Ταταούλων

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Απόσπασμα λειτουργίας στον Άγιο Δημήτριο (Ταταούλων; ) με τον Πατριάρχη και τον άρχοντα δομέστιχο Στ. Φλοίκο (αν διακρίνω καλά).

http://www.youtube.com/watch?v=xhbsae-Dytg
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απόσπασμα λειτουργίας στον Άγιο Δημήτριο (Ταταούλων; ) με τον Πατριάρχη και τον άρχοντα δομέστιχο Στ. Φλοίκο (αν διακρίνω καλά).

http://www.youtube.com/watch?v=xhbsae-Dytg

Ναι καλα θυμασαι . Ειναι ο Αρχωντας Δομεστικος Στελιος Φλοικος .
Επ'ευκαιρεια παραθετω το λινγκ της σχετικης εκπομπης-συνεντευξης .

http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=889&d=1204919604
 
Y

yiannissound

Guest
Μήπως "φαλτσάρει" λίγο;Δεν πατάει καλά μου φαίνεται.
μη κρινεις ινα μην κριθεις!!γινατε ολοι δασκαλοι και ξεχασατε την ταπεινοτητα σας!ειμαι εππαγελματιας τραγουδιστης και μουσικος αλλα ποτε δεν εχω κρινει κανεναν!1δηλαδη εσυ φιλε μου καθε μερα αποδιδεις το ιδιο;ελεος πια!!ειδα και αλλου να κριτικαρουν τον στανιντζα
για το γα διεση τοτε κριτικαρετε και τον μπαχ και τον μπετοβεν!!πρωτα φιλη μου φτασε τους μουσικα γνωρισε την δοξα και την αποδοχη τους και μετα βλεπουμε!!αυτα!!
 

Stathis Nikolaos

Νέο μέλος
Ο Άρχων Φλοίκος απέκτησε υιό.
Συγχαρητήρια σε αυτόν και την οικογένειά του.
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Υποψιάζομαι ότι έχετε ακούσματα βυζαντινής μουσικής με διαστήματα πιάνου και όχι παραδοσιακά... Παρόμοια απορία έχω πολλές φορές ακούσει από τενόρους της λυρικής για πολλούς κορυφαίους παραδοσιακούς ψάλτες... Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το περίεργο στην ερμηνεία του δομέστιχου. Αντιθέτως, πρόσφατα εντυπωσιάστηκα από την ερμηνεία του Τρισαγίου του Βήματος προς ενίσχυση των Αγίων Αρχιερέων σε ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΤ3 της Θ. Λειτουργίας των Θεοφανείων στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό. Κατά την ταπεινή μου γνώμη διαθέτει σπουδαία φωνητικά προσόντα και σίγουρα πατάει σωστά. Φυσικά το ηχόχρωμα της φωνής του διαφέρει κάπως από του Άρχοντα Πρωτοψάλτη Λεωνίδα Αστέρη; Μήπως η διαφορά αυτή σας παραπλάνησε;
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ωραιος

Και ωραιος εσπερινος πρεπει να γινε....
Να ρωτησω κατι??

Μετανοια στον προεξάχων εδω στο Άγιον Όρος βάζουμε στο "πρόσχες" εκει βλέπω ξεκινάν να βάζουν στο δευτερο Κυριε εκέκραξα...
Υπάρχει κάτι να μας πούν οι κύριοι Τυπικάρηδες????

Πόσω χρονών ειναι ο Φλοικος??
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μετανοια στον προεξάρχοντα εδω στο Άγιον Όρος βάζουμε στο "πρόσχες" εκει βλέπω ξεκινάν να βάζουν στο δευτερο Κυριε εκέκραξα...
Υπάρχει κάτι να μας πούν οι κύριοι Τυπικάρηδες????
Γιά τίς μετάνοιες ἐδῶ.

Εὐχαριστοῦμε κ. Βαγγέλη γιά τήν συνέντευξη τοῦ κ. Φλοίκου.

Ἄν ὑπάρχουν ἄλλα ἀκούσματα...

 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Ωραιος

Και ωραιος εσπερινος πρεπει να γινε....
Να ρωτησω κατι??

Μετανοια στον προεξάχων εδω στο Άγιον Όρος βάζουμε στο "πρόσχες" εκει βλέπω ξεκινάν να βάζουν στο δευτερο Κυριε εκέκραξα...
Υπάρχει κάτι να μας πούν οι κύριοι Τυπικάρηδες????

Πόσω χρονών ειναι ο Φλοικος??

Δηλαδή και ποια είναι η φοβερή ουσία της διαφοράς; Μήπως διϋλίζετε τον κώνωπα;
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Ωραιος

Και ωραιος εσπερινος πρεπει να γινε....
Να ρωτησω κατι??

Μετανοια στον προεξάχων εδω στο Άγιον Όρος βάζουμε στο "πρόσχες" εκει βλέπω ξεκινάν να βάζουν στο δευτερο Κυριε εκέκραξα...
Υπάρχει κάτι να μας πούν οι κύριοι Τυπικάρηδες????

Πόσω χρονών ειναι ο Φλοικος??


Δίνετε την εντύπωση ότι προσπαθείτε να φανείτε ανώτερος στη λεπτομέρεια... Η ουσία αλλάζει σε τίποτα; Ας είμαστε προσεκτικότεροι στις κρίσεις μας. Και μην τα βάζουμε με τα πρόσωπα. Δεν υπάρχουν αλάνθαστοι ψάλτες. Υπάρχουν μόνο αλάνθαστες εκτελέσεις και όχι πάντα! ΕΥΤΥΧΩΣ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!! ΟΥΔΕΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΝ ΤΗΣ ΟΙΗΣΕΩΣ!!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δίνετε την εντύπωση ότι προσπαθείτε να φανείτε ανώτερος στη λεπτομέρεια... Η ουσία αλλάζει σε τίποτα; Ας είμαστε προσεκτικότεροι στις κρίσεις μας. Και μην τα βάζουμε με τα πρόσωπα. Δεν υπάρχουν αλάνθαστοι ψάλτες. Υπάρχουν μόνο αλάνθαστες εκτελέσεις και όχι πάντα! ΕΥΤΥΧΩΣ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!! ΟΥΔΕΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΝ ΤΗΣ ΟΙΗΣΕΩΣ!!!!
Καλά, γιατί το πήρατε πατριωτικά; Βλέπουμε κατάθεση δύο διαφορετικών μαρτυριών δύο διαφορετικών παραδόσεων, της πατριαρχικής και της αθωνικής. Προσωπικά με ενδιαφέρουν και τα δύο. Κακό είναι να επισημανθεί η διαφοροποίηση και η λεπτομέρεια αυτή που, σημειωτέον, οι περισσότεροι ψάλτες και αρχιερείς αγνοούν ώστε να γίνεται η μετάνοια ευθύς μετά το «Κέλευσον» παρά την οποιοδήποτε παράδοση;
 

Martinos

Νέο μέλος
Στο μέλλον άξιος διάδοχος του Άρχοντα Αστέρη. Ας ευλογήσει ο Θεός να τον δούμε κάποτε ως πρωτοψάλτη. Από τους σημερινούς πολίτες-ψάλτες «ο μόνος κατάλληλος είναι ο….. Φλοίκος». Ας μας ευχαριστεί βέβαια με την φοβερή του φωνή ο Άρχων Αστέρης επί πολλά ακόμα έτι. Είναι βέβαια η προσωπική μου γνώμη για τον Φλοίκο. Θα έλεγα ότι ακούγεται μια συνέχεια και σχέση με το ψαλτικό παρελθόν του Πατριαρχείου. Αν ακούσουμε τον γιουτσουκ Ιάκωβο (δηλ. τον Σάββα Αβραμίδη) τον οποίον περιέγραφαν ως αντιγραφή του Ιακώβου, και τον Λεωνίδα Αστέρη, εύκολα μπορεί κανείς να τους μπερδέψει (τουλάχιστον εγώ το έπαθα). Και η φωνή του Φλοίκου έχει αυτό το ηγεμονικό πατριαρχικό άρωμα… Έχει άνθρωπος και ωραίο ύφος.
 
Top