Βίντεο Πέτρου Πάτρα - Αποσπάσματα από Ι. Ν. Αγ. Θωμά

E

emakris

Guest
Δεν βλέπω σχόλια, όμως, και προβληματίζομαι...
 

tb---

τσοπάνης
Έχουμε ξαναγράψει, στον Αγιο Θωμά έχει καλές καφετέριες, το παλένκε, και τον κρητικό για μάσα :cool:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ε....ειπαμε,να κανουμε σχολια για τον συναδελφο...αλλα,οχι κι ετσι....:p
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Δεν βλέπω σχόλια, όμως, και προβληματίζομαι...

Θα κάνω εγώ το πρώτο...
Ο Πέτρος Πάτρας ήταν ο δάσκαλός μου,με αυτόν ξεκίνησα,σταμάτησα κάποια στιγμή λόγω υποχρεώσεων και έκτοτε δεν ξαναπήγα.Ότι έχω μάθει το χρωστάω σε αυτόν και στην καλή αντίληψη που είχα.Δεν είναι τυχαίο ότι στους 6 πρώτους μήνες μπορούσα και έψελνα από οποιοδήποτε βιβλίο prima vista!Θεωρώ ότι είναι ένας από τους καλύτερους δασκάλους Βυζαντινής μουσικής και όποιος μαθητεύσει κοντά του δεν υπάρχει περίπτωση να μη μάθει σωστά τη μουσική και να μη γίνει καλός ψάλτης.Τον παρακολουθούσα τις Κυριακές στον Άγιο Θωμά που ήμουν μαζί του στο αναλόγιο και πραγματικά είχα μείνει έκπληκτος με το γεγονός ότι ήταν άριστα καταρτισμένος και αλάνθαστος!Δεν υπήρχε θέση που να την αποφύγει ή να μην μπορεί να την κάνει!Αρέσκεται να ψάλλει από Καραμάνη και κάθε φορά που έλεγε Κοινωνικό δεν ήθελες να τελειώσει...
Οι περισσότεροι δεν τον ξέρουν και όσοι τον ξέρουν οφείλεται στο γεγονός ότι είναι απέναντι από το Βασιλικό.Δεν είναι διάσημος επειδή ήταν πάντα άνθρωπος χαμηλού προφίλ,σοβαρός και ουχί επειδειξιομανής.Αυτοί που γνωρίζουν όμως καλά τα μυστικά της μουσικής σίγουρα του βγάζουν το καπέλο!
Άριστη χρονική αγωγή,σωστή εκτέλεση των ποιοτικών χαρακτήρων και καθαρή φωνή με πολύ καλή άρθρωση.Στα δε δημοτικά και λαϊκά είναι καταπληκτικός!Θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ένας πολύ καλός τραγουδιστής αν δεν αφοσιωνόταν στη Βυζαντινή μουσική:D
ΔΑΣΚΑΛΟΣ από τα παλιά με τα όλα του!

Υ.Γ.Νομίζω ότι αδικείται που επέλεξε να παραμείνει Λαμπαδάριος,όμως,σίγουρα,είναι επιλογή του...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Θα κάνω εγώ το πρώτο...
Ο Πέτρος Πάτρας ήταν ο δάσκαλός μου,με αυτόν ξεκίνησα,σταμάτησα κάποια στιγμή λόγω υποχρεώσεων και έκτοτε δεν ξαναπήγα.Ότι έχω μάθει το χρωστάω σε αυτόν και στην καλή αντίληψη που είχα.Δεν είναι τυχαίο ότι στους 6 πρώτους μήνες μπορούσα και έψελνα από οποιοδήποτε βιβλίο prima vista!Θεωρώ ότι είναι ένας από τους καλύτερους δασκάλους Βυζαντινής μουσικής και όποιος μαθητεύσει κοντά του δεν υπάρχει περίπτωση να μη μάθει σωστά τη μουσική και να μη γίνει καλός ψάλτης.Τον παρακολουθούσα τις Κυριακές στον Άγιο Θωμά που ήμουν μαζί του στο αναλόγιο και πραγματικά είχα μείνει έκπληκτος με το γεγονός ότι ήταν άριστα καταρτισμένος και αλάνθαστος!Δεν υπήρχε θέση που να την αποφύγει ή να μην μπορεί να την κάνει!Αρέσκεται να ψάλλει από Καραμάνη και κάθε φορά που έλεγε Κοινωνικό δεν ήθελες να τελειώσει...
Οι περισσότεροι δεν τον ξέρουν και όσοι τον ξέρουν οφείλεται στο γεγονός ότι είναι απέναντι από το Βασιλικό.Δεν είναι διάσημος επειδή ήταν πάντα άνθρωπος χαμηλού προφίλ,σοβαρός και ουχί επειδειξιομανής.Αυτοί που γνωρίζουν όμως καλά τα μυστικά της μουσικής σίγουρα του βγάζουν το καπέλο!
Άριστη χρονική αγωγή,σωστή εκτέλεση των ποιοτικών χαρακτήρων και καθαρή φωνή με πολύ καλή άρθρωση.Στα δε δημοτικά και λαϊκά είναι καταπληκτικός!Θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ένας πολύ καλός τραγουδιστής αν δεν αφοσιωνόταν στη Βυζαντινή μουσική:D
ΔΑΣΚΑΛΟΣ από τα παλιά με τα όλα του!

Υ.Γ.Νομίζω ότι αδικείται που επέλεξε να παραμείνει Λαμπαδάριος,όμως,σίγουρα,είναι επιλογή του...

Φίλε μου (και συμμαθητή μου:wink:) δεν θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει καλύτερα τον δάσκαλο.

Όπως με είπε και ο κυρ Μανώλης, ο Πάτρας όταν γεννήθηκε, αντί να κλάψει, έψαλλε...
 

tb---

τσοπάνης
..Δεν είναι τυχαίο ότι στους 6 πρώτους μήνες μπορούσα και έψελνα από οποιοδήποτε βιβλίο prima vista!Θεωρώ ότι είναι ένας από τους καλύτερους δασκάλους Βυζαντινής μουσικής και όποιος μαθητεύσει κοντά του δεν υπάρχει περίπτωση να μη μάθει σωστά τη μουσική και να μη γίνει καλός ψάλτης.Τον παρακολουθούσα τις Κυριακές στον Άγιο Θωμά που ήμουν μαζί του στο αναλόγιο και πραγματικά είχα μείνει έκπληκτος με το γεγονός ότι ήταν άριστα καταρτισμένος και αλάνθαστος!Δεν υπήρχε θέση που να την αποφύγει ή να μην μπορεί να την κάνει!Αρέσκεται να ψάλλει από Καραμάνη και κάθε φορά που έλεγε Κοινωνικό δεν ήθελες να τελειώσει...
Οι περισσότεροι δεν τον ξέρουν και όσοι τον ξέρουν οφείλεται στο γεγονός ότι είναι απέναντι από το Βασιλικό.Δεν είναι διάσημος επειδή ήταν πάντα άνθρωπος χαμηλού προφίλ,σοβαρός και ουχί επειδειξιομανής.Αυτοί που γνωρίζουν όμως καλά τα μυστικά της μουσικής σίγουρα του βγάζουν το καπέλο!
Άριστη χρονική αγωγή,σωστή εκτέλεση των ποιοτικών χαρακτήρων και καθαρή φωνή με πολύ καλή άρθρωση.Στα δε δημοτικά και λαϊκά είναι καταπληκτικός!Θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ένας πολύ καλός τραγουδιστής αν δεν αφοσιωνόταν στη Βυζαντινή μουσική:D
ΔΑΣΚΑΛΟΣ από τα παλιά με τα όλα του!

Υ.Γ.Νομίζω ότι αδικείται που επέλεξε να παραμείνει Λαμπαδάριος,όμως,σίγουρα,είναι επιλογή του...

Προφανώς αναφέρεστε σε κάποιες ιδιότητες του ψάλτη πόσο μάλλον του διδασκάλου ψαλτικής. Γράφω ψαλτικής διότι τα βίντεο και η αναφορά σας είναι επί του αναλογίου και όχι εκτός ή γενικότερα επί της μουσικής.

Πάντως από όσα λίγα ξέρω, δεν γνωρίζω κάποιον παλαιό ΔΑΣΚΑΛΟ ψαλτικής τέχνης να χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό ισοκράτη κτλ , εν ώρα ακολουθίας.

Περί απόδοσης της ψαλτικής στα εν λόγω βίντεο, μάλλον στον Άγιο Θωμά και σε άλλους ναούς, τους αρέσει το λαικό και παραδοσιακό τραγούδι. Μου αρέσει κι εμένα (το τραγούδι ), για αυτό και δεν ψάλω συχνά ~
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Προφανώς αναφέρεστε σε κάποιες ιδιότητες του ψάλτη πόσο μάλλον του διδασκάλου ψαλτικής. Γράφω ψαλτικής διότι τα βίντεο και η αναφορά σας είναι επί του αναλογίου και όχι εκτός ή γενικότερα επί της μουσικής.
Είπα να του πλέξω λίγο το εγκώμιο:DΚοίταξε...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!Η δική μου άποψη είναι ότι είναι πολύ καλός δάσκαλος γενικότερα επί της συγκεκριμένης μουσικής,εσάς διαφορετική...Η αναφορά μου έγινε με βάση τη συνεργασία μου με το συγκεκριμένο δάσκαλο και νομίζω ότι είναι αντικειμενική.
Πάντως από όσα λίγα ξέρω, δεν γνωρίζω κάποιον παλαιό ΔΑΣΚΑΛΟ ψαλτικής τέχνης να χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό ισοκράτη κτλ , εν ώρα ακολουθίας.
Όπως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά,έτσι και ο ισοκράτης δεν κάνει τον ψάλτη.Έτερον,εκάτερον.Ένα εργαλείο είναι κι αυτό όπως ο τονοδότης ή το μικρόφωνο...Το μηχάνημα δεν αναιρεί την αξία του εκάστοτε ψάλτη.Ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι,αν είχαν τότε ισοκράτη,όλοι οι παλιοί ψάλτες δεν θα τον χρησιμοποιούσαν;
Περί απόδοσης της ψαλτικής στα εν λόγω βίντεο, μάλλον στον Άγιο Θωμά και σε άλλους ναούς, τους αρέσει το λαικό και παραδοσιακό τραγούδι. Μου αρέσει κι εμένα (το τραγούδι ), για αυτό και δεν ψάλω συχνά ~
Δεν ξέρω κανένα ψάλτη που να μην του αρέσει το τραγούδι...Σε άλλους αρέσει το λαϊκό,σε άλλους το δημοτικό,σε άλλους το σκυλάδικο:D Επίσης είναι κοινό μυστικό ότι οι ψάλτες ποτέ δεν αποδίδουν τους ύμνους στο αναλόγιο(ιδιαίτερα τα παπαδικά μέλη)όπως θα τους έλεγαν κάνοντας μάθημα σε κάποιον.Σε αργή χρονική αγωγή όλοι κάνουν τα "κόλπα" τους!
 
Top