Βάπτιση - Όσοι εις Χριστόν - Ευρωπαικά

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εμενα παντως μου αρεσε, ασχετα αν ειναι ευρωπαιζων.

Εδω:

Αρχιζει μετα το τσαμικο στο 6:10.

Εχει εναν ιερεα (προφανως απο την Νεα Υορκη) με πολυ ωραιες εκφωνησεις, και στη συνεχεια το Οσοι εις Χριστον (πρωτα γυναικειος χορος και μετα ανδρικος). Αν καποιος εχει το μεσον να το απομονωσει και να το ανεβασει και σε mp3 θα ημουν ευγνωμων.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εμενα παντως μου αρεσε, ασχετα αν ειναι ευρωπαιζων.

Εδω: http://www.youtube.com/watch?v=5pYv5LsjsxU

Αρχιζει μετα το τσαμικο στο 6:10.

Εχει εναν ιερεα (προφανως απο την Νεα Υορκη) με πολυ ωραιες εκφωνησεις, και στη συνεχεια το Οσοι εις Χριστον (πρωτα γυναικειος χορος και μετα ανδρικος). Αν καποιος εχει το μεσον να το απομονωσει και να το ανεβασει και σε mp3 θα ημουν ευγνωμων.

Το απόγευμα θα το κάνω mp3 εάν φυσικά μέχρι τότε δεν με προλάβει άλλος.
Και εμένα μου άρεσε, διότι δεν είναι πολυφωνική αλλά με ισοκράτημα, με διαστήματα και τρόπο ψαλμωδίας που προσπαθεί και σέβεται τον παραδοσιακό τρόπο στο μέτρο του δυνατού.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό μέλος τοῦ εἰς ἦχον α΄ μετά ἰσοκρατημάτων Ὅσοι εἰς Χριστόν εἶναι τοῦ Ι. Θ. Σακελλαρίδη. Δυστυχῶς δέν ἔχουμε ὁλόκληρη τήν Ὑμνωδία ἐδῶ γιά νά τό δεῖτε στό μέρος τῆς Λειτουργίας, ὅπως καί τά Κύριε, ἐλέησον.
Τό ἄκουσμα, ἐκτός μετά τό β΄ Ὅσοι εἰς Χριστόν καί τό Δόξα... (ὅπου καί χρήση ὀργάνου), εἶναι (90%) ἀπό δύο δίσκους πού κυκλοφόρησαν τό 1976 μέ τήν ἐπιμέλεια τῆς Κικῆς Καψάσκη, ὅπου ψάλλει ἡ μικτή χορωδία «ΚΑΨΑΣKΗ» τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγ. Εἰρήνης Ἀθηνῶν καί ὁ μέν ἕνας ἐπιγράφεται ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ καί ὁ ἄλλος ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟΝ (ἀπ᾿ ὅπου τό Ὅσοι εἰς Χριστόν). Αὐτοί οἱ δίσκοι κυκλοφόρησαν εὑρέως καί στήν Ἀμερική. Ὅταν θά τούς ἔχω κάποια στιγμή ψηφιοποιημένους αὐτούς τούς δίσκους θά ἀνεβάσω τά ἀντίστοιχα ἀκούσματα.
Ἡ χορωδία εἶναι μικτή. Φαίνεται ὅτι ὑπερτεροῦν οἱ γυναικεῖες φωνές (τῆς Κικῆς καί τῶν μαθητριῶν της-μελῶν τῆς χορωδίας) ἀλλά ἀκούγονται καί οἱ ἀνδρικές. Σέ ἄλλα τροπάρια (τοῦ δίσκου) περισσότερο οἱ ἀνδρικές.
Διατήρησα ἐπιφύλαξη ἄν ὄντως τό ἄκουσμα προέρχεται ἀπό τούς δίσκους, γιατί ἄν συμβαίνει αὐτό, ἔχει γίνει φοβερή ἐπεξεργασία (δέν ξέρω πῶς λέγεται). Δηλαδή, τά Κύριε, ἐλέησον καί τό Ὅσοι εἰς Χριστόν εἶναι αὐτά ἀλλά σέ ἀργότερο ρυθμό, ἐνῶ ἡ φωνή τοῦ ἱερέως μοῦ φαίνεται ὅτι ἔχει ἀποκοπεῖ καί ἀλλοιωθεῖ καί ἔχει γίνει μπάσα. Βέβαια στό δίσκο μέ τή λειτουργία δέν ὑπάρχουν τά εἰδικά τῆς βαπτίσεως λόγια τοῦ ἱερέως. Ἐπίσης τό β΄ Ὅσοι εἰς Χριστόν δέν ξέρω ἄν ἔχουν ἀποκοπεῖ μόνον οἱ ἀνδρικές φωνές· τό μέλος εἶναι ἴδιο. Ἀπό τό Δόξα... βέβαια σαφέστερα τά πράγματα ἀλλάζουν. Δέν ξέρω ἄν ὅλη αὐτή ἡ ἐπεξεργασία καί τό τελευταῖο κολάζ (ὅπου φαίνονται ἀμερικάνικες φωνές μέ σπασμένα ἑλληνικά καί κάτι ἄλλο ἀπό τά προηγούμενα) ἔγινε γιά λόγους κατοχυρωμένων πνευματικῶν δικαιωμάτων, ὅπως ρητῶς ἀναγράφουν οἱ δίσκοι.


Εὐχαριστοῦμε πάντως γιατρέ μου. Ποῦ τό ἀνακάλυψες; Στήν Ἀμερική θά ἔχεις τήν εὐκαιρία νά ἀκούσεις πολλές τέτοιες χορωδίες.

 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους

Εὐχαριστοῦμε πάντως γιατρέ μου. Ποῦ τό ἀνακάλυψες;

Πατερ μου ευλογειτε,
Αυτες τις μερες εψαχνα να βρω το τσαμικο του Αη Συμιου, το οποιο ειναι Μεσολογγιτικος χορος, και χορευεται στα δακτυλα των ποδιων και στον τοπο. Και πανω στο ψαξιμο βρηκα αυτο το κλιπακι, το οποιο μεν ειναι ασχετο αλλα ειχε το Οσοι εις Χριστον.
Η ταινια "Μαυρη Οδυσσεια" ειναι του 1957, οποτε μαλλον το ακουσμα δεν προερχεται απο τους δισκους που αναφερατε, και ενδεχομενως δεν υπαρχουν προβληματα με δικαιωματα των δισκων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η ταινια "Μαυρη Οδυσσεια" ειναι του 1957, οποτε μαλλον το ακουσμα δεν προερχεται απο τους δισκους που αναφερατε, και ενδεχομενως δεν υπαρχουν προβληματα με δικαιωματα των δισκων.
Ὄντως εἶδα κι ἐγώ τήν χρονολογία τῆς ταινίας (1957, 1961) καί ἤθελα νά τό γράψω.
Πάντως ἄν κάποια στιγμή ἀποκτήσω ψηφιοποιημένους τούς δίσκους θά ἀκούσετε τήν ὁμοιότητα στά σημεῖα πού λέω. Ὅτι ἔχουμε δύο διαφορετικά πράγματα πάντως σέ στύλ κολάζ (ἐξαίρετη σκηνοθεσία), νομίζω φαίνεται. Ἴσως νά κάνω καί λάθος.


 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εμενα παντως μου αρεσε, ασχετα αν ειναι ευρωπαιζων.

Εδω: http://www.youtube.com/watch?v=5pYv5LsjsxU

Αρχιζει μετα το τσαμικο στο 6:10.

Εχει εναν ιερεα (προφανως απο την Νεα Υορκη) με πολυ ωραιες εκφωνησεις, και στη συνεχεια το Οσοι εις Χριστον (πρωτα γυναικειος χορος και μετα ανδρικος). Αν καποιος εχει το μεσον να το απομονωσει και να το ανεβασει και σε mp3 θα ημουν ευγνωμων.

Γιατρέ !!!! Το επισυνάπτω.
Κάνοντας το προηγουμένως και ολίγη επεξεργασία.
Βασίλης
 

Attachments

  • Όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε.mp3
    6.5 MB · Views: 158

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος

Τό μέλος τοῦ εἰς ἦχον α΄ μετά ἰσοκρατημάτων Ὅσοι εἰς Χριστόν εἶναι τοῦ Ι. Θ. Σακελλαρίδη. Δυστυχῶς δέν ἔχουμε ὁλόκληρη τήν Ὑμνωδία ἐδῶ γιά νά τό δεῖτε στό μέρος τῆς Λειτουργίας, ὅπως καί τά Κύριε, ἐλέησον.


Πράγματι η χορωδία ερμηνεύει το "Όσοι εις Χριστόν" από την "Ιερά Υμνωδία" του Ιω. Θ. Σακελλαρίδου (έκδοσις δευτέρα, 1914, σ. 364) σχεδόν αυτούσιο, με μια μικρή διαφορά στην εκτέλεση του κλάσματος στη φράση αλληλούϊα.
Παραθέτω το χειρόγραφο από τη συλλογή μου, όπου πριν χρόνια (περίπου 15) είχα φωτοτυπήσει το εν λόγω βιβλίο από τον καλλίφωνο πρεσβύτερο π. Κων/ντίνο Ναβροζίδη, καλή του ώρα. Ο π. Κων/ντίνος ήταν βέβαια αυτής της σχολής και είχε μάλιστα για ένα μεγάλο διάστημα συστήσει και μεικτή πολυφωνική (ευρωπαϊκή) χορωδία στην ενορία (Αγ. Γεωργίου Μονάχου) του.
 

Attachments

  • Ιωάννης Σακελλαρίδης - Ιερά Υμνωδία (1914) - Εξώφυλλο.jpg
    1.1 MB · Views: 23
  • Ιωάννης Σακελλαρίδης - Ιερά Υμνωδία (1914) - σ. 364.jpg
    66.5 KB · Views: 48

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...πριν χρόνια (περίπου 15) είχα φωτοτυπήσει το εν λόγω βιβλίο ...
Εὐχαριστοῦμε.
Μέ τήν εὐκαιρία, θά μποροῦσες κάποια στιγμή, ἄν σοῦ εἶναι εὔκολο, νά ἀνεβάσεις αὐτήν τήν β΄ ἔκδοση στήν ἀνάλογη ἑνότητα τῶν μουσικῶν βιβλίων (σέ pdf- συνεννοήσου μέ τόν Διαχειριστή), ἀφοῦ ἡ πρώτη ἔκδοση ἔχει ἀνέβει ἡμιτελής. Ἀλλά αὐτή ἡ ἔκδοση νά εἶναι ἕνα νέο θέμα.


 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
π. Μάξιμος;49567 said:
Εὐχαριστοῦμε.
Μέ τήν εὐκαιρία, θά μποροῦσες κάποια στιγμή, ἄν σοῦ εἶναι εὔκολο, νά ἀνεβάσεις αὐτήν τήν β΄ ἔκδοση στήν ἀνάλογη ἑνότητα τῶν μουσικῶν βιβλίων (σέ pdf- συνεννοήσου μέ τόν Διαχειριστή), ἀφοῦ ἡ πρώτη ἔκδοση ἔχει ἀνέβει ἡμιτελής. Ἀλλά αὐτή ἡ ἔκδοση νά εἶναι ἕνα νέο θέμα.


π. Μάξιμε,

αν μπορώ να βοηθήσω, μετά χαράς θα το κάνω.
Με μια γρήγορη ματιά στο αναλόγιο διαπίστωσα (αν δεν κάνω λάθος) ότι η αντίστοιχη δευτέρα έκδοση δεν υπάρχει ακόμη ψηφιοποιημένη. Θα το φροντίσω λοιπόν να ανέβει στο προσεχές διάστημα, μόλις τελειώσω κάποιες ιστορικές ηχογραφήσεις (δεκαετία '60 Κων/πολη - Τσαούσης Γεώργιος και Μιοτέλης Γεώργιος) που ετοιμάζω για το Ψαλτολόγιο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ἄκουσμα, ἐκτός μετά τό β΄ Ὅσοι εἰς Χριστόν καί τό Δόξα... (ὅπου καί χρήση ὀργάνου), εἶναι (90%) ἀπό δύο δίσκους πού κυκλοφόρησαν τό 1976 μέ τήν ἐπιμέλεια τῆς Κικῆς Καψάσκη, ὅπου ψάλλει ἡ μικτή χορωδία «ΚΑΨΑΣKΗ» τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγ. Εἰρήνης Ἀθηνῶν καί ὁ μέν ἕνας ἐπιγράφεται ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ καί ὁ ἄλλος ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟΝ (ἀπ᾿ ὅπου τό Ὅσοι εἰς Χριστόν).
Πάντως ἄν κάποια στιγμή ἀποκτήσω ψηφιοποιημένους τούς δίσκους θά ἀκούσετε τήν ὁμοιότητα στά σημεῖα πού λέω. Ὅτι ἔχουμε δύο διαφορετικά πράγματα πάντως σέ στύλ κολάζ (ἐξαίρετη σκηνοθεσία), νομίζω φαίνεται. Ἴσως νά κάνω καί λάθος.
Τελικά μοῦ ἔδωσε ἡ Κα Ἀγγελική (Κική) Καψάσκη ψηφοποιημένους τούς δίσκους. Τά Κύριε, ἐλέησον δέν μπορῶ νά τά ξεχωρίσω ἀπό τή ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Ἀνεβάζω ὅμως τό Ὅσοι εἰς Χριστόν ἀπό τόν δίσκο ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟΝ, ὁ ὁποῖος κυκλοφόρησε γιά ἐκπαιδευτικούς κυρίως σκοπούς.

 

Attachments

  • 15 - Unknown - Track 15.mp3
    460.1 KB · Views: 32
Top