ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ 1.1: Νέα έκδοση του πακέτου συγγραφής

NKontis

Παλαιό Μέλος
+αυτό όντως θα ήταν πολύ καλό αν συστηματοποιούνταν στα προγράμματα συγγραφής!Θα μας έλυνε κυριολεκτικά τα χέρια ως προς το κείμενο αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολος είναι ο προγραμματισμός των εντολών που απαιτεί... ίσως καλό θα ήταν σιγά σιγά να υπάρξουν και κάποιες ενιαίες θέσεις συμβόλων.. ούτως ή άλλως το κάθε πρόγραμμα τοποθετεί τα σύμβολα στις θέσεις που υποτίθεται είναι οι πιο βολικές!Ε!φαντάζομαι θα υπάρχει μια βέλτιστη.. όπως μπήκαν σε συγκεκριμμένες θέσεις+τα γράμματα στο πληκτολόγιο+μάθαμε όλοι έτσι!*Θα μπορούμε έτσι με ένα μεγάλο πλεονέκτημα να χειριζόμαστε+άλλα προγράμματα!*Ειδικά για όσους ασχολούνται επαγγελματικά πλέον+χρειάζεται να χειρίζονται άλλες γραμματοσειρές ανάλογα με την επιθυμία+αρέσκεια του πελάτη!Οψόμεθα!Αμήν.

Αγαπητέ,
έχουν καθιερωθεί οι unicode χαρακτήρες που αντιστοιχούν στα σύμβολα της βυζαντινής μουσικής (δεν θυμάμαι τώρα ποιά περιοχή του unicode πίνακα καλύπτουν, αλλά έχοντας ένα πρόγραμμα δημιουργίας γραμματοσειρών μπορεί ο καθένας να βρει αυτή την περιοχή). Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι να βρεθεί κάτι κοινό γιατί έχει ήδη βρεθεί, αλλά κατά πόσο εύχρηστο είναι αυτό το κοινό και πώς αντιστοιχεί στα πληκτρολόγιά μας. Η μικρή μου πείρα πάνω στα θέματα αυτά μου έχει δείξει πως η μόνη βολική θέση για τους χαρακτήρες είναι αυτή της περιοχής των Λατινικών γραμμάτων (δηλ. το σημερινό αγγλικό πληκτρολόγιο). Το άλλο πρόβλημα είναι οι πολλοί συνδιασμοί που πρέπει να υπάρχουν, οι οποίοι είναι πολύ περισσότεροι από τα διαθέσιμα πλήκτρα ενός πληκτρολογίου.
Όσον αφορά το θέμα αυτό νομίζω πως το πρόγραμμα finale έχει λύσει το πρόβλημα. Προσοχή: είναι πρόγραμμα μόνο γραφής για την βυζαντινή μουσική και δεν μπορεί να κάνει όλες τις άλλες λειτουργίες που έχει ο Μελωδός (τον οποίο δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν υπάρχει για Mac). Πάντως το finale βασίζεται στην αρχή ότι με τα βασικά πλήκτρα του πληκτρολογίου γράφεις τους βασικούς χαρακτήρες πρώτα (δηλ. το ίσο, το ολίγο, τις διπλές, τριπλές κτλ αναβάσεις, πεταστές, κεντήματα κτλ), τους οποίους μετά από μία σελίδα τους έχεις μάθει απέξω. Μετά προσθέτεις χειροκίνητα από έναν πίνακα (στον οποίο μπορείς να προσθέσεις ότι σημείο θέλεις) τα υπόλοιπα, όπως γοργά, φθορές, καλλωπιστικά κτλ. Αυτά τα σημεία μπορείς να τα τοποθετήσεις σε όποιο σημείο θές γύρω από τον βασικό χαρακτήρα χειροκίνητα (συνεπώς το οπτικό αποτέλεσμα το ελέγχεις εσύ και όχι οι προκαθορισμένες θέσεις της γραμματοσειράς, αλλά χάνεις σε χρόνο στο σημείο αυτό). Στο τέλος προσθέτεις και το κείμενο, το οποίο μπαίνει αυτόματα κάτω από κάθε μουσικό χαρακτήρα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε ακόμα και μεγάλη να είναι η συλλαβή το πρόγραμμα αραιώνει λίγο και την στοίχηση των μουσικών χαρακτήρων στο σημείο αυτό για να μην πέσει η συλλαβή αυτή πάνω στις διπλανές. Στοίχηση γραμμής και σελίδας γίνεται αυτόματα φυσικά.
 

ixadin

Ηχάδιν
γιατι απ'οτι καταλαβαινω εχετε και εσεις Win. 7 :wink:

Όπα φίλε μην με καταριέσαι.:D

Linux και ξερό ψωμί.:wink:

Απλώς η γυναίκα μου έχει φορητό με τα W$n της Μικρομάλακης (τουτέστην Windows της Microsoft) όπως τα λένε σε forum για linux
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει Win.7 ή εστω να ειναι εξοικιωμενος με αυτα?
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει Win.7 ή εστω να ειναι εξοικιωμενος με αυτα?

Υπήρχε κάποτε κάποιος παππούς σε μια οροσειρά του Θιβέτ που χρησιμοποιούσε Windows. Αλλά νομίζω ότι και αυτός πέταξε το CD της microsoft σε μια χαράδρα μετά την 1412η επανεκκίνηση και αποφάσισε να γίνει μοναχός... :D:D:D

Από τότε δεν έχω ακούσει άλλον που να χρησιμοποιεί Windows!!! Αν βρεις κάποιον, ενημέρωσε και την επιτροπή των βραβείων Guinness... :p:p:p
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Υπήρχε κάποτε κάποιος παππούς σε μια οροσειρά του Θιβέτ που χρησιμοποιούσε Windows. Αλλά νομίζω ότι και αυτός πέταξε το CD της microsoft σε μια χαράδρα μετά την 1412η επανεκκίνηση και αποφάσισε να γίνει μοναχός... :D:D:D

Από τότε δεν έχω ακούσει άλλον που να χρησιμοποιεί Windows!!! Αν βρεις κάποιον, ενημέρωσε και την επιτροπή των βραβείων Guinness... :p:p:p

Μαλλον θα αστειευεστε...:D:D:D Δεν ειναι συμβατατα τα αλλα λειτουργικα με τον αριθμο των προγραμματων που τρεχουν τα windows.:wink:
 

ixadin

Ηχάδιν
Υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει Win.7 ή εστω να ειναι εξοικιωμενος με αυτα?

Κανεις λάθος στο εξής: Το σύστημα του Σουλδάτου δεν σχετίζεται με το λειτουργικό, διότι βασίζεται σε γραμματοσειρές και όχι σε εκτελούμενο πρόγραμμα. Σε ό,τι λειτουργικό να έχεις, όταν πατάς το a είναι το ίσον, s το ολίγον και ούτω καθ' εξής.

Το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή που χρησιμοποιείς Ms-Office ή ΟpenOffice.org, όπου απλά στο δεύτερο δεν μπορείς να εκτελέσεις τις μακροεντολές που συνοδεύουν το πακέτο.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Πολύ θα ήθελα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα. Μήπως κάποιος από σας το έχει εγκαταστήσει και το χρησιμοποιήσει με το Word 2007; Αν ναι, δουλεύει σωστά; Τι έχετε κάνει διαφορετικό αφού το Word 2007 είναι διαφορετικό από το 2003; Αν όχι, μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να είναι δωρεάν; Ευχαριστώ.
 
Top