Β΄Εωθινό

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Μιας και μεθαύριο θα το ψάλλουμε και πάλι, ανεβάζω το Δεύτερο Εωθινό δοξαστικό, όπως εψάλη από τον γράφοντα την Κυριακή των Μυροφόρων
και... [σύμφωνα με την αμίμητη ατάκα του κ. Γιάννου...!!] :λουλούδια δεκτά, ζαρζαβατικά όχι...:wink::p (για κολοκυθολέλλουδα το συζητώ, αν είναι ζεστά, σερβιρισμένα σε πιάτο και γεμιστά με φετα...)

(πέραν της πλακίτσας): κάθε καλοπροαίρετη κριτική και υπόδειξη, δεκτή...
 

Attachments

  • Εγγρ007.mp3
    1.6 MB · Views: 160

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Και κρύα δεν είναι άσχημα, γαρνιρισμένα με γιαουρτάκι! Τα σκέφτομαι και μου τρέχουνε τα σάλια!:D:D:D
Όσο για το εωθινό, λιτή εκτέλεση με ολόσωστα διαστήματα! Ευχαριστούμε!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δεχθειτε και απο μένα το ίδιο εωθινό όπως το είπα σήμερα.Ο χρονος δεν μου έκανε την χάρη να με ακολουθήσει και έμεινε λίγο πίσω.Δεν ξέρω ποιός φταίει εγώ ή αυτός.......
 

Attachments

  • β΄ εωθινόν.mp3
    5.5 MB · Views: 91

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μιας και μεθαύριο θα το ψάλλουμε και πάλι, ανεβάζω το Δεύτερο Εωθινό δοξαστικό, όπως εψάλη από τον γράφοντα την Κυριακή των Μυροφόρων...
(πέραν της πλακίτσας): κάθε καλοπροαίρετη κριτική και υπόδειξη, δεκτή...
Αν εξαιρέσω το "Ταις περί την Μαριάμ" που "συνοψίζεται" :)D) κάτι που ποτέ δεν συμπάθησα και σε πολλούς πατριαρχικούς αλλά και διάφορους Θεσσαλονικείς που μάλιστα το έγραφαν και στα κείμενά τους :rolleyes:, είναι υπέροχο! Συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Γιάννου για τα διαστήματα και το λιτό της εκτέλεσης. Ακούγοντάς σας και από κάποιο άλλο ηχητικό που είχα συναντήσει πρόσφατά στο forum, προσπαθούσα να θυμηθώ ποιον μου θυμίζει το ηχόχρωμα και η προφορά των φθόγγων. Μου θυμίζετε λοιπόν τον μακαρίτη τον Μαγούρη (από τους αγαπημένους μου) όχι φωτοτυπόντας τον όπως πολλοί έκαναν με άλλους, αλλά κρατώντας δικά σας στοιχεία.

Θερμότατα συγχαρητήρια.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χθες, μετά από 4 βδομάδες η ...γουρουνογρίππη* άρχισε να με εγκαταλείπει κι έτσι έβηχα μόνο στο πρώτο μισάωρο της ακολουθίας. Στο εωθινό λοιπόν, ήμουν υποφερτός για αυτό και σας το ανεβάζω...


*Θα ακούσατε ίσως, ότι στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης είχαμε πάνω από 100 κρούσματα και την προηγούμενη εβδομάδα ...κάναμε διακοπές (μας έστειλαν για αναρρωτική που λέει κι ο Νίκος :D:wink::D)
 

Attachments

  • Ewthinon2_Symewnidis(22-11-09).mp3
    8.6 MB · Views: 42

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χθές είχα απλώσει τα πλοκάμια μου και εξασφάλισα μια όμορφη εκτέλεση απο τα Γιαννιτσά του φίλου μου Κ.Κανδηλάκη.Την επισυνάπτω εδώ να κάνει παρέα με τις άλλες εξαιρετικές (πλην της δικής μου) των εξίσου αγαπητών
συναδέρφων Χάρη και Ιωάννη.

ΥΓ.Χάρη περαστικά και μην μασάς.Ενας εκεί δίπλα σου ήταν πολύ άρρωστος(ακούστηκε ένα ζόρικο αψου).Και να ξέρεις το καλύτερο φάρμακο είναι η ρακί......
 

Attachments

  • Μετά μύρων...εωθινόν Β΄11.mp3
    930 KB · Views: 26

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αντωνης Μιχελουδακης;54901 said:
Χάρη περαστικά και μην μασάς.Ενας εκεί δίπλα σου ήταν πολύ άρρωστος(ακούστηκε ένα ζόρικο αψου).Και να ξέρεις το καλύτερο φάρμακο είναι η ρακί......

Χάρη, περαστικά και από εμένα! Όντως, ο κυρ-Αντώνης έχει ένα μεγάλο δίκιο! Η κατανάλωση ορισμένων οινοπνευματωδών ποτών είναι ... "σωτήριος" σε μερικές περιπτώσεις γρίπης.

Κλασσική συνταγή στα μέρη μου είναι η λεγόμενη "καυτούρα", κόκκινο κρασί, βρασμένο με ζάχαρη ή μέλι, φλούδα από πορτοκάλι και πιπέρι. Το πίνεις ζεστό και... κουκουλώνεσαι στο κρεβάτι. Η έντονη εφίδρωση που θα ακολουθήσει για αρκετή ώρα (με συχνή αλλαγή φανέλας, ε!!!) είναι καταλυτική στην πτώση του πυρετού...


Υ.Γ.: Μήπως να ανοίγαμε ένα topic με ψαλτογιατροσόφια;;; Αλλά να υπογράψουμε σχετικό "disclaimer" πριν, κατά το διαδικτυακόν έθος!!! :)
 
Top