Α. Πετράκη : Μορφολογική Ανάλυση στα 11 Εωθινά του Β. Νικολαΐδη

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το άρθρο-μελέτη υπάρχει εδώ

http://www.theophanis.gr/images/11eothina.pdf

Από τη σελίδα του συλλόγου «Όσιος Θεοφάνης ο Γραπτός».

[Σημ. συντ. (π. Μ.)] Επειδή ο σύνδεσμος είναι ανενεργός η εργασία αναρτήθηκε στο #8.
 
Last edited by a moderator:

Shota

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη εάν ρωτάω κάτι απλό, αλλά τι σημάνει μορφολογική εδώ;
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Παντως ειναι αξιο προσοχης πως για να στηριξουν τα αστηρικτα , "πιανονται" απο τους Πατριαρχικους κολοσσους και ερμηνευουν κατα το Καρα-δοκουν . Αρχισαν με το Ναυπλιωτη , συνεχισαν με το Στανιτσα , πιασανε τον Παναγιωτιδη , περασαν στον Νικολαιδη και μαλλον θα συνεχισουν .......:cool:!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγγνώμη εάν ρωτάω κάτι απλό, αλλά τι σημάνει μορφολογική εδώ;

Ο (ίσως αδόκιμος) όρος δεν φαίνεται να συμβαδίζει με τη χρήση του στη Δυτική μουσική. Πρόκειται εδώ για μελέτη της αναλυτικής γραφής του Νικολαΐδη σε σύγκριση με τις κλασσικές συνοπτικές πρωτότυπες θέσεις.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Καλησπέρα από την όμορφη και ιδιαίτερη πατρίδα μου Χίο, όπου υπηρετώ την θητεία μου!Η συγκεκριμένη εργασία , είναι αποτέλεσμα μιας μικρής έρευνας που έχω κάνει πάνω στο έργο του μακαριστού Άρχοντος Νικολαίδη και το οποίο πρόκειμαι να συνεχίσω εν καιρώ ευθέτω, Θεού θέλοντος . Στην συγκεκριμένη εργασία προσπάθησα να αποδείξω το αυτονόητο, δλδ την συνέχεια της προφορικής άγραφης παράδοσης, στα έργα των σύγχρονων πατριαρχικών ψαλτών, κάτι το οποίο πιστεύω πως δύσκολα αμφισβητείται. Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις των μελών του Ψαλτολογίου πάνω στην συγκεκριμένη εργασία, πάντα όμως με πνεύμα συναδελφικότητας, ωστε να αποφεύγονται οι εντάσεις (μέρες που είναι ας μην χαλάμε τις καρδιές μας). Καλό βράδι, ελπίζω να επισκεφτώ και πάλι το Ψαλτολόγιο το συντομότερο δυνατό, κάτι που δεν είναι και το ευκολότερο για μένα την συγκεκριμένη χρονική περίοδο...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί πλέον, εάν μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει πάλι, ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
 

Attachments

  • 11eothina.pdf
    600.6 KB · Views: 89
Last edited:
Καλησπέρα από την όμορφη και ιδιαίτερη πατρίδα μου Χίο, όπου υπηρετώ την θητεία μου!Η συγκεκριμένη εργασία , είναι αποτέλεσμα μιας μικρής έρευνας που έχω κάνει πάνω στο έργο του μακαριστού Άρχοντος Νικολαίδη και το οποίο πρόκειμαι να συνεχίσω εν καιρώ ευθέτω, Θεού θέλοντος . Στην συγκεκριμένη εργασία προσπάθησα να αποδείξω το αυτονόητο, δλδ την συνέχεια της προφορικής άγραφης παράδοσης, στα έργα των σύγχρονων πατριαρχικών ψαλτών, κάτι το οποίο πιστεύω πως δύσκολα αμφισβητείται. Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις των μελών του Ψαλτολογίου πάνω στην συγκεκριμένη εργασία, πάντα όμως με πνεύμα συναδελφικότητας, ωστε να αποφεύγονται οι εντάσεις (μέρες που είναι ας μην χαλάμε τις καρδιές μας). Καλό βράδι, ελπίζω να επισκεφτώ και πάλι το Ψαλτολόγιο το συντομότερο δυνατό, κάτι που δεν είναι και το ευκολότερο για μένα την συγκεκριμένη χρονική περίοδο...
Πολύ καλή δουλεια. Συγχαρητήρια!
 
Top