Αφιέρωμα στον Γρηγόριο Πρωτοψάλτη

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Θα βρείτε την παρούσα ηχογράφηση τεμαχισμένη εδώ. Ζήτησα από το Νεκτάριο να ψάξει αν ταυτίζεται με αυτή την ηχογράφηση (την οποία ανακάλυψα αφότου είχα κάνει τον τεμαχισμό), και μου είπε ότι θεωρεί την παρούσα πιο ολοκληρωμένη. Προσωπικά, δεν το έχω ψάξει, μιας δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Ωστόσο, ζητώ την κατανόησή σας αν είναι ίδιες οι δυο ηχογραφήσεις. Τα περιεχόμενα είναι:

1) Άξιον εστίν Γ. Π. ήχος δεύτερος
2) Εποίησε κράτος
3) Ιδιόμελα πεντηκοστού ψαλμού Τριωδίου
4) Αργή δοξολογία
5) Χερουβικό Γ. Π. ήχος τρίτος
6) Ως τον βασιλέα
7) Ταις αγγελικαίς
8) Πολυέλεος Δούλοι Κύριον
9) Αργή δοξολογία

και συνεχίζουμε με τα τραγούδια του Γ. Π.:

10) Έλπιζα και πάλι ελπίζω
11) Έχεις φως μου
12) Η ομήγυρις
13) Πια ινσάφι
14) Παραλλαγή πλαγίου δευτέρου ήχου
15) Δεύτε Έλληνες γενναίοι
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα βρείτε την παρούσα ηχογράφηση τεμαχισμένη εδώ. Ζήτησα από το Νεκτάριο να ψάξει αν ταυτίζεται με αυτή την ηχογράφηση (την οποία ανακάλυψα αφότου είχα κάνει τον τεμαχισμό), και μου είπε ότι θεωρεί την παρούσα πιο ολοκληρωμένη. Προσωπικά, δεν το έχω ψάξει, μιας δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Ωστόσο, ζητώ την κατανόησή σας αν είναι ίδιες οι δυο ηχογραφήσεις. Τα περιεχόμενα είναι:

1) Άξιον εστίν Γ. Π. ήχος δεύτερος
2) Εποίησε κράτος
3) Ιδιόμελα πεντηκοστού ψαλμού Τριωδίου
4) Αργή δοξολογία
5) Χερουβικό Γ. Π. ήχος τρίτος
6) Ως τον βασιλέα
7) Ταις αγγελικαίς
8) Πολυέλεος Δούλοι Κύριον
9) Αργή δοξολογία

και συνεχίζουμε με τα τραγούδια του Γ. Π.:

10) Έλπιζα και πάλι ελπίζω
11) Έχεις φως μου
12) Η ομήγυρις
13) Πια ινσάφι
14) Παραλλαγή πλαγίου δευτέρου ήχου
15) Δεύτε Έλληνες γενναίοι

Eύγε! Ταυτίζονται περίπου τα περιεχόμενα-διαφέρουν στα τραγούδια και τις παραλλαγές που προηγούνται, και στην έλλειψη μονωδίας στο Χερουβικό... Αυτή είναι η ηχογράφηση σε studio για την Παραγωγή του ΙΒΜ, ενώ εκεί αναρτήθηκε η ζωντανή ηχογράφηση τής εμφάνισης στην Αίθουσα ''Παρνασσός''.

Δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόλις πρόσεξα ότι στην ιστοσελίδα του ΙΒΜ ανέβηκε η παρτιτούρα της εν θέματι ηχογράφησης. Θα τη βρείτε εδώ. Στην ίδια ιστοσελίδα, και συγκεκριμένα εδώ, υπάρχουν παρτιτούρες και για άλλα αφιερώματα του Ιδρύματος.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄν ἀναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΙΒΜ καί στήν παρτιτούρα της εν θέματι ηχογράφησης, βλέπω ὅτι σιγά-σιγά στή νέα ἱστοσελίδα θά ἐπανέλθουν μέ τήν μέριμνα τοῦ Γρηγόρη Ἀναστασίου.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Απορία: Η ανάλυση των μελών στην παρούσα μουσικολογική σπουδή, όπως και στις άλλες που έκανε ο κ. Στάθης με το Θρασύβουλο Στανίτσα, οφείλεται στον κ. Στάθη ή στο Στανίτσα; Δύο πρόχειρα παραδείγματα που έτυχε να αντιπαραβάλω σήμερα με τα πρωτότυπα είναι το Χερουβικό του Γρηγορίου σε γ' από τη μουσικολογική σπουδή αυτή και το «Θεοτόκε Παρθένε» από τη σπουδή στον Μπερεκέτη και πρόσεξα ότι, πλην των αναπνοών και των ισοκρατημάτων, καταγράφονται και αναλύσεις.

Ακόμη, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε ποιος τοποθέτησε τα ισοκρατήματα, τα οποία δεν είναι πάντοτε και τόσο συντηρητικά.

Αν μπορεί κάποιος, ας μας κατατοπίσει! Είναι αντικείμενο που δεν έχει συζητηθεί πιστεύω αρκετά.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Απορία: Η ανάλυση των μελών στην παρούσα μουσικολογική σπουδή, όπως και στις άλλες που έκανε ο κ. Στάθης με το Θρασύβουλο Στανίτσα, οφείλεται στον κ. Στάθη ή στο Στανίτσα; Δύο πρόχειρα παραδείγματα που έτυχε να αντιπαραβάλω σήμερα με τα πρωτότυπα είναι το Χερουβικό του Γρηγορίου σε γ' από τη μουσικολογική σπουδή αυτή και το «Θεοτόκε Παρθένε» από τη σπουδή στον Μπερεκέτη και πρόσεξα ότι, πλην των αναπνοών και των ισοκρατημάτων, καταγράφονται και αναλύσεις.

Ακόμη, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε ποιος τοποθέτησε τα ισοκρατήματα, τα οποία δεν είναι πάντοτε και τόσο συντηρητικά.

Αν μπορεί κάποιος, ας μας κατατοπίσει! Είναι αντικείμενο που δεν έχει συζητηθεί πιστεύω αρκετά.

ΦΡΑΣΗ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΥΤΩΝ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ) : Αν δεν έβαζα εγώ το χεράκι μου....
 
Last edited:
Top