Αφιέρωμα στον Άρχοντα Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο (Βέροια, Παύλεια 2006)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Ως γνωστον η Ιερα Μητροπολη Βεροιας Ναουσης & Καμπανιας , οργανωνει κατ ετος τα ΠΑΥΛΕΙΑ τιμωντας την μνημη του Αποστολου Παυλου . Τα ΠΑΥΛΕΙΑ του 2006 (13-6-2006) , ηταν αφιερωμενα στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη
Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο . Επισυναπτω την σχετικη εκδηλωση .

Αφιερωνω τις επισυναπτωμενες ηχογραφησεις σε ολα τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και ιδιαιτερα στους εν Θεσσαλονικη (και την ευρυτερη περιοχη της) συναδελφους .

ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ του Αρχωντος Πρωτοψαλτου ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ .
 

Attachments

  • 01=1'26''=Προλογος.mp3
    680.7 KB · Views: 88
  • 02=8'11''=Σεβασμιωτατος κ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ Καλπακιδης.mp3
    3.8 MB · Views: 96
  • 03=5'56''=Βουλευτης Ημαθιας κ Φωτιαδης.mp3
    2.7 MB · Views: 69
  • 04=50'42''=Ομιλει ο Γιαννης Λιβιτσανος-Ψαλλει ο Χρυσανθος.mp3
    23.2 MB · Views: 415
  • 05=ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ (απονομη μεταλλειου εις κυρια Μαρικα).mp3
    374.8 KB · Views: 60

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολύ ωραίο και συγκινητικό!!!!!!!!
Τα βίντεο και τα cd που αναφέρονται που μπορώ να τα αγοράσω;

Υποθετω απο την κυρια Μαρικα . Εχω ενα τηλεφωνο 2310-264974 . Δεν ξερω αν ισχυει , γιατι εχω πολλα χρονια να επικοινωνησω .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Ως γνωστον η Ιερα Μητροπολη Βεροιας Ναουσης & Καμπανιας , οργανωνει κατ ετος τα ΠΑΥΛΕΙΑ τιμωντας την μνημη του Αποστολου Παυλου . Τα ΠΑΥΛΕΙΑ του 2006 (13-6-2006) , ηταν αφιερωμενα στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη
Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο . Επισυναπτω την σχετικη εκδηλωση .

Αφιερωνω τις επισυναπτωμενες ηχογραφησεις σε ολα τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και ιδιαιτερα στους εν Θεσσαλονικη (και την ευρυτερη περιοχη της) συναδελφους .

ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ του Αρχωντος Πρωτοψαλτου ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ .

Προτεινω στα αγαπητα μελη του ''Ψαλτολογιον'' να ακουσουν τις επισυναψεις
και ειδικα το τρακ 04 οπου ψαλλει και ο Αρχωντας .
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Μεγαλη φωνη ο αειμνηστος Χρυσανθος ο Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.Δυστυχως εφυγε πολυ νωρις απο κοντα μας,ειχε παρα πολλα να δωσει ακομα.Αρχοντας με ολη την σημασια της λεξεως.Απ οτι εχω μαθει εκτος του φωνητικου του ταλαντου ηταν στην προσωπικη του ζωη Κυριος κ πραγματι αξιος οικογενειαρχης κ τον διακατειχε η σεμνοτητα κ η απλοτητα που ειχε με τους ανθρωπους γενικοτερα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μεγαλη φωνη ο αειμνηστος Χρυσανθος ο Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.Δυστυχως εφυγε πολυ νωρις απο κοντα μας,ειχε παρα πολλα να δωσει ακομα.Αρχοντας με ολη την σημασια της λεξεως.Απ οτι εχω μαθει εκτος του φωνητικου του ταλαντου ηταν στην προσωπικη του ζωη Κυριος κ πραγματι αξιος οικογενειαρχης κ τον διακατειχε η σεμνοτητα κ η απλοτητα που ειχε με τους ανθρωπους γενικοτερα.

Αποστολε
Ο αειμνηστος Αρχωντας ηταν πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ .
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Βεβαιως κ ηταν ανθρωπος κ θα προτεινω σε ολα τα μελη του foroum να προσπαθησουμε να γινουμε κ εμεις ανθρωποι πανω απ ολα κ να πεταξουμε στην ακρη τις οποιες αντιπαλοτητες κ προστριβες δημιουργουμε μεταξυ μας για το ποιος ψαλλει πατριαρχικα κ ποιος δεν ψαλλει.Δεν ειναι λογος αυτος να μεταφερομαστε σε τετοιου ειδους ακροτητες,κ να ζητησω δημοσια συγνωμη αν καποιες φορες κ εγω εκανα καυστικα σχολια για αλλους ψαλτες κ γενικα σε μελη του ιδιου του foroum.Kατι τελευταιο΄για μενα ο Χρυσανθος ηταν αλλο πραμα κ γενικα για το εκκλησιασμα της Θεσσαλονικης που τον καμαρωσε πανω στο αναλογιο, μεγαλη πνευματικη τροφη που δινοτανε μεσα απο την φωνη του κ την ερμηνεια του,γιατι ο χρυσανθος δεν εψαλλε μονο αλλα ερμηνευε.Μου εκανε εντυπωση το βιντεο απο την Μ.Εβδομαδα την στιγμη που ερμηνευει το τροπαριο της Κασσιανης,ακουστε την βαση που εχει κ κοιταξτε ποσο ανετος ειναι κ ποσο αβιαστα βγαινει η φωνη του,κ μαλιστα καπνιζε κ πολυ ο αειμνειστος,αλλα φαινεται η νικοτινη δεν τον επιανε στην ηλικια που ητανε κ ετσι δεν του εκανε κ ζημια στην φωνη του.
ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ.
 
Last edited:
Top