[Ερώτηση] Αφαίρεση μαύρης γραμμής σε pdf στη μέση της σελίδας

yuemm

Μέλος
Καλησπέρα ,ξέρει κανείς πως αφαιρούμε μαύρη γραμμή στη μέση της σελίδας σε pdf(δηλ.είναι δύο σελίδες σε μία -ως landscape τρόπον τινα- και ανάμεσά τους υπάρχει μία κάθετη μαύρη γραμμή).
Επίσης θα ήθελα να γίνει με μιάς ,γιατί το αρχείο είναι 124 σελίδες
Ευχαριστώ.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα ,ξέρει κανείς πως αφαιρούμε μαύρη γραμμή στη μέση της σελίδας σε pdf(δηλ.είναι δύο σελίδες σε μία -ως landscape τρόπον τινα- και ανάμεσά τους υπάρχει μία κάθετη μαύρη γραμμή).
Επίσης θα ήθελα να γίνει με μιάς ,γιατί το αρχείο είναι 124 σελίδες
Ευχαριστώ.

Αυτό που ζητάτε δεν γίνεται. Μάλιστα και με τον τρόπο που το ζητάτε («με μιάς»). Είναι θέμα σκαναρίσματος. Μπορείτε, εάν θέλετε να το αφαιρέσετε, να κάνετε δύο πράγματα.

1. Εξάγετε τις σελίδες όλες μαζί σαν εικόνες. Σβήνετε σε καθεμία ξεχωριστά το μαύρο περιθώριο στο Photoshop. Ξαναενώνετε τις εικόνες σε ένα pdf.

2. Καλύπτετε στο pdf την μαύρη γραμμή με ένα Rectangle Tool (Tools -> Comment & Markup -> Rectangle Tool) του οποίου ορίζετε το χρώμα στα χαρακτηριστικά να είναι το λευκό για γέμισμα και να μην έχει γραμμή. Αυτό φυσικά γίνεται μόνο στο Adobe Acrobat Pro και θα πρέπει να επαναλάβετε την διαδικασία σε κάθε σελίδα ξεχωριστά.

Εάν με ρωτάγετε για το ποιά είναι η προτεινόμενη μέθοδος εγώ θα επέλεγα την πρώτη και μάλιστα στο Photoshop θα ξεχώριζα τις δύο ενωμένες σελίδες σε δύο ξεχωριστές για να είναι το αποτέλεσμα πιο καλό. (Και μάλιστα αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει σχεδόν «με μιάς» για κάθε εικόνα ξεχωριστά.)

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Οι 124 σελίδες δεν είναι πολλές. Είναι δουλειά μισής ώρας το πολύ, συμπεριλαμβανομένου και του ξεχωρίσματος των σελίδων. Όταν οι σελίδες ξεπερνούν τις 500 είναι πολλές :D:D:D
 
Last edited:

yuemm

Μέλος
Μήπως σε καμιά νεότερη έκδοση γίνεται(έχω την 8 pro),όπως γίνεται με τις δεξιά-αριστερά και πάνω-κάτω(δηλ.με τη ρύθμιση document>crop pages);
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μήπως σε καμιά νεότερη έκδοση γίνεται(έχω την 8 pro),όπως γίνεται με τις δεξιά-αριστερά και πάνω-κάτω(δηλ.με τη ρύθμιση document>crop pages);

Απ᾽ ότι ξέρω με καμία έκδοση δεν γίνεται. Είχα εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση που βγήκε πρόσφατα για να δω τις διαφορες. Εκτός του ότι δεν προσέφερε ουσιαστικά κάτι καινούργιο πέρα από το interface, μου είχε και μερικά bugs και γι αυτό την αποεγκατάστησα.
Η διαδικασία του crop pages δεν βοηθάει γιατί μπορείτε μεν να κόψετε τις σελίδες αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να εξαφανίσετε την μία από τις δύο. (Λέω να εξαφανίσετε γιατί ουσιαστικά το crop δεν κόβει τις σελίδες, απλώς κάνει να μην φαίνεται το κομμάτι που θέλουμε να κόψουμε. Αν θελήσουμε δηλ. μετά μπορούμε να επαναφέρουμε το αρχικό μέγεθος της σελίδας) Με άλλα λόγια, όπως λέτε και εσείς, το crop κόβει μόνο από τις άκρες τις σελίδες και δεν μπορεί να τις κόψει στο ενδιάμεσο.
Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι καλύτερο να μας το πει για να το μάθουμε.
 
Top