Αφίξεις/αναχωρήσεις συντονιστών

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εγω ημουνα από τους πρώωτους που το ειχα προτεινει. Αλλα τωρα δεν το βρισκω εκεινο το μηνυμα μου. Μαλλον θα το εχουνε αποσυρει για ενοητους λόγους. Δεν πειραζει, χαιρομαι που με ακουσανε και μενανε μια φορ΄΄α εδω μέσα.
Ἐδῶ ἦταν τά σχετικά μέ τήν πρόταση –ἀπό μένα πρῶτα– τοῦ Θεοτοκάτου γιά συντονιστής. Ἐπιβεβαίωσε ὁ kostaeri (Κ. Μπουσδέκης) καί ἦρθες τρίτος μαθητή (ἀπό τούς πρώτους βέβαια ὅπως γράφεις). Μετά συνέχισαν καί ἄλλοι. Καλῶς τά εἶχε διαγράψει ὁ διαχειριστής ὡς ἐκτός θέματος.

Συγχαρητήρια γιά τήν ἐπιλογή κι ἀπό μένα.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἐδῶ ἦταν τά σχετικά μέ τήν πρόταση –ἀπό μένα πρῶτα– τοῦ Θεοτοκάτου γιά συντονιστής. Ἐπιβεβαίωσε ὁ kostaeri (Κ. Μπουσδέκης) καί ἦρθες τρίτος μαθητή (ἀπό τούς πρώτους βέβαια ὅπως γράφεις). Μετά συνέχισαν καί ἄλλοι. Καλῶς τά εἶχε διαγράψει ὁ διαχειριστής ὡς ἐκτός θέματος.

Συγχαρητήρια γιά τήν ἐπιλογή κι ἀπό μένα.

Πατερ
Ο ''μαθητης'' γραφει οτι ηταν απο τους πρωτους και οχι ο πρωτος . Οποτε ολα καλα .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ἐδῶ ἦταν τά σχετικά μέ τήν πρόταση –ἀπό μένα πρῶτα– τοῦ Θεοτοκάτου γιά συντονιστής. Ἐπιβεβαίωσε ὁ kostaeri (Κ. Μπουσδέκης) καί ἦρθες τρίτος μαθητή (ἀπό τούς πρώτους βέβαια ὅπως γράφεις). Μετά συνέχισαν καί ἄλλοι. Καλῶς τά εἶχε διαγράψει ὁ διαχειριστής ὡς ἐκτός θέματος.

Συγχαρητήρια γιά τήν ἐπιλογή κι ἀπό μένα.
Προσωπικά αγνοούσα το γεγονός αυτό (πριν κάποιες μέρες μόνο μου είχε επισημανθεί μέσω ΠΜ). Η πρόταση του "μαθητή", συναδέλφου με τον οποίο μάλιστα είχαμε (και έχουμε ίσως) ουκ ολίγες διαφωνίες στα μουσικά, τον τιμά ιδιαιτέρως, όπως επίσης τιμούν ιδιαιτέρως τα ευχαριστήρια από άλλα μέλη, που δεν συμπίπτουμε μουσικά. Εγώ είμαι αυτός που πρότεινα τον περιορισμό μου σε μία ενότητα, γιατί αυτήν παρακολουθώ βασικά. Στο μέλλον θα δούμε.

Ευχαριστώ λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου τα μέλη με την εμπιστοσύνη που μου δείχνουν στο θέμα του συντονισμού. Επί τη ευκαιρία, να δηλώσω ότι, παρότι δεν είμαι "ανεξάρτητος" στις μουσικές μου απόψεις, θα καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια να είμαι αντικειμενικός. Επειδή αυτό όμως δεν θα είναι δυνατό, παρακαλώ όλους να μου επισημαίνουν με ΠΜ τις παραλείψεις μου στο συντονισμό και, εάν τις κρίνω βάσιμες, θα τις διορθώνω αμέσως.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συγχαρητήρια και στους δυο νέους Συντονιστές, καθώς και ευχές για δύναμη στο σημαντικό, για το forum, και δύσκολο (κάποιες φορές...) έργο τους. Και οι δυο έχουν να επιδείξουν αξιόλογη προσφορά μέσα στο forum.

Συγχαρητήρια πρέπουν και στον Διαχειριστή μας για τις επιλογές του αυτές σε πρόσωπα, οι οποίες είμαι σίγουρος ότι δεν θα μας απογοητεύσουν...





Και αφού τώρα τους συγχαρήκαμε και τους ανεβάσαμε όλοι μαζί, πάμε να τους σπάσουμε και λίγο τα νευράκια με τις "αταξίες" μας... :D:D:D:D:D:p:p:p:p:p
 

pan_lampadarios

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΑΞΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ. ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Καλωσορίζω το Χρήστο Τσακίρογλου (tsak77) στην ομάδα συντονιστών σαν συντονιστής της ενότητας «Μουσικά Κείμενα». Εύχομαι καλή δυναμη και τον ευχαριστώ.

Ο Χρήστος είναι συντονιστής ενότητας και παρακαλώ να μην τον ενοχλείτε για συντονιστικά θέματα άλλων ενοτήτων.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστώ τον Δημήτρη και την ομάδα των συντονιστών για την τιμή. Ελπίζω να μπορέσω να ανταπεξέλθω στο "Διακόνημα", αλλά κυρίως, ευελπιστώ να είμαι αχρείαστος και να μην παραστεί ποτέ ανάγκη χρήσης αυτής της "μικρής εξουσίας" :wink:.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστώ τον Δημήτρη και την ομάδα των συντονιστών για την τιμή. Ελπίζω να μπορέσω να ανταπεξέλθω στο "Διακόνημα", αλλά κυρίως, ευελπιστώ να είμαι αχρείαστος και να μην παραστεί ανάγκη χρήσης αυτής της "μικρής εξουσίας" :wink:.

Χρηστο Καλως Ορισες & Καλη Θητεια .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τί οὖν ἐστιν, ἀδελφοί; ὅταν συνέρχησθε, ἕκαστος ὑμῶν ψαλμὸν ἔχει, διδαχὴν ἔχει, γλῶσσαν ἔχει, ἀποκάλυψιν ἔχει, ἑρμηνείαν ἔχει· πάντα πρὸς οἰκοδομὴν γινέσθω (Α΄ Κορ. ιδ΄, 26).

Αὐτό πού ἔχει ὁ καθείς δίδει. Καί ὁ Χρῆστος Τσακίρογλου μέ πολλή ἐπιμέλεια, ζῆλο, εὐγένεια καί προθυμία προσφέρει στόν εἰδικό αὐτό τομέα καί ὄχι μόνον, γιά τήν οἰκοδομή μας καί τήν «τῷ κοινῷ ὠφέλειαν».

Συγχαρητήρια γιά τήν ἐπιλογή.
Καλή συνέχεια ἀγαπητέ Χρῆστο!

Ὁ λόγος τοῦ Χριστοῦ ἐνοικείτω ἐν ὑμῖν πλουσίως, ἐν πάσῃ σοφίᾳ διδάσκοντες καὶ νουθετοῦντες ἑαυτοὺς ψαλμοῖς καὶ ὕμνοις καὶ ᾠδαῖς πνευματικαῖς, ἐν χάριτι ᾄδοντες ἐν τῇ καρδίᾳ ὑμῶν τῷ Κυρίῳ (Κολ. γ΄, 16).


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
μενει να μπει κι ο stapaman τώρα...
Γιά τόν ἑαυτό σου ἐνδιαφέρεσαι φαίνεται....

Κοίταξε· ἔτσι μᾶς βάζεις σέ δίλημμα. Νά βάλουμε thanks ἤ ὄχι;

Νομίζω ὅτι ὁ Σταῦρος ξέρει τά αἰσθήματά μας, ἀλλά δέν εἶναι δικό μας θέμα. Θά μοῦ πεῖς ὑπάρχει προηγούμενο μέ τόν Θεοτοκᾶτο. Δέν εἶναι ἔτσι. Ἀφ᾿ ἑνός δέν ἐπελέγη γιατί τό εἴπαμε ἐμεῖς καί ἀφ᾿ ἑτέρου τότε συνέβη σέ συνδυασμό μέ κάτι ἄσχετο καί κακῶς κάναμε καί γι᾿ αὐτό μᾶς εἶχαν διαγράψει τά μηνύματα.

Προσωπικῶς δέν θά βάλω thanks, χωρίς αὐτό νά σημαίνει τίποτε κατά τοῦ Σταύρου. Ὁ Σταῦρος ξέρει...


ΥΓ. Ἐκτός ἄν ἐνέχει κάποια εἰρωνεία τό μήνυμά σου καί δέν τό ἀντελήφθην... ἤ κάτι συνδυάζεται μέ τό ψευδώνυμο...



 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητοί μου,

Σας ευχαριστώ για την αναφορά, αλλά η ημέρα ανήκει δικαιωματικά στον Χρήστο Τσακίρογλου! :) Ας μην παρεκκλίνουμε. Για τα υπόλοιπα, "μιαν ετέραν φοράν" ενδεχομένως.

Χρήστο, συγχαρητήρια και θερμές ευχές και από εμένα!!! Καλή δύναμη!!!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
εγω μια πρόταση έκανα, δεν είπα να μπει εδώ και τώρα...
Συγχαρητήρια για την επιλογή του Χρήστου και από μένα!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από σήμερα ο Νίκος Θεοτοκάτος (nikosthe) συμμετέχει και στο συντονισμό της ενότητας «Βιβλιοπαρουσιάσεις και βιβλιοκριτική» καθότι πολλά θέματα εκεί είναι σχετικά με τη «Θεωρία και πράξη» που ήδη συντονίζει. Τον ευχαριστώ ξανά και εύχομαι καλή συνέχεια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Νίκος Θεοτοκάτος υπέβαλε όπως ήδη ανακοίνωσε ο ίδιος σε αποσυρθέν θέμα την παραίτησή του από την ομάδα συντονιστών και συνεχίζει σαν μέλος του Ψαλτολογίου. Τον ευχαριστώ για όλη την προσφορά του σαν συντονιστή (και σαν μέλος) τους κόπους και τις θυσίες (ατομικές και οικογενειακές) που αυτή συνοδεύεται όσοι έχουν συμμετάσχει και συμμετέχουν στο συντονισμό γνωρίζουν. Εύχομαι να συνεχίσει να προσφέρει από τον κόπο και τις γνώσεις του στο μέλλον όπως έκανε και στο παρελθόν. Νίκο, ευχαριστούμε.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εγώ ευχαριστώ Δημήτρη για την αμέριστη συμπαράσταση που είχα στην προσπάθειά μου όλον αυτό τον καιρό, τόσο τη δική σου όσο και των φίλων συντονιστών. Εκτίμησα το ήθος και την ευθυκρισία που διέκρινε και διακρίνει την ομάδα σε πάρα πολλά θέματα, τα περισσότερα εκ των οποίων δεν φαίνονται προς τα έξω. Γιατί μια μικρή και διακριτική ενέργεια ή ακόμα και η σιωπή σε κάποια θέματα που ανέκυπταν, μπορεί εξωτερικά να μη φαινόταν ως κάτι το ιδιαίτερο στα μέλη, ή ως μια "δυναμική" και "αποφασιστική" παρέμβαση, εμείς όμως γνωρίζαμε ότι είχε προέλθει από ώριμες μεταξύ μας συζητήσεις και τελικά τα αποτέλεσμα έδειχνε ότι ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης των πραγμάτων. Κι αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς τη νηφαλιότητα σκέψης, που διέκρινε και διακρίνει εσένα, Δημήτρη, και ΟΛΟΥΣ τους πρώην συν-συντονιστές μου.

Μου έκανε δε εντύπωση πως, ορισμένες φορές, μέλη της συντονιστικής ομάδας έφταναν μέχρι και να ομολογήσουν την αδυναμία τους να εκφέρουν άποψη, ομολογώντας την υποκειμενικότητα που θα είχε αυτή, δεδομένης της σχέσης που είχαν με μέλη που εμπλέκονταν με το προς διευθέτηση θέμα. Αυτό δείχνει την ακεραιότητα του χαρακτήρα τους και τη διάκρισή τους. Η αποχώρησή μου έγινε γιατί, κατ' εμέ, έτσι έπρεπε να γίνει, ώστε η συντονιστική ομάδα να είναι ενωμένη στις επιλογές της. Είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσετε το δύσκολο έργο του συντονισμού του... χάους που λέγεται Ψαλτολόγιο με την ίδια όρεξη και νηφαλιότητα που είχατε ως τώρα, θα έχετε δε αρωγούς και συμπαραστάτες όχι μόνο εμένα, αλλά και όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται για να πάει η κοινότητα αυτή ένα βήμα μπροστά.

Χάρηκα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τη συνεργασία και τον πολιτισμένο τρόπο αποχώρησής μου (είναι λίγες οι φορές που οι εκούσιες αποχωρήσεις συντονιστών σε forums γίνονται πολιτισμένα) και προσβλέπω από 'δω και στο εξής σε καλύτερες εποχές για το forum ΜΑΣ: όπως έχω ξαναγράψει, ακόμα και από δυσάρεστα συμβάντα (για να μην πω, βασικά από αυτά) πλουτίζεις τις εμπειρίες σου και μαθαίνεις καλύτερα πρόσωπα και καταστάσεις. Επομένως, το καλύτερο μέλλον για το Ψαλτολόγιο είναι μονόδρομος!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Γιάννης Μπουλμπουτζής (ybulbu) μου ανακοίνωσε οτι αποχωρεί οικειοθελώς από την ομάδα συντονιστών. Θα εξακολουθεί να συμμετέχει και να προσφέρει σαν μέλος του φόρουμ όπως μου είπε, κάτι που εύχομαι και ελπίζω. Θέλω από τη θέση αυτή να ευχαριστήσω θερμά το Γιάννη για τη βοήθεια στο συντονισμό όλο αυτό τον καιρό και την όλη προσφορά του στο Ψαλτολόγιον. Να είσαι καλά Γιάννη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείξατε όλο αυτό το διάστημα.

Πραγματικά, βλέποντας αυτά που έγραψε παραπάνω ο Νίκος ο Θεοτοκάτος, ήταν σαν να μαντεύει αυτά που ήθελα να πω. Θέλω υπεύθυνα να καταθέσω, μετά την ετήσια εμπειρία μου σαν συντονιστής, πως εντυπωσιάστηκα από την υπευθυνότητα της συντονιστικής ομάδας. Για κάθε φλέγον ζήτημα υπήρχε συνεννόηση για ομόφωνη απόφαση, για οποιαδήποτε αμφιβολία του κάθε συντονιστή πάνω στη δράση του υπήρχε ανταλλαγή απόψεων. Όταν έχεις ευθύνη συντονισμού δεν μπορείς να δεις τα τεκτενόμενα ελαφρά τη καρδία, οπότε πολλές φορές τα διλήμματα είναι αρκετά. Από την άλλη, η αντίδραση και οι εύκολοι χαρακτηρισμοί πολλών ανευθύνων μελών (ο χαρακτηρισμός προσανατολίζεται σε συγκεκριμένα μέλη και δεν τον χρησιμοποιώ σαν αφ' υψηλού θεώρηση των υπολοίπων συμφορουμιτών, μη γένοιτο!) σε βάζουν πολλές φορές σε σκέψη και σε κουράζει. Είναι πράγματι δύσκολο να είσαι συνεπής στη θέση ευθύνης και όλοι οι συντονιστές, το δηλώνω υπεύθυνα, χαρακτηρίζονται από τρομερή συνέπεια. Ακριβώς επειδή κάθε του ενέργεια μεταφράζεται διαφορετικά, χάνει τον αυθορμητισμό του ο συντονιστής. Πάει να εκφέρει την άποψή του, του λένε πως «το forum σας είναι στρατευμένο» και τα τοιαύτα. Ακόμη, το να είσαι συντονιστής σε μια συγκεκριμένη ενότητα σε οδηγεί στο να τσεκάρεις πάντα μηχανικά όλα τα μηνύματα της ενότητας και να χάνεις πολλές φορές άλλα πράγματα από το forum.

Αυτά τα γράφω ώστε να συνειδητοποιούμε κι εμείς καλύτερα κάποια πράγματα αλλά και για να εκθέσω τους λόγους που επέλεξα να αποχωρήσω από αυτή τη θέση ευθύνης, που πραγματικά την έχουν άτομα αξιέπαινα και την τιμούν ιδιαιτέρως.

Φυσικά, δε γλιτώνετε από μένα! Θα εξακολουθήσω να συμμετέχω δυναμικά στο forum και με τον αυθορμητισμό που προσωπικά με οδηγεί σε περισσότερη ενεργητικότητα.
 
Top