Αυτόμελο «Αι αγγελικαί» Ήχος Πλ. Β'

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω το προσόμοιο ''Αι αγγελικαι'' σε πλάγιο του δευτέρου. Σας παρακαλώ. Είναι επείγον.
 
Αν και με πρόλαβε ο π. Μάξιμος ανεβάζοντας το (ήδη υπάρχον, τελικώς) χειρόγραφο του κ. Στάθη, ανεβάζω μια πρόχειρη απομαγνητοφώνηση της παρασημαντικής από τον δίσκο των Μαϊστόρων. Προφανώς πρόκειται περί του ιδίου κειμένου. Ίσως όμως σας βοηθήσει, εάν καθαρογράψετε από κάτω τα λόγια, γιατί δεν μου φαίνονται και πολύ καθαρά εκείνα του χειρογράφου.
 

Attachments

  • Ai aggelika;i.pdf
    13.7 KB · Views: 442
Εντελώς τυχαία, φυλλομετρώντας την Μουσική Κυψέλη του Στ. Λαμπαδαρίου, ανακάλυψα ότι στους Αίνους της εορτής του Αγίου Ιγνατίου το Δόξα και το Και νύν ψάλλονται σχεδόν απαραλλάκτως με το "Αι αγγελικαί" εις ήχον πλ. β΄ εκ του Δι του δευτέρου ήχου, δηλ. με κλίμακα δευτέρου ήχου.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε μαζί με τα επόμενα 3 μηνύματα από το θέμα Στιχηρά των Αίνων 3 Ιαν. 10 - Προεόρτια

Έχω την εντύπωση ότι οι δύο πρώτες καταλήξεις θα πρέπει να γίνονται στον ΝΗ , κάπως δεσμευτικό εφόσον πρόκειται για προσόμοια.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχω την εντύπωση ότι οι δύο πρώτες καταλήξεις θα πρέπει να γίνονται στον ΝΗ , κάπως δεσμευτικό εφόσον πρόκειται για προσόμοια.
Μόνον τή δεύτερη στόν Νη ξέρω.
Ἀκοῦστε ἐδῶ στό δεύτερο ἀρχεῖο, ἀπό τό 3:10.​
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;59272 said:
...
Ἀναφορικά μέ τό μέλος οἱ γνῶμες διίστανται. Προσωπικῶς προτιμῶ/ἔμαθα αὐτό περίπου τό μέλος.
Ἀλλά καί ἐκ τοῦ Πα μέ χρῶμα, μ᾿ ἀρέσει.


Προσωπικά ψάλλω το μέλος εκ του Συντόμου Ειρμολογίου του Πέτρου Βυζαντίου και οι δύο πρώτες -όμοιες - φράσεις καταλήγουν στον Νη.
 

Attachments

  • Αι αγγελικαί.pdf
    18.1 KB · Views: 316
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεῖτε καί αὐτό τό θέμα «σε καταγραφή του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου Δημητρίου Σουρλαντζή» (#2) καί ἐκεῖ πού παραπέμπει (#4) γιά τήν ἀργή ἐκδοχή.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
και αυτό του κ. Γ Κακουλίδη το κατέγραψα όπως το έχει μέσα στο βιβλίο του Θεωρία και πράξη της βυζαντινής Μουσικής"
 

Attachments

  • Αι αγγελικαί Γ. Κακουλίδη.pdf
    103.5 KB · Views: 139
Top