Αυτόμελο «Αι Αγγελικαί» Πλ. Β'

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υπο του άρχοντος μουσικοδιδασκάλου Δ. Σουρλατζή, εδώ.

Άλλη εκδοχή ἐδώ (δεν ξέρω ποιοί ψάλλουν).​
 
και μια εκδοχή σε κείμενο , σε μορφή word ( θέλει εγκατεστημένη γραμματοσειρά για να δουλέψει)
 

Attachments

  • Αι αγγελικαί.doc
    57 KB · Views: 54

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
και αυτό του κ. Γ Κακουλίδη το κατέγραψα όπως το έχει μέσα στο βιβλίο του Θεωρία και πράξη της βυζαντινής Μουσικής"
 

Attachments

  • Αι αγγελικαί Γ. Κακουλίδη.pdf
    103.5 KB · Views: 51

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τέλος πάντων δέν μποροῦμε νά κατανοήσουμε σέ ποιά ἑνότητα γράφουμε καί ποῦ θέτουμε τά μηνύματά μας;
Ἐδῶ εἶναι ἠχογραφήσεις. Γιά τά μουσικά κείμενα ὑπάρχει θέμα:
Μουσικά κείμενα > Προσόμοια (πρόλογοι, αυτόμελα)
Προσόμοιο ''Αι αγγελικαί''

Δέν μπορῶ νά καταλάβω τήν ἀταξία, πού πολλάκις ἔχουν ἐπισημάνει οἱ συντονιστές, οὔτε κατάλαβα καί τό μήνυμα τοῦ Shota, πού εἶναι γνώστης αὐτῆς τῆς τάξεως. Ἐκτός ἄν δέν βρῆκα (ἐγώ ἀπό λάθος μου) ἠχογράφηση ἐκεῖ πού παραπέμπει γιά τό συγκεκριμένο ἤ ἀπάντηση γιά τό «ποιοί ψάλλουν».

 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Εγώ έκανα αυτό που λένε.. είδα φως και μπήκα:D:D
είδα δηλαδή τα προσόμοια σε κείμενο που έχουν αναρτηθεί και είπα να παραθέσω και εγώ κάποιο από αυτά που έχω, αλλά δεν πρόσεξε αν ήταν σε λάθος ενότητα :rolleyes:

Υ.Γ
Αν θέλει κάποιος από τους συντονιστές ας διαγράψει το μήνυμα με το συνημμένο, το προσόμοιο το έχω βάλει στην ενότητα των μουσικών κειμένων >προσόμοια αυτόμελα
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...οὔτε κατάλαβα καί τό μήνυμα τοῦ Shota, πού εἶναι γνώστης αὐτῆς τῆς τάξεως. Ἐκτός ἄν δέν βρῆκα (ἐγώ ἀπό λάθος μου) ἠχογράφηση ἐκεῖ πού παραπέμπει γιά τό συγκεκριμένο ἤ ἀπάντηση γιά τό «ποιοί ψάλλουν».


Βλ. εδώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο Π. Πελοποννήσιος στο αργό και Π. Βυζαντιος στο σύντομο επαναλαμβάνουν 2 φορές το ίδιο με κατάληξη στο νη.
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=59279&postcount=10
Το ίδιο και ο Καμαράδος
http://digma.mmb.org.gr/MediaHandler.ashx?id=000000000239324&m=2&height=0&width=0

Ο Ιωάννης Πρωτ. το αργό το γράφει σαν του Πέτρου ενώ στο σύντομο καταλήγει την α' πρόταση σε βου και την β' σε νη.

Νομίζω ότι σωστότερο σύντομο είναι αυτό που ακολουθεί το αργό.
 

Attachments

  • aggelikai Iwannou Prot.PDF
    13.3 KB · Views: 36
  • aggelikai Lampadariou.PDF
    9.3 KB · Views: 32
Last edited:
Top