Αυτόματος εγκαταστάτης (installer) του πακέτου γραμματοσειράς ΒΖ

ixadin

Ηχάδιν
Επειδή όλα τα προγράμματα που σέβονται τον εαυτό τους διατίθενται με installer τύπου setup.exe είχα κατα νού εδώ και πολύν καιρό να κάνω κάτι τέτοιο.

Ιδού λοιπόν. (Δεξί κλίκ>Αποθήκευση δεσμού ως/save target as) και τρέχουμε το αρχείο BZ_setup.exe

Είναι μόνο για Windows. Mac δεν ξέρω αλλά αν εκδηλωθεί ενδιαφέρον ίσως κάτι κάνω. Στα Linux δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από το OpenOffice οι μακροεντολές της Visual αλλά αν τρέχουμε με το Wine το Word μπορούμε να γράψουμε.

Το θετικό του installer είναι ότι αυτοματοποιεί την διαδικασία και επιπλεόν με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζεται ο χρήστης να επέμβει στο Normal.dot και να φορτώσει εκεί τις βυζαντινές μακροεντολές, με αποτέλεσμα αν δεν θέλει να γράψει βυζαντινά να έχει το παραθύρι του:wink: και την εργαλειοθήκη του ΒΖ.

Όταν εγκατασταθεί,

Start > Ολα τα προγράμματα > BYZANTINA 1.1 > BZ

BZ_odhgies.jpg


και ανοίγει το Word με την εργαλειοθήκη του ΕΖ και ξεκινάμε να γράφουμε

BZ_odhgies1.jpg


Οπότε

Ζητώ από φίλους και μη - ακόμα και όσοι δεν είναι μέλη του forum - να το δοκιμάσουν και να μου πούν:

1) Σε τι λειτουργικό το τρέχουν και σε τι κειμενογράφο.
2) Αν δημιούργησε στο Program Files τους έναν φάκελο BYZANTINA > BZ FONT.
3) Αν δημιούργησε στο Start Menu ένα υπομενού BYZANTINA 1.1.
4) Αν εγκαταστάθηκαν οι γραμματοσειρές BΖ psaltica, BZ fthora, κτλ. στο Control Panel > Fonts >

Επικοινωνία
ixadin [at] architecture4u [dot] gr με θέμα EΖ installer

Υπενθύμιση
Εγκαθιστάτε το πρόγραμμα αυτό με δική σας ευθύνη. Δοκιμάστε να ελέγξετε το λογισμικό με antivirus και anti-malware.
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Το μαγαζί διαθέτει πλέον και setup.exe
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Στο αρχικό μήνυμα - που τροποποιήθηκε ριζικά - έχω ανανέωσει και το αρχείο εγκατάστασης και τις οδηγίες...

Δεν έχω καταφέρει να στείλω τις γραμματοσειρές στο κατάλογο με τα Font :p (μόνο για win7 :eek: )
 
Top