[Ψάχνω] Αυτόγραφο Μ. Θεωρητικό Χρυσάνθου

jupiter

Member
Πρόσφατα έμαθα ότι σώζεται αυτόγραφο Μεγάλο Θεωρητικό του Χρυσάνθου του έτους 1816 στη βιβλιοθήκη της Δημητσάνας. Αν το έχει κανείς σε pdf θα μπορούσε να το ανεβάσει εδώ ή αν υπάρχει πρόβλημα με δικαιώματα ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Θα ήθελα πάρα πολύ να το μελετήσω αλλά το να κάνω ένα τόσο μεγάλο ταξίδι για να το δω μου είναι οικονομικά αδύνατον. Το email είναι: denovertius@gmail.com

Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:
Έχει εκδοθεί από το 2007 στη σειρά ''Βατοπαιδινή Μουσική Βίβλος Μουσικολογικά Μελετήματα 1'' υπό του Διδάκτορος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστήμιου Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου με τίτλο:
ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΝ ΜΕΓΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΤΟΥ ΕΚ ΜΑΔΥΤΩΝ
Το ανέκδοτο αυτόγραφο του 1816
Το έντυπο του 1832
Κριτική έκδοση υπό Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου
ΙΕΡΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ

Κεντρική διάθεση:
"Κέντρο Ελληνικού και Ορθοδόξου Πολιτισμού", Λ. Αθηνών 59, 104 47 Αθήνα, τηλ. 210-8069914, fax: 210-8069915, e-mail: keop@otenet.gr
Στην Κύπρο: Αγιορειτικές εκδόσεις ''Ο Άθως'', Γρ. Αυξεντίου 39, Μέγαρο Κάριδερς κατ. 3, 6021 Λάρνακα, e-mail: athos@cytanet.com.cy

Υ.Γ. Συνοδεύεται από CD με τον αυτόγραφο κώδικα του Χρυσάνθου.
 
Last edited:

jupiter

Member
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Το γνωρίζω ότι έχει εκδοθεί, αλλά κοστίζει αρκετά και δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση. Άλλωστε ενδιαφέρομαι μόνο για τον αυτόγραφο κώδικα και όχι για την κριτική έκδοση. Αν έχει κανείς τον αυτόγραφο κώδικα και μπορεί να μου τον στείλει σε pdf θα του ήμουν ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ!
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Πρόσφατα έμαθα ότι σώζεται αυτόγραφο Μεγάλο Θεωρητικό του Χρυσάνθου του έτους 1816 στη βιβλιοθήκη της Δημητσάνας. Αν το έχει κανείς σε pdf θα μπορούσε να το ανεβάσει εδώ ή αν υπάρχει πρόβλημα με δικαιώματα ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Θα ήθελα πάρα πολύ να το μελετήσω αλλά το να κάνω ένα τόσο μεγάλο ταξίδι για να το δω μου είναι οικονομικά αδύνατον. Το email είναι: denovertius@gmail.com

Σας ευχαριστώ πολύ!

Η παρουσίαση του χειρογράφου από τον Μ. Χατζηγιακουμή (ο οποίος και το εντόπισε) εδώ

Βιβλιοκρισία για την (κριτική) έκδοση του χειρογράφου εδώ
 
Top