Αστέριος Δεβρελής - «Των Αγίων Πατέρων ο χορός», Αθ. Παναγιωτίδη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αναρτάται το Δοξαστικό των Αίνων των Κυριακών των Αγίων Πατέρων «Των Αγίων Πατέρων ο χορός» σε μελοποίηση Αθανασίου Παναγιωτίδη και εκτέλεση Αστερίου Δεβρελή. Η καταγραφή έγινε από τον ψάλλοντα για ραδιοφωνική εκπομπή του χορού του Παναγιωτίδη, στον οποίο συμμετείχε, και δεν είναι η μόνη εκδοχή του συνθέτου καθώς, αν και το παρουσίασαν πολλές χρονιές στο ραδιόφωνο, εντούτοις κάθε φορά η φαντασία του Παναγιωτίδη εισήγαγε και διαφορετικές θέσεις. Ο κ. Δεβρελής έχει αποδελτιώσει σε ένα κείμενο το Δοξαστικό αυτό με τις εναλλακτικές γραμμές, του οποίου ο βασικός κορμός χρονολογείται στα 1957. Από το κείμενο αυτό έγινε επιλογή για το βίντεο των γραμμών που ψάλλονται στην ηχογράφηση.

Η εγγραφή έλαβε χώρα στα μέσα της δεκαετίας του 1960, μάλλον εκτός εκκλησίας, και ισοκρατεί υποδειγματικά ο μακαριστός αριστερός του κ. Δεβρελή στον Άγ. Φανούριο Γρηγόριος Λαυρεντιάδης. Οφείλουμε να παρατηρήσουμε πως ο κ. Δεβρελής συνήθιζε να εκτελεί από στήθους, γι' αυτό και εμφανίζονται κάποιες μικροδιαφορές σε κάποια σημεία.


Ολόκληρη την ηχογράφηση μπορείτε να την βρείτε στο θέμα αυτό.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...
Ολόκληρη την ηχογράφηση μπορείτε να την βρείτε στο θέμα αυτό.

Ενδιαφέρουσες γραμμές, ειδικά "της μυστικής Σιών" όπου προσαρμόζει το "μυστικώς" του Χερουβικού*! Αξίζει να αναρτηθεί, με την άδεια του κ. Δεβρελή, το πλήρες κείμενο του Δοξαστικού (με όλες τις εναλλακτικές γραμμές).

* Σημειωτέον ότι το μεγαλύτερο μέρος της εκτέλεσης ταυτίζεται με την ζωντανή ηχογράφηση του Δοξαστικού από τον ίδιο τον Αθ. Παναγιωτίδη το 1959. Η πιστότητα της καταγραφής σε πλείστα σημεία, συμπεριλαμβανομένης της φράσης "της μυστικής Σιών", δεν αποκλείει το ενδεχόμενο αυτή να υποβοηθήθηκε από την εν λόγω ιστορική ηχογράφηση, πέρα από τα αναμφίβολα πλούσια προσωπικά ακούσματα του καταγραφέα.

Η καταγραφή έγινε από τον ψάλλοντα για ραδιοφωνική εκπομπή του χορού του Παναγιωτίδη, στον οποίο συμμετείχε, και δεν είναι η μόνη εκδοχή του συνθέτου καθώς, αν και το παρουσίασαν πολλές χρονιές στο ραδιόφωνο, εντούτοις κάθε φορά η φαντασία του Παναγιωτίδη εισήγαγε και διαφορετικές θέσεις.

Γιάννη, υπάρχει παρτιτούρα από την χορωδιακή εκτέλεση του Δοξαστικού;
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω δει κάμποσες παρτιτούρες Δοξαστικών του Πεντηκοσταρίου χρονολογημένες στα 1956-57. Τη συγκεκριμένη δεν την είδα πρωτότυπη διότι τα περισσότερα τα δώρισε ο κ. Δεβρελής στο Πανεπιστήμιο (αυτά που είδα ήταν επιλογές που είχε φωτοτυπήσει για τον εαυτό του μήπως και του χρειαστούνε ποτέ, έχοντας δώσει όμως τα γνήσια και στο Πανεπιστήμιο). Έχω δει επίσης σε τετράδιο σημειώσεις πάνω στο κείμενο του «Σε τον αναβαλλόμενον», που ήταν γραμμένο τω καιρώ εκείνο για τη χορωδία (νομίζω '55 ή '56 έγραφε), με κάποιες λίγες προσθήκες στις διαφορετικές θέσεις που ψάλλει ο Παναγιωτίδης στην ηχογράφησή του από το Λαντίκα (κασέτα 3η) ώστε να καταρτίσει το καινούριο χειρόγραφο που διέδιδε τελευταία και έχω ανεβάσει στο βίντεο αυτό, οπότε δεν αποκλείεται να προσέθεσε θέσεις και στο «Των Αγίων Πατέρων» με τον ίδιο τρόπο. Εντούτοις, οι διαφορετικές αναλύσεις των ιδίων θέσεων στο σκελετό σημαίνει καταγραφή διαφορετικής εκτελέσεως, και ο δάσκαλος είχε κάθε δυνατότητα να το κάνει αφού από τα μέσα του '50 είχε μπομπινόφωνο και έγραφε τα πάντα, αν και αρκούσε μόνο να τα ακούσει διά ζώσης. Για το Δοξαστικό αυτό, πάντως, επιμένει πως κάθε χρόνο έλεγε στον Παναγιωτίδη όταν ετοίμαζαν τις πάρτες του χορού «δάσκαλε, το έχουμε από πέρισυ» κι εκείνος του απαντούσε «άσ' τα εκείνα, φέτος θα γράψουμε άλλα» και του υπαγόρευε όντως άλλες γραμμές.

Είμαι πεπεισμένος πως υπάρχει πολύς θησαυρός που αναμένει να βγει στην επιφάνεια. Είναι θέμα χρόνου. Ήδη κάποια μαθήματα τα ετοιμάζει προς έκδοσιν ο κ. Δεβρελής (εκτός των πολλών που έχει ήδη εκδώσει μέσα στα έργα του). Όσο για την ανάρτηση, πρέπει να πάρω την άδειά του.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Έχω δει κάμποσες παρτιτούρες Δοξαστικών του Πεντηκοσταρίου χρονολογημένες στα 1956-57. Τη συγκεκριμένη δεν την είδα πρωτότυπη διότι τα περισσότερα τα δώρισε ο κ. Δεβρελής στο Πανεπιστήμιο (αυτά που είδα ήταν επιλογές που είχε φωτοτυπήσει για τον εαυτό του μήπως και του χρειαστούνε ποτέ, έχοντας δώσει όμως τα γνήσια και στο Πανεπιστήμιο). Έχω δει επίσης σε τετράδιο σημειώσεις πάνω στο κείμενο του «Σε τον αναβαλλόμενον», που ήταν γραμμένο τω καιρώ εκείνο για τη χορωδία (νομίζω '55 ή '56 έγραφε), με κάποιες λίγες προσθήκες στις διαφορετικές θέσεις που ψάλλει ο Παναγιωτίδης στην ηχογράφησή του από το Λαντίκα (κασέτα 3η) ώστε να καταρτίσει το καινούριο χειρόγραφο που διέδιδε τελευταία και έχω ανεβάσει στο βίντεο αυτό, οπότε δεν αποκλείεται να προσέθεσε θέσεις και στο «Των Αγίων Πατέρων» με τον ίδιο τρόπο. Εντούτοις, οι διαφορετικές αναλύσεις των ιδίων θέσεων στο σκελετό σημαίνει καταγραφή διαφορετικής εκτελέσεως, και ο δάσκαλος είχε κάθε δυνατότητα να το κάνει αφού από τα μέσα του '50 είχε μπομπινόφωνο και έγραφε τα πάντα, αν και αρκούσε μόνο να τα ακούσει διά ζώσης. Για το Δοξαστικό αυτό, πάντως, επιμένει πως κάθε χρόνο έλεγε στον Παναγιωτίδη όταν ετοίμαζαν τις πάρτες του χορού «δάσκαλε, το έχουμε από πέρισυ» κι εκείνος του απαντούσε «άσ' τα εκείνα, φέτος θα γράψουμε άλλα» και του υπαγόρευε όντως άλλες γραμμές.

Είμαι πεπεισμένος πως υπάρχει πολύς θησαυρός που αναμένει να βγει στην επιφάνεια. Είναι θέμα χρόνου. Ήδη κάποια μαθήματα τα ετοιμάζει προς έκδοσιν ο κ. Δεβρελής (εκτός των πολλών που έχει ήδη εκδώσει μέσα στα έργα του). Όσο για την ανάρτηση, πρέπει να πάρω την άδειά του.

Μια ευχάριστη είδηση! Με το καλό!
 
Top