Ασματικόν της αργής Δοξολογίας σε δ΄ ήχο (αγια) - Πέτρου του Λαμπαδαρίου - Εξήγηση: Ιωάννης Αρβανίτης - Ερμηνεία: Χαράλαμπος Συμεωνίδης

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Από τον ΟΦΕΛΠ

Ο Διδάσκαλος έχει μελοποιήσει (έχουν εκδοθεί μάλλον) αργές δοξολογίες σε ήχους Α΄, Β΄(διατονικό=λέγετο), Γ΄, Δ΄ αγια και πλ. Β'. Από αυτές έχουμε παρουσιάσει πλήρεις τις σε ήχο Α΄, Β΄ και Δ΄ πλην ασματικού.
-Ολες οι προαναφερθείσες δοξολογίες, στις έντυπες εκδόσεις στην νέα μέθοδο, συνοδεύονται από το ασματικό τους. Εκτός αυτής σε Δ' αγια. Το αναζητήσαμε και το βρήκαμε στην γραφή του Πέτρου, σε κώδικα του Δημ. Λώτου, συμμαθητού του Πέτρου, φίλου του Κοραή, ο οποίος το έχει κανονικά στο τέλος της δοξολογίας, που επιγράφει ως του Πέτρου.
-Για να καλυφθεί λοιπόν το κενό, έστω και εαν έχει επικρατήσει να ψάλλεται το συντετμημένο ασματικό του Ραιδεστηνού, ζητήσαμε από μεν τον φίλο μουσικό και ερευνητή κ. Ιωάννη Αρβανίτη να το μεταφέρει στην νέα μέθοδο, από δε τον επίσης φίλο του ομίλου Πρωτοψάλτη κ.Χαραλάμπη Συμεωνίδη να μας το ψάλλει. Και το πραγματοποίησαν.
-Αμφοτέρους τους ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.



Συγχαρητήρια στον Γιάννη και στον Χάρη!!!

Σημ. Η αργή δοξολογία (άνευ ασματικού) εδώ.​
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Συνεργασία που την περίμενα καιρό με εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Μπράβο κύριοι αρχίζει μια καινούργια εποχή με την ηχογράφηση
αυτή.Συγκερασμός διαφορετικών προσεγγίσεων στη Βυζαντινή Μουσική
από ερευνητές που ΔΕΝ έχουν παρωπίδες.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συνεργασία που την περίμενα καιρό με εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Μπράβο κύριοι αρχίζει μια καινούργια εποχή με την ηχογράφηση
αυτή.Συγκερασμός διαφορετικών προσεγγίσεων στη Βυζαντινή Μουσική
από ερευνητές που ΔΕΝ έχουν παρωπίδες.


δηλαδή;
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Παρόλο που είμαι κουρασμένος το άκουσα όλο! Ό, τι και να πω για τον Γιάννη είναι λίγο. Παρακαλώ τον Θεό να τον έχει καλά για να μπορέσουμε και οι υπόλοιποι να ξεστραβωθούμε πάνω στην παλαιά γραφή. Γιάννη αν μπορούσα τις Τετάρτες θα ερχόμουνα! πιστεύω να μου δοθεί άλλη μια ευκαιρία..
Χάρη το λες πολύ ωραία και κατανυκτικά! Εύγε!!!
Νομίζω ότι μαζί με το "Την γαρ σην μήτραν" σε βαρύ είναι τα καλύτερα ποστς της χρονιάς.
Συγχαρητήρια και στον Παναγιώτη Τζανάκο που προβάλλει το έργο του Πέτρου και τους σύγχρονους σκαπανείς της τέχνης του

Ευχαριστώ!


(κυρ’ Παναγιώτη χροστάω κι εγώ κάτι που μου έχεις αναθέσει αλλά ήμουν χάλια φωνητικά λόγω των αυξημένων υποχρεώσεων)
 
Top