Αρ.Φύλλου 364 Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 2011

P

PANROUST

Guest
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΩΝ ΙΕΡΩΝ ΝΑΩΝ

Ανεκδιήγητος,ως προς το ύφος του,Προϊστάμενος Ιερού Ναού στην Ραφήνα Αττικής προέβη στην απόλυση συναδέλφου μας,που επί 61 συναπτά έτη διακόνησε στο αναλόγιο του συγκεκριμένου Ιερού Ναού,εξ,όλης ψυχής.Σημειώνουμε,ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού 176/2006, ο συνάδελφος είχε υπερβεί το καθορισμένο ανώτατο όριο ηλικίας,ωστόσο η αποπομπή του έγινε με εντελώς άκομψο τρόπο και χωρίς να εφαρμοσθούν τα προβλεπόμενα από τον άνω Κανονισμό για την περίπτωση αυτή (ηθική ανταμοιβή και συμβολικό δώρο).Ο ίδιος Προϊστάμενος προέβη στην άμεση πλήρωση της κενής θέσης ,επίσης χωρίς να ακολουθήσει την προβλεπόμενη από τον άνω Κανονισμό διαδικασία και,φυσικά,χωρίς να ενημερώσει τον Σύνδεσμο μας.
Κατόπιν αυτών,ο Πρόεδρος μας κ.Θ.Ερσωτέλος επικοινώνησε με τον εν λόγω Προϊστάμενο,αλλά στάθηκε αδύνατη οποιαδήποτε συνεννόηση μαζί του λόγω του εντελώς αδικαιολόγητου εκνευρισμού του τελευταίου,με το άκουσμα της ιδιότητας του κ.Ερσωτέλου.Μετά ταύτα,ο κ.Πρόεδρος επικοινώνησε με τον Πρωτοσύγκελλο της οικείας Ι.Μητροπόλεως και εξαίρετο κληρικό,στον οποίο περιέγραψε την απαράδεκτη συμπεριφορά του εν λόγω Προϊσταμένου και ζήτησε την εφαρμογή του Κανονισμού,πριν ο Σύνδεσμος μας καταφύγει στην Δικαιοσύνη.Ο Πανοσιολ.Πρωτοσύγκελλος υποσχέθηκε να επιληφθεί του θέματος,ωσόσο,μέχρι στιγμής και παρότι έχουν παρέλθει περισσότερες από 20 ημέρες,δεν είχαμε κάποια ενημέρωση.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
απόλυση συναδέλφου μας,που επί 61 συναπτά έτη διακόνησε στο αναλόγιο του συγκεκριμένου Ιερού Ναού,εξ,όλης ψυχής.

Πόσα χρόνια ἤθελε νά διακονήσει τό ἀναλόγιο μισθοδοτούμενος ὁ συνάδελφος; Τί μανία εἶναι αὐτή ὁρισμένοι νά μήν ξεκολλάνε ἀπ΄ τίς καρέκλες!
Μά καί ὡς συνταξιοῦχος μπορεῖς νά διακονήσεις, ὅσο θέλεις. Καί μάλιστα πηγαίνεις ὅπου εὐαρεστεῖσαι καί χαίρεις τιμητικῆς φιλοξενίιας. Μέ τή διαφορά ὅμως ὅτι δέν θά εἰσπράττεις. :cool:
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Πόσα χρόνια ἤθελε νά διακονήσει τό ἀναλόγιο μισθοδοτούμενος ὁ συνάδελφος; Τί μανία εἶναι αὐτή ὁρισμένοι νά μήν ξεκολλάνε ἀπ΄ τίς καρέκλες!
Μά καί ὡς συνταξιοῦχος μπορεῖς νά διακονήσεις, ὅσο θέλεις. Καί μάλιστα πηγαίνεις ὅπου εὐαρεστεῖσαι καί χαίρεις τιμητικῆς φιλοξενίιας. Μέ τή διαφορά ὅμως ὅτι δέν θά εἰσπράττεις. :cool:

Και όχι μόνο αυτό....αλλά τι πρέπει να κάνει ένας ιερέας όταν ο "υπερήλικας" ψάλτης δεν φεύγει ούτε και με την σωστή διαδικασία; δηλ με τίμες και δωράκια.....;
Από τέτοια περιστατικά έχουμε μπουχτίσει ......
Και ως εκ τούτου μείναμε και χωρίς ψάλτες....αφου αυτοί που δεν φεύγουν....δεν αφήσαν και στο περασμά τους κανεναν άλλον να μάθει......:(
 
P

PANROUST

Guest
Λυπάμαι για αυτά που γράφετε.Μάλλον δεν διαβάσατε καλά το παραπάνω σχόλιο.
Το πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι γιατί έφυγε.Γιατί καλώς έφυγε.Το πρόβλημα είναι,το πως έφυγε.Εγώ σας εύχομαι όταν με το καλό αποχωρίσετε από το αναλόγιο (αν βέβαια υπηρετείτε σε κάποιο αναλόγιο ) λόγω γηρατειών,να σας ξεχάσουν οι άπαντες και μετά τα λέμε.
 
Last edited:

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Εγώ σας εύχομαι όταν με το καλό αποχωρίσετε από το αναλόγιο (αν βέβαια υπηρετείτε σε κάποιο αναλόγιο ) λόγω γηρατειών,να σας ξεχάσουν οι άπαντες και μετά τα λέμε.

Ευχαριστώ για τις ευχές σας......
Απλά να συμπληρώσω ότι προσωπικά δεν ψέλνω για να με θυμούνται.
Αν εσείς ψέλνετε (αν βέβαια υπηρετείτε σε κάποιο αναλόγιο) με αυτήν την φιλοδοξία...τότε μάλλον εσείς θα αντιμετωπίσετε το πρόβλημα....γιατί ο κόσμος πάντα ξεχνάει...

Υ.Γ Have a nice day!!!
 
P

PANROUST

Guest
Ευχαριστώ για τις ευχές σας......
Απλά να συμπληρώσω ότι προσωπικά δεν ψέλνω για να με θυμούνται.
Αν εσείς ψέλνετε (αν βέβαια υπηρετείτε σε κάποιο αναλόγιο) με αυτήν την φιλοδοξία...τότε μάλλον εσείς θα αντιμετωπίσετε το πρόβλημα....γιατί ο κόσμος πάντα ξεχνάει...

Υ.Γ Have a nice day!!!
Λυπάμαι και πάλι, γιατί μου δείχνετε και πάλι ότι δεν διαβάσατε καλά τα σχόλια πιο πάνω.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τις ευχές σας......
Απλά να συμπληρώσω ότι προσωπικά δεν ψέλνω για να με θυμούνται.
Αν εσείς ψέλνετε (αν βέβαια υπηρετείτε σε κάποιο αναλόγιο) με αυτήν την φιλοδοξία...τότε μάλλον εσείς θα αντιμετωπίσετε το πρόβλημα....
γιατί ο κόσμος πάντα ξεχνάει...
Υ.Γ Have a nice day!!!

Ο απλος κοσμακης ξεχναει ακουσια , καποιοι αλλοι ομως οχι και τοσο απλοι ,εσκεμμενα "στελνουν" στη ληθη και στη λησμονια τους ψαλτες (και οχι μονο) που ανεπαυθησαν ..........
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Ο απλος κοσμακης ξεχναει ακουσια , καποιοι αλλοι ομως οχι και τοσο απλοι ,εσκεμμενα "στελνουν" στη ληθη και στη λησμονια τους ψαλτες (και οχι μονο) που ανεπαυθησαν ..........
Μια στιγμή.
Όταν μιλάμε
ωστόσο η αποπομπή του έγινε με εντελώς άκομψο τρόπο και χωρίς να εφαρμοσθούν τα προβλεπόμενα από τον άνω Κανονισμό για την περίπτωση αυτή (ηθική ανταμοιβή και συμβολικό δώρο)
τι καταλαβαίνουμε εδώ;
Ότι ο ψάλτης είχε φιλοδοξίες να τον θυμούνται μετά απολύσεως;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Μια στιγμή.
Όταν μιλάμε

τι καταλαβαίνουμε εδώ;
Ότι ο ψάλτης είχε φιλοδοξίες να τον θυμούνται μετά απολύσεως;

Δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο ψαλτη και σαφως διαφωνω με τον ορο "φιλοδοξιες". Ξερω πολυ καλα τι λεω ! Ο νοων νοειτω !
 
P

PANROUST

Guest
Δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο ψαλτη και σαφως διαφωνω με τον ορο "φιλοδοξιες". Ξερω πολυ καλα τι λεω ! Ο νοων νοειτω !

Δεν είπα κάτι τέτοιο,αλλά απλώς έκανα μία ερώτηση :)
 

georgeinpr

π. Γεώργιος
Κύριε Ρουστέμη ο ιερέας για τον οποίο γράφεται τυχαίνει να είμαι εγώ. Πριν το γράψεται μπήκατε στη διαδικασία να μάθετε αν έγιναν έτσι τα πράγματα όπως τα δημοσιεύετε και σεις και η εφημεριδα. Ο ψάλτης με πολύ ευγένεια εκ μέρους μου ενημερώθηκε, ότι φεύγει, (έτσι κι αλλιώς στη σύνταξη είναι 17 χρόνια) του είπα ότι θα γίνει μιά εκδήλωση εκ μερους μας και εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως, του είπα ότι όποτε θέλει η εκκλησία είναι δική του, και για του λόγου το αληθές (ευτυχώς για μένα) η συνομιλία είναι καταγεγραμμένη από τις κάμερες ασφαλείας του Ναού. Ὀλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.
Φιλικά π. Γεώργιος
Υ.Γ. Είναι αμαρτία ένας τέτοιος σύλλογος σαν το δικό σας να εκπροσωπείτε από έναν τέτοιο πρόεδρο. Είναι ντροπή και κατάντημα να λέγει τόσα ψέματα. Αυτά που λέγω εγώ είναι καταγεγραμμένα αυτά που λέγει αυτός είναι, μπορεί να τα αποδείξει:
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Κύριε Ρουστέμη ο ιερέας για τον οποίο γράφεται τυχαίνει να είμαι εγώ. Πριν το γράψεται μπήκατε στη διαδικασία να μάθετε αν έγιναν έτσι τα πράγματα όπως τα δημοσιεύετε και σεις και η εφημεριδα. Ο ψάλτης με πολύ ευγένεια εκ μέρους μου ενημερώθηκε, ότι φεύγει, (έτσι κι αλλιώς στη σύνταξη είναι 17 χρόνια) του είπα ότι θα γίνει μιά εκδήλωση εκ μερους μας και εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως, του είπα ότι όποτε θέλει η εκκλησία είναι δική του, και για του λόγου το αληθές (ευτυχώς για μένα) η συνομιλία είναι καταγεγραμμένη από τις κάμερες ασφαλείας του Ναού. Ὀλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.
Φιλικά π. Γεώργιος
Υ.Γ. Είναι αμαρτία ένας τέτοιος σύλλογος σαν το δικό σας να εκπροσωπείτε από έναν τέτοιο πρόεδρο. Είναι ντροπή και κατάντημα να λέγει τόσα ψέματα. Αυτά που λέγω εγώ είναι καταγεγραμμένα αυτά που λέγει αυτός είναι, μπορεί να τα αποδείξει:

Υπάρχει θέμα ή ψάχνουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν;
Αυτό ισχύει κ για εμάς τους "ψαλτάδες" αλλά κ για τους ιερείς που
κάνουν τα απίστευτα για να έχουν την ευχέρεια να διώχνουν με ένα
"απλό" πρόσταγμα τον εκάστοτε ψάλτη. (Μου θυμίζει τους
μουσουλμάνους που χωρίζουν μια από τις συζύγους δια λόγου:cool:)
Να θυμίσουμε ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν
υπάρχουν ούτε διορισμοί, ούτε ασφαλιστικές καλύψεις κ άλλα
πολλά που αναφέρονται στα ανάλογα θέματα.
Στη προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά ούτε
είμαι κ δικαστικός για να αποφανθώ, όμως...
θα με ενδιέφερε να μάθω τα γεγονότα ώστε να αποφύγω ανάλογες
συμπεριφορές στο μέλλον.
 
P

PANROUST

Guest
Κύριε Ρουστέμη ο ιερέας για τον οποίο γράφεται τυχαίνει να είμαι εγώ. Πριν το γράψεται μπήκατε στη διαδικασία να μάθετε αν έγιναν έτσι τα πράγματα όπως τα δημοσιεύετε και σεις και η εφημεριδα. Ο ψάλτης με πολύ ευγένεια εκ μέρους μου ενημερώθηκε, ότι φεύγει, (έτσι κι αλλιώς στη σύνταξη είναι 17 χρόνια) του είπα ότι θα γίνει μιά εκδήλωση εκ μερους μας και εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως, του είπα ότι όποτε θέλει η εκκλησία είναι δική του, και για του λόγου το αληθές (ευτυχώς για μένα) η συνομιλία είναι καταγεγραμμένη από τις κάμερες ασφαλείας του Ναού. Ὀλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.
Φιλικά π. Γεώργιος
Υ.Γ. Είναι αμαρτία ένας τέτοιος σύλλογος σαν το δικό σας να εκπροσωπείτε από έναν τέτοιο πρόεδρο. Είναι ντροπή και κατάντημα να λέγει τόσα ψέματα. Αυτά που λέγω εγώ είναι καταγεγραμμένα αυτά που λέγει αυτός είναι, μπορεί να τα αποδείξει:
Δηλ.είναι ψέματα ότι όταν σας είπε την ιδιότητα του ο κ.Ερσωτέλος αρχίσατε να φωνάζετε;Ακόμα είναι ψέμα ότι τον απειλούσατε ότι θα μας καταγγείλατε στην ΣΔΟΕ;Αυτά τα έχει καταγράψει η κάμερα;Λοιπόν όπως και να έχει :


Άρθρο 4

Διορισμός Ιεροψαλτών

1. Προκειμένου να πληρωθεί κενή θέση Ιεροψάλτου Ενοριακού Ναού, το
Εκκλησιαστικό Συμβούλιο ενημερώνει εγγράφως την Ιερά Μητρόπολη και το Σύλλογο Ιεροψαλτών της περιοχής, αν υπάρχει. Στη συνέχεια προβαίνει σε σχετική ανακοίνωση, η οποία δημοσιεύεται σε δυο (2) Εφημερίδες, από τις οποίες η μία πρέπει να είναι τοπική του Νομού, στον οποίο βρίσκεται ο Ιερός Ναός προς πλήρωση θέσης του οποίου γίνεται η προκήρυξη. Στην ανακοίνωση ορίζεται η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

2. Ο διορισμός Ιεροψάλτη γίνεται με απόφαση του οικείου Μητροπολίτη μετά από πρόταση του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και μετά από αιτιολογημένη γνώμη της Επιτροπής Κρίσεως Ιεροψαλτών, η οποία είναι συμβουλευτική. Εάν το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο διαφωνεί με τη γνώμη της Επιτροπής, οφείλει να αιτιολογήσει τη διαφορετική πρότασή του.



Έχετε παίσει σε παράπτωμα.
Αυτά από μένα.
 
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης και ο Πανοσιολογιώτατος Πρωτοσύγκελος που είναι ενήμεροι για το θέμα και γνωρίζουν προσωπικά τον κ. Πρόεδρο του Παν.Συνδ.Ιεροψαλτών αναγνωρίζοντας του το ακέραιο του χαρακτήρα του, την καθαρότητα της ψυχής του, την αγνή διάθεση του για την προσφορά του στους ιεροψάλτες χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς κλίκες, γνωρίζουν τι συμβαίνει και σ΄αυτη την περίπτωση αλλά και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.

*ΥΓ. : το θέμα προσφορά, σε κάθε περίπτωση ειναι και αντικειμενικό και υποκειμενικό. Η προσφορά γίνεται αντιληπτή όταν είσαι κοντά σ΄αυτόν που την προσφέρει ή δεν την προσφέρει, σε κάθε περίπτωση όμως βλέπεις. Όταν είσαι μακριά δεν την βλέπεις και έτσι δεν θα ήταν και φυσιολογικό να κρίνεις κάτι που δεν βλέπεις.

Φιλικά
 
Top