Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

Πιστεύω ότι ο μακαριστός ήταν άριστος γνώστης της βυζαντινής μουσικής και καλό θα ήταν να δημιουργηθεί νέο θέμα με τον αρχιεπίσκοπο παραθέτωντας διάφορα αρχεά αλλά και προσωπικές εμπειρίες
 

Attachments

  • ΣΙΓΗΣΑΤΩ ΠΑΣΑ ΣΑΡΞ (11-4-2004).mp3
    1.3 MB · Views: 222

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητέ Χαράλλαμπε, υπάρχει ήδη ένα τέτοιο θέμα:

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=2693

Όσον αφορά την ηχογράφηση που ανέβασες, ο μακαριστός κάποια στιγμή που δεν μπορεί να φτάσει ψηλά, κάνει δεύτερη φωνή ή είναι ιδέα μου:confused:

Πάντως η ερμηνεία του είναι αξιόλογη αν και υπάρχουν κάποια (αρκετά η αλήθεια είναι) φάλτσα...:wink:
 
Last edited:
Αγαπητέ Χαράλλαμπε, υπάρχει ήδη ένα τέτοιο θέμα:

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=2693

Όσον αφορά την ηχογράφηση που ανέβασες, ο μακαριστός κάποια στιγμή που δεν μπορεί να φτάσει ψηλά, κάνει δεύτερη φωνή ή είναι ιδέα μου:confused:

Πάντως η ερμηνεία του είναι αξιόλογη αν και υπάρχουν κάποια (αρκετά η αλήθεια είναι) φάλτσα...:wink:

Δεν το ήξερα ότι υπηρχε συγνώμη κάποια στιγμή θα ανεβάσω κι άλλες ηχογραφήσεις
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πάντως η ερμηνεία του είναι αξιόλογη αν και υπάρχουν κάποια (αρκετά η αλήθεια είναι) φάλτσα...:wink:

Τουλάχιστον είναι μια ωραία ευλογία για το αρχείο μας το να έχουμε τον μακαριστό ηχογραφημένο. Εγώ τουλάχιστον δική του δεν είχα ούτε μία ηχογράφηση στην οποία να ψέλνει.
 
Τουλάχιστον είναι μια ωραία ευλογία για το αρχείο μας το να έχουμε τον μακαριστό ηχογραφημένο. Εγώ τουλάχιστον δική του δεν είχα ούτε μία ηχογράφηση στην οποία να ψέλνει.
Εάν θέλεις έχω αρκετές ηχογραφημένες ακολουθίες αλλά και τα cd είχαν βγει στην αγορά
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Εγώ πάντως θεωρούσα τον μακαριστό ολίγον φάλτσο, αλλά μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν ιερείς που έχουν ασχοληθεί με την βυζαντινή μουσική (όπως ο μακαριστός) μετά από 30 και πλεόν χρόνια στον ιερό κλήρο να μην κουρδίζεται η φωνή τους στις σωστές συχνότητες. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό το φαινόμενο, εγώ όπως και πολλοί γνωστοί μου αν μια κυριακή ακούσω μια λειτουργία σε οποιονδήποτε ήχο η φωνή μας θα κουρδιστεί για καμμιά 3-4 μέρες στις συγκεκριμένες συχνότητες υποθέτω πως μετά από 30 χρόνια καθημερινής ενασχόλησης όπως ένας δεσπότης με το αντικείμενο από συνήθεια και μόνο και να θέλω δεν θα μπορώ να κάνω φάλτσα. Εν παση περιπτώση ο μακαριστός Χριστόδουλος ήταν παράδειγμα προς μίμηση για την φιλομάθειά του ως προς το μουσικό κομμάτι της εκκλησίας και καλό θα ήταν πολλοί δέσποτες να ακολουθήσουν το παράδειγμά του γιατί ορισμένοι δεν έχουν ιδέα από μουσική και δεν μπαίνουν και στον κόπο να μάθουν και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι παρα μα παρα πολύ άσχημο. Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Περαν απο την οποια ''ιστορικοτητα'' της συγκεκριμενης ηχογραφησης του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου (που ηταν οντως γνωστης της Β.Μ.)
και χωρις να κρινω την αποδοση του στο συγκεκριμενο κομματι , θελω να απευθυνω δυο ερωτησεισ στα μελη του φορουμ και ιδιως στους ιερεις μελη :
1ον : Ειναι σωστο ο οποιος επισκοπος να ''σφετεριζεται'' κομματια των ψαλτων
να ψαλλει δηλαδη ο επισκοπος κομματια που πρεπει να ψαλλουν οι ψαλτες ;
2ον : Εγκρινουν αυτη την τακτικη (του ''σφετερισμου'') του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου ή και οποιου αλλου επισκοπου ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Περαν απο την οποια ''ιστορικοτητα'' της συγκεκριμενης ηχογραφησης του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου (που ηταν οντως γνωστης της Β.Μ.)
και χωρις να κρινω την αποδοση του στο συγκεκριμενο κομματι , θελω να απευθυνω δυο ερωτησεισ στα μελη του φορουμ και ιδιως στους ιερεις μελη :
1ον : Ειναι σωστο ο οποιος επισκοπος να ''σφετεριζεται'' κομματια των ψαλτων
να ψαλλει δηλαδη ο επισκοπος κομματια που πρεπει να ψαλλουν οι ψαλτες ;
2ον : Εγκρινουν αυτη την τακτικη (του ''σφετερισμου'') του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου ή και οποιου αλλου επισκοπου ;

Ὅπως ἔχουμε γράψει στά Προεστωτικά, ὑπάρχουν κάποια «κομμάτια» πού ὀνομάζονται «Γεροντικά» καί προβλέπονται ἀπό τήν τάξη τῶν Μονῶν, πού πέρασε καί στούς Ναούς τοῦ κόσμου, ἀπό τήν μοναστική τάξη, κατά τήν ἀρχιερατική χοροστασία.
Ὁ «σφετερισμός» ἄλλων, μή προβλεπομένων εἶναι καταδικαστέος καί εἶχε ξανατονισθεῖ σέ κάποια συζήτηση.
Ἀλλά καί ἡ τελεία «ἀπαξίωση» τοῦ ρόλου τοῦ χοροστατοῦντος ἀρχιερέως (ἄν μάλιστα εἶναι καλλίφωνος) ἐπίσης εἶναι καταδικαστέα. Παλαιότερα δημιουργοῦσε ἀπορία σέ συζήτηση τά ὅσα προβλεπόμενα ψάλλουν οἱ ἱερεῖς (ὁ χορός τῶν ἱερέων) «ἀντιφωνικῶς» μέ τόν ψάλτη (χορό τῶν ψαλτῶν) κάτι πού ἐξηγήθηκε καί μαρτυρεῖται.

Ἐπί τοῦ θέματος, θέλω νά ἀνακοινώσω, ὅτι ἔστειλα στόν κ. Λιναρδάκη κασέττα, πού μέ τήν καλωσύνη του θά ἐπεξεργασθεῖ καί θά ἀνεβάσει, τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου, ἀπό τήν χοροστασία του στόν Μητροπολιτικό Ναό Βόλου τήν Μ. Πέμπτη τό βράδυ τό ἔτος 1997, ἕνα χρόνο πρίν γίνει Ἀρχιεπίσκοπος, ὅπου βέβαια «παίρνει» πολλά καί ἀπό τόν δεξιό κ. Μελέτη, ἀλλά καί τόν ἀριστερό. Στόν Βόλο ὅμως εἶχαν πολύ καλή συνεργασία μέ τούς ψάλτες καί ἰδιαίτερα τόν κ. Χατζημᾶρκο, πού ὅλοι χαιρόντουσαν τήν καλή ἀπόδοση καί διεξαγωγή τῶν ἀκολουθιῶν καί μᾶλλον δέν παραπονιόντουσαν.
Κι ἄν παραπονιόντουσαν, θά εἶχαν δίκιο.

 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
π. Μάξιμος;19352 said:
Ὅπως ἔχουμε γράψει στά Προεστωτικά, ὑπάρχουν κάποια «κομμάτια» πού ὀνομάζονται «Γεροντικά» καί προβλέπονται ἀπό τήν τάξη τῶν Μονῶν, πού πέρασε καί στούς Ναούς τοῦ κόσμου, ἀπό τήν μοναστική τάξη, κατά τήν ἀρχιερατική χοροστασία.
Ὁ «σφετερισμός» ἄλλων, μή προβλεπομένων εἶναι καταδικαστέος καί εἶχε ξανατονισθεῖ σέ κάποια συζήτηση.
Ἀλλά καί ἡ τελεία «ἀπαξίωση» τοῦ ρόλου τοῦ χοροστατοῦντος ἀρχιερέως (ἄν μάλιστα εἶναι καλλίφωνος) ἐπίσης εἶναι καταδικαστέα. Παλαιότερα δημιουργοῦσε ἀπορία σέ συζήτηση τά ὅσα προβλεπόμενα ψάλλουν οἱ ἱερεῖς (ὁ χορός τῶν ἱερέων) «ἀντιφωνικῶς» μέ τόν ψάλτη (χορό τῶν ψαλτῶν) κάτι πού ἐξηγήθηκε καί μαρτυρεῖται.

Ἐπί τοῦ θέματος, θέλω νά ἀνακοινώσω, ὅτι ἔστειλα στόν κ. Λιναρδάκη κασέττα, πού μέ τήν καλωσύνη του θά ἐπεξεργασθεῖ καί θά ἀνεβάσει, τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου, ἀπό τήν χοροστασία του στόν Μητροπολιτικό Ναό Βόλου τήν Μ. Πέμπτη τό βράδυ τό ἔτος 1997, ἕνα χρόνο πρίν γίνει Ἀρχιεπίσκοπος, ὅπου βέβαια «παίρνει» πολλά καί ἀπό τόν δεξιό κ. Μελέτη, ἀλλά καί τόν ἀριστερό. Στόν Βόλο ὅμως εἶχαν πολύ καλή συνεργασία μέ τούς ψάλτες καί ἰδιαίτερα τόν κ. Χατζημᾶρκο, πού ὅλοι χαιρόντουσαν τήν καλή ἀπόδοση καί διεξαγωγή τῶν ἀκολουθιῶν καί μᾶλλον δέν παραπονιόντουσαν.
Κι ἄν παραπονιόντουσαν, θά εἶχαν δίκιο.

Πατερ (και λοιποι φιλοι)
Πιστευω να καταλαβατε οτι οι ερωτησεις μου αφορουσαν γενικωτερα τους επισκοπους που ''σφετεριζωνται'' κομματια των ψαλτων . Απλα ανεφερα τον μακαριστο Αρχιεπισκοπο Χριστοδουλο (που στο κατω-κατω και καλλιφωνος ηταν και γνωστης) , μονο και μονο γιατι αυτο το ηχητικο ειχαμε .
ΥΓ : Η κασεττα ουτε και σημερα ηλθε και αυριο εχουμε τοπικη αργια . Οποτε παμε για Τεταρτη και βλεπουμε .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ (και λοιποι φιλοι)
Πιστευω να καταλαβατε οτι οι ερωτησεις μου αφορουσαν γενικωτερα τους επισκοπους που ''σφετεριζωνται'' κομματια των ψαλτων . Απλα ανεφερα τον μακαριστο Αρχιεπισκοπο Χριστοδουλο (που στο κατω-κατω και καλλιφωνος ηταν και γνωστης) , μονο και μονο γιατι αυτο το ηχητικο ειχαμε .
Πολύ καλά κάνατε. Ἄλλωστε αὐτό εἶναι ἕνα θέμα πού ἀπασχολεῖ... Ὁ ἀλληλοσεβασμός, ἡ τήρηση τῆς τάξης καί τά ὅρια τοῦ καθενός μέσα στή λατρεία ἔχουν ἐπισημανθεῖ καί συζητηθεῖ.
ΥΓ : Η κασεττα ουτε και σημερα ηλθε και αυριο εχουμε τοπικη αργια . Οποτε παμε για Τεταρτη και βλεπουμε .
Δέν βιαζόμαστε σέ τίποτα. Ἄλλωστε καί ἡ ἀναγκαία ἐπεξεργασία θά καθυστερήσει. Ἁπλῶς τό προανεκοίνωσα, γιατί διέγνωσα ἐνδιαφέρον καί ἡ συγκεκριμένη ἠχογράφηση ἔχει νομίζω ἐνδιαφέρον, γιατί ὁ μακαριστός ἦταν καί σέ καλύτερη «φόρμα» τότε καί ὅλο τό ἐκεῖ team (ὅπως λέτε).

Σᾶς εὐχαριστοῦμε καί Χρόνια σας Πολλά γιά τήν ἑορτή τοῦ Πολιούχου σας, ἀλλά καί τήν προσωπική σας, καθώς δεύτερο ὄνομα ἔχετε Μηνᾶς, ἀλλά καί γιά τόν ἐγγονό σας Βαγγέλη-Μηνᾶ.

 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.


Σᾶς εὐχαριστοῦμε καί Χρόνια σας Πολλά γιά τήν ἑορτή τοῦ Πολιούχου σας, ἀλλά καί τήν προσωπική σας, καθώς δεύτερο ὄνομα ἔχετε Μηνᾶς, ἀλλά καί γιά τόν ἐγγονό σας Βαγγέλη-Μηνᾶ.

Ευχαριστω πολυ δια τις ευχες σας . Η αληθεια ειναι οτι επεκρατησε το Βαγγελης αλλα εχω βαπτισθει και Μηνας , οπως και ο μικρωτερος εγγονος μου (9 προς 10 ετων) .
Ο Αγιος Μηνας ειναι ο αγαπημενος μου Αγιος και στον εδω μεγαλοπρεπη (και
μητροπολιτικο) ναο του , ξεκινησα την οποια ψαλτικη μου καριερα σε ηλικια 7
ετων (1950) επι πρωτοψαλτιας του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα (επισυναπτω ενα χερουβικο του και προσεξτε στο ''Τριαδι'' την ευστροφια του λαιμου του) . Ηδη ομως εκκλησιαζομουν στον εν λογω ναω απο το 1947 (με πηγαινε η μητερα μου και μαλιστα θυμαμαι οτι καθομουν στα σκαλοπατια του αμβωνα) .
 

Attachments

  • 8'46''=ΒΟΥΤΣΙΝΑΣ Ιωαννης=Χερουβικον Αος.mp3
    2 MB · Views: 36
Περαν απο την οποια ''ιστορικοτητα'' της συγκεκριμενης ηχογραφησης του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου (που ηταν οντως γνωστης της Β.Μ.)
και χωρις να κρινω την αποδοση του στο συγκεκριμενο κομματι , θελω να απευθυνω δυο ερωτησεισ στα μελη του φορουμ και ιδιως στους ιερεις μελη :
1ον : Ειναι σωστο ο οποιος επισκοπος να ''σφετεριζεται'' κομματια των ψαλτων
να ψαλλει δηλαδη ο επισκοπος κομματια που πρεπει να ψαλλουν οι ψαλτες ;
2ον : Εγκρινουν αυτη την τακτικη (του ''σφετερισμου'') του μακαριστου Αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου ή και οποιου αλλου επισκοπου ;

Αυτό το κομμάτι το είχε πει το Μεγάλο Σάββατο την ώρα της Θείας Κοινωνίας και για αυτό η φωνή του είναι κάπως μαλακή
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλημέρα σε όλους,
Άν και βολιώτισσα, όταν είχαμε την ευτυχία να έχουμε τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο στο Βόλο, ως Μητροπολίτη Δημητριάδος, δεν είχα σκεφτεί να ηχογραφήσω τίποτε. Ούτε που πέρασε τότε από το μυαλό μου ότι κάποια στιγμή δεν θα τόν είχαμε κοντά μας. (Στο Βόλο εννοώ). Απλά όπως οι περισσότεροι βολιώτες, έτσι κι εγώ, γεμίζαμε την εκκλησία όπου χοροστατούσε, για...ΑΝΑΤΑΣΗ ΨΥΧΗΣ!!!!! Είχαμε τότε μιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΛΟΓΙΑ, που τώρα την εκτιμάμε..Δυστυχώς!!
Παρακαλώ λοιπόν, όποιος έχει ή ξέρει κάποιον που να έχει ηχογραφήσεις από τον Μακαριστό, και θέλει να μοιραστούμε την χαρά των ακουσμάτων αυτών, ας τα δώσει στο forum.
Τους ευχαριστώ εκ των πορτέρων
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστώ τον Κύριον διότι είχα την ευλογία να γνωρίσω και να επικοινωνώ με τον Μεγάλο αυτόν Άνδρα της Ελλαδικής Εκκλησίας. Το γεγονός ότι ακόμη και οι <αντίπαλοι> του τον σέβονταν λέει πολλά. Την συνημμένη επιστολή κάτω από τις φωτογραφίες του, μου την έστειλε μέσα από την εντατική, θέλοντας να με ευχαριστήσει για το βιβλίο μου <τα ένδεκα εωθινά δοξαστικά & αργαί δοξολογίαι> που του έστειλα λίγες ημέρες πριν εισαχθεί στο νοσοκομείο.
Παραθέτω δύο ηχητικά αποσπάσματα.
 

Attachments

  • Doxastikon-AnastaseosHmera-PlA-Agape2006-AthensCathedral.mp3
    1.3 MB · Views: 77
  • axiepiskopos xristodoulos.mp3
    2.8 MB · Views: 63
  • Arxiepiskopos christodoulos.bmp
    430.8 KB · Views: 21
  • portrait.jpg
    22.6 KB · Views: 19
  • Christodoulos0.jpg
    16 KB · Views: 21
  • Archbishop_Christodoulos_crop.jpg
    78.9 KB · Views: 86
  • Archbishop_Christodoulos_Greece.jpg
    586.1 KB · Views: 22
  • arxiepiskop1.jpg
    15 KB · Views: 16
  • ΑΡΧΙΕΠΙΚΟΠΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ.jpg
    2.2 MB · Views: 38
Last edited:
Καλημέρα σε όλους,
Άν και βολιώτισσα, όταν είχαμε την ευτυχία να έχουμε τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο στο Βόλο, ως Μητροπολίτη Δημητριάδος, δεν είχα σκεφτεί να ηχογραφήσω τίποτε. Ούτε που πέρασε τότε από το μυαλό μου ότι κάποια στιγμή δεν θα τόν είχαμε κοντά μας. (Στο Βόλο εννοώ). Απλά όπως οι περισσότεροι βολιώτες, έτσι κι εγώ, γεμίζαμε την εκκλησία όπου χοροστατούσε, για...ΑΝΑΤΑΣΗ ΨΥΧΗΣ!!!!! Είχαμε τότε μιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΛΟΓΙΑ, που τώρα την εκτιμάμε..Δυστυχώς!!
Παρακαλώ λοιπόν, όποιος έχει ή ξέρει κάποιον που να έχει ηχογραφήσεις από τον Μακαριστό, και θέλει να μοιραστούμε την χαρά των ακουσμάτων αυτών, ας τα δώσει στο forum.
Τους ευχαριστώ εκ των πορτέρων

Εδώ ανεβάζω διάφορες ακολουθίες με τον μακαροστό.Έχω και κάτι cd αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν πνεύματικα δικαιώματα.
 

Attachments

  • MPARASKEYH_XRISTODOULOS_.mp3
    25.2 MB · Views: 66
  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΩΝ Μ. ΩΡΩΝ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ-Ι. ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΑΘΗΝΩΝ(25-4-2003).mp3
    21 MB · Views: 40
  • ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΣΠΕΡΙΝΟΝ (ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΙΣ)- Ι. ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΑΘΗΝΩΝ(25-4-2003).mp3
    9.3 MB · Views: 44

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Εδώ ανεβάζω διάφορες ακολουθίες με τον μακαροστό.Έχω και κάτι cd αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν πνεύματικα δικαιώματα.
Σας ευχαριστώ πού που μπήκατε στον κόπο να ανεβάσετε ακούσματα του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, παρ΄όλο τον φόρτο της μελέτης σας. (Είσθε μαθητής,νομίζω).
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος(την ευχή του να χουμε) ήταν γνώστης της Βυζαντινής μουσικής. Όχι όμως και άριστος...
Όσο για τα διάφορα φάλτσα, τα έκανε τα τελευταία χρόνια, ίσως λόγω ηλικίας ή υγείας ή και απροσεξίας πολλές φορές. Δε νομίζω ότι είχε καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Τώρα σχετικά με το σφετερισμό των κομματιων των ψαλτών, δε συμφωνώ καθόλου... όσο κ να μας αρέσουν κάποια κομμάτια, πρέπει να σκεφτόμαστε ότι κ ο ψάλτης μπορεί να περιμένει κ αυτός ενα χρόνο για να πει κάποιο κομμάτι.
Από την άλλη, αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι όταν έβλεπε οργάνωση και γνώση στο ψαλτήρι, δεν "έπαιρνε" τα κομμάτια... Εκτός μητροπολιτικού ναού.
Πάντως, χάλασε το ψάλσιμό του στη μητρόπολη νομίζω.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ευχαριστω πολυ δια τις ευχες σας . Η αληθεια ειναι οτι επεκρατησε το Βαγγελης αλλα εχω βαπτισθει και Μηνας , οπως και ο μικρωτερος εγγονος μου (9 προς 10 ετων) .
Ο Αγιος Μηνας ειναι ο αγαπημενος μου Αγιος και στον εδω μεγαλοπρεπη (και
μητροπολιτικο) ναο του , ξεκινησα την οποια ψαλτικη μου καριερα σε ηλικια 7
ετων (1950) επι πρωτοψαλτιας του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα (επισυναπτω ενα χερουβικο του και προσεξτε στο ''Τριαδι'' την ευστροφια του λαιμου του) . Ηδη ομως εκκλησιαζομουν στον εν λογω ναω απο το 1947 (με πηγαινε η μητερα μου και μαλιστα θυμαμαι οτι καθομουν στα σκαλοπατια του αμβωνα) .

φοβερός!!!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το "Λησταίς λογισμοίς" που το έλεγε σε πλάγιο του δ το έχει κανείς...; Επίσης το "Ήδη βάπτεται" μαζί με το "Κύριε αναβαίνοντός σου" τα έχετε; Και τα δύο τα έλεγε ο μακαριστός σεβότανε βλέπετε την κούραση των ψαλτών, έτσι τους ξεκούραζε αρκετά...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
σεβότανε βλέπετε την κούραση των ψαλτών, έτσι τους ξεκούραζε αρκετά...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
σαν ευτράπελο μου ακούγεται αυτό.
Δεν ξέρω, ίσως οι παλαιότεροι να τα χουν βαρεθεί αυτά τα κομμάτια κ να μην εχουν όρεξη να τα πουν!
 
Top