Αρχείο π. Δοσιθέου - Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης Φυλής

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χαίρετε! Έστειλα πριν από κανένα μήνα email στην Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης όπου τους ρωτούσα τι γίνεται με την έκδοση των ηχογραφήσεων και αν μπορούν να μοιραστούν, να μου στείλουνε, δηλαδή, κάποια κασέτα. Άκρα του τάφου σιωπή...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μετέφερα το προηγούμενο μήνυμα σε νέο θέμα και το επαναφέρω στην επικαιρότητα σε περίπτωση που κάποιο μέλος του φόρουμ μπορεί να δώσει πληροφορίες για το αρχείο του π. Δοσιθέου που πιθανόν υπάρχει στην Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης, τα πιθανά σχέδια έκδοσής του από τη μονή κτλ. Γνωρίζω οτι εδώ και αρκετά χρόνια εξέδωσαν τους ήχους Α και Β και φαντάζομαι θα υπάρχουν και οι άλλοι. Ιδού το εξώφυλο του δίσκου

Dositheos-OktoechosKypselh.jpg



Γνωρίζει κανείς τίποτα; Μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τη μονή και να μάθει για όλους μας; Γνωρίζω αρκετά μέλη θιασώτες του π. Δοσιθέου που θα ήταν ευγνώμονες. Είναι κρίμα για την ψαλτική αυτός ο γνήσιος εκφραστής της να μένει σε σχετική αφάνεια.
 
Στο αρχείο μου εχω διάφορες εκτελέσεις του π. Δοσιθέου οπως (Ανοιξαντάρια Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος,Ανοιξαντάρια Θ.Φωκαέος,Αργές Δοξολογίες,Κεκραγάρια Ιακώβου και αλλα αργά μέλη) τα οποια ομως δεν γνωρίζω αν ειναι απο το αρχείο της Μονής του Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης και αν σχεδιάζονται να εκδοθούν.Θα προσπαθήσω και εγω να επικοινωνήσω με την Μονή για περετερο πληροφοριες και θα σας ενημερώσω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο αρχείο μου εχω διάφορες εκτελέσεις του π. Δοσιθέου οπως (Ανοιξαντάρια Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος,Ανοιξαντάρια Θ.Φωκαέος,Αργές Δοξολογίες,Κεκραγάρια Ιακώβου και αλλα αργά μέλη)

Μπορείς να τα ανεβάσεις; Ο γέροντας είναι πηγή Αγιορείτικης παραδόσεως και είναι κρίμα για την Ψαλτική να μένει άγνωστο το αρχείο του. Σε ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Στο αρχείο μου εχω διάφορες εκτελέσεις του π. Δοσιθέου οπως (Ανοιξαντάρια Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος,Ανοιξαντάρια Θ.Φωκαέος,Αργές Δοξολογίες,Κεκραγάρια Ιακώβου και αλλα αργά μέλη) τα οποια ομως δεν γνωρίζω αν ειναι απο το αρχείο της Μονής του Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης και αν σχεδιάζονται να εκδοθούν.Θα προσπαθήσω και εγω να επικοινωνήσω με την Μονή για περετερο πληροφοριες και θα σας ενημερώσω.

Ανεβασε!
 

kostantim

Μέλος
το καλοκαιρι ειχα ανεβη στην μονη και αν δεν κανω λαθος υπηρχαν cd διαφορα της μονης υπηρχαν και πολλα μουσικα βιβλια το τηλ της μονης βρισκετε ευκολα
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω αυτήν την πανέμορφη Δοξολογία του Φωκαέως σε β ήχο .....Νομίζω ταιριάζει πολύ για τις εορτές των Χριστουγέννων-Θεοφανείων (για όσους θέλουν να πουν αργή Δοξολογία).....Η Δοξολογία υπάρχει σε αυτήν την έκδοση της μονής του Αγ. Κυπριανού....

Επειδή την πέρασα από κασέτα στον υπολογιστή μέσω του προγράμματος audacity -αν μπορεί κάποιος να την καθαρίσει λίγο θα του ήμουν ευγνώμων ....
 

Attachments

  • Ασματικόν_(ALLConverter).mp3
    4.5 MB · Views: 200

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μετά από 3-4 αποτυχημένες προσπάθειες επιτέλους τα κατάφερα .....
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΦΩΚΑΕΩΣ Β ΗΧΟΣ ΓΕΡΩΝ ΔΟΣΙΘΕΟΣ ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΩΤΗΣ_(ALLConverter).mp3
    11.7 MB · Views: 281

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Βρήκα αυτό το επι σοί χαίρει από τον γέροντα ......Είναι από το βιβλιαράκι με τα Λειτουργικά του που έχει εκδώσει η μονή Αγ. Κυπριανού ...μια καλή επιλογή για όσους αύριο (ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ 2013) δεν μπορούν να πουν το Αργό -Αρχαίο την γαρ σην μήτραν .......
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SUh0Xq1uOt4#!

Δεν ξέρω αν έχει ξανα-ανέβει στο forum αυτή η ηχογράφηση ....
Καλή χρονιά σε όλους ......:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...μια καλή επιλογή για όσους αύριο (ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ 2013) δεν μπορούν να πουν το Αργό -Αρχαίο την γαρ σην μήτραν .......
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SUh0Xq1uOt4#!

Ορίστε και το κείμενο για όσους το επιλέξουν. Πρέπει όμως να λάβουν υπ' όψιν τους ότι έχει έκταση 2 οκτάβες σχεδόν...
 

Attachments

  • EpiSoiXairei_PLD-8ixon.pdf
    763 KB · Views: 193

tb---

τσοπάνης
Ορίστε και το κείμενο για όσους το επιλέξουν. Πρέπει όμως να λάβουν υπ' όψιν τους ότι έχει έκταση 2 οκτάβες σχεδόν...

2 οκτάβες για του Ψάλτες είναι ψωμοτύρι :cool:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
2 οκτάβες για του Ψάλτες είναι ψωμοτύρι :cool:

Ίσως, όταν όμως σε 5 διαδοχικούς φθόγγους, το μάθημα πάει από τον κάτω ΔΙ στον άνω ΓΑ' , θέλει προσοχή κι από τους Ψάλτες...:cool:
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Βρήκα αυτό το επι σοί χαίρει από τον γέροντα ......Είναι από το βιβλιαράκι με τα Λειτουργικά του που έχει εκδώσει η μονή Αγ. Κυπριανού ...μια καλή επιλογή για όσους αύριο (ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ 2013) δεν μπορούν να πουν το Αργό -Αρχαίο την γαρ σην μήτραν .......
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SUh0Xq1uOt4#!

Δεν ξέρω αν έχει ξανα-ανέβει στο forum αυτή η ηχογράφηση ....
Καλή χρονιά σε όλους ......:wink:

Τι εννοεις με το "για οσους δε μπορουν να πουν το αρχαιο"???
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Τι εννοεις με το "για οσους δε μπορουν να πουν το αρχαιο"???

Τυχαία, "ερευνώντας" τις ηχογραφήσεις, είδα το ερώτημά σας.
Αν και κατόπιν εορτής, η αποσαφήνιση - απάντηση, θεωρώ ότι βρίσκεται στο γεγονός ότι "το αρχαίο" που αναφέρει ο συνάδελφος, είναι πιο μακροσκελές, ίσως & πιο δύσκολο.
Προτείνεται λοιπόν, μια πιο προσιτή - εύκολη, συντετμημένη έκδοση.
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Ακουω τωρα το αργο κεκραγαριο του Ιακωβου απο τον γεροντα και εχω παθει την πλακα μου .....

:eek::eek:

Απιστευτη φωνη και ευακουστα γυρισματα ...

φιλικα

χκ
 
Last edited:
http://www.synodinresistance.org/Publications_el/Dositheos.html
Συνεχίζεται η ανάρτηση σπανίων ηχητικών ντοκουμέντων στην ιστοσελίδα της Ιεράς Συνόδου των Ενισταμένων, από το αρχείο της Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης.
Αναρτήθηκαν σήμερα από το Αναστασιματάριον Ιωάννου μαθήματα από τον τρίτο και τον τέταρτο ήχο, καθώς και αργά μαθήματα του τρίτου ήχου.
Το ψάλσιμο του αειμνήστου Γέροντος αποτελεί το ιδανικό μπόλιασμα αγιορείτικου και παλαιού πατριαρχικού (Ιακώβου Ναυπλιώτου) ύφους, το δε ανέκδοτο αρχείο που υπάρχει το αποδεικνύει έτι περισσότερο σε όσους έχουν την ευλογία να το κατέχουν.
 
Top