Αρχείο Φωτογραφιών των Μελών

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Προχθές, ενώ βρισκόμουν σε μία ιδιωτική κλινική, προκειμένου να κάνω ορισμένες εξετάσεις, με πλησίασε ένας κύριος γύρω στα 40 και μου είπε :
Άρχων, καλή σας μέρα. Τι κάνετε; Εγώ παρ' όλο ότι τον ευχαρίστησα για το ενδιαφέρον του, προσπαθούσα απεγνωσμένα, να θυμηθώ ποιός ήταν και που τον είχα γνωρίσει. Εκείνος φαίνεται το κατάλαβε, γιατί μου είπε :Δάσκαλε, δεν γνωριζόμαστε. Είμαι ο.....τάδε από το Ψαλτολόγιο και από καιρό ήθελα να σας γνωρίσω.
Με αφορμή λοιπόν αυτό το περιστατικό, θα ήθελα να προτείνω, μήπως θα ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί ένα Αρχείο, με τις φωτογραφίες όλων των Μελών του FORUM,ώστε να αποφεύγονται παρόμοιες καταστάσεις και να είναι δυνατή η αναγνώριση ενός Μέλους, με την πρώτη ματιά. Αυτό θα ήταν αρκετά χρήσιμο, ιδίως σε περιηγήσεις ( ταξίδια ), εκτός του τόπου διαμονής ενός εκάστου.
Τι λέτε ;;;;;;
 

kostantim

Μέλος
πολυ καλη ιδεα για εμενα που ειμαι ακομα μαθητευομενος και βλεποντας καποιον δασκαλο και ακουγοντας τον θα ηθελα να ηξερα και ποιος ειναι
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
πολυ καλη ιδεα για ...........
...χαιρετώ και γω αυτή την προταση ...αλλά μάλλον .....
θα μπούμε ...πάλι στα της ανωνυμίας χωράφια......και στο γνωστό
ερώτημα..::confused::confused::rolleyes:
Ανώνυμος στο ψαλτολόγιο ή Επώνυμος;;;;:wink:
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Μόνο κάποιος που έχει δοσοληψίες με την κοινωνία ή καταζητείται από την Αστυνομία, κρύβεται πίσω από την Ανωνυμία. Όταν δεν έχεις να κρύψεις τίποτα, και δεν φοβάσαι , υπογράφεις φαρδιά - πλατιά με τ' όνομά σου και λές ευθαρσώς την γνώμη σου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μόνο κάποιος που έχει δοσοληψίες με την κοινωνία ή καταζητείται από την Αστυνομία, κρύβεται πίσω από την Ανωνυμία.

Μᾶλλον δὲν ξέρετε πὼς δουλεύει τὸ Διαδίκτυο ...


Όταν δεν έχεις να κρύψεις τίποτα, και δεν φοβάσαι , υπογράφεις φαρδιά - πλατιά με τ' όνομά σου και λές ευθαρσώς την γνώμη σου.

Τὸ «δὲν φοβᾶσαι» εἶνια πολὺ γενικὸ πράγμα. Μπορεῖ νὰ μὴ φοβᾶσαι τώρα, ἄν φοβηθεῖς ἀργότερα ὅμως, τί γίνεται;

Ἄπαξ καὶ τὸ ἀνέβασες στὸ Διαδίκτυο δὲν ὑπάρχει ἐπιστροφή.

Καλύτερα νὰ φοβᾶμαι παρὰ νὰ τὰ βρῶ μπροστά μου ἀργότερα εἴτε ἐγώ εἴτε ἡ οἰκογένειά μου. Τὸ Διαδίκτυο εἶναι εὐκολία, εἶναι ἐξυπηρέτηση, εἶναι διασκέδαση ἀλλὰ ἅμα μπλέξεις δὲν ξεμπλέκεις ΠΟΤΕ.
 
E

emakris

Guest

Μᾶλλον δὲν ξέρετε πὼς δουλεύει τὸ Διαδίκτυο ...

Τὸ «δὲν φοβᾶσαι» εἶνια πολὺ γενικὸ πράγμα. Μπορεῖ νὰ μὴ φοβᾶσαι τώρα, ἄν φοβηθεῖς ἀργότερα ὅμως, τί γίνεται;

Ἄπαξ καὶ τὸ ἀνέβασες στὸ Διαδίκτυο δὲν ὑπάρχει ἐπιστροφή.

Καλύτερα νὰ φοβᾶμαι παρὰ νὰ τὰ βρῶ μπροστά μου ἀργότερα εἴτε ἐγώ εἴτε ἡ οἰκογένειά μου. Τὸ Διαδίκτυο εἶναι εὐκολία, εἶναι ἐξυπηρέτηση, εἶναι διασκέδαση ἀλλὰ ἅμα μπλέξεις δὲν ξεμπλέκεις ΠΟΤΕ.

Έτσι όπως μας τα λέτε, μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε και εμείς να το βουλώνουμε ή να δημιουργήσουμε άλλο, ανώνυμο λογαριασμό. Όταν κανείς εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του σε φλέγοντα ζητήματα, δημιουργεί εχθρούς. Γι' αυτό, μάλλον έχετε δίκαιο. Ανωνυμία και "Άγιος ο Θεός"...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έτσι όπως μας τα λέτε, μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε και εμείς να το βουλώνουμε ή να δημιουργήσουμε άλλο, ανώνυμο λογαριασμό.

ΒΑσική μου ἀρχὴ καὶ ἐπιδίωξη, τὸ 'χω γράψει πολλὲς φορές.

Όταν κανείς εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του σε φλέγοντα ζητήματα, δημιουργεί εχθρούς. Όταν κάνει την πάπια, είναι αρεστός σε όλους! Γι' αυτό, μάλλον έχετε δίκαιο. Ανωνυμία και "Άγιος ο Θεός"...

Ἐκφράζεται κανείς προσωπικὰ στὸν χῶρο ποὺ ζεῖ καὶ κινεῖται, ὅπου ἄν λεχθεῖ κάτι εὔκολα τὸ παίρνεις πίσω. Στὸν θαυμαστὸ κόσμο τοῦ Διαδικτύου τίποτε δὲν παίρνεται πίσω, τίποτε δὲν διαγράφεται, τίποτε δὲν συγχωρεῖται. ΠΟΤΕ.

Ξέρετε πόσα μέλη τὸν τελευταῖο καιρὸ ἔχουν σταματήσει νὰ γράφουν ἐδῶ μέσα γιατὶ φοβοῦνται πὼς ἄν ἐκφραστοῦν ἐλεύθερα θὰ χάσουν τὸ ψαλτήρι τους ἤ θὰ ἔχουν ἄλλες συνέπειες; Νομίζετε πὼς αὐτὰ εἶναι ψιλὰ πράγματα;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Η δική μου θέση στο θέμα είναι η εξής: εφόσον κάποιος είναι επωνύμως γνωστός σε έναν τομέα ότι ασχολείται με κάποιο θέμα, τότε θα γράψει και επωνύμως τη γνώμη του στο διαδίκτυο και θα δημοσιεύσει και φωτογραφία του, εφόσον στον τομέα που ασχολείται είναι ήδη γνωστός και ξέρουν το πρόσωπό του όσοι ασχολούνται. Εάν όμως ο τομέας αυτός δεν είναι η αποκλειστική ή η γνωστότερη δραστηριότητά του και παρά ταύτα δημοσιοποιήσει στοιχεία του, τότε ελοχεύει ο κίνδυνος να γίνουν διαθέσιμα τα στοιχεία σε άτομα που τον γνωρίζουν από άλλες δραστηριότητές του, κάτι που σίγουρα δεν είναι ο σκοπός του. Αν δηλ. είσαι γενικά γνωστός ως ψάλτης, θα βάλεις και φωτογραφία και στοιχεία σου εδώ. Αν όμως είσαι γνωστός κάπου αλλού με κάποια άλλη ιδιότητα, δεν ξέρω πόσο βολικά θα αισθανόσουν εάν τα άτομα του επαγγελματικού σου χώρου χρησιμοποιούσαν εναντίον σου κάποια στοιχεία που βρήκαν στο Ψαλτολόγιο... Άρα:
- Οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι ψάλτες είναι εύλογο να γράφουν επωνύμως και να αναρτήσουν φωτογραφίες και πληροφορίες για το έργο τους (μέχρι και ιστοσελίδες έχουν ανοίξει κάποιοι)
- Οι άγνωστοι ψάλτες εύλογο είναι να μην αναρτούν τόσες πολλές πληροφορίες ή ακόμα και να μη γράφουν επώνυμα. Γνωρίζετε ότι σε κάποιες υπηρεσίες (αστυνομίες, σχολεία κ.ά.) μπορεί κάποιος κακόβουλος να πάρει αφορμές και να δημιουργήσει προβλήματα. Προσωπικά έχω υπόψη μου τέτοιες καταστάσεις που έχουν δημιουργηθεί λόγω του Ψαλτολογίου.

Το ότι η φωτογραφία ενός γνωστού ψάλτη μας είναι χρήσιμη, ναι. Εγώ, ας πούμε, αναγνώρισα τον κ. Γιάννου σε ένα τραπέζι από τη φωτογραφία του που είχα δει στο Ψαλτολόγιο. Είναι όμως γνωστός ψάλτης παλαιόθεν. Ας μην το απαιτούμε όμως από όλους, αλλά όποιος θέλει ας το κάνει, κυρίως οι γνωστοί ψάλτες.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος


ΒΑσική μου ἀρχὴ καὶ ἐπιδίωξη, τὸ 'χω γράψει πολλὲς φορές.



Ἐκφράζεται κανείς προσωπικὰ στὸν χῶρο ποὺ ζεῖ καὶ κινεῖται, ὅπου ἄν λεχθεῖ κάτι εὔκολα τὸ παίρνεις πίσω. Στὸν θαυμαστὸ κόσμο τοῦ Διαδικτύου τίποτε δὲν παίρνεται πίσω, τίποτε δὲν διαγράφεται, τίποτε δὲν συγχωρεῖται. ΠΟΤΕ.

Ξέρετε πόσα μέλη τὸν τελευταῖο καιρὸ ἔχουν σταματήσει νὰ γράφουν ἐδῶ μέσα γιατὶ φοβοῦνται πὼς ἄν ἐκφραστοῦν ἐλεύθερα
θὰ χάσουν τὸ ψαλτήρι τους
ἤ θὰ ἔχουν ἄλλες συνέπειες; Νομίζετε πὼς αὐτὰ εἶναι ψιλὰ πράγματα;

Μαλιστα ! Ειχα και εχω μια απορια :
Οσοι φοβουνται κατι τετοιο εχουν η δεν εχουν ΙΚΑ ;
 
T

Tzanakos_B

Guest
Παίζει ρόλο;

Συναδελφοι , εδω στο Ψαλτολογιον , ολοι μας γραφουμε , σχολιαζουμε , ανεβαζουμε ψαλτικα [ κειμενα και ερμηνειες ] δικα μας και αλλων. Παρατηρω , απο τοτε που εγινα μελος , οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν ψευδωνυμα , διαφορες εικονες στο προφιλ τους και διερωτωμαι γιατι αυτη η τακτικη ?? Τα στοιχεια μας βεβαια υπαρχουν στα Αρχεια των υπευθυνων.. Προσωπικα εχω αναρησει την φωτογραφια μου και σε ο , τι γραφω , υπογραφω επωνυμα. Γιατι να μην το κανουν ολοι αυτο ?? Οπως εχει εξελιχθει η Τεχνολογια σημερα '' ουδεν κρυπτον υπο τον Ηλιον '' !!! Τουλαχιστον δεν μπορουμε να υπογραφουμε με το πραγματικο Ονομα μας ?? Οταν γραφεις αληθειες , εισαι ευγενης και μεσα στους Κανονες του ΦΟΡΟΥΜ , τι να φοβηθεις ??? Αλλωστε ολοι μας ασχολουμεθα με θεματα Ψαλτικα , οχι Πολιτικα... Οπως εχει καταντησει η Κοινωνια , σημερα , απο ΤΙ και πως να φυλαχθεις..?? Μερικοι συναδελφοι , σχολιαζουν μονον ,διαφορα θεματα , οπως ο ΔΟΜΕΣΤΙΚΟΣ ,με χιουμορ και επιτυχια. Εγω και αλλοι πιστευω , θα ηθελα πολυ να μας ανεβασει ψαλτικα του , να τον ακουσουμε. Ολοι ειμαστε μια μεγαλη οικογενεια , ας δειξουμε οτι μας ενωνουν πολλα , κυριως η αγαπη για την Ψαλτικη Τεχνη !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
διερωτωμαι γιατι αυτη η τακτικη ??

Η προφανής απάντηση, κύριε συνάδελφε, είναι ότι οι έλληνες ψάλτες ειμαστε η χειρότερη επαγγελματική (;) φάρα στον πλανήτη... Το μέγεθος του εγωισμού μας είναι δυσθεώρητο!!!
Οπότε, καλά κάνουν μερικοί και διατηρούν την ανωνυμία τους. Όπως καλά κάνουν και οι υπόλοιποι και δεν την διατηρούν!!!

Δημ. Καταραχιάς
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
να δημιουργηθεί ένα Αρχείο, με τις φωτογραφίες όλων των Μελών του FORUM, και να είναι δυνατή η αναγνώριση ενός Μέλους, με την πρώτη ματιά

Δηλαδή να φακελωθούμε κανονικά και με φωτογραφία :eek:;.Ε όχι .
Όποιος θέλει ας ανεβάσει την φωτογραφία του στο προφίλ του, και αυτό κάτι σαν αρχείο είναι !.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν ἀνεβᾶζω ἠχογραφήσεις μου, ἄλλωστε εἶμαι μέτριος φωνητικὰ καὶ θεωρητικὰ, ἕνας ἁπλὸς ψάλτης τοῦ μεροκάματου, καὶ σὲ τὶποτε δὲν θὰ ὠφελήσει καὶ κανέναν. Γιὰ προσωπικὴ διόρθωση ἔχω κασετοφωνάκι καὶ καλοὺς φίλους νὰ μὲ διορθώνουν διὰ ζώσης, δὲν περιμένω ἀπὸ τὸ Ψαλτολόγιο.

Πραγματικὰ στοιχεία στὸ Διαδίκτυο; Τὶ λέτε τώρα;

Φυσικὰ δὲν εἶναι τρομακτικὰ δύσκολο νὰ ἀνακαλύψει στοιχεία τοῦ ἄλλου, ἀλλὰ γιατὶ νὰ διευκολύνω; Ἐδῶ ἀνώνυμος καὶ μ' ἔχουν ἀπειλήσει μὲ ἐξώδικα (πληθυντικός), φυλάω τὰ ρούχα μου καὶ ἐπαναλαμβάνω:



Ἐκφράζεται κανείς προσωπικὰ στὸν χῶρο ποὺ ζεῖ καὶ κινεῖται, ὅπου ἄν λεχθεῖ κάτι εὔκολα τὸ παίρνεις πίσω. Στὸν θαυμαστὸ κόσμο τοῦ Διαδικτύου τίποτε δὲν παίρνεται πίσω, τίποτε δὲν διαγράφεται, τίποτε δὲν συγχωρεῖται. ΠΟΤΕ.

Ξέρετε πόσα μέλη τὸν τελευταῖο καιρὸ ἔχουν σταματήσει νὰ γράφουν ἐδῶ μέσα γιατὶ φοβοῦνται πὼς ἄν ἐκφραστοῦν ἐλεύθερα θὰ χάσουν τὸ ψαλτήρι τους ἤ θὰ ἔχουν ἄλλες συνέπειες; Νομίζετε πὼς αὐτὰ εἶναι ψιλὰ πράγματα;
 
Top