[Ερώτηση] Αρρώστια και Ψάλσιμο

gassi384

Παλαιό μέλος
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! :confused: :confused: :confused: :( :( :( Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή :)
 
Last edited:

Basdos

Παλαιό Μέλος
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! :confused: :confused: :confused: :( :( :( Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή :)


Το καλύτερο φίλε Γιώργο είναι η πλήρης αφωνία και το να πίνεις κάποιο αφέψημα με ευεργετικές ιδιότητες, όπως το χαμομήλι.Και, φυσικά, το αφέψημα δεν πρέπει να είναι καυτό, αλλά χλιαρό. Επίσης, οι παστίλιες για τον πονόλαιμο βοηθούν με τον τρόπο τους.
 
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! :confused: :confused: :confused: :( :( :( Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή :)

Ωρυλά και ανάπαυση . (άσε τα ημίμετρα)
Όσες φορές έκανα το παλικάρι και έψαλα "κόντρα" στην ασθένεια , την πλήρωσα ακριβά . Ο νοών νοείτω ..
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Το καλύτερο θα ήταν να ξεκουραστείς,αλλά άν δεν υπάρχει αντικαταστάτης πιές ένα χαμομήλι χλιαρό κάνε το σταυρό σού και την προσευχή σου να σε βοηθησει η Παναγιά και όλα θα πάνε καλά.
 
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
αρρωστια και ψαλσιμο η οτι το ψαλσιμο ειναι αρρωστια???εαν θελετε καποια βοηθεια κυριε gassi384 εδω ειμαι
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή


Ποτέ δε ξέρεις. Μπορεί από εκεί που δε το περιμένεις να εμφανιστούν κάποιοι οι οποίοι θα σε βοηθήσουν όχι μόνο στην ανάγνωση αλλά και στο ψάλσιμο. Σημαντικό είναι να μη φοβάται κανείς. Έχε θάρρος κάνε και την προσευχή σου όπως σου έγραψαν και όλα θα πάνε καλά.
Από κει και πέρα δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω από αυτά τα πολύ σωστά που μας είπαν οι προλαλήσαντες. Απλά επειδή πέρασα κάτι ανάλογο αρκετά πρόσφατα, θα σου γράψω τι έκανα.
Καταρχήν όπως σου είπα πιστεύω πως πάντα ή σχεδόν πάντα υπάρχει κάποιος που σε μια ανάγκη θα βοηθήσει. Υπάρχουν άνθρωποι στο εκκλησίασμα που ας μην το δείχνουν μπορούν να διαβάσουν έναν εξάψαλμο ή ακόμα και να πουν κάποια απλά τροπάρια. Εμένα δε μου είχε ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, δηλαδή να κλείσει εντελώς η φωνή. Ούτε ένα κύριε ελέησον δε μπορούσα να πω. Σ' αυτό το βαθμό δε το είχα πάθει ποτέ. Οπότε μια λύση είναι να πάρεις άδεια. Αν όμως αυτό είναι αδύνατο τότε μήπως υπάρχει κάποιος γνωστός σου ή συγγενής σου; σε μένα ήρθε ο πατέρας μου και ο πατέρας του ιερέα μας και έτσι να'ναι καλά οι άνθρωποι όχι μόνο βγήκε μια χαρά η ακολουθία αλλά κόντεψα να χάσω και τη δουλειά μου :) Άρεσαν πολύ στο εκκλησίασμα και δέχτηκαν πολλά συγχαρητήρια! Και από κει που αγωνιούσα τι θα γίνει τελικά όλα πήγαν καλύτερα και από τις άλλες φορές.
Συνάπτω το εωθινό της Κυριακής εκείνης, πριν ένα μήνα περίπου, το οποίο ψάλλει ο πατέρας μου, έτσι για την ιστορία.
Λοιπόν, άλλο σημαντικό εκτός της προσευχής που αναφέρθηκε παραπάνω και αυτά που έκανα χωρίς να είμαι ο ειδικός βέβαια αλλά είδα πως με βοήθησαν είναι να μην υπάρχει άγχος για την αυριανή μέρα, αφωνία πλήρης αν είναι δυνατό, πολλά ζεστά ροφήματα (και ποτέ κρύα), κρύο νερό της βρύσης ούτε για αστείο και ίσως και κάποιες καραμέλες απολυμαντικές της στοματικής κοιλότητας. Το βράδυ πριν κοιμηθείς νομίζω πως αν πιεις κάτι ζεστό, θα βοηθήσει πιθανόν περισσότερο το λαιμό σου να παραμείνει ζεστός όλη νύχτα. Εγώ είχα καλύψει το λαιμό με ένα κασκόλ για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Και πραγματικά την άλλη μέρα, πρωί πρωί της Κυριακής είδα σημαντικά αποτελέσματα.
Εκτός από την αυριανή Κυριακή, είναι πολύ σημαντικές και οι επόμενες ημέρες ίσως και εβδομάδες. Χρειάζεται μια προσοχή να μη ζορίζεται η φωνή για καμιά δεκαριά μέρες τουλάχιστον.
Αυτά και από μένα και θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις πάλι αύριο εδώ, να μας πεις τις έγινε.
Καλή ανάρρωση.
 

Attachments

  • EothinonC_MF.mp3
    3.8 MB · Views: 73

greek487

Tasos N.
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! :confused: :confused: :confused: :( :( :( Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή :)

Σε τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε να βοηθήσει ο ιερέας, εάν δεν μπορείς να πάρεις άδεια και δεν υπάρχει άλλος βοηθός .

Οπότε μια λύση είναι να πάρεις άδεια. Αν όμως αυτό είναι αδύνατο τότε μήπως υπάρχει κάποιος γνωστός σου ή συγγενής σου; σε μένα ήρθε ο πατέρας μου και ο πατέρας του ιερέα μας και έτσι να'ναι καλά οι άνθρωποι όχι μόνο βγήκε μια χαρά η ακολουθία αλλά κόντεψα να χάσω και τη δουλειά μου :) Άρεσαν πολύ στο εκκλησίασμα και δέχτηκαν πολλά συγχαρητήρια! Και από κει που αγωνιούσα τι θα γίνει τελικά όλα πήγαν καλύτερα και από τις άλλες φορές.
Συνάπτω το εωθινό της Κυριακής εκείνης, πριν ένα μήνα περίπου, το οποίο ψάλλει ο πατέρας μου, έτσι για την ιστορία.

Ο πατέρας σου βοηθός? Ολόκληρος πρωτοψάλτης ακούγεται. Και στο ισοκράτημα εσύ είσαι? Πολλή ωραία. Μακάρι να είχαμε όλοι τέτοιους 'βοηθούς'. Να τον χαίρεσαι!

 

gassi384

Παλαιό μέλος
Αυτά και από μένα και θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις πάλι αύριο εδώ, να μας πεις τις έγινε.
Καλή ανάρρωση.

Σας ευχαριστώ όλους για τις σημαντικότατες αυτές συμβουλές! Όσον αφορά την Κυριακή που μας πέρασε, τι να πω! Ίσως δεν το είχα παρει καλά από την αρχή... :( Μάλλον πειραξε το γεγονός ότι σκεφτόμουνα πως δεν θα πάει καλά η ακολουθία. Ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ (άγχος για τις βάσεις, την ενταση κλπ). Τελικά δόξα τω θεώ είχα την βοήθεια του ιερέως. Τα λέγαμε μισά μισά από τον ορθρο μέχρι και το τρισάγιο. Από το χερουβικό και μετά ξεκίνησε το μαρτύριο! :eek: Ανυπομονούσα πότε θα έρθει το "Είη τό όνομα" για να παω να κοιμηθω στο κρεββατάκι μου... :( Είπα τα σύντομα λειτουργικά του Β΄του Σουρλαντζή και επειδη είχαμε Λειτουργια του Μ. Βασιλείου ακουγόντουσαν για πολλή ώρα οι ευχες του ιερέως... Επί σοι χαίρει είπα ένα πολύ σύντομο σε Α' στιχηραρικό.http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=73422&d=1364497911 Στο κοινωνικό εννοείται διάβασα την Θεία Μετάληψη και μέτα έλεγα εμμελώς το "Του δείπνου σου". Δόξα τω Θεώ τελείωσαν αυτά τώρα. :) Τώρα βέβαια εχω πρόβλημα με το στομάχι μου :mad: αλλά ο πόνος ειναι ελαφρύς. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες!!!! :D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ συμφωνώ με τον κ. Απ. Καλπακίδη, ότι δηλαδή πρέπει να ακολουθεί κάποιος τις οδηγίες του γιατρού και να κάνει την αγωγή του, αφωνία κλπ. Αυτό έκανα και αυτό θα κάνω όταν είχα φωνητικά προβλήματα υγείας. Κάποιες ευσεβιστικές κορώνες που διάβασα σε μηνύματα αυτού του θέματος με βρίσκουν κάθετα αντίθετο, αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.
 

gassi384

Παλαιό μέλος
Μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένος κ. Παναγιώτη και να μας εξηγήσετε τι εννοείτε με τον όρο "ευσεβιστικές κορώνες"? Πάντως μέχρι στιγμής όσα ειπώθηκαν, δεν μου φαίνονται λανθασμένα... (Ίσως επειδή δεν γνωρίζω το παρόν θέμα, που είναι κύρια ευθύνη των γιατρών) :) :) :)
 
Τι θα προτείνετε σε καποιον ο οποίος ΜΟΛΙΣ έχει περάσει λαρυγγιτιδα, έχει συχνό βήχα και φλέμματα και την επόμενη μέρα (Κυριακή) έχει να βγάλει Όρθρο και Θ. Λειτουργία μόνος του, χωρίς ούτε έναν αναγνώστη??!??!??!?! :confused: :confused: :confused: :( :( :( Περιμένω προτάσεις.... Όταν λέω προτάσεις, εννοώ ασκήσεις χαλάρωσης φωνητικών χορδών και τα συναφή :)

αφθονο νερακι και αφεψημα με γλυκορριζα και αλθαια απο βραδις ή το πρωι .γλυκαινεται αμεσα ο λαιμος και καλυβονται τα ΄γρατζουνισματα΄ που νιωθετε στο λαιμο ...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
...Δόξα τω Θεώ τελείωσαν αυτά τώρα...
Τέλος καλό όλα καλά :)



Ο πατέρας σου βοηθός? Ολόκληρος πρωτοψάλτης ακούγεται. Και στο ισοκράτημα εσύ είσαι? Πολλή ωραία. Μακάρι να είχαμε όλοι τέτοιους 'βοηθούς'. Να τον χαίρεσαι!
Σε ευχαριστώ Τάσο. Έτσι είναι όπως τα λες. Να'σαι καλά αδελφέ.
 
Top