[Ερώτηση] Αργό ''Άλαλα τα χείλη''- Παρακλήσεως

Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω κάποιες απορίες.
Καταρχήν υπάρχει κάποιο κλασσικό κείμενο με το αργό ''άλαλα'';
Ποιες (γνωστές) παραλλαγές υπάρχουν;
Ποιο συνήθως ψάλλετε εσείς;
Ποιανού σύνθεση είναι το ''άλαλα που ανεβαίνει στο πάνω ΓΑ στη λέξη ''Λουκά'' που ψάλλει και ο Βασιλικός στις κασσέτες του;
Σας ευχαριστώ.
 
Ποιανού σύνθεση είναι το ''άλαλα που ανεβαίνει στο πάνω ΓΑ στη λέξη ''Λουκά'' που ψάλλει και ο Βασιλικός στις κασσέτες του;
Σας ευχαριστώ.

ποιανού να ναι άραγε ;
 
αν είναι δική του η σύνθεση είναι εύκολο να την επισυνάψετε;

βέβαια η ερώτηση όπως κατάλαβες ήταν ρητορική .
όντως είναι του Βασιλικού και είναι αυτοσχεδιασμός .Το συνηθίζει ενίοτε , σε μερικά μαθήματα , χερουβικά , κρατήματα κυρίως αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορούν γραμμένα .
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω κάποιες απορίες.
Καταρχήν υπάρχει κάποιο κλασσικό κείμενο με το αργό ''άλαλα'';
Ποιες (γνωστές) παραλλαγές υπάρχουν;
Ποιο συνήθως ψάλλετε εσείς;
Ποιανού σύνθεση είναι το ''άλαλα που ανεβαίνει στο πάνω ΓΑ στη λέξη ''Λουκά'' που ψάλλει και ο Βασιλικός στις κασσέτες του;
Σας ευχαριστώ.

Ειχα κατσει και το ειχα γραψει απο κασσετα του Βασιλικου πριν χρονια, οντας στο δευτερο ετος της μουσικης. Πρεπει να το βρω και να το κοιταξω για τυχον διορθωσεις.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στον 2ο τόμο της Πανδέκτης του 1851 σελ 508 υπάρχει η αργή Τιμιωτέρα σε πλ του Δ' τρίφωνο είναι η βάση για το Άλαλα τα χείλη. Ο καλλωπισμός από ψάλτη σε ψάλτη διαφέρει...
Εάν βρώ το χειρόγραφό μου (αντιγραφή από Στανίτσα) θα το δείτε... διαφορετικά, ...:(
Άρτι αφιχθείς από Κέρκυρα...
 

Kristophe

Νέο μέλος
Επισυναπτω και το του Ναυπλιωτη και το του Πριγγου .
Ειχα κατσει και το ειχα γραψει απο κασσετα του Βασιλικου πριν χρονια, οντας στο δευτερο ετος της μουσικης. Πρεπει να το βρω και να το κοιταξω για τυχον διορθωσεις.
.
Ειχα κατσει και το ειχα γραψει απο κασσετα του Βασιλικου πριν χρονια, οντας στο δευτερο ετος της μουσικης. Πρεπει να το βρω και να το κοιταξω για τυχον διορθωσεις.
Καλησπέρα μήπως βρήκατε του βασιλικού το αλλαλα;
 

konstantin

Νέο μέλος
Στον 2ο τόμο της Πανδέκτης του 1851 σελ 508 υπάρχει η αργή Τιμιωτέρα σε πλ του Δ' τρίφωνο είναι η βάση για το Άλαλα τα χείλη. Ο καλλωπισμός από ψάλτη σε ψάλτη διαφέρει...
Εάν βρώ το χειρόγραφό μου (αντιγραφή από Στανίτσα) θα το δείτε... διαφορετικά, ...:(
Άρτι αφιχθείς από Κέρκυρα...


Η πλάκα είναι ότι δεν χρειάζεται καν προσαρμογή.. Βγαίνει όπως είναι απλά αλλάζοντας τα λόγια!
 
Top