Αργόν κεκραγάριον Μπαλασίου ιερέως, πλ. β'

Αργό κεκραγάριον Μπαλασίου Ιερέως.
Χειρόγραφο του αγαπητού Μιχάλη Λαγουδάκη.

Πάντα μου έκανε εντύπωση η επιμέλεια με την οποία χειρογραφούσε ο Μιχάλης, οι χαρακτήρες που ομοιάζουν με τυπογραφικούς και, βέβαια, οι επίλογές των μαθημάτων που αντέγραφε ή κατέγραφε ή απλώς επεξεργάζονταν.
 

Attachments

  • Κεκραγάριον αργόν_Μπαλασίου_Lagoudakis.pdf
    177.2 KB · Views: 332

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Πολύ επιμελημένη γραφή. Θυμίζει αυτή του π. Ιεροθέου της Ι.Μ. Φιλοθέου, αλλά θα την έλεγα πιο "μετρημένη".
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αγαπητέ Ηλία, σ' ευχαριστώ τα μέγιστα για τις σαρώσεις! Για να κάνω κι εγώ κάτι, έβαλα όλες τις σελίδες του κεκραγαρίου στη σωστή σειρά σε ένα αρχείο.

Αγαπητέ Αντώνη, όπως σωστά κατάλαβες, το πρότυπό μου στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η γραφή του π. Ιεροθέου, η οποία πάντα μου άρεσε.
 

Attachments

  • KekragarionArgon-Balasiou-PlB.pdf
    421 KB · Views: 190

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Η πηγή της αντιγραφής ποιά είναι;

Θεωρητικά, θα έπρεπε να είμαι σε θέση να απαντήσω... Ωστόσο, έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια από τότε και ειλικρινά δεν θυμάμαι. Το μουσικό μου υλικό είναι όλο στο πατρικό μου στην Θεσσαλονίκη, οπότε δεν μπορώ να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Πάντως, τα αργά κεκραγάρια του Μπαλασίου υπάρχουν στην Πανδέκτη Στεφάνου και Ιωάννου (1851). Κατά πάσα πιθανότητα, από εκεί το αντέγραψα.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θεωρητικά, θα έπρεπε να είμαι σε θέση να απαντήσω... Ωστόσο, έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια από τότε και ειλικρινά δεν θυμάμαι. Το μουσικό μου υλικό είναι όλο στο πατρικό μου στην Θεσσαλονίκη, οπότε δεν μπορώ να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Πάντως, τα αργά κεκραγάρια του Μπαλασίου υπάρχουν στην Πανδέκτη Στεφάνου και Ιωάννου (1851). Κατά πάσα πιθανότητα, από εκεί το αντέγραψα.

Αν δεν υπήρχε πρόσβαση στην Πανδέκτη απευθείας, πιθανότητα έχει ο Β᾽ τόμος του Εσπερινού του Ταμείου Ανθολογίας που συνοδεύει το ομότιτλο έργο του Θ. Φωκαέως από τις εκδόσεις Β. Ρηγόπουλου.
 
Top