Αργοσύντομα μέλη - συμβουλές σε νέο μαθητή

kyprianossa

New member
Ας με συγχωρείτε αν αυτό το θέμα αναπτύχθηκε κάπου αλλού.
Είμαι νέος μαθητής της ψαλτικής μας τέχνης. Φέτος προχώρησα στο δεύτερο έτος και αρχίσαμε τα αργοσύντομα μέλη από το Αναστασιματάριο του Ιωάννου. Οι τόσες εναλλαγές στην χρονική αγωγή μου προκαλούν τρόμο!
Γνωρίζω πως η μόνη ορθή επιλογή είναι σκληρή δουλειά, αλλά θα ήθελα να μάθω από πιο έμπειρους ψάλτες αν υπάρχουν συγκεκριμένες συμβουλές που πρέπει να έχω κατά νου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Καλώς ήρθες φίλε μου στο χώρο της ψαλτικής τέχνης.

Όπως σε όλες τις τέχνες, έτσι και στην ψαλτική, χρειάζεται μελέτη, υπομονή και επιμονή. Με την καθοδήγηση του δασκάλου σου θα ξεπεράσεις τους φόβους σου που δεν είναι άλλο, παρά μικροί "πειρασμοί" οι οποίοι εξαλείφονται σιγά σιγά αναλογα και με τη δουλειά και το χρόνο που θα διαθέσεις.
Καλή συνέχεια και όλα θα πάνε καλά!!
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Τι εννοειτε οταν λετε " Οι τόσες εναλλαγές στην χρονική αγωγή";;

Η χρονικη αγωγη πρεπει να παραμενει σταθερη κατα τη διαρκεια ενος κομματιου, ειστε σιγουρος οτι ξερετε τι ειναι η χρονικη αγωγη;;

Στη μελετη βαλτε μετρονομο για να αποκτησετε σταθερο χρονο, ηχογραφηστε τα μαθηματα και ακουστε τα μαζι με εμπειροτερους που θα θελουν να σας βοηθησουν για να σας υποδεικνυουν λαθη-παραληψεις και σιγα σιγα να βελτιωνεστε.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Τι εννοειτε οταν λετε " Οι τόσες εναλλαγές στην χρονική αγωγή";;

Η χρονικη αγωγη πρεπει να παραμενει σταθερη κατα τη διαρκεια ενος κομματιου, ειστε σιγουρος οτι ξερετε τι ειναι η χρονικη αγωγη;;

Στη μελετη βαλτε μετρονομο για να αποκτησετε σταθερο χρονο, ηχογραφηστε τα μαθηματα και ακουστε τα μαζι με εμπειροτερους που θα θελουν να σας βοηθησουν για να σας υποδεικνυουν λαθη-παραληψεις και σιγα σιγα να βελτιωνεστε.
Λογικά θα εννοεί τις εναλλαγές από δίσημο σε τρίσημο και τούμπαλιν, τετράσιμου, κλπ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ας με συγχωρείτε αν αυτό το θέμα αναπτύχθηκε κάπου αλλού.
Είμαι νέος μαθητής της ψαλτικής μας τέχνης. Φέτος προχώρησα στο δεύτερο έτος και αρχίσαμε τα αργοσύντομα μέλη από το Αναστασιματάριο του Ιωάννου. Οι τόσες εναλλαγές στην χρονική αγωγή μου προκαλούν τρόμο!
Γνωρίζω πως η μόνη ορθή επιλογή είναι σκληρή δουλειά, αλλά θα ήθελα να μάθω από πιο έμπειρους ψάλτες αν υπάρχουν συγκεκριμένες συμβουλές που πρέπει να έχω κατά νου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πας κάθε μέρα εσπερινό;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Χρονική=γρήγορα-αργά
Ρυθμική=3σημος-2μος κ.α.
Χρονική: όταν δούμε ένα χ μέ γοργό, δίγοργο από πάνω πάμε πιο γρήγορα, αν έχει αργό από πάνω πάμε πιο αργά.
Ρυθμική: Είναι απαραίτητη για τα τραγούδια γιατί έχουν σχέση με το πως θα πάνε τα βήματα του χορευτή. Στην βυζαντινή οι παλαιοί δεν την χρησιμοποιούσαν στην εκκλησιαστική μουσική. Οι σημερινοί την χρησιμοποιούν κατά κόρον στην εκκλησιαστική μουσική.
Κυπριανέ, ο σταθερός χρόνος είναι το παν σε όλες τις μουσικές.
Για τα υπόλοιπα, ότι πει ο δάσκαλος.
 

kyprianossa

New member
Πας κάθε μέρα εσπερινό;

Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ κάμε μέρα, αλλά προσπαθώ να είμαι παρόν κοντά στους ψάλτες κάθε Σάββατο. Και δόξα τω αγίω Θεώ οι ψάλτες έχουν υπομονή μαζί μου και μου "επιτρέπουν" να προσπαθώ μαζί τους όσα δούλεψα ήδη
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ κάμε μέρα, αλλά προσπαθώ να είμαι παρόν κοντά στους ψάλτες κάθε Σάββατο. Και δόξα τω αγίω Θεώ οι ψάλτες έχουν υπομονή μαζί μου και μου "επιτρέπουν" να προσπαθώ μαζί τους όσα δούλεψα ήδη
Τότε είναι θέμα χρόνου, σιγά σιγά, να βελτιώνεσαι.
Θέλει υπομονή και όχι βιασύνη...
 
Top