Αργή δοξολογία τρίτου ήχου...

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί ο άρχων δε έλεγε αργή δοξολογία σε τρίτο ήχο.
Τότε δεν είχα την Πανδέκτη 2ο τόμο και η Συλλογή του Πρωγάκη (απ' όπου έψαλλε τις δοξολογίες ο άρχων) δεν έχει αργή δοξολογία στον τρίτο ήχο.
Μου δημιουργήθηκε η επιθυμία λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια μελοποίησης αργής δοξολογίας σε τρίτο ήχο με χρήση γνωστών θέσεων και καταλήξεων του εν λόγω ήχου.
Η προσπάθεια αυτή έγινε, το αποτέλεσμα επισυνάπτεται και τα σχόλια όπως πάντα ελεύθερα...
 

Attachments

  • Δοξολογία ἀργὴ ὑπὸ Νικολάου Γιάννου(2).pdf
    119.8 KB · Views: 241
E

emakris

Guest
Κλασικός, όπως πάντα! Είναι αυτό που λέω καμιά φορά, ότι το μάθημα "ψάλλεται από μόνο του"... Να είστε καλά.
 
Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί ο άρχων δε έλεγε αργή δοξολογία σε τρίτο ήχο.
Τότε δεν είχα την Πανδέκτη 2ο τόμο και η Συλλογή του Πρωγάκη (απ' όπου έψαλλε τις δοξολογίες ο άρχων) δεν έχει αργή δοξολογία στον τρίτο ήχο.
Μου δημιουργήθηκε η επιθυμία λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια μελοποίησης αργής δοξολογίας σε τρίτο ήχο με χρήση γνωστών θέσεων και καταλήξεων του εν λόγω ήχου.
Η προσπάθεια αυτή έγινε, το αποτέλεσμα επισυνάπτεται και τα σχόλια όπως πάντα ελεύθερα...
Συγχαρητήρια κ. Νίκο, πολύ θά 'θελα νά σᾶς ἂκουγα νά μᾶς τήν ψάλλετε...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί ο άρχων δε έλεγε αργή δοξολογία σε τρίτο ήχο.
Τότε δεν είχα την Πανδέκτη 2ο τόμο και η Συλλογή του Πρωγάκη (απ' όπου έψαλλε τις δοξολογίες ο άρχων) δεν έχει αργή δοξολογία στον τρίτο ήχο.
Μου δημιουργήθηκε η επιθυμία λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια μελοποίησης αργής δοξολογίας σε τρίτο ήχο με χρήση γνωστών θέσεων και καταλήξεων του εν λόγω ήχου.
Η προσπάθεια αυτή έγινε, το αποτέλεσμα επισυνάπτεται και τα σχόλια όπως πάντα ελεύθερα...

Πάρα πολύ ωραία κ. Γιάννου!! Ευχαριστούμε πολύ! Πιστεύω είναι ευχή όλων να μας το ψάλλετε κιόλας!
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί ο άρχων δε έλεγε αργή δοξολογία σε τρίτο ήχο.
Τότε δεν είχα την Πανδέκτη 2ο τόμο και η Συλλογή του Πρωγάκη (απ' όπου έψαλλε τις δοξολογίες ο άρχων) δεν έχει αργή δοξολογία στον τρίτο ήχο.
Μου δημιουργήθηκε η επιθυμία λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια μελοποίησης αργής δοξολογίας σε τρίτο ήχο με χρήση γνωστών θέσεων και καταλήξεων του εν λόγω ήχου.
Η προσπάθεια αυτή έγινε, το αποτέλεσμα επισυνάπτεται και τα σχόλια όπως πάντα ελεύθερα...

Αγαπητέ Νίκο,

Συγχαρητήρια, διότι εκτός από εξαιρετικός ιεροψάλτης ξεδιπλώνεις και άλλο ένα εξ' άνωθεν δοθέν τάλαντο, αυτό της μελοποιΐας.

Η συγκεκριμένη μελοποίηση έχει όλα εκείνα τα στοιχεία, που χαρακτηρίζουν ένα μουσικό κείμενο κλασσικό: ιεροπρεπής, παραδοσιακές γραμμές, μέτρο, ρυθμό, τήρηση των κανόνων του ήχου.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θεωρώ υποχρέωσή μου να ευχαριστήσω από τη θέση αυτή τους φίλους που με προσωπικά μηνύματα μου υπέδειξαν λεπτομερώς κάποια σφαλματάκια στο μουσικό κείμενο της δοξολογίας, πολλά εκ των οποίων είναι βάσιμα και με βρίσκουν σύμφωνο, πλην όμως η διόρθωσή τους εξαιρετικά δύσκολη αφού χρειάζεται εκ νέου στοίχιση, μετακίνηση συλλαβών και θα ήταν προτιμώτερο να ξαναγραφεί απ' την αρχή παρά να γίνουν διορθώσεις, που στο κάτω - κάτω δεν προσθέτουν, δεν αφαιρούν κάτι απ' την εικόνα του μαθήματος και δεν φαίνονται δια .... γυμνού οφθαλμού:D:D μιας και η γραφή ορισμένων θέσεων απαντάται σε νεώτερους δασκάλους - μελοποιούς.
 
Top