Αργή Δοξολογία (λέγετος) Γερμανού Ν.Πατρών (αυτόγραφο Αποστόλου Κώνστα)

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εν όψει εορτών και προς εκτόνωσιν της σημερινής έντονης (λιγάκι) κατάστασης αναγγέλω την εντός ολίγων ημερών παράθεση στο θέμα που μόλις ανοίγω εδώ:


Της αργής δοξολογίας του Γερμανού Ν.Πατρών σε ήχο λέγετο αντεγραμμένη από αυτόγραφο του σπουδαίου Αποστόλου Κώνστα του Χίου,του 1821.


Μάλλον προς την Πέμπτη θα έχω τελειώσει (μέσα σε όλα τα άλλα...) την δακτυλογράφηση.

Αναμείνατε εις το ακουστικόν :wink:

Αφιερώνεται βεβαίως βεβαίως στον Χάρη Συμεωνίδη... :cool:


Υ.Γ. Σκεφτόμουν να μην παραθέσω άλλα ανέκδοτα και σπάνια μέλη μπροστά στην αδράνεια άλλων μελών του φόρουμ που κατέχουν (όπως φάνηκε τελικά μόνο κατέχουν αλλά δεν παρέχουν) ως διαμαρτυρία για την αγένεια; πλεονεξία; κοροϊδία; "μαγκιά" τους; άλλο; αλλά τελικά θα συνεχίσω να βρίσκω θαμμένα (στην κυριολεξία) και να τα παραθέτω.

Όπως έγραψα και αλλού "αυτοί μόνο μαζεύουν και στο τέλος θα τα κάνουν τουρσί".
Αμφιβάλλω αν ξέρουν να ψάλλουν όλα αυτά που μαζεύουν για την πάρτη τους...
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Εν όψει εορτών και προς εκτόνωσιν της σημερινής έντονης (λιγάκι) κατάστασης αναγγέλω την εντός ολίγων ημερών παράθεση στο θέμα που μόλις ανοίγω εδώ:


Της αργής δοξολογίας του Γερμανού Ν.Πατρών σε ήχο λέγετο αντεγραμμένη από αυτόγραφο του σπουδαίου Αποστόλου Κώνστα του Χίου,του 1821.


Μάλλον προς την Πέμπτη θα έχω τελειώσει (μέσα σε όλα τα άλλα...) την δακτυλογράφηση.

Αναμείνατε εις το ακουστικόν :wink:

Αφιερώνεται βεβαίως βεβαίως στον Χάρη Συμεωνίδη... :cool:


Υ.Γ. Σκεφτόμουν να μην παραθέσω άλλα ανέκδοτα και σπάνια μέλη μπροστά στην αδράνεια άλλων μελών του φόρουμ που κατέχουν (όπως φάνηκε τελικά μόνο κατέχουν αλλά δεν παρέχουν) ως διαμαρτυρία για την αγένεια; πλεονεξία; κοροϊδία; "μαγκιά" τους; άλλο; αλλά τελικά θα συνεχίσω να βρίσκω θαμμένα (στην κυριολεξία) και να τα παραθέτω.

Όπως έγραψα και αλλού "αυτοί μόνο μαζεύουν και στο τέλος θα τα κάνουν τουρσί".
Αμφιβάλλω αν ξέρουν να ψάλλουν όλα αυτά που μαζεύουν για την πάρτη τους...

Συμπαθέστατε κ. Κωστόπουλε,έχεις απόλυτο δίκαιο για όσα ανωτέρω αναφέρεις ,και ιδίως όταν λες "ότι αμφιβάλλεις αν ξέρουν να ψάλλουν όλα αυτά που μαζεύουν".Η πλεονεξία και η δήθεν μαγκιά σε όλο της το μεγαλείο.Τι να πει κανείς .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τελικά βγήκε νωρίτερα από την Πέμπτη... :)


1. Μάθημα

Παραθέτω λοιπόν (ακόμη) ένα παλαιό μάθημα, ενός των μεγαλυτέρων συνθετών και ιδιαίτερα σπάνιο αλλά και απόλυτα εφαρμόσιμο,
την αργή δοξολογία σε ήχο λέγετο του Γερμανού Νέων Πατρών.

2. Κώδικας

Το μέλος που αντέγραψα βρίσκεται στον χειρόγραφο κώδικα Καρακάλλου 230 της ομώνυμης μονής και ο οποίος απότελεί αυτόγραφο του Αποστόλου Κώνστα του Χίου, το οποίο έγραψε το 1821 και είναι μια Εκλογή Παπαδικού Μέλους. Ο Κώδικας περιέχει εξηγήσεις των Γρηγορίου και Χουρμουζίου.

3. Εντοπισμός

Η δοξολογία βρίσκεται στα φύλλα 17v-21r του κώδικα και περιέχει και το ασματικό, το οποίο παραθέσω όταν βρω χρόνο να το γράψω.


Η δακτυλογράφηση είναι από εμένα και είναι το δώρο των Χριστουγέννων για το φόρουμ από μέρους μου.


Ελπίζω οι κατέχοντες ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ υλικό από εμένα να προβούν σε ανάλογες κινήσεις και ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΟΥΝ "ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ" που λέμε.

Τον άνθρωπο τον κάνει η προσφορά και όχι η "μαγκιά"

Καλά Χριστούγεννα,
Ευθύμης.
.
 
Last edited:

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Μπράβο Ευθύμη!!
χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω μιας και κοπίασες αρκετά για τη δακτυλογράφηση αυτής της δοξολογίας (οχι τίποτα μετα θα με λένε και αχάριστο! :D ) να ενημερώσω πως η συγκεκριμένη δοξολογία έχει εκδοθεί
στο Ταμείον Ανθολογίας Όρθρος Γ', Εκδόσεις Ρηγόπουλος (περιέχει και το ασματικό)

Έχει ηχογραφηθεί από τους "Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης" το οποίο παραθέτω εδώ

Υ.Γ. Επίσης την είχαμε ψάλλει στον Αγ. Αντώνιο Θεσσαλονίκης με τον Ιωάννη Λιάκο, στείλε ένα μήνυμα στον ηχολήπτη να κάνει ένα search στο αρχείο του
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω λοιπόν (ακόμη) ένα παλαιό μάθημα, ενός των μεγαλυτέρων συνθετών και ιδιαίτερα σπάνιο αλλά και απόλυτα εφαρμόσιμο,
την αργή δοξολογία σε ήχο λέγετο του Γερμανού Νέων Πατρών.
.
Για το απόλυτα εφαρμόσιμο του πράγματος, απλά θα πω ότι είναι αργότερη από τις νεώτερες μελοποιήσεις των δοξολογιών που ξέρουμε, ως εκ τούτου πρέπει να το συνυπολογίσουμε όταν θέλουμε να την ψάλλουμε. Δεν διαφωνώ όμως στο ότι είναι εφαρμόσιμη.

Απλά δεν είναι για κάθε απλή Κυριακή που θέλουμε να πούμε αργή δοξολογία. (προσωπική γνώμη εκφράζω)

Υ.Γ.
Η ίδια δοξολογία σε διάφορα χειρόγραφα συναντάται και με το χαρακτηρισμό "...η πάντερπνος πάνυ...".
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για το απόλυτα εφαρμόσιμο του πράγματος, απλά θα πω ότι είναι αργότερη από τις νεώτερες μελοποιήσεις των δοξολογιών που ξέρουμε, ως εκ τούτου πρέπει να το συνυπολογίσουμε όταν θέλουμε να την ψάλλουμε. Δεν διαφωνώ όμως στο ότι είναι εφαρμόσιμη.

Απλά δεν είναι για κάθε απλή Κυριακή που θέλουμε να πούμε αργή δοξολογία. (προσωπική γνώμη εκφράζω)

Υ.Γ.
Η ίδια δοξολογία σε διάφορα χειρόγραφα συναντάται και με το χαρακτηρισμό "...η πάντερπνος πάνυ...".

πάντερπνος όπως και η του πλ.α΄-εκείνη δεν έχει αυτό το χαρακτηρισμό;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ναι νομίζω ότι και σ' αυτή έχω δει τον ίδιο χαρακτηρισμό. Θα το ξανακοιτάξω. Για την του πλ.Α' το έχει κι ο π.Ιερόθεος (πρώην Φιλοθεΐτης) στο βιβλίο του.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Θα το ξανακοιτάξω.
Αυτή την εντύπωση έχω όμως ότι το έχω συναντήσει και σε αυτή. Μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το ξανακοιτάξω και θα ενημερώσω.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
η συγκεκριμένη δοξολογία έχει εκδοθεί
στο Ταμείον Ανθολογίας Όρθρος Γ', Εκδόσεις Ρηγόπουλος (περιέχει και το ασματικό)

Σε διχρωμία όμως εκδίδεται για πρώτη φορά :D
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Τελικά βγήκε νωρίτερα από την Πέμπτη... :)

..........................
Τον άνθρωπο τον κάνει η προσφορά και όχι η "μαγκιά"

Καλά Χριστούγεννα,
Ευθύμης.
.

Σύμφωνοι, αρκεί να μη τη διαλαλούμε.
Ευχαριστούμε για τον κόπο σας και την προσφορά σας.
Καλές γιορτές
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Επειδή η δοξολογία που ανέβηκε εδώ, αποσύρθηκε μετά, κι επειδή αναζητήθηκε, την ανεβάζω πάλι.

Ορίστε και το πρωτόπυπο του Χουρμουζίου, από τον κωδ. ΜΠΤ-704, του οποιου μεγάλο μέρος είχε ανεβάσει παλαιότερα ο κ. Μ. Θεοδωράκης.

χς
 

Attachments

  • DoksologiaLegetos_GermanouNewnPatrwn_Xourm.pdf
    389.7 KB · Views: 195

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η ίδια δοξολογία από τον Γ΄συμπληρωματικό τόμο του Ταμείου Ανθολογίας των εκδόσεων Β. Ρηγοπούλου.

Η δοξολογία αυτή του Γερμανού Νέων Πατρών (...) προέρχεται από χειρόγραφον κώδικα του 19ου αιώνος της συλλογής του κ. Λυκούργου Αγγελοπούλου και προσεφέρθη ευγενώς υπ' αυτού προς δημοσίευσιν.
Ορίστε και το πρωτόπυπο του Χουρμουζίου, από τον κωδ. ΜΠΤ-704, ...
Η καταγραφή του Χουρμουζίου διαφέρει αρκετά από αυτήν του χειρογράφου του Λ. Αγγελόπουλου (όπως εκδόθηκε).
 
Top