Αργή Δοξολογία Ιακώβου σε βαρύ τετράφωνο (ερμηνείες - ανάλυση)

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το συνημμένο το έχω κατεβάσει από το φόρουμ, αλλά δεν είχα σημειώσει ποιοι ψάλλουν.
Μήπως ξέρετε;
Θα μπορούσατε ίσως να βρείτε πού ακριβώς έχει αναρτηθεί και να με στείλετε εκεί, αν είναι πιο εύκολο.
Ευχαριστώ. :)

Υ.Γ. : το αρχείο ονομάζεται ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΗΧΟ ΒΑΡΥ ΠΕΝΤΑΦΩΝΟ Ιακωβου Πρωτοψαλτου - YouTube
αν και είναι βαρύς τετράφωνος...
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΗΧΟ ΒΑΡΥ ΠΕΝΤΑΦΩΝΟ Ιακωβου Πρωτοψαλτου - YouTube.MP3
    4.5 MB · Views: 156

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά θυμόμουνα ότι το λινκ το είχα δει εδώ (μάλλον κάνω λάθος...) και με πήγε ακριβώς σ'αυτό το βίντεο (αυτό το θυμάμαι). Θα μου πείτε γιατί δεν κοίταξες στο ιστορικό του διακομιστή να το βρεις....το έχω κατεβάσει απ'τον Σεπτέμβριο, αλλά πριν από 1 μήνα έκανα φορμάτ τον υπολογιστή και έχασα το ιστορικό. Τέλος πάντων.
Ευχαριστώ! :)
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ὄχι ἀπό τό φόρουμ

http://mp3dinletr.com/--peJ81NaHrN6W3N0.html

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΠΑΝΩΜΗΣ -ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΗΧΟ ΒΑΡΥ ΠΕΝΤΑΦΩΝΟ
ΨΑΛΛΟΥΝ: ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΞΕΝΟΥΔΗΣ - ΚΟΥΚΔΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BpIqdTIlcyk#!





Ευχαριστουμε τον ακαματο Π. Μαξιμο !! Πολυ συντομα θα ανεβασω την δοξολογια αυτη που την ερμηνευει ο αειμνηστος Στανιτσας , καπου εδω στην Ελλαδα. Στα διαστηματα ανεπαναληπτος !!!!! Εδω ο αριστερος ομοιαζει [ γνωμη μου ] , ολιγον εις τον Καραμανην... Β. ΤΖ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ὄχι ἀπό τό φόρουμ

http://mp3dinletr.com/--peJ81NaHrN6W3N0.html

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΠΑΝΩΜΗΣ -ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΗΧΟ ΒΑΡΥ ΠΕΝΤΑΦΩΝΟ
ΨΑΛΛΟΥΝ: ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΞΕΝΟΥΔΗΣ - ΚΟΥΚΔΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BpIqdTIlcyk#!





Ακουσα για δευτερη φορα την Δοξολογια αυτη η οποια θελει μεγαλη προσοχη στα διαστηματα , ιδιαιτερα στους στιχους που ψαλλει ο αριστερος [ Το εκανε σκοπιμα ο Ιακωβος ?? ] , ιδιαιτερα στον στιχο '' Κυριε ο Θεος , ο αμνος του Θεου... '' και οταν παταμε τον ΝΗ` της μεσης , γενικα σε πολλα σημεια το μελος μπορει να σε βγαλει ''εξω '', ο αριστερος [εκφραζω ανεπηρεαστα την γνωμη μου.. ] ςιγουρα '' μυριζει ΚΑΡΑΜΑΝΗ !!! και ειναι πολυ καλυτερος στο Υφος και την Εκτελεση !! Συμβαινουν και αυτα σε πολλους ναους ..!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
,........................................ ιδιαιτερα στους στιχους που ψαλλει ο αριστερος [ Το εκανε σκοπιμα ο Ιακωβος ?? ] , ιδιαιτερα στον στιχο '' Κυριε ο Θεος , ο αμνος του Θεου... '' και οταν παταμε τον ΝΗ` της μεσης , γενικα σε πολλα σημεια το μελος μπορει να σε βγαλει ''εξω '', ο αριστερος [εκφραζω ανεπηρεαστα την γνωμη μου.. ] ςιγουρα '' μυριζει ΚΑΡΑΜΑΝΗ !!! και ειναι πολυ καλυτερος στο Υφος και την Εκτελεση !! Συμβαινουν και αυτα σε πολλους ναους ..!!! Β. ΤΖΑΝ.

Γι' αυτό κι εγώ, πολλάκις το 'χω σχολιάσει, ότι δεν θα πρέπει να ηχογραφούμε μόνο τον εκάστοτε Πρωτοψάλτη, αλλά και το Λαμπαδάριο.
Σίγουρα μπορούμε να οφεληθούμε μουσικά, και από τη δική του εκτέλεση - ερμηνεία!
Επίσης, πολλοί εκ' των Λαμπαδαρίων είναι συνάδελφοί μας ή ακόμα κι' εμείς οι ίδιοι. Θα μας άρεσε να μας "κόβουν" στις ηχογραφήσεις?
Συγχαρητήρια, στους συναδέλφους που όταν ηχογραφούν, συμπεριλαμβάνουν & τον Αριστερό Ιεροψάλτη!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Καθόλου (μα καθόλου)!

Χε χε πάλι η ίδια συζήτηση... :D:wink:

Και οι 3 τους (Χατζημάρκος, Βασιλικός, Νεοχωρίτης) δεν είναι παραδοσιακοί;
Εγώ ποιον να εμπιστευτώ; :(
Των 2 πρώτων μου ακούγεται καλύτερα βέβαια, αλλά;
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Καθόλου (μα καθόλου)!

Χε χε πάλι η ίδια συζήτηση... :D:wink:
Να και ενας αμανες σε μακαμ Μπεστενγκιάρ...που τον ελεγε ο παππους μου ο μπαρμπα- Μανολης..Εχω βαλει και ισοκρατημα για καλυτερα....

Στον κόσμο αυτό με πολεμούν τέσσερα εναντία:
το αχ, το βαχ, τ΄ αλοίμονο και η απελπισία

Αφιερωμενο στον ηχο τον βαρυ που μας κανει ανω κατω!!!!!!
 

Attachments

  • Το αχα το βαχ ..μανες μακαμ μπεστενγκιαρ..ΔανοςK.mp3
    4.5 MB · Views: 39
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Υπάρχει κι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=WIIQd2qPbkQ το ίδιο δεν ακούγεται με του Νεοχωρίτη;

Οχι οχι καμμια σχεση...του Νεοχωριτη ειναι ασυγκριτως καλυτερη...και απο διαστηματα και απο χρονο και ρυθμο, καθως και απο ηχοχρωμα εκκλησιαστικο.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Οχι οχι καμμια σχεση...του Νεοχωριτη ειναι ασυγκριτως καλυτερη...και απο διαστηματα και απο χρονο και ρυθμο, καθως και απο ηχοχρωμα εκκλησιαστικο.

συμφωνω με 1000:p
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτό;
Αυτό είναι εκτέλεση-υπόδειγμα, νομίζω η παλαιότερη ηχογράφηση της εν θέματι Δοξολογίας από έγκριτο ερμηνευτή.
Την επισυνάπτω και με τον Θρασύβουλο Στανίτσα, από την Ακολουθία αυτή.
 

Attachments

  • Δοξολογία Ιακώβου (βαρύς τετράφωνος).mp3
    13.4 MB · Views: 98

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Η γνωμη μου ειναι πως και ο Στανιτσας δεν χτυπαει τον γα φυσικο και δεν κανει διαστηματα Makam Bestenigar αν την ψαλει ετσι βεβαια γιατι μπορει να την ψαλει σαν βαρυ..
Τα διαστηματα που θεωρω σωστα ειναι η ηχογραφηση που ανεβασε ο Σκαρμουτσος απο τον Νεοχωριτη

ανεβαζω τον πρωτο στιχο ψαλομενο σε βαρυ Makam Bestenigar και σε βαρυ οπως το αντιλαμβανομαι στην κεφαλα μου
εχοντας στο μυαλο μου πως οταν το μελος παει παει στον γα γινεται σαμπα με ισοκρατημα πα και επανερχεται σε σεγκιαχ οταν κατεβει στον ζω

...βαζω το ιδιο απηχημα και αλλαζω αναλογα το μελος
Ανεβαζω και ενα ηχητικο απο τον Αντωνη Νταλγκα η Νουρο σε μανε μπεστενγκιαρ
 

Attachments

  • 1βαρυς Μπεστενγκιάρ.mp3
    1.9 MB · Views: 43
  • 2 βαρυς.mp3
    2.1 MB · Views: 28
  • Antwnhs_Ntalgkas_manes_mpestenkiarr_.mp3
    2.3 MB · Views: 22
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το 1ο είναι σαν του Νεοχωρίτη και το 2ο σαν του ΧΜάρκου και Βασιλικού. Σωστά; Και το 1ο πρώτο είναι το σωστό λογικά....
Χτες, κάθησα και την έψαλλα βάζοντας ισοκράτημα απ'τον Μελωδό και μου φαίνεται πιο λογική η εκτέλεση του Νεοχωρίτη τελικά....θα ήταν πολύ περίεργο να κάνουμε Γα δίεση και Δι ύφεση! πόσο θα απείχαν; 2-3 μόρια; διάστημα είναι αυτό;
Ελπίζω να λύθηκε (ξανά;) το θέμα για τη δοξολογία σε μπεσταγγούρι :D
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
................................................. τελικά....θα ήταν πολύ περίεργο να κάνουμε Γα δίεση και Δι ύφεση! πόσο θα απείχαν; 2-3 μόρια; διάστημα είναι αυτό;
Ελπίζω να λύθηκε (ξανά;) το θέμα για τη δοξολογία σε μπεσταγγούρι :D

Εξαρτάτα τί είδους δίεση ή ύφεση, θέτουμε!
Απλή, μονόγραμμη, δίγραμμη κ.λ.π.
Με απλά μαθηματικά, όμως, το διάστημα ΖΩ (χαμηλός) - ΓΑ, θα πρέπει να γίνει 5η καθαρή, όπως π.χ. το διάστημα ΝΗ - ΔΙ, έτσι ώστε το σύνολο των ηχομορίων του να είναι 42!
Επομένως, στα 38 ηχομόρια, θα πρέπει να προσθαφαιρέσουμε άλλα 4 ηχομόρια για να γίνει τέλειο!
Σκεφτείτε, αφού τα ηχομόρια "παίζουν" και είναι, κατ' εμέ, επίπονη εργασία στην πράξη ο ακριβής προσδιορισμός τους, πόσο θα πρέπει να αυξήσουμε ή να ελατώσσουμε το διάστημα ΓΑ - ΔΙ.
Εξ' άλλου, αυτό το ερώτημα που ταλανίζει τους Ιεροψάλτες, έχει πολλάκις ξανασυζητηθεί!
Η εκτέλεση του βαρέως διατονικού, κατά τον ανεπανάληπτο Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Χ. Ταλιαδώρο, είναι κριτήριο για την πιστοποίηση & την απόδειξη ψαλτικής ικανότητας σ' έναν Ιεροψάλτη. Χαρακτηριστικά έχει πει:"όποιος γνωρίζει ΒΑΡΥ - διατονικό & Άγια, τότε είναι ψάλτης".
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εξαρτάτα τί είδους δίεση ή ύφεση, θέτουμε!
Απλή, μονόγραμμη, δίγραμμη κ.λ.π.
Με απλά μαθηματικά, όμως, το διάστημα ΖΩ (χαμηλός) - ΓΑ, θα πρέπει να γίνει 5η καθαρή, όπως π.χ. το διάστημα ΝΗ - ΔΙ, έτσι ώστε το σύνολο των ηχομορίων του να είναι 42!
Επομένως, στα 38 ηχομόρια, θα πρέπει να προσθαφαιρέσουμε άλλα 4 ηχομόρια για να γίνει τέλειο!
Σκεφτείτε, αφού τα ηχομόρια "παίζουν" και είναι, κατ' εμέ, επίπονη εργασία στην πράξη ο ακριβής προσδιορισμός τους, πόσο θα πρέπει να αυξήσουμε ή να ελατώσσουμε το διάστημα ΓΑ - ΔΙ.
Εξ' άλλου, αυτό το ερώτημα που ταλανίζει τους Ιεροψάλτες, έχει πολλάκις ξανασυζητηθεί!
Η εκτέλεση του βαρέως διατονικού, κατά τον ανεπανάληπτο Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Χ. Ταλιαδώρο, είναι κριτήριο για την πιστοποίηση & την απόδειξη ψαλτικής ικανότητας σ' έναν Ιεροψάλτη. Χαρακτηριστικά έχει πει:"όποιος γνωρίζει ΒΑΡΥ - διατονικό & Άγια, τότε είναι ψάλτης".

Toτε να βαλουμε να ψαλλουν στο αναλογιο οι πεμπτες καθαρες...οι ελαττωμενες... οι αυξημενες...τα ηχομορια...τα απλα μαθηματικα...οι υφεσοδιεσεις...και οσοι ιεροψαλτες ταλανιζονται και ειναι μπερδεμενοι...
 
Top