Αργή Δοξολογία Ήχος βαρύς

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτήν την προσπάθειά μου για μια αργή δοξολογία σε βαρύ. Η βάση πρέπει να είναι αρκετά χαμηλή, για την ακρίβεια όσο το δυνατόν χαμηλότερη, γιατί εκτείνεται αρκετά ψηλά.

Θα ήθελα τα σχόλιά σας.
Βλ. και εδώ.
 

Attachments

  • argi doksologia varys_kvagenas.pdf
    2.8 MB · Views: 201

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μεγάλη ἔκταση φωνητικά καὶ κουραστική, καθὼς εἶναι εὔκολο νὰ ξεφύγει ἡ βάση.

Καλὴ ἡ προσπάθεια ...
 
Κατὰ τὸ "ὁ τρώσας καὶ ἰάσεται" (ἀστειεύομαι φυσικά), δὲν ἀνεβάζεις καὶ κανένα ἠχητικό; Ἡ φθορὰ τοῦ Δι τοῦ β΄ ἤχου στὸ σημεῖο "Ἰησοῦς" διαφέρει ἀπὸ τὰ ἄλλα σημεῖα ὅπου τίθεται, ὅπως π.χ. στὸ "ὁ αἴρων";
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Κατὰ τὸ "ὁ τρώσας καὶ ἰάσεται" (ἀστειεύομαι φυσικά), δὲν ἀνεβάζεις καὶ κανένα ἠχητικό; Ἡ φθορὰ τοῦ Δι τοῦ β΄ ἤχου στὸ σημεῖο "Ἰησοῦς" διαφέρει ἀπὸ τὰ ἄλλα σημεῖα ὅπου τίθεται, ὅπως π.χ. στὸ "ὁ αἴρων";

Είναι νάος, εκεί.
Αν μπορέσω θα δω και για ηχητικό.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Και μένα με αρέσει!:D Μα δεν θα την πω, γιατί απλά πρέπει να πάρω βάση κάτω ΓΑ(=ΦΑ) που δεν ... τη διαθέτουν όλοι:D, ενώ εγώ έχω κάτω ΝΤΟ! (ελέω τσιγάρου).
Με την ευκαιρία κάνε δυο αλλαγές: «Πάτερ παν-το-κράτορ τα κεντήματα πάνω στο ολίγον και όχι κάτω γιατί δεν παίρνουν συλλαβή.
Και στο «Κύριε ο Θεός» στο ε-λέησον ημάς αντί ελαφρού θέλει απόστροφο. (νομίζω - εκτός λάθους ή παραλείψεως που λένε κι οι τραπεζικοί:D).
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε, μάθε και να πληκτρολογείς τα μουσικά να τα καθαρογράφεις, έχεις μέλλον και θα σου χρειαστεί.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε, μάθε και να πληκτρολογείς τα μουσικά να τα καθαρογράφεις, έχεις μέλλον και θα σου χρειαστεί.

Για να πω την αλήθεια, δεν είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει το πληκτρολόγιο. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να φτιάξω ένα γραφικό χαρακτήρα που να είναι "μόνιμος" και κατά κάποιο τρόπο προσωπικός, ώστε να έχω και την ευχέρεια να γράφω με το χέρι ούτως ή άλλως. Κατά τ' άλλα, οι γραμματοσειρές που θα μ' άρεσαν να γράφω είναι αυτές των παλιών εκδόσεων, τύπου Πανδέκτη ή των αθηναϊκών βιβλίων τύπου Σακελλαρίδη. Οι πολύ φορτωμένες γραμματοσειρές δεν μ' αρέσουν στο pc. Μου φαίνονται λίγο "αρχοντοχωριατιά". Αν είσαι τεχνίτης και τα φτιάχνεις στο χέρι, τότε έχεις πετύχει το καλύτερο, αλλιώς προτιμώ τις απλές.

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Όλα τα λαμβάνω υπόψιν μου.
 
Top