Αργές Δοξολογίες

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Απο την περασμενη Κυριακη 25-9-2016 οπως την εψαλλα με τον υιο μου Αριστειδη και μερικους αλλους μαθητες μου με ολα μας τα λαθη και τις παραλειψεις μας.Παντα γεια
 

Attachments

  • δοξολογια Βυζαντιου.mp3
    9.7 MB · Views: 103

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἀγαπητέ Ἀντώνη εὐχαριστοῦμε.
Οἱ ἀργές δοξολογίες εἶναι ἀριστουργήματα.
Οἰ καλλιτέχνες Ἰάκωβος κλπ. τά ἔδωσαν ὅλα γιά νά δοξολογήσουν τόν Θεό.
Οἱ σημερινοί τίς ψάλλουν μόνο σέ συναυλίες καί ὄχι στό ναό, σάν ἀρχαῖο εἶδος πρός ἐνημέρωση καί ἐπίδειξη.
Ὅλοι κοιτοῦν τό τυπικό μή χάσουν κάποιο προσόμοιο καί γίνεται μάχη.
Μά, τό τυπικό ὅταν λέει ἀργή δοξολογία ἐννοεῖ τήν ἀργή, ἡ παράδοση.
Πάμε στήν ἐκκλησία ὄχι μόνο γιά νά παρακαλέσουμε ἀλλά καί νά εὐχαριστήσουμε, νά δοξολογήσουμε.
Σήμερα σπάνια θά ἀκούσεις σέ Μητροπόλεις ἀργή δοξολογία.
Εγώ τό ἔχω καθιερώσει καί λέω πάντα ἀργή. Διότι, ἀκούω τό ἐκκλησίασμα, φχαριστιῶνται. Ὄχι γιατί εἶμαι καλός, κακός, ψάλτης ἀλλά εἶναι ἡ μουσική τοῦ μέλους ἔτσι, μεγαλοπρέπεια !.
_____________
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καλησπέρα,σήμερα είπαμε την δοξολογία του Βιολάκη στον πλ.Α με τον μαθητή μου (3 χρόνια) Γιάννη Νίκα που είναι μόλις 14 ετών.Σταθείτε αυστηροί σε μένα και άλλο τόσο επιεικείς στον Γιάννη.Πάντα γεια
 

Attachments

  • δοξολογια Βιολακη πλ α..mp3
    8.3 MB · Views: 80
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
[Σημ. συντ.] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε σε νέο θέμα: Πότε ψάλλονται αργές δοξολογίες (και περί αργών δοξολογιών).
Χαίρομαι που η ανάρτηση των δοξολογιών προκάλεσε συζήτηση επιπέδου.Η αλήθεια είναι πως αργές δοξολογίες σπάνια λέω.Την συγκεκριμένη έχω να την πω απο το 1992 στον μητροπολιτικό ναό Σπηλίου,αν θυμάσαι Μανόλη ,τότε που ήρθε ο οικουμενικός πατριάρχης.Τελευταία αισθάνθηκα την ανάγκη και για εξάσκηση του Γιαννάκη να την ξαναπώ και ίσως το ίδιο πράξω και άλλες φορές.Ομως μόνοι μας παλεύουμε και στο ψαλτήρι όπως άλλωστε συμβαίνει και γενικότερα....Πάντα γεια
 
Last edited:
Top