Αργές Δοξολογίες

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Την μεγάλη αξία της ζωντανής απόδοσης βυζαντινών μελών εκτός εκκλησίας την κατάλαβα όταν προετοιμαζόμουνα για το δίπλωμα πριν 12 χρόνια περίπου και ο καθηγητής μου πρωτοψάλτης Α.Κουφοδήμος μου εκτελούσε επακριβώς τα μαθήματα που θα εξεταζόμουν παραλλαγή και μέλος ακριβώς μέσα από το βιβλίο.Το πόσο είχα ωφεληθεί δεν λέγεται.Εάν και ο δάσκαλος -ή οι δάσκαλοι-που έχεις εκτελούν άψογα τα διαστήματα και έχουν την πρέπουσα αγωγή,τότε ωφελείσαι πάρα πολύ.Για να έρθουμε στο θέμα μας,λοιπόν,εγκαινιάζω μια σειρά ηχογραφήσεων του Γιάννη Κεσσάκη με μαθήματα Όρθρου και Θ.Λειτουργίας-κυρίως-εκτός ναού,χωρίς ισοκράτημα και με παράλληλο ανέβασμα των ψαλλόμενων σε pdf.Και αυτό για να μπορούν τα μέλη-αρχάρια ή μη-να έχουν μια ολοκληρωμένη οπτικοακουστική μέθοδο εκμάθησης ή επανάληψης βυζαντινών μελών.Ο Γιάννης Κεσσάκης είχε εκδώσει σε μορφή φωτοτυπιών αρχές δεκαετίας '90 σειρά μελών κλασικών,διασκευασμένων ή και δικών του.Καλή ακρόαση λοιπόν.
ΥΓ1)Η μεγάλη μουσική-θεωρητική και ερμηνευτική-κατάρτιση του Γιάννη Κεσσάκη αποτυπώνεται εξαιρετικά τόσο στα χειρόγραφα όσο και στις ηχογραφήσεις.Μικρά σχόλια και αρίθμηση σελίδων που κάνει ο ίδιος εντάσσονται στη λογική της παράδοσης μαθήματος.Επίσης μερικές φορές-ελάχιστες ευτυχώς-ο ήχος δεν είναι ο ιδανικός λόγω παλαιότητας των κασετών και πιθανού απομαγνητισμού.
ΥΓ2)Επειδή δεν είδα και μεγάλη ανταπόκριση-παράπονο εκφράζω- στα ζωντανά που ανέβασα με τον Κεσσάκη-λες και έχουν πολλά άτομα στην Ελλάδα τέτοια φωνή και ύφος-θα χάσετε όσοι δεν κάνετε downloading στα αναρτημένα.Ανεβαίνει κάτι με π.χ Στανίτσα-ο αγαπημένος μου-γίνεται χαμός στο forum.Ανεβαίνει κάτι με λιγότερο γνωστούς ή άγνωστους και βλέπεις μια απαξίωση, ένα σνομπάρισμα και μια αδιαφορία.Και όμως σ'αυτούς μπορείς να βρείς μουσικές θέσεις και αυτοσχεδιασμούς που ακόμα και από ψάλτες της περιωπής ενός Στανίτσα φερ'ειπείν δεν βρίσκεις.
ΥΓ3)Και κάτι τελευταίο:Το thanks τι ρόλο επέχει στο forum;Δεν είναι η ηθική επιβράβευση σε κάποιον που κοπιά και σπαταλά χρόνο και χρήμα;Θενκοσυλλέκτης δεν θέλω να γίνω ούτε και με ενδιαφέρει στην τελική,αλλά είναι παράλογο να έχει πχ.200 κατεβάσματα ένα αρχείο και τα thanks να είναι μόνο 20!!!!Κατά την γνώμη μου κατεβάζεις ένα αρχείο είσαι υποχρεωμένος-ηθικά τουλάχιστον-να το προσφέρεις το thanks.Τέλος πάντων.Αυτά απηχούν προσωπικές απόψεις και δεν θα θελα να ανοίξουμε έναν ατέρμονο διάλογο για το τι είναι σωστό ή όχι.Ο Θεός να δίνει σ'όλους μας υγεία και δύναμη.
 

Attachments

  • Δοξολογία Χουσείν ασιράν Ιωαννίδου.MP3
    11.1 MB · Views: 385
  • Δοξολογία Χουσείν ασιράν ειρμολογική Κεσσάκη.MP3
    10.2 MB · Views: 221
  • Δοξολογία πλ.α' ήχου Μπουρλέτσικα.MP3
    4.5 MB · Views: 179
  • Δοξολογία β' ήχου Φωκαέως διασκευή Κεσσάκη.MP3
    7.9 MB · Views: 173
  • Δοξολογία πλ.α' με χρωματικό Παπανικολάου.MP3
    5.8 MB · Views: 154
  • Δοξολόγια πρωτόβαρυς Καραμάνη.MP3
    5.1 MB · Views: 167
  • Δοξολογία γ' ήχου.MP3
    5.3 MB · Views: 147
  • Δοξολογία πλ.δ' ήχου.MP3
    8.1 MB · Views: 137
  • Δοξολογία πλ.δ' ήχου Καισαρέως.MP3
    8.4 MB · Views: 157
  • Δοξολογία δ' ήχου με μινόρε Παπανικολάου.MP3
    7.3 MB · Views: 175
  • Δοξολογία πλ.α' ήχου Κυριαζή Χρυσοπολίτου.MP3
    11.3 MB · Views: 180
  • Ασματικό πλ.α' ήχου Χρυσοπολίτου.MP3
    7.7 MB · Views: 146
  • Δοξολογία πλ.α' με κατάληξη στον ΚΕ.MP3
    18 MB · Views: 163
  • Δοξολογία Μισαηλίδου.MP3
    8 MB · Views: 146
  • Δοξολογία πλ.δ' ήχου (2).MP3
    8.3 MB · Views: 152
  • Δοξολογία πλ.δ' ήχου χρωματικού Κοσμά Μαδυτινού.MP3
    8.8 MB · Views: 189

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και εδώ σε pdf
ΥΓ)Το πρώτο μέρος των δοξολογιών σε pdf είναι 20,5 mb.Πως γίνεται να το σπάσω σε δύο μέρη;Βοήθεια αγαπητοί συντονιστές.
 

Attachments

  • Δοξολογίες 2ο μέρος.PDF
    14.5 MB · Views: 337
  • Δοξολογίες 3ο μέρος.PDF
    1.9 MB · Views: 213

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Το πρώτο μέρος των δοξολογιών σε pdf είναι 20,5 mb.Πως γίνεται να το σπάσω σε δύο μέρη;...

Μπορείς να το κάνεις rar (ή zip), οπότε δεν χρειάζεται να το σπάσεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΥΓ2)Επειδή δεν είδα και μεγάλη ανταπόκριση-παράπονο εκφράζω- στα ζωντανά που ανέβασα με τον Κεσσάκη-λες και έχουν πολλά άτομα στην Ελλάδα τέτοια φωνή και ύφος-θα χάσετε όσοι δεν κάνετε downloading στα αναρτημένα.Ανεβαίνει κάτι με π.χ Στανίτσα-ο αγαπημένος μου-γίνεται χαμός στο forum.Ανεβαίνει κάτι με λιγότερο γνωστούς ή άγνωστους και βλέπεις μια απαξίωση, ένα σνομπάρισμα και μια αδιαφορία.Και όμως σ'αυτούς μπορείς να βρείς μουσικές θέσεις και αυτοσχεδιασμούς που ακόμα και από ψάλτες της περιωπής ενός Στανίτσα φερ'ειπείν δεν βρίσκεις.
ΥΓ3)Και κάτι τελευταίο:Το thanks τι ρόλο επέχει στο forum;Δεν είναι η ηθική επιβράβευση σε κάποιον που κοπιά και σπαταλά χρόνο και χρήμα;Θενκοσυλλέκτης δεν θέλω να γίνω ούτε και με ενδιαφέρει στην τελική,αλλά είναι παράλογο να έχει πχ.200 κατεβάσματα ένα αρχείο και τα thanks να είναι μόνο 20!!!!Κατά την γνώμη μου κατεβάζεις ένα αρχείο είσαι υποχρεωμένος-ηθικά τουλάχιστον-να το προσφέρεις το thanks.Τέλος πάντων.Αυτά απηχούν προσωπικές απόψεις και δεν θα θελα να ανοίξουμε έναν ατέρμονο διάλογο για το τι είναι σωστό ή όχι.Ο Θεός να δίνει σ'όλους μας υγεία και δύναμη.
Μήν τό ψάχνεις ἀγαπητέ!
Συνέχισε τό ἔργο σου μέ «υγεία και δύναμη»!
Μήν μένεις σ᾿ αὐτά πού φαίνονται..., ἀλλά νά ἐλπίζεις, νά πιστεύεις καί νά ἐνδυναμώνεσαι ἀπό αὐτά πού δέν φαίνονται...

 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και φυσικά ας ευχηθούμε στον εορτάζοντα κ.Κεσσάκη ο Θεός να του δίνει δύναμη,υγεία και κάθε προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Δημήτρη, πολυτιμότατο υλικό. Σ' ευχαριστούμε.

Πραγματικά είναι μια φωνή από την οποία πολλά μπορεί κάποιος να διδαχθεί. Μοιάζει πολύ με του Κυριαζή, αλλά είναι λιγότερο μεταλλική και πιο πλούσια ηχοχρωματικά, κατά τη γνώμη μου. Πολύ σημαντικός ψάλτης...
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και εδώ σε pdf
ΥΓ)Το πρώτο μέρος των δοξολογιών σε pdf είναι 20,5 mb.Πως γίνεται να το σπάσω σε δύο μέρη;Βοήθεια αγαπητοί συντονιστές.

Λόγω μεγάλης χωρητικότητας δεν είχα αναρτήσει πριν από καιρό το Α' μέρος των δοξολογιών.Αναγκάστηκα να το σπάσω σε δύο μέρη και σας το παρουσιάζω σήμερα.Και να ζητήσω συγγνώμη από τον Νεοκλή που δεν έλαβε ποτέ το email με το συγκεκριμένο θέμα.Καλή Κυριακή σ'όλους.

Υ Γ Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς συντονιστές να τοποθετήσουν τα pdf στο ανάλογο post ώστε να είναι ενιαία η ενότητα των δοξολογιών.Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Δοξολογίες Α' μέρος 1.PDF
    11.6 MB · Views: 333
  • Δοξολογίες Α' μέρος 2..PDF
    8.7 MB · Views: 245

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Αν σας είναι εύκολο πείτε μας κάτι για τον κ. Κεσσάκη για να μάθουμε κι εμείς που δεν τον ξέρουμε.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Last edited:

ilias789

Μέλος
Η ηχογράφηση έχει γίνει πρόσφατα? Γιατί ακούγεται λες και αυτός που τα εκτελεί να βρίσκεται μέσα σε θάλαμο και δεν έχει καλή ακουστική χροιά ...πολύ θορυβώδη ...Αν έχεις μια ηχογράφηση χωρίς αντίλαλους κλπ θα με ενδιέφερε να έχω σε μέλος τις δοξολογίες αυτές....
 
Χρονια πολλα,καλη χρονια σ ολους και special extra ευχες στους εορταζοντες [ο πατερας μου κ ο μεγαλος γιος μου εκ των εορταζοντων]και δη στον αοκνο,ακαματο και αστειρευτο κ.Βασιλειο Κιαμηλιδη.Ο μακαριστος Ι.Κεσσακης μαζι με τον επισης δυστυχως μακαριστο δασκαλο μου αρχοντα Αγγ. Μαργαριτη ,ως γνησιοι μαθητες του Καραμανη,ηταν ΨΑΛΤΑΡΕΣ του κορυφαιου επιπεδου και απο πλευρας φωνητικου ταλαντου και γνωσεων αλλα και λογω της πολυ μεγαλης μεταδοτικοτητας που ειχαν,χαρισμα βεβαιως πρωτιστως γενικα ενος καλου δασκαλου.Αγνωστοι ομως και οι 2 σε πολλους προφανως λογω ελαχιστης προβολης.Ωστοσο οι Λαρισαιοι κυριως τους γνωρισαμε για τα καλα!Τον Κεσσακη,ο οποιος ηταν πολυ φιλος του πατερα μου,ετυχε να τον φιλοξενησω πολλες φορες στο αναλογιο.Εχοντας ηδη αποσυρθει κ οντας καταβεβλημενος απ τις αιμοκαθαρσεις,ηταν αλλη παστα καλλιτεχνη και με στοφα αρχοντα.Απλος,ανθρωπος της ενθαρρυνσης κ της επιβραβευσης.Μονο καλα εχω να θυμαμαι.Καθε που ερχοταν, μου αφηνε και κατι απ τα δικα του,κυριως, αν θυμαμαι καλα, διασκευες Καραμανη κ Χρ.Θεοδοσοπουλου.Αιωνια του η μνημη,κορυφαιος ψαλτης!
 
Top