Αργά Χερουβικά Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι σειρές με τα αργά χερουβικά του Γρηγορίου, είναι ακόμη και στις μέρες μας όπου ψάλλονται σπάνια συνθέσεις τέτοιου μήκους, από τις πρώτες επιλογές στις πανηγύρεις. Για τον λόγο αυτό, θεώρησα σωστό να ανοιχτεί ένας φάκελος για την αρχειοθέτηση των συνθέσεων αυτών για παρουσίαση, αλλά και σχολιασμό.

Κάνω την αρχή, με την επισύναψη ενός Χερουβικού του πρώτου ήχου. Τα χερουβικά που θα ανεβάζω θα μπαίνουν σε αυτό το μήνυμα, για καλύτερη εύρεση του κάθε ενδιαφερόμενου.

Υ.Γ. Τα ισοκρατήματα μπήκαν στη συγκεκριμένη σύνθεση για τις ανάγκες μίας χορωδίας. Ίσως στις επόμενες επισυνάψεις να υπάρχουν ισοκρατήματα ανάλογα με τις ανάγκες του αντιγράφοντα.
 

Attachments

  • β. ήχος Β.mel
    18.1 KB · Views: 229
  • δ. ήχος Δ΄ (άγια).mel
    20 KB · Views: 173
  • ε. ήχος πλ. Α΄.mel
    19.3 KB · Views: 146
  • ζ. ήχος πλ. Β΄.mel
    18.8 KB · Views: 179
  • η. ήχος Βαρύς.mel
    20.2 KB · Views: 117
  • θ. ήχος Πλ. Δ΄.mel
    19 KB · Views: 124
  • 1. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος Α΄.pdf
    512 KB · Views: 1,036
  • 2. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος Β΄.pdf
    550.8 KB · Views: 538
  • 3. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος Γ΄.pdf
    590.5 KB · Views: 890
  • 4. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος Δ΄ (άγια).pdf
    196.9 KB · Views: 514
  • 5. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος πλ. Α΄.pdf
    191.6 KB · Views: 548
  • 6. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος πλ. Β΄.pdf
    192.1 KB · Views: 569
  • 7. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος Βαρύς.pdf
    205.9 KB · Views: 450
  • 8. Χερουβικό Γρηγορίου (αργό) ήχος πλ. Δ΄.pdf
    201.6 KB · Views: 505
  • γ. ήχος Γ΄.mel
    21.7 KB · Views: 396
  • ήχος Α΄.mel
    17.4 KB · Views: 189
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λαμβάνοντας αφορμή τον τίτλο του θέματος και επειδή με ενδιαφέρει για μια εργασία, ψάχνω να βρω την ανέκδοτη σειρά Χερουβικών του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου. Όπως αναφέρεται στην εργογραφία του, πλην των Χερουβικών που συμπλήρωσε στα της εβδομάδος του Πέτρου, έχει συνθέσει τρεις σειρές. Οι δύο βίσκονται στα Ταμεία Ανθολογίας και στην Πανδέκτη. Η τρίτη δεν υπάρχει ούτε εκεί, αλλά ούτε και στο αρχείο του στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου. Γνωρίζει κανείς πού μπορούμε να τη βρούμε; Ή, ακόμα καλύτερα, μήπως βρίσκεται στο αρχείο κανενός και μπορεί να την ανεβάσει; Αν δεν θέλει να την ανεβάσει δημόσια, πάντως, τον παρακαλώ θερμότατα να επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για την πλήρη σειρά των Δοξολογιών του.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η σειρα χερουβικών στους 8 ήχους του Γρηγορίου από τη Μουσική Πανδέκτη (τόμος 4, 1851) υπάρχει εδώ [pdf , 2 Mb]
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λαμβάνοντας αφορμή τον τίτλο του θέματος και επειδή με ενδιαφέρει για μια εργασία, ψάχνω να βρω την ανέκδοτη σειρά Χερουβικών του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου. Όπως αναφέρεται στην εργογραφία του, πλην των Χερουβικών που συμπλήρωσε στα της εβδομάδος του Πέτρου, έχει συνθέσει τρεις σειρές. Οι δύο βίσκονται στα Ταμεία Ανθολογίας και στην Πανδέκτη. Η τρίτη δεν υπάρχει ούτε εκεί, αλλά ούτε και στο αρχείο του στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου. Γνωρίζει κανείς πού μπορούμε να τη βρούμε; Ή, ακόμα καλύτερα, μήπως βρίσκεται στο αρχείο κανενός και μπορεί να την ανεβάσει; Αν δεν θέλει να την ανεβάσει δημόσια, πάντως, τον παρακαλώ θερμότατα να επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για την πλήρη σειρά των Δοξολογιών του.
Όπως είπα και στο παραπάνω μήνυμα, αναζητώ την ανέκδοτη σειρά Χερουβικών του Γρηγορίου. Είδα με αφορμή αυτή την ανάρτηση τον Κεραμέα και στάθηκα στον κώδικα ΜΠΤ 760 όπου υπάρχει η επιγραφή «Χερουβικά κατ' ήχον μέγιστα, συνετέθησαν δε παρ' εμού Γρηγορίου Λαμπαδαρίου». Ο κώδικας είναι σχετικά μικρός, 18 φύλλα, οπότε λογικά μία μόνο σειρά θα περιέχει. Και ο Κεραμέας δε μαρτυρεί κάτι άλλο, δηλαδή μόνο αυτή τη σειρά. Για να αποφύγω ταξίδι στην Αθήνα, μήπως το έχει ψάξει κάποιος από τους ερευνητές του forum αν τα Χερουβικά αυτά υπάρχουν στην Πανδέκτη ή αν είναι ανέκδοτα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο Ταμείον Ανθολογίας του Θ. Φωκαέως (Θ. Λειτουργία τόμος Α΄) υπάρχουν δύο σειρές αργών Χερουβικών του Γρηγορίου, η μία είναι η σειρά που παρέπεμψε και ο Δημήτρης από την Πανδέκτη στο #7 μήνυμα και άλλη μία, με τον χαρακτηρισμό "του αυτού τα μέγιστα". Την έχεις υπόψη σου; Δεν ξέρω αν είναι αυτή η σειρά που ζητάς ή αν είχε χαρακτηριστεί ως "μέγιστα" και κάποια άλλη σειρά χερουβικών του συνθέτη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μετά από πολύ καιρό τα βρήκα!!!
Υπάρχουν στην Κοκκινογοργούσα Ανθολογία και οι 3 πλήρεις σειρές του. Αλλά σε αυτά που έψαχνα (σελ 508) δεν υπάρχει υπόμνηση στα περιεχόμενα, οπότε αν δε μου το έλεγε ένας φίλος που συνάντησα σήμερα εντελώς συμπτωματικά και ξέρω ότι ψάχνεται πολύ δεν θα τα έβρισκα με τίποτα...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ας χρησιμοποιήσω την ευκαιρία, σπάνια το κάνω άλλωστε, να ευχαριστήσω και πάλι θερμότατα τον Χρήστο για το σπουδαίο έργο του. Νομίζω ότι του αξίζει ο τίτλος του ...MVP του φόρουμ.
Αλλά στο πρόσωπό του και τους πολλούς που τον μιμούνται, ανιδιοτελείς και αθόρυβους εργάτες, που βοηθούν στο να αναχθεί το φόρουμ σε ψαλτικό Πανεπιστήμιο, με κυριότερο και πιο πρόσφατο τον Νίκο Δεσπότη. Ο Θεός να σας έχει όλους καλά!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τα αργά χερουβικά,
στην πράξη χρειάζονται μόνο σε Πατριαρχικές Λειτουργίες.
Έχω ακούσει και μαγνητοφωνήσει αργοσύντομα και αργά χερουβικά σε καθημερινές ραδιοφωνικές αναμεταδώσεις από μεγάλους ψάλτες σε γρήγορο χρόνο.
Αυτό δεν είναι χερουβικό αλλά τσάμικο.
Είναι μεγάλο λάθος γιατί ο χρόνος στα χερουβικά είναι ένας και αυτός στα σύντομα και αργά εν αντιθέσει με το χρόνο στα "ειρμολογικά"- εννοώντας σύντομα-αργά (δοξολογίες, κεκραγάρια κανόνες κ.α) που είναι γρηγορότερος στα αργά μέλη.
Δλδ το αργό χεριβουκό προυποθέτει σχεδιασμό για πολλές ώρες Θ. Λειτουργίας.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αφού ολοκληρώθηκε η σειρά, πρόσθεσα και τα τελευταία χερουβικά στο μήνυμα #1, μαζί με τα αντίστοιχα αρχεία του «Μελωδού».
Ανεβάζω τα μουσικά κείμενα και σε ένα αρχείο, για ευκολία.
 

Attachments

  • Χερουβικά Γρηγορίου (αργά).pdf
    1.7 MB · Views: 696

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σας ευχαριστούμε για την όπως πάντα καταπληκτική σας δουλειά!:D Μήπως έχει κάποιος τα σύντομα σε pdf?

Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Να ξέρετε πόσο πολύ με έχετε βοηθήσει εδώ στο φόρουμ!! Τέρμα το να κουβαλάω 20 βιβλία καθε Κυριακή μαζί μου. Πλέον έχω φτιάξει συλλογές Λειτουργικά , Χερουβικά , Όρθρος , Θ. Λειτουργία και έχω απλά στο αναλόγιο 4 βιβλία τα οποία περιέχουν οτι καλύτερο(κατα την γνώμη μου) για να ψάλλω. Σας ευχαριστώ.:)
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Τα αργα χερουβικα του Γρηγοριου σιγουρα τα εχουν ψαλει μεγαλοι πρωτοψαλτες.Διασώζονται ηχογραφησεις απο τα μαθηματα αυτα;

Eυχαριστω!
 

g.theo81

Γεώργιος Θεοδωρίδης
Σ' ευχαριστούμε αγαπητέ Χρήστο.
Είσαι πραγματικά ακούραστος...
Έχω μια ερώτηση σε όλους: Γιατί ο Γρηγόριος χρησιμοποιεί την ειρμολογική φθορά του Β' Ήχου για το Χερουβικό του; Στην αρχή νόμιζα οτι το κάνει για να τονίσει τον Πα αλλά το μέλος καταλήγει στον Πα.
Θεωρούσα όλο αυτόν τον καιρό οτι τα παπαδικά μελη χρησιμοποιούν τους Οκτώ Ήχους αλλά τώρα είδα και ένα σε Νενανώ... δηλαδή θα μπορούσαμε να γράψουμε Χερουβικό σε Λέγετο ας πούμε...;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Σ' ευχαριστούμε αγαπητέ Χρήστο.
... δηλαδή θα μπορούσαμε να γράψουμε Χερουβικό σε Λέγετο ας πούμε...;

Θα μπορούσες, αλλά δεν θα πρωτοτυπούσες... σε έχουν προλάβει. Καιρό τώρα. Ψάξε και στο φόρουμ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Top