Αργά Χερουβικά Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

simeon

Παλαιό Μέλος
εκτός από το χερουβικό του πλ. Β' , το οποίο το ψάλλουν οι Βατοπαιδινοί, μήπως υπάρχουν ηχογραφήσεις και των άλλων ήχων ;
θα παρακαλούσα θερμώς, όποιος έχει κάτι τέτοιο, να ανεβάσει !
ευχαριστώ ! :)
 

jonn

Π.Ιωαννης
βρήκα ένα σε λέγετο.....βατοπαιδινοί πατέρες...χερ.Γρηγορίου..Σε διασκευή.......η εισαγωγή είναι του Γρηγορίου καί μετά είναι του Ιερομονάχου Γαβριήλ.Κουντιάδου.......
 

Attachments

  • 44-XEROYBIKON ΛΕΓΕΤΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ .mp3
    11 MB · Views: 135
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε...αυτό του Λεγέτου φυσικά δεν είναι στα υπόλοιπα οκτώ του Γρηγορίου που πιθανόν να εννοούσε ο Συμεών.
Ορίστε και το κείμενο του ωραίου αυτού χερουβικού από παλαιότερη έκδοση βιβλίου του Αβραάμ Ευθυμιάδη.
 

Attachments

  • Xer_D_Legetos_PSous.pdf
    3.1 MB · Views: 170
  • Xer_D_Legetos_PSous1.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous1.jpg
    100.6 KB · Views: 109
  • Xer_D_Legetos_PSous2.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous2.jpg
    107.7 KB · Views: 40
  • Xer_D_Legetos_PSous3.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous3.jpg
    99.4 KB · Views: 23
  • Xer_D_Legetos_PSous4.jpg
    Xer_D_Legetos_PSous4.jpg
    62.4 KB · Views: 20

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Συγνώμη αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται για το χερουβικό του Γρηγορίου αλλά του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου του Σερραίου (εκτός από το "ως τον βασιλέα" και το κράτημα).
 
Last edited:

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται για το χερουβικό του Γρηγορίου αλλά του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου του Σερραίου (εκτός από το "ως τον βασιλέα" και το κράτημα). Μια που ανέβηκε όμως ανεβάζω και το μουσικό κείμενο αυτού του χερουβικού (αν και έχει ξανανέβει).
Επίσης μου ακούγονται περισσότερο Καρακαλληνοί πατέρες...μάλλον ψάλλουν σε Βατοπαιδινή πανήγυρη.

Δεν ανεβαζεις και την αλλη σελιδα; Τα λειτουργικα ειναι ωραια.:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται για το χερουβικό του Γρηγορίου αλλά του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου του Σερραίου (εκτός από το "ως τον βασιλέα" και το κράτημα). Μια που ανέβηκε όμως ανεβάζω και το μουσικό κείμενο αυτού του χερουβικού (αν και έχει ξανανέβει).
Επίσης μου ακούγονται περισσότερο Καρακαλληνοί πατέρες...μάλλον ψάλλουν σε Βατοπαιδινή πανήγυρη.

Χρήστο το συγκεκριμένο χερουβικό περισσότερο μου κάνει σαν συντμηση του αντιστοίχου του φωκαέως, παρά για σύνθεση εξ ολοκλήρου νέα, με την έννοια της μη αντιγραφής...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συγνώμη αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται για το χερουβικό του Γρηγορίου αλλά του ιερομονάχου Γαβριήλ Κουντιάδου του Σερραίου (εκτός από το "ως τον βασιλέα" και το κράτημα). Μια που ανέβηκε όμως ανεβάζω και το μουσικό κείμενο αυτού του χερουβικού (αν και έχει ξανανέβει).
Επίσης μου ακούγονται περισσότερο Καρακαλληνοί πατέρες...μάλλον ψάλλουν σε Βατοπαιδινή πανήγυρη.

Χρήστο, ποιο ΔΕΝ είναι χερουβικό του Γρηγορίου; Αυτό που ανέβασες (του Γρηγορίου) είναι αυτό που παραθέτει ο Αβρ. Ευθυμιάδης στη Λειτουργία του. Και αυτό είναι που ψέλνουν στο συνημμένο ηχητικό. Όσο γι αυτό που ανέβασες είναι του β΄ήχου. Σε δ΄λέγετο του Γαβρ. Κουντιάδου έχει ανεβεί εδώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρήστο το συγκεκριμένο χερουβικό περισσότερο μου κάνει σαν συντμηση του αντιστοίχου του φωκαέως, παρά για σύνθεση εξ ολοκλήρου νέα, με την έννοια της μη αντιγραφής...

Τι εννοείς Νίκο? Απ όσο γνωρίζω δεν έχει γράψει ο Φωκαέας σε Λέγετο.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρήστο, ποιο ΔΕΝ είναι χερουβικό του Γρηγορίου;

Αυτό που ανέβασε ο π.Ιωάννης δεν είναι του Γρηγορίου όπως επιγράφεται.

Αυτό που ανέβασες (του Γρηγορίου) είναι αυτό που παραθέτει ο Αβρ. Ευθυμιάδης στη Λειτουργία του. Και αυτό είναι που ψέλνουν στο συνημμένο ηχητικό.

Δεν είναι αυτό που ψάλλουν στο συνημμένο αρχείο Νεοκλή...πρόσεξε το περισσότερο.

Όσο γι αυτό που ανέβασες είναι του β΄ήχου.

Έχεις δίκιο...έγινε εκ παραδρομής. Το αφαίρεσα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτό που ανέβασε ο π.Ιωάννης δεν είναι του Γρηγορίου όπως επιγράφεται....

Ποιανού είναι τότε; Υπάρχει πουθενά αλλού, εκτός από το βιβλίο του Αβρ. Ευθυμιάδη, απ' όπου και είναι σκαναρισμένο;


Δεν είναι αυτό που ψάλλουν στο συνημμένο αρχείο Νεοκλή...πρόσεξε το περισσότερο.

Μόλις το ξανάκουσα, μέχρι το «...εικονίζοντες». Είναι ακριβώς αυτό, με εξαίρεση το «μυστικώς»
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τελικά είναι μισές γραμμές του Γαβριήλ και μισές του Γρηγορίου π.χ.το "μυστικώς" που αναφέρεις είναι από του Γαβριήλ.
Κάποιος πήρε τις συντομότερες γραμμές του Γρηγορίου και τις συμπλήρωσε με τις αντίστοιχες του Γαβριήλ.
Εκτός από του Ευθυμιάδη το έχω δει μόνο σε χειρόγραφα μαζί με "Αινείτε" και "Εις μνημόσυνον" του Γρηγορίου στον ίδιο ήχο Λέγετο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τι εννοείς Νίκο? Απ όσο γνωρίζω δεν έχει γράψει ο Φωκαέας σε Λέγετο.

μιλάω για αυτό που αφαίρεσες, του Β΄ ήχου...:)
ανέβασε το πάλι για να το δούμε.
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Νομίζω να είναι καλώς να βάλω αυτά και εδώ αφού άνοιξα τούτο το θέμα των Μεγάλων Χερουβικών του Γρηγορίου. Λοιπόν:

του Α' ήχου - http://analogion.com/forum/showpost.php?p=127201&postcount=1

του πλαγίου του Β' - http://analogion.com/forum/showpost.php?p=3590&postcount=1

Περιμένουμε και των υπολοίπων ήχων, εάν υπάρχουν. :)

Ευχαριστώ πολύ !
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτό που αναφέρεις ως αργό πλ ά ηχου των βατοπεδινών πρέπει να είναι ά ηχου!!!

Έχεις δίκιο. Κοίταξα τώρα το μουσικό κείμενο και είναι όντως του Α΄ήχου και όχι του πλ.Α΄όπως αναγράφεται εκεί.
 
Top