Αργά Κύριε Ελέησον - Ήχος Α' (Θ. Φωκαέως)

Γεια σε όλους
Ακούω κατα καιρούς σε ηχογραφήσεις ,τα Κύριε ελέησον ,αργά, σε ήχο α΄. Νομίζω ότι είναι του Φωκαέως.Ψάχνω να τα βρώ αλλά τίποτα. Ξέρει κάποιος να μου πεί?
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν σε όλους τους ήχους στο Μουσικό Θησαυρό του Νεκταρίου μοναχού τα αργά Κύριε ελέησον του Φωκαέως. Σίγουρα υπάρχουν και σε άλλες εκδόσεις αλλά δε μπορώ να σου πω με σιγουριά σε ποιες.Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει....
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γεια σε όλους
Ακούω κατα καιρούς σε ηχογραφήσεις ,τα Κύριε ελέησον ,αργά, σε ήχο α΄. Νομίζω ότι είναι του Φωκαέως.Ψάχνω να τα βρώ αλλά τίποτα. Ξέρει κάποιος να μου πεί?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το επισυνάπτω
 

Attachments

  • Κύριε ελέησον σε α΄ ήχο Θεοδώρου Φωκαέως.pdf
    53.8 KB · Views: 645

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
έχει κάποιος το Κύριε ελέησον του Φωκαέα σε πρώτο ήχο;; (το αργό) αν υπάρχει και προσαρμοσμένο το παράσχου Κύριε, ακόμη καλύτερα.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
ιδου--πεφτει στην κατηγορια του "ακομη καλυτερα" αφου εχει και το Παρασχου Κυριε.
Οχι και τοσο καλη παρτιτουρα αλλα αν σας εξηπηρετει καλως!
 

Attachments

  • Kyrie Eleison Fokaevs protos.pdf
    594.3 KB · Views: 262
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ιδου--πεφτει στην κατηγορια του "ακομη καλυτερα" αφου εχει και το Παρασχου Κυριε.
Οχι και τοσο καλη παρτιτουρα αλλα αν σας εξηπηρετει καλως!

Σας ευχαριστώ.
Τίνος είναι η γραφή;
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Να σας πω την αληθεια δεν ειμαι απολυτα συγουρος. Το πηρα απο τον δεξιο μας--πρωτοψαλτη κ. Βυρωνα Κασαλιά. Μοιαζει αρκετα με την δικη του. Ας υποθεσω οτι ειναι δικη του γραφη;
Καλα ψαλσιματα!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Να σας πω την αληθεια δεν ειμαι απολυτα συγουρος. Το πηρα απο τον δεξιο μας--πρωτοψαλτη κ. Βυρωνα Κασαλιά. Μοιαζει αρκετα με την δικη του. Ας υποθεσω οτι ειναι δικη του γραφη;
Καλα ψαλσιματα!


Χειρ Ευαγγέλου Τζελλά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Συγχωνεύθηκαν τά σημερινά μηνύματα μέ παλαιότερο ὅμοιο θέμα (αὐτά συντονιστικῶς).
Δέν ἀντιλαμβάνομαι γιατί τό σημερινό θέμα εἶχε τοποθετηθεῖ στά μουσικά τῆς θ. λειτουργίας.
Γιά χρήση σέ ἑσπερινό εἶχα ἐκφράσει τήν ἀντίθεσή μου ἐδῶ.


 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χειρ Ευαγγέλου Τζελλά.

....αρα την εχουμε την παρτιτουρα αυτη απο τον δασκαλο μου κ. Εμμ. Χανιώτη πρωτοψαλτη της Εκατονταπυλιανης και συνεργατης επι δεκατιων του αειμνηστου Τζελλα.
Ευχαριστουμε για την πληροφορια!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Συγχωνεύθηκαν τά σημερινά μηνύματα μέ παλαιότερο ὅμοιο θέμα (αὐτά συντονιστικῶς).
Δέν ἀντιλαμβάνομαι γιατί τό σημερινό θέμα εἶχε τοποθετηθεῖ στά μουσικά τῆς θ. λειτουργίας.
Γιά χρήση σέ ἑσπερινό εἶχα ἐκφράσει τήν ἀντίθεσή μου ἐδῶ.

Στή συγκεκριμένη φυλλάδα τοῦ Γιάννη Τσούνη (πού παραπέμπω) ὑπάρχουν αὐτά πού ζητᾶτε (καθώς καί ἡ ἀπάντηση τοῦ Γιάννη στήν ἔνστασή μου).
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=27275

 
Top